Spalovač tuku a nakopaváč: V čem se liší a jak vybrat ty nejúčinnější?

Komentáře
Spalovač tuku a nakopaváč: V čem se liší a jak vybrat ty nejúčinnější?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Nakopávačespalovače dnes patří mezi suplementy, které najdeme snad u každého sportovce. Jejich podávání nepovede k rychlému nárůstu svalové hmoty a stejně tak díky nim nezhubneme jako mávnutím kouzelného proutku. Jsou to totiž především pomocníci. 

Pomocníci ve smyslu podávání lepších výkonů a kvalitnějších tréninků v případě nakopávačů či efektivnějšího spalování tuků v otázce spalovačů. Účinky těchto suplementů jsou zcela odlišné a přitom složení je mnohdy velmi podobné. Jak je to možné? Chtějí nás snad výrobci suplementů ošidit tím, že nám prodají podobný produkt dvakrát?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jaký je rozdíl mezi nakopávačem a spalovačem
 • Jaký je základní mechanismus působení nakopávačů
 • Jaký je základní mechanismus působení spalovačů
 • Které látky bychom v těchto suplementech měli hledat

Jak nám slouží pomocná síla v podobě nakopávačů a spalovačů?

Ještě než vplujeme do světa nakopávačů a spalovačů, je důležité zmínit, že jejich užívání je pouze pomocná síla v kontextu celkového snažení. V celé cestě za vysněnou postavou jsou tyto látky spíše třešničkou na dortu vedle stěžejních faktorů, kterými jsou správně sestavený tréninkový plán či stravovací režim

Když se rozhodnete k jejich užívání, ujistěte se, že máte jasně daný cíl a odpovídající režim jak v posilovně, tak v kuchyni. Nakopávače a spalovače vám na výkonnosti přidají těch posledních 5, možná 10 %.

Pokud jste z pozice začátečníka přeskočili až sem, vraťte se k základům. Jedině tak můžete dosáhnout opravdu skvělých výsledků…

Zpět k suplementům. V čem je tedy rozdíl?

Jak již název napovídá, efekt podávání nakopávačů a spalovačů má jasně daný cíl – nakopnout k lepšímu výkonu v případě nakopávače a spálit více tuku v případě spalovače. A právě tímto rozdělením bychom se měli od počátku řídit. Z toho by mělo jasně plynout, že dané výrobky budou postaveny na zcela odlišných látkách, jenže…

Co když mají některé látky více účinků a pomáhají jak s vytvořením vyššího kalorického deficitu, tak s podáním intenzivnějšího výkonu? 

Potom je zřejmé, že podobné látky najdeme jak ve spalovačích, tak v nakopávačích. Je toto však důvod k tomu, abychom hledali univerzální "nakopávací-spalovač"? To určitě ne. Jednotlivé směsi jsou totiž sestaveny tak, aby mezi látkami vznikala určitá synergie a aby komplex působil jako celek. 

Spalovač tuku a nakopaváč: V čem se liší a jak vybrat ty nejúčinnější?

1. Na jakém principu nakopávač a spalovač funguje?

Jak dokáže nakopávač nakopávat?

Správněji bychom měli spíše místo slova nakopávat použít slovní spojení "připravit na trénink". Protože nakopávač, který nedokáže nic než jen nakopávat, je špatný nakopávač…

Pole působnosti nakopávačů je totiž daleko širší! 

Základní mechanismy působení nakopávačů bychom mohli shrnout do následujících bodů:

 1. Stimulace centrální nervové soustavy (CNS). Tím míníme to správné nakopnutí na trénink díky povzbuzení centrální nervové soustavy. Zkrátka je výhodné, abyste na trénink vyšlápli plni energie a s maximální motivací a odhodláním.
 2. Lepší prokrvení. Zde máme na mysli tzv. napumpování, během kterého se svaly následkem cvičení objemově zvětší. I na to dnes máme v zásobě řadu látek a mimo vlastního sebeuspokojení z pohledu do zrcadla nám umožní lepší zásobení svalů živinami. Věděli jste, že se tyto látky používají i do výrobků na podporu erekce?
 3. Látky zlepšující výkonnost. Účel těchto látek asi netřeba vysvětlovat, je však třeba zdůraznit, že to takové látky vůbec nemají snadné, jelikož je často třeba dlouhodobé užívání, a i přesto není účinek tak vysoký, jak bychom si přáli. Myslete však na to, že i malý účinek vám může poskytnout výhodu, která může být v konečném důsledku rozdílem mezi zdolanou a nezdolanou váhou na čince.
 4. Podpora soustředění. Jelikož někdy nestačí přijít do posilovny jako dravá zvěř, ale je třeba také plně se koncentrovat na důležité cviky a odcvičit je v co možná nejvyšší kvalitě.

Jak dokáže spalovač tuku spalovat? 

Stále čteme dokola články o tom, že základem hubnutí je vytvoření kalorického deficitu, a poté vždy přijde nový "zázračný" spalovač, který překonává dosud stanovená pravidla a slibuje úbytek 10 kilogramů tuku už včera. Realita je však samozřejmě někde jinde...

Představa toho, že podáním kapslí čehokoli se z nás tuk začne vypařovat jako voda, je zavádějící a naprosto mylná. Živý organismus, který by toto dopustil, by nejspíš dlouho nepřežil. Zkrátka pokud chceme spalovat tuky, musíme na to jít jiným způsobem. A jak? 

Za hubnutím hledejme kalorický deficit. Jak ale zvýšit onen pověstný kalorický deficit?

 1. Zvýšená termogeneze. Tvorba navíc je pro organismus energetický výdej navíc, tudíž vyšší tvorba tepla následkem podávání vybraných suplementů je cestou, jak tento výdej navýšit. A jelikož tuky se hojně využívají jakožto energetické zdroje pro lidský organismus, je jejich spalování následkem termogeneze rozsáhlejší. Zároveň bychom sem mohli zařadit i látky přirozeně zvyšující hodnotu denního bazálního metabolismu, díky čemuž opět dochází k navýšení denního energetického výdeje.
 2. Podpora spalování tuku. Při hubnutí se snažíme snížit tukové zásoby. Proto nám látky, které upřednostňují jejich spalování před jinými živinami, rozhodně přijdou vhod. Hranice mezi podporou spalování tuku a zvýšením termogeneze bývá někdy velmi tenká, a proto řada látek působí oběma uvedenými mechanismy.
 3. Ovlivnění kalorického deficitu. A to buď snížením hladu a spontánním snížením energetického příjmu, či nabuzením a spontánním zvýšením energetického výdeje. Zde však už mluvíme jen o malých pomocnících, jelikož tyto faktory můžeme snadno ovlivnit i bez spalovačů.

[Instagram]

2. Jaké látky bychom měli hledat ve spalovačích tuku a nakopávačích?

Nyní již víme, jakými mechanismy organismus dokáže připravit organismus k lepšímu výkonu či jaké cesty vedou k efektivnějšímu pálení tuku. Daleko důležitější je však znalost konkrétních látek, které k těmto efektům vedou (a jestli k nim vůbec vedou). 

Skládáme nakopávač

 1. Kofein. To je dnes již standard většiny nakopávačů. Jeho vliv na podporu výkonnosti je prokázaný a zároveň je jeho užívání bezpečné i z dlouhodobého hlediska. Účinné dávky podávání kofeinu se pohybují v rozmezí 3–6 mg kofeinu na kilogram hmotnosti, v nakopávačích se nejčastěji setkáme s dávkou okolo 200 mg. Podle EFSA je pro dospělé osoby vyjma těhotných žen bezpečné pravidelné podávání až 400 mg kofeinu denně. Těhotné ženy by se měly vejít do denní dávky 200 mg.
 2. Citrulin‑malát. Citrulin se dostal do povědomí sportovců teprve nedávno, získal si však značnou oblibu pro své působení na zlepšení prokrvení. Užívání citrulin‑malátu v řadě studií vykázalo pozitivní vliv na podporu jak aerobního, tak anaerobního výkonu, a proto dnes citrulin tvoří jednu z klíčových složek předtréninkových přípravků. Optimální dávka citrulin‑malátu je asi 6–8 g, v případě čistého citrulinu asi 4–5 g, přičemž ideální doba pro podání je asi 60 minut před samotným výkonem.
 3. Beta‑alanin. Zde však už stojíme před prvními problémy. Beta‑alanin je dobře prozkoumaný a jeho vliv na zvyšování anaerobní výkonnosti je vědecky podložený. Pro jeho správné fungování je však třeba užívání po dobu několika týdnů. Jednorázové podání tedy moc nezmůže. Pro efektivní předzásobení beta‑alaninem užívejte denně dávky v rozmezí 3–6 g. Vyšší jednorázové dávky beta‑alaninu však bývají nepříjemné z důvodu doprovázejícího vedlejšího efektu – mravenčení. To se samotným fungováním beta‑alaninu totiž nemá nic společného a zároveň může značně ovlivnit koncentraci na výkon. Snažte se proto vysoké jednorázové dávky beta‑alaninu rozdělit do několika menších dávek během dne. Tím zajistíte tělu dostatečné denní množství pro potřebné předzásobení, zároveň omezíte negativní účinky vyvolané vysokými dávkami.
 4. Arginin, A‑AKG. Arginin si získal svou oblibu především díky skutečnosti, že právě z této látky vzniká oxid dusnatý, který vede k lepšímu prokrvení a napumpování. Vše zní krásně a jednoduše do chvíle, než zjistíme, že samotné podávání argininu externě (například z nakopávačů) žádný velký efekt na produkci oxidu dusnatého nemá, a to především kvůli omezenému vstřebávání z tenkého střeva. Pokud tedy chcete do tréninku přidat napumpování, budete muset volit cestu přes citrulin, ze kterého se v těle arginin tvoří.
 5. L‑Theanine. Nerozlučný parťák kofeinu, který snižuje jeho ostrý začátek působení, pomáhá v soustředění a ve zlepšení kognitivních funkcí. Může tedy být vaším nástrojem pro oddálení únavy a lepší koncentraci v tréninku. Ideální dávka l‑theaninu se pohybuje okolo hranice 200 mg.

Existuje celá řada méně prozkoumaných látek, jejichž působení je předmětem diskuzí. Můžeme zmínit například betain, tyrosin, DMAE či cholin. Ačkoliv nějaký efekt je možné pozorovat, nečekejte zázraky…

Spalovač tuku a nakopaváč: V čem se liší a jak vybrat ty nejúčinnější?

Skládáme spalovač tuku

 1. Kofein. Kofein vám pomůže prakticky ve všech směrech: zvýší termogenezi a zároveň podpoří spalování mastných kyselin. Díky stimulaci CNS je kofein zároveň pomocníkem v cestě za zvýšením denní fyzické aktivity. Pro účely zvýšení termogeneze je dostatečná nižší dávka v okolí 3 mg na 1 kg denně.
 2. Synefrin. Působení synefrinu je již daleko diskutabilnější. Zatímco maximální povolená dávka je v ČR 20 mg, ve studiích se často podávají dávky 50–100 mg. Mezi často udávané působení patří podpora zvýšená termogeneze a podpora spalování tuku.
 3. Extrakt ze zeleného čaje, EGCG. Účinky podávání extraktů ze zeleného čaje jsou vázány na současný příjem kofeinu a projeví se zejména sníženým odbouráváním adrenalinu, který je zvýšeně vylučován díky kofeinu. Právě adrenalin pak stojí za zvýšením termogeneze a podporou spalování mastných kyselin. Obě látky tak působí synergicky. Při výběru vždy dbejte na vysoký obsah EGCG, jelikož právě tento polyfenol je účinnou látkou, kterou je potřeba přijmout v jednorázové dávce od zhruba 300–500 mg (ideálně horní hranici). Zároveň vybírejte výrobky s obsahem bioperinu, díky čemuž zabezpečíte organismu efektivnější vstřebání EGCG.
 4. Kapsaicin. Ten je zodpovědný především za zvýšenou termogenezi, existuje i studie, během které byl následkem užívání kapsaicinu zvýšen bazální metabolický výdej až o 150 kcal denně. V dietě se proto ostrým jídlům nemusíte vyhýbat, naopak.

3. Jaké produkty vybírat?

Jaký nakopávač vybrat:

Zde nabízím dva tipy na nakopávače, s kterými rozhodně neuděláte chybu. Obsahují totiž účinné látky, a navíc v dostatečné dávce, díky čemuž z nich můžete naplno profitovat ve svých trénincích!

 1. Aktin Preworkout je ztělesněním měsíců snahy přinést opravdu skvěle fungující produkt,v kterém nenajdete žádné zbytečné látky navíc. V každé dávce naleznete synergickou směs devíti účinných látek v optimálním množství a poměru, které se v účinku vzájemně podporují. Výsledkem toho je ještě silnější účinek než v případě samostatného podání. Těchto 9 látek funguje podobně jako 3 mušketýři. Jeden za všechny, všichni za jednoho. Mimo dnes zmíněné látky v Aktin Preworkoutu najdete třeba i funkční extrakty z rostlin, které fungují jako adaptogeny. 
 2. Suprex Psycho Preworkout představujeúčinnými látkami nabitou formuli, která vaše tréninky posune o level výš. 
 3. Kaged Muscle Pre‑Kaged je nakopávačem od firmy Kaged Muscle, kterým se tímto produktem povedlo dostat na pomyslný vrchol trhu. Díky použitým látkám si sice trochu připlatíte, ale zároveň v každé porci dostanete i méně používané účinné látky, jako je třeba kvercetin. 

Jaký spalovač tuku vybrat:

I zde jsme pro vás vybrali tři horké tipy, které vám pomohou spálit přebytečné kalorie navíc. I přes jejich účinnost však nedoporučujeme užívat v případě, že již používáte před tréninkem výše zmíněné nakopávače či jinak vysoké dávky kofeinu.

 1. Aktin Fat Burner představuje výsledek několikaměsíční práce, díky které výsledný produkt obsahuje ideální poměr jednotlivých látek. Ty pak maximálně podpoří spalování tuku. Základ tvoří kofein, synefrin, extrakt ze zeleného čaje jako čisté EGCG, kapsaicin či bioperin pro maximální vstřebatelnost. Nechybí ani theanin, který zajišťuje pozvolný nástup účinku bez ostrého dojezdu a propadu energie.
 2. TPW Red‑Cell vyniká elegantním složením, které je založeno na účinných dávkách a synergických efektech. Tak nějak by se dal ve stručnosti popsat spalovač od firmy TPW. 
 3. Grenade Thermo Detonator ztělesňuje, jak již název napovídá, opravdovou sílu. Síla, která se však neskrývá jen v názvu a extravagantním obalu, ale též ve složení, které je doslova napumpované účinnými látkami. 

[Instagram]

Co si z toho vzít?

 • Při výběru nakopávačů a spalovačů nevybírejte podle obalu, ale podle obsahu účinných látek – ty totiž (narozdíl od krásné etikety) v organismu plní potřebné funkce.
 • Nakopávač za vás svaly nepostaví, ale umožní vám vykonat kvalitnější trénink či zlepšit výkonnost v rámci důležitého závodu či zápasu.
 • Ani spalovač není sám o sobě žádný recept na spalování tuků, ale při vhodném užívání může s tímto cílem pomoci.
 • V nakopávačích hledejte látky, jako jsou kofein (3–6 mg/kg před tréninkem), citrulin‑malát (6–8 g před tréninkem), beta‑alanin (3–6 g/den) či theanin (100–200 mg před tréninkem) ve vhodném poměru a v dostatečných dávkách.
 • Ve spalovačích tuku se snažte najít látky, jako jsou kofein (3 mg/kg denně), synefrin (alespoň 20 mg denně), extrakt ze zeleného čaje (dávka odpovídající 300–500 mg EGCG denně - ideálně až 500 mg) či kapsaicin (20 mg denně).

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Zajímalo vás někdy, jak na nás kofein působí, jaké množství kofeinu nakopne váš výkon a kolik kofeinu za den je tak akorát? Pojďme to zjistit!
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy
Lze nějak nahradit oblíbenou kávu? Ano! Máme pro vás 7 alternativ kávy, které vám spolehlivě vlijí novou dávku energie do žil. Které to jsou?
Jak fungují spalovače tuku a které jsou nejlepší?
Jak fungují spalovače tuku a které jsou nejlepší?
Mají spalovače tuku doopravdy smysl, nebo na nás jejich výrobci jen zkouší vydělat? Za které jen vyhazujeme peníze z okna?
Jak správně vybrat a použít spalovač tuku?
Jak správně vybrat a použít spalovač tuku?
Spalovač tuku vám sám o sobě tuky nespálí, ale pomůže vám s tím. Jak opravdu používat spalovač tuku pro efektivní hubnutí?
Zvedej víc a běhej dál! Začni používat citrulin malát
Zvedej víc a běhej dál! Začni používat citrulin malát
Citrulin je často opomíjeným doplňkem stravy, což je velká chyba! Suplementace citrulinem dokáže pomoci jak se silovým, tak i s vytrvalostním výkonem! Poznej novou úroveň tréninku díky správnému používání citrulinu potažmo citrulin malátu!
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Otázka skoro stejně stará jako ta o slepici a vejci, ale v tomto případě se pravdě blížíme mílovými kroky. Je pro nás pravidelné pití kávy zdravé? Jaké benefity pro nás z pití kávy plynou a kdo by měl své kávové dýchánky omezit?
Jak pomáhá kofein hubnout?
Jak pomáhá kofein hubnout?
Když jde při hubnutí do tuhého a kilogramy se drží jako klíšťata, každá pomoc přijde vhod. Jak moc nám pomůže kofein a z jakých zdrojů čerpat?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Jak nabrat svalovou hmotu? Poradíme, jak jíst a cvičit
Jak nabrat svalovou hmotu? Poradíme, jak jíst a cvičit
Ať se snažíš, jak se snažíš, ty svaly prostě ne a ne se na tebe nalepit? Najdi zakopaného psa v článku!
Co je bazální metabolismus a jak ho vypočítat?
Co je bazální metabolismus a jak ho vypočítat?
Už jsi někdy počítal/a hodnotu bazálního metabolismu? Možná víš, že výpočtů existuje mnoho. Jak se mezi jednotlivými rovnicemi orientovat a která je ta nejlepší?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!