10 potravin plných cukru, kvůli kterým nehubneš

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 16. 3. 2021 Poprvé publikováno 3. 4. 2020
Aktualizováno 16. 3. 2021
3 Uložit článek
10 potravin plných cukru, kvůli kterým nehubneš

Příliš mnoho cukru v našem jídelníčku není pro naše zdraví vůbec dobré. To přinejmenším tušíme nebo dobře víme. Vysoká konzumace přidaného cukru je spojována s rizikem vzniku srdečně cévních onemocnění, některými typy rakoviny, diabetem II. typu a obezitou.

Ačkoliv se snažíme příjem cukru omezovat, je docela snadné podcenit jeho celkové množství v jídelníčku. Proč? Velká spousta potravin a nápojů obsahuje skrytý cukr. Problém je, že tyto potraviny většinou nevnímáme jako sladké a nikdy by nás nenapadlo, že v nich je tolik cukru.

Faktem také je, že potraviny s líbivými názvy jako "light" nebo "low fat" často obsahují kvůli sníženému množství tuku naopak více cukru než jejich klasické verze. Vy si tak nevědomky můžete ztížit cestu za lepším zdravím a štíhlejším tělem.

Jakých 10 potraviny skrývá nemalou nálož cukru? Možná budete překvapeni

1. Kečup a rajčatová omáčka na těstoviny

Kečup patří celosvětově mezi nejoblíbenější dochucovadla. Někdy se nestačím divit, k jakým jídlům jsou lidé kolem mě schopni si přidat právě kečup.

  • Jedna lžíce kečupu (cca 15 g) obvykle obsahuje lžičku cukru (5 g). Proto opatrně s množstvím. Řešením je domácí kečup nebo běžně koupíte kečup slazený stévií.

Jak na zdravější rajčatovou omáčku s minimem cukru?

Špagety s rajčatovou omáčkou a tuňákem jsou záchranou číslo jedna, pokud vám břicho "vyhrává" hlady, a přesto chcete vyvážené jídlo. Právě kupovaná rajčatová omáčka je zrádnou potravinou. Nevnímáme ji jako sladkou, přesto může obsahovat hodně cukru. Jednak se jedná o přirozeně se vyskytující cukr z rajčat, ale často zde bohužel najdeme i ten přidaný, který je tím hlavním problémem.

Řešením je udělat si vlastní omáčku: čerstvá voňavá rajčata, bazalka, pepř, sůl a parmazán. Pokud opravdu spěcháte a chcete použít rajčatovou omáčku ve skleničce, mrkněte na složení. Vyberte ji ideálně tak, aby přidaný cukr buď neobsahovala, nebo ho tam bylo co nejméně (byl ve výčtu složení na konci).

[Instagram]

2. Džusy a smoothiečka

Barevné fresh džusy se můžou jevit jako superzdravá volba, ale pozor. Odšťavněním z ovoce odstraníme tolik prospěšnou vlákninu, proto džus nezasytí.

Na výrobu malé lahvičky padne i několik kusů ovoce, výsledkem je tedy solidní nálož cukru. Víte, že některé varianty mají více cukru než všemi proklínaná Coca Cola? Např. Ugo čerstvá šťáva ve variantě banán, jablko, jahoda má ve 100 ml 14 g cukru, Coca Cola má ve 100 ml 10,6 g cukru. 

Navíc se jedná o "pitíčko", které v nás zahučí raz dva. Kdybychom stejné množství ovoce měli sníst, bude to docela fuška.

Ušetřete na spotřebě cukru a udělejte si vlastní smoothiečko doma

Pokud ráno opravdu nestíháte a smoothiečko "to go" pro vás znamená spásu, připravte si ho tak, ať je vyvážené a obsahuje i zdroj bílkovin. Proto přidejte odměrku proteinu nebo netučný řecký jogurt. Díky tomu zasytí na delší dobu. Inspirovat se můžete našimi recepty a věřte, že hlad si na vás jen tak nepřijde.

3. Ochucené kávy a ledové čaje

Procházet se po městě s tím největším Starbucks kelímkem je tak cool. Obsažené množství cukru je už ale méně cool a možná vám vyrazí dech. Karamelové macchiato v jeho největší variantě v sobě skrývá 42 g cukru a obsaženými kaloriemi se blíží obědu.

Úplně nejlepší je vychutnat si kávu tak, jak je. Bez zbytečných sirupů, toppingů a cukru. Přidat můžete trochu mléka, chcete-li. Zbystřete také v případě, že si pitný režim zpestřujete ledovými čaji. Ve 100 ml najdete klidně 8 g cukru, což se pak v 1,5 litrové lahvi nastřádá.

Nepijte zbytečně energii, která se rovná i obědu. Řešení je jednoduché 

Raději sáhněte po variantách slazených stévií nebo si ledový čaj připravte sami. Běžně koupíte sáčkové čaje k tomu určené. Takto připravený drink už neslaďte a raději do něj přihoďte čerstvé ovoce. To samé platí o přípravě kávy a kávových nápojů. Stačí mít doma znovu použitelný kelímek a kávu dle chuti si můžete vzít kamkoliv s sebou. Klidně i tu ledovou obohacenou o bílkoviny, recept najdete ve článku s názvem Ledová káva s proteinem

10 potravin plných cukru, kvůli kterým nehubneš

4. Granola

Granola je mnohdy prezentována jako superzdravá snídaně, ačkoliv často obsahuje spoustu cukru a kalorií. Kromě prospěšných vloček v ní najdeme zbytečnou nálož cukru, medu a dalších sladidel, což zvyšuje celkové množství cukru i kalorií.

Dejte sbohem zbytečnému cukru navíc tím, že si budete číst složení nebo si připravíte domácí granolu

V obchodě čtěte složení, v některých produktech se schovává až 30 g cukru/100 g. Připravte si raději svoji, třeba podle receptu Zapomeň na kupovanou granolu plnou rafinovaného cukru. Vyrob si svoji chutnější a výživnější! Domácí granolu je fajn osladit méně a raději do ní přidat čerstvé ovoce. Nebo vyberte nějakou vhodnější, již hotovou alternativu.

5. Snídaňové cereálie

Podobně jako granola jsou snídaňové cereálie oblíbenou "nestíhací" snídaní. Pokud ale takhle nestíháte každé ráno, stoupá i vaše spotřeba cukru. Oblíbené klasiky, jako jsou skořicové Cini Minis nebo kakaový Nesquick, obsahují kolem 25 g cukru/100 g.

I cereálie si vybírejte chytře nebo jednoduše dejte ke snídani šanci ovesným kaším

Fajn alternativou jsou špaldové nebo pohankové lupínky či skořicové cereálie Dobrá vláknina. Jak už název napovídá, obsahují i více vlákniny, takže zasytí. Ve 100 g výrobku najdeme 25 g vlákniny. Každopádně nezapomeňte takové cereálie doplnit o slušnou dávku bílkovin, přidejte třeba neochucený Milko řecký jogurt nebo Skyr.

Nebo ještě lépe. Občas si přivstaňte a k snídani si udělejte ovesnou kaši nebo vajíčka. Třeba podle našich receptů:

10 potravin plných cukru, kvůli kterým nehubneš

6. Ovoce z konzervy a kompoty

Ovoce obsahuje přirozeně se vyskytující cukry. Ovoce v konzervách a kompoty (ačkoliv jsou s láskou dělané bio domácí od babičky) se ještě navíc koupou v další náloži cukru.

Procesy konzervování a zavařování při vysokých teplotách navíc negativně působí na vitamin C, o který se tímto ochudíme. Loupáním ovoce předem se zase okrádáme o vlákninu, která je ukryta hlavně ve slupkách.

Když ovoce, tak ideálně čerstvé nebo kompot se sníženým obsahem cukru

Sečteno podtrženo, tím vším se připravujeme o mnoho benefitů, které nám ovoce přináší. Proto ho jezte čerstvé. Když už kompot, tak se sníženým obsahem cukru.

7. Proteinové tyčinky a müsli tyčinky

Proteinové tyčinky jsou rychlou svačinou v případě nouze nebo když nás honí mlsná. Díky obsaženým bílkovinám zasytí na delší dobu.

Jak nekoupit zajíce v pytli a s náloží cukru navíc? Čtěte složení...

Není ale tyčinka jako tyčinka a nápis "protein" neznamená automaticky zázrak. Zatímco některé budou skvělou volbou, na trhu najdeme i další, kde se skrývá až 30 g přidaného cukru v jedné tyčince! Opět nám nezbývá nic jiného než číst složení nebo se řídit radami z našeho článku Jak vybrat tu nejlepší proteinovou tyčinku. 

Podobně jsou na tom i různé müsli a cereální tyčinky. Jsou sladkou bombou, obsahují málo bílkovin a vlákniny. V dnešní době ale naštěstí běžně existují i tyčinky, které obsahují jen několik málo gramů cukru.

[Instagram]

8. Sportovní drinky a vitaminové vody

Konzumaci vitaminů máme spojenou se zdravým životním stylem. Jinak tomu není ani u vitaminových vod, což je v podstatě limonáda s přidanými vitaminy. Množství cukru je ale šílené, v jedné lahvičce je kolem 30 g cukru.

Pitný režim zakládejte na vodě...

Bez ohledu na to, jak moc zdravě se tváří, na zahnání žízně sáhněte radši po vodě a vitaminy pokryjte z čerstvého ovoce a případně doplňte o kvalitní doplněk stravy. Pokud přesto vaše srdce po takovém pitíčku touží, vyberte variantu bez cukru slazenou alternativními sladidly.

Podobně jsou na tom různé sportovní drinky a ionťáky. Slouží vrcholovým sportovcům k doplnění energie během výkonu, a tím i jeho zlepšení. Z toho důvodu jsou nadupané cukrem, který je rychle vstřebatelný. V 750 ml láhvi najdeme až 50 g cukru. Pokud tedy nepatříte mezi špičkové sportovce a pro zábavu si sem tam zaběhnete 5 km, zůstaňte u čisté vody.

9. Nízkotučné jogurty

Nízkotučné jogurty nás lákají na nápis "light" nebo "bez tuku", zas taková výhra to ale není. Taková Jogobella Light má ve 100 g téměř 8 g cukru. Navíc zde najdeme i glukózo-fruktózový sirup, umělá sladidla a zahušťovadla.

Vybírejte chytře. Ne vše, co se pyšní nápisem "light" či "bez tuku," je pro vás lepší

Proto doporučujeme koupit raději ten se střední tučností (neochucený bílý jogurt do 3,5 % tuku) a přidat si do něj ovoce podle aktuální sezóny. Taková sváča je pro vaše zdraví určitě prospěšnější, a navíc získáte i větší objem jídla. Tomu se říká dvojité vítězství.

I mezi nízkotučnými jogurty najdete skryté poklady. Dobrou volbou bude třeba Milko řecký s 0 % tuku nebo Skyr. Naučte se vybírat podle našeho článku Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?

10. Čokolády – bílá a mléčná

Čokoláda je oblíbenou sladkou neřestí a často to první, po čem sáhneme, když nás honí mlsná. Ale pozor, mléčná nebo bílá varianta vlastně ani moc čokoládou není. Mléčná má kolem 60 g cukru/100 g, bílá dokonce 65 g. A ruku na srdce, když se zadaří, tabulka ve vás zahučí jako nic.

Vsaďte na vysokoprocentní čokolády

Kostička do ranní kaše určitě nikoho nezabila, s větším množstvím ale opatrně. Raději sáhněte po kvalitních vysokoprocentních variantách. Chuť je tak intenzivní, že pravděpodobně skončíte u jedné kostky a nebudete ani mít potřebu pokračovat dál.

10 potravin plných cukru, kvůli kterým nehubneš

Co si z toho vzít?

Přidané cukry v jídelníčku mít nepotřebujete. Jasně, malá množství jsou ok, ale jejich nadbytek může přispět ke vzniku mnoha onemocnění. Podle doporučení WHO by celkový příjem energie z cukru neměl přesáhnout 10 %. Ideální by bylo další snížení na pouhých 5 %. Nejlepší cestou, jak příjem přidaného cukru omezit, je číst obaly potravin (hlavně těch výše zmíněných) a připravovat si jídlo doma.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
35 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________