Posilování mimo posilovnu

19. 11. 2013
Komentáře
Posilování mimo posilovnu

Posilování a cvičení v posilovně jižpomalu netáhne. I když si stále drží svoje skalní fanoušky, můžeme stále častěji vidět různé alternativy toho, kam spěje ubírání se k novým fitness směrům. Jak se tedy dá posilovat mimo posilovnu?

Posilování mimo posilovnu

Cvičení mimo posilovnu se v posledních dvou letech stalo doslova hitem. Cvičení s různými zátěžemi, ale i pouze s vlastní vahou doslova rozpohybovali skomírající svět fitness a dnes se k nim uchyluje stále více lidí a nadšenců. Není na škodu si připomenout, co se sem vlastně z dnešních moderních disciplín řadí. Jistě jste již zaslechli o CrossFit – disciplína, která se zde objevila teprve v roce 2012, uchvátila davy a dnes se jí věnuje poměrně početná základna sportovců. Tento sport v sobě kombinuje vzpírání, atletiku, gymnastiku a spousty dalších. Přesto je zde však podstatné cvičení s vlastní vahou nebo pouze s jednou zátěží. Ještě více se do tohoto modelu hodí tzv. WORKOUT, jistě si pamatujete na kluky, kteří stráví hodiny tím, že lezou pro hrazdách v parcích, nebo se vzpírají na bradlech či kruzích. Tento sport je teprve ve vývoji, nicméně nové trendy hovoří o tom, že by se mohlo jednat o velmi zajímavou freestylovou sportovní disciplínu. Další kategorie zůstávají tak trochu v pozadí, jsou to cvičení podle instruktážních videí s přídavnou zátěží jako například kettlebely, TRX, therabandy a další poměrně široká škála všech cviků.

Když jsem se dostal k tomuto článku, řekl jsem si jak ho pojmout. Jestli vám dát návrh toho, jak cvičit s vlastní vahou, nebo vám přestavit jednotlivé možnosti, které můžete využít ať už doma, nebo na veřejných lekcích v posilovnách. Myslím, že nebude na škodu, když se trochu pozastavím nad tím, jaké vlastně máte možnosti cvičení mimo posilovnu. Některé z nich už jsem zde zmínil, některé zase ne, pojďme tedy hezky od začátku a představme si nejznámější náčiní používané při domácím tréninku.

TRX – v dnešní době již poměrně známá cvičební pomůcka, která se dostala do povědomí zejména díky tréninku amerických vojáků. Závěsný systém TRX slouží k rozvoji všech svalových partií za pomoci tréninku s vlastním tělem. Závěsné cvičení rozvíjí tělesnou sílu pomocí funkčních pohybů a dynamických poloh, nikoli jen v lehu na zádech na zemi, jako zahrnuje většina tradičních cvičení na břišní svaly. Kromě toho nabízí řadu intenzivních pohybů zaměřených speciálně na břišní svaly, významné posilování těla je také spojeno se cviky na záda, ramena, hrudník, boky a nohy. Proto říkáme, že TRX cvičení procvičuje stále celé tělo.

Bosu – dalším velmi častým náčiním, které můžeme vidět v domácích prostorech, jsou balanční polokoule BOSU. Modrá polokoule BOSU pochází z rehabilitační praxe, nicméně dnes se již velmi hojně využívá i ve fitness. Balanční podložka nabízí nerovnovážnou plochu, nutí tedy celé tělo ke stabilizaci pomocí svalového korzetu a břišních svalů. Jedná se o skvělé cvičení zejména pro zesílení hluboko uložených svalů středu těla a břišních svalů.

Kettlebely - kettlebell je litinová činka ve tvaru dělové koule se zaobleným madlem s dlouholetou tradicí, jež sahá až do carského Ruska v 18. století. Cvičení s kettlebellem rozvíjí sílu, vytrvalost a flexibilitu najednou, navíc rychleji než kterákoli jiná tréninková metoda. Jakmile jednou se cvičením začnete, kettlebell vás donutí přehodnotit výši Vaší maximální tepové frekvence.

Činky – jsou snad nejčastěji používaným náčiním ve světě fitness. Jak v posilovnách, tak domácích prostorech zaujímají své podstatné místo. Asi vám nemusím říkat, jak s nimi cvičit. Vždy musíte pracovat proti odporu gravitace a tak, abyste komplexně zatěžovali jeden sval. Zásobník cvik s činkami naleznete snad v každém časopisu o cvičení.

Dá se rozebrat mnoho různých způsobů toho, jak cvičit tak, abyste mohli cvičit mimo posilovnu. Již jsem zde zmínil některé doplňkové způsoby. Samozřejmostí jsou činky nebo velká osa příp. therabandy a další. Prazákladem cvičení mimo posilovnu ale zůstává cvičení s vlastní vahou. Toto cvičení je známé již od doby, kdy snad neexistovaly přídavné zátěže a vězte, že se jedná o základní trénink, který dokáže vaše tělo dostat ve výkonnosti zcela někam jinam. I z tréninku s vlastním tělem se můžeme dostat dál a podpořit růst svalové hmoty.

TRX

Naše tělo a různé cviky skrývají mnoho možností, jak se posunout dále. Tradiční kliky, shyby a dřepy jsou základním předpokladem pro to, aby se silově zlepšovali. Zkuste zde aplikovat známé postupy z posilovny, a to takové, které běžně využíváte. Hrajte tedy na série i opakování. Možná se vám vaše hmotnost bude zdát příliš lehká na to, abyste kvalitně procvičili své tělo. Není to pravda, jediné co udělejte je, že pouze navýšíte množství opakování, která provádíte ve svém tréninku. Udělejte 20‑30 opakování v pěti sériích a uvidíte, jak se vaše svaly budou plnit krví a budou nesnesitelně pálit.

Níže přikládám krátký rozpis toho, jak procvičit celé tělo, aniž byste museli absolvovat těžké tréninky v posilovně a vystačili si pouze s půl hodinkou doma, na kterou si uděláte čas téměř kdykoliv.

Jak trénovat s vlastní vahou?

Cvik

Opakování

Série

Kliky na zemi

30

4

Shyby

10

4

Kliky s nohama nahoře

20

4

Dřepy

30

3

Výpady

20

3

Výdrž ve vzporu

1 min.

4

Přítahy kolen v sedě

30

4

Zkracovačky

30

4

Abych vám řekl pravdu, dlouho jsem cvičil doma. Pouze s lavičkou a párem nakládacích jednoruček. Vzpomínám na tyhle tréninky s radostí a inspiruji se z nich i dnes, když již máme k dispozici kompletně vybavené fitness centrum. Plně mi tento trénink stačil k tomu, abych měl postavu podobající se ideálu fitness a zdravého životního stylu. Stejnou možnost máte díky posilování doma i vy. Nebudu vám zde nabízet zaručený recept na to, jak toho docílit, ani takový neexistuje. Váš organismus a jeho odpověď je silnou individualitou, proto byste měli především zkoušet.

Pamatujte také na to, že cesta k vysněné postavě je poměrně složitá, musíte zkombinovat více faktorů, správnou výživu, stejně jako suplementaci. Podívejte se kriticky na svůj jídelníček, vyřaďte prázdné kalorie, tučné a slané potraviny a omezte příjem jednoduchých cukrů. Dostatečně pijte, alespoň pětkrát denně, tím zajistíte dostatečnou hydrataci organismu stejně, jako zajistíte čistící schopnost organismu. Správné suplementy vám zase zajistí prohloubení regenerace organismu a optimální růst svalové hmoty.

Trénink nemusí spočívat pouze v tom, že budete každým dnem navštěvovat fitness centrum. O tom silový trénink není, naopak, funkční trénink s vlastní vahou je vhodným řešením pro všechny, kdo se snaží zlepšit svoji výkonnost i funkčnost svalů. Právě ta je v životě nejpoužitelnější.

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?