Kreatin-ethyl ester

Jan Caha
Jan Caha 28. 1. 2014
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Kreatin-ethyl ester

O kreatinu se napsalo již mnohé.  Jistotou je, že se jedná o látku, která je jednou z nejaktivnějších v procesu budování nové svalové hmoty a síly. Velmi často zmiňovaným negativním efektem používání kreatinu je jeho zadržování vody v podkoží. Nevím a nejsem si jist, jestli jsem studoval správně, ale já osobně bych toto nepovažoval za negativum. Resp. ano, kreatin zadržuje vody v organismu, jistě se ale nejedná pouze o tekutinu v podkoží, ale také uvnitř svalové buňky. Proč se tedy bránit?

Kreatin-ethyl ester

Různých forem kreatinů naleznete v nabídce výrobců v současné chvíli opravdu nepřeberné množství. Některé jsou svým významem zajímavější, jiné naopak. Velmi  často dostávám otázku od svých klientů, jaký kreatin použít, že četli o nějakém esteru nebo tak, a že by potřebovali poradit. Zkusme tomuto udělat jednou pro vždy krátkou přítrž a podívejme se, co doopravdy ten kreatin ethyl-ester je a jak ho použít?

Kreatin-ethyl ester nebo také CEE, creatine ethyl ester je formou kreatinu, na který je navázána esterová vazba. Na trh se dostala teprve zhruba před deseti lety, od té doby přečkala silné i slabé časy, přesto se na trhu ustálila a dnes je stále využívanou formou, která dle jejich uživatelů vykazuje značné ergogenní účinky bez nežádoucího zadržování tělesných tekutin.

Jak už jsme si řekli, jedná se o kreatin, který je vázán na ester. Estery jsou organické sloučeniny, které vznikají esterifikací - reakce karboxylové kyseliny a alkoholu. Ty jsou navázané na kreatin. Označuje se také jako creatine ethyl ester nebo zkráceně CEE. Kreatin-ethyl ester je vyroben reakcí kreatin monohydrátu a etylalkoholu při teplotě 40-50 °C. Touto reakcí se změní chemická struktura a tím i vlastnosti kreatinu, které by měly napomoci kreatinu k lepšímu vstřebání.

Kreatin-ethyl ester je kreatin vázaný na ester. Estery se běžně nacházejí v tukové tkániživočichů. Teorie Kreatinu-ethyl esteru pracuje na této teorii, tedy na odlišném využití tuků, tedy esterů v lidské buňce. Lipidy (estery) mají jednodušší schopnost dostat se do svalových buněk díky pasivnímu transportu. Kreatin-ethyl ester tedy využívá svou lipolitickou povahu pro vyšší přestupní schopnost do svalové buňky. Tohoto efektu nedokáže využít kreatin monohydrát, který je do buňky transportován pomocí iontových kanálků, ty jsou ve své přenosové kapacitě omezeny. Suplementace Kreatin-ethyl esterem má za výsledek vyšší využitelnost kreatinu, a nižší zbytky kreatinu v mezibuněčném prostoru. Výhodou tohoto kreatinu je menší zadržování tekutiny v mezibuněčném prostoru, což také velmi často zákazníci uvádějí jako jeden předpoklad toho, že nechtějí využívat kreatin monohydrát.

Dávkování Kreatin-ethyl esteru

Výrobci Kreatin-ethyl esteru pracují s 90-100 % využitelností a minimální konverzí na nežádoucí kreatinin. Kreatin-ethyl ester se dávkuje v množství 2-4 g denně. Celková denní dávka je rozdělena do více denních dávek. Opět je doporučeno suplementovat Kreatin-ethyl ester před a po silovém nebo rychlostním tréninku.

Osobní názor: můj názor na vyšší formy kreatinu je jednoduchý. Stále jsem přesvědčen daleko více o klasickém kreatin monohydrátu, který je pro vaše tělo maximálně efektivní, stejně jako není přílišnou ekonomickou zátěží pro vaši penženku. Já osobně bych dával  přednost jemu a stejně tak jej i doporučuji svým klientům. Nicméně zkouška je na vás, a tak neváhejte a najděte si ten nejvýhodnější pro svoje účely.

Kreatin

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek