Otazník jménem tmavé pečivo

Jan Caha
Jan Caha 13. 1. 2015
1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Otazník jménem tmavé pečivo

Pečivo je velmi spornou potravinou nejen ve fitness světě, ale obecně v lidské výživě. Svůj názor na něj nám prezentuje i Matěj Beneš. Instruktor fitness a trenér kulturistiky z Brna. 

Otazník jménem tmavé pečivo

ík>

K jedné z nejoblíbenějších a nejůžívanějších potravin patří neodmyslitelně pečivo. Mnoho lidí si bez něj nedokáže představit den, rohlík se salámem ke snídani, chleba se sýrem na svačinu, salát s bulkou na oběd a topinky na večeři.

Tato velmi stará a hojně používaná potravina nám usnadňuje den. Když si každý vzpomene na svá mladá léta a školní svačiny, jednoznačně se mu vybaví poctivý krajíc chleba s vysočinou. Dnes je však doba trošku jinde, mhono z nás se snaží stravovat se zdravě, dbá o své tělo a zdraví, automaticky přesedlá z bílého rohlíku na "tmavé pečivo". Je ale zdravější a pro naše tělo užitečnější?
 
Tmavé pečivo by správně mělo být vyráběno z tmavé mouky, pro jejíž výrobu se používají celá zrna, v současné době se stále více přechází na mouku pšeničnou. Bohužel se převážná většina tmavého pečiva v České republice vyrábí z připravených hotových směsí, do takového pečiva se pak přidávají některé látky (karamel, čekanka), které zásadním způsobem změní celkovou barvu. Existují dokonce druhy pečiva (např. toustové chleby), které se vyrábí obyčejným obarvením bílého pečiva, a navíc mnoho výrobků z této kategorie obsahuje chemické konzervační látky.
 
Jaké pečivo tedy vybrat?
Určitě se velkým obloukem vyhýbejte bílému pečivu. U tmavého pečiva pečlivě čtěte informace na obalu, u složení musí být uvedeno celozrnná mouka (u většiny tmavého pečiva je pouze „mouka“). Vyvarujte se ale i pečivu, které obsahuje tvrdý šrot (celulózové obaly z vrchní části zrna) – při dlouhodobé konzumaci takového pečiva může dojít k poškození střevní sliznice.Vždy dávejte přednost pečivu, ve kterém jsou viditelná zrnka a vločky.
 
A proč dát přednost celozrnnému pečivu?
Bílé pečivo se vyrábí z bílé mouky, při jeho výrobě se používá pouze vnitřní část zrna. Ta neobsahuje tolik minerálních látek a vitamínů jako vrstva vnější. Bílá mouka je proto z výživového hlediska mnohem méně hodnotná. Bílé pečivo má také méně vlákniny a vyšší glykemický index než pečivo celozrnné. To znamená, že se po požití takové potraviny poměrně brzy dostaví hlad. Vyšší glykemický index vede k většímu vzestupu hladiny cukru v krvi, tedy i k uvolnění většího množství hormonu inzulínu, který mimo jiné podporuje také ukládání energie do tukových zásob.
 

Kategorie pečiva dané zákonem:

  • Žitné: jedině žitná mouka může výrobky z pečiva přirozeně ztmavit. Všechny ostatní výrobky jsou přibarvené.
  • Pšeničné: pšeničné pečivo se snadno a rychle zpracovává, obsah zdraví prospěšných látek je ale nízký.
  • Celozrnné: má nejvyšší obsah vlákniny, je zdraví nejprospěšnější. Mouka na jeho výrobu je připravena z celých zrn včetně slupky.
  • Vícezrnné: je vyrobeno z více druhů zrna (pšenice, oves, žito…). Dle zákona musí být obsah prospěšnější mouky z jiných obilovin minimálně 5 %, u celozrnných výrobků je to 80 %. Vícezrnné pečivo tak může obsahovat pět, šest nebo i deset procent „lepších“ zrn, celozrnné osmdesát – devadesát procent celozrnné mouky bohaté na vlákninu.
  • Speciální (sójové, luštěninové, bramborové a jiné).
 
Mít přehled o tom, co jíme, je základ k tomu cítit se lépe a ve výsledku tak i vypadat. Velmi důležitá část nákupu je i čtení složení potravin, které kupujeme. U tmavého pečiva je nespočet nástrah a fíglů, které se nás snaží přesvědčit o něčem, co není pravda. Například, jak jsme se dnes dozvěděli, že konzumace na oko tmavého pečiva je zdravější a přínosnější. Když už se člověk snaží dodržovat diety a potit krev ve fitness centru, vyplatí se zastavit se u pultu a zjistit si, co je opravdové celozrnné pečivo a co jen obarvená náhražka.
 
 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek