Boswellia - nejúčinnější kloubní výživa?

Jan Caha
Jan Caha 3. 4. 2015
1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Boswellia - nejúčinnější kloubní výživa?

V poslední době se již neobjevuje záplava nových látek, které by pomáhaly našemu sportovnímu výkonu. Nabízí se různé kombinace nebo patentní směsi, do kterých nevidí zcela nikdo. Jednou z těch, která se ale vymyká, je Boswellia Seratta. 

Boswellia - nejúčinnější kloubní výživa? 

Už jste si možná zvykli na to, že výrobci doplňků stravy velmi často používají sofistikované názvy a co nejsložitější výrazy tak, aby vás dokázali dokonale zmást. Pokud se tedy podíváme na český ekvivalent tohoto výrazu. Vězte, že se jedná o tzv. kadidlovník. Možná se pozastavíte nad tím, proč kadidlovník. Předpokládám, že věřícím pouze napovím, všem ostatním řeknu, že při náboženských bohoslužbách se využívá tzv. "kadidlo". Jeho palivem je v tomto případě právě rostlina z této čeledi. Proto i celý druh nese název kadidlovník. 

Co je Boswellia seratta? 

Tato rostlina se vyskytuje zejména v Africe. Jedná se o strom, který dosahuje výšky 2-8 metru. Po několika letech růstu je připraven produkovat pryskyřici. Právě ta se používá při náboženských obřadech a dodává kadidlu svoji nezaměnitelnou vůni. Tato pryskyřice se dostává z podkůry stromu a je následně využita pro další průmyslové nebo potravinářské využití. 

Stejně tak se však tato priskiřice využívá díky boswellovým kyselinám. Ty se chovají velmi zajímavě, a to zejména ve vztahu k léčbě revmatoidních projevů porušení kloubní chrupavky nebo kloubu obecně. Boswelliové kyseliny také působí na osteoartritické projevy, zmenšují bolesti kloubů a jejich ranní ztuhlost. 

Pozitivní působení boswellových kyselin se ovšem neomezuje pouze na klouby. Dle nových zjistění by mělo působit příznivě u všech chronických zánětlivých onemocnění. Ty mají totiž tlumivý účinek na aktivitu interleukinů a leukotrienů, což jsou látky, které podporují a udržují zánětlivé procesy v kterémkoliv tělesném orgánu. Boswellové kyseliny jsou svým účinkem srovnatelné s kyselinou acetylsalicylovou (aspirin), ovšem s tím rozdílem, že nedráždí a nepoškozují žaludek a střeva a neředí krev. Kromě léčby kloubních problémů se extrakt z boswellie používá při léčbě astmatu a zánětlivých onemocnění střev, např. Crohnovy choroby. 

Jak to funguje? 

Boswellové kyseliny otevírají kolaterální cévy (alternativní krevní zásobení specifických částí těla), aby zajistily dostatečné krevní zásobení kloubů poškozovaných artrózou. Nekyselinová část extraktu z Boswellie má sedativní účinky a působí proti bolesti. Účinky Boswellové kyseliny zahrnují redukci otoků kloubů, zvýšení pohyblivosti, snížení ranní ztuhlosti, zvýšení tažné síly a celkové zvýšení kvality života nemocných osteoartrózou a revmatoidní arthritidou. Protibolestivé a sedativní účinky by měly dle všeho nastupovat velmi rychle. 

Možná se tedy ptáte, jak zařadit Boswelliu do svého suplementačního plánu. Jedno je jasné, měli byste ji brát dlouhodobě. To znamená, alespoň po dobu dvou měsíců, a to v minimálním množství 500 mg extraktu. Ten by vám mohl zajistit zlepšení kloubní pohyblivosti a navrácení kvality chrupavky. Ideálně také suplementujte tak, že budete brát Boswellii ráno po probuzení nebo před tréninkem. Právě zde by vám mohla velmi pomoci, díky snížení bolestivosti kloubů. Pokud bychom porovnávali jednotlivé kloubní přípravky. Musíme říct, že jednoznačný závěr mluvící ve prospěch nebo neprospěch Boswellie zde není. Pracuje zřejmě jiným mechanismem. Doporučíme tedy kombinaci s látkami vyživujícími kloubní chrupavku. 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek