Další pokračování článku o kreatinu jsem nazval "netradičními verzemi", tedy těmi, ke kterým se jen tak snadno nedostanete, a které nejsou ani typickou surovinou pro užití v doplňcích stravy. Jak je můžete využít a jsou opravdu tak závratné, abychom jim věnovali zvýšenou pozornost?
Kreatin - netradiční verze (V.)
Kreatin je jasnou jedničkou ve sportovní výživě. Z této domněnky mě nikdo nevyvede a stejně tak doufám, že ani nebude chtít. Je jasné, že jednou z nejužívanějších látek, ale zároveň také tou nejfunkčnější. O tom se vás snažím přesvědčit již od začátku tohoto seriálu a doufám, že v tom budu úspěšně pokračovat.
Předchozí díly naleznete zde:
KREATIN - ZDROJE A ÚLOHA V ORGANISMU (I.)
KREATIN - STRUKTURA A PROJEVY NEDOSTATKU (II.)
KREATIN - BIOLOGICKÝ VÝZNAM (III.)
KREATIN - DOSTUPNÉ VERZE (VI.)
Varianty kreatinu jsou zde, podívejte se společně s námi na ty, které označujeme jako netradiční...
Kreatin magnesium‑chelát
Jedná se o látku, která se prozatím nevyužívá dostatečně hojně, a to i přes to, že ve vědeckých testováních a studiích ukázala poměrně slušný potenciál, který je jasným důkazem funkčnosti této varianty kreatinu. Kreatin magnesium‑chelát využívá transportního systému, který je založen na iontech hořčíku, ty podobně jako doplnění kreatinu o jednoduchý cukr zajišťují benefitní využití a metabolismus kreatinu při transportu ke buňkám. Dle dostupných studií kreatin magnesium‑chelát funguje stejně efektivně jako klasický kreatin monohydrát, nicméně je možno jej pro stejný efekt dávkovat v menším množství, a to zhruba o polovinu.
Kreatin nitrate
Kreatin nitrate je varianta kreatinu, která se nyní stále více objevuje v suplementech, zejména pak v předtréninkovkách. Využívá pozitivního efektu obou zmíněných, tedy jak nitrátu NO3, tak samozřejmě i kreatinu. Molekuly nitrátu jsou navázány na kreatin. Toto způsobuje lepší rozpustnost směsky ve vodě a potencionálně i lepší vstřebatelnost. Ta prozatím nebyla laboratorně oveřena, stejně jako vyšší účinnost kreatinu. Kreatin nitrát má velmi nízké pH.
Kreatin citrát
V tri‑kreatin citrátu jsou vázány 3 molekuly kreatinu na 1 molekulu citrátu. Ve srovnání s kreatinem monohydrátem je tri‑kreatin citrát rozpustnější a bylo zjištěno, že z tri‑kreatin citrátu je absorbováno do svalu až 90 % kreatinu, zatímco z kreatin monohydrátu jen 40 %. Tri‑kreatin citrát má lepší senzorické vlastnosti než kreatin monohydrát. Tri‑kreatin citrát se také často kombinuje s látkami, které podporují jeho přenos do svalové buňky. Jsou to zejména jednoduché cukry a chrom. Využitelnost v těchto směsích je pak větší oproti kreatin monohydrátu.
Kreatin malát
Jedná se o sloučeninu kreatinu a kyseliny jablečné (malát). Tri‑kreatin malát má oproti klasickému kreatinu monohydrátu řadu odlišných vlastností, které zlepšují jeho účinnost. Za přítomnosti kyseliny jablečné, která je jedním z mezistupňů Krebsova cyklu, dokáže rychleji dodávat energii do svalu. Je lépe rozpustný ve vodě. U citlivých jedinců méně dráždí trávicí trakt. Tri‑kreatin malát se v trávicím traktu musí rozštěpit na kreatin monohydrát a příslušnou kyselinu. Využitelnost Tri‑kreatin malátu může být vyšší, než u kreatin monohydrátu.
Kreatin alpha ketoglutarát
Podobně jako u aminokyseliny argininu, která je tradičním spojencem alpha ketoglutarátu. AKG je prekurzorem glutaminu, kreatin AKG tedy spojuje vlastnosti kreatinu a glutaminu. Stejně tak prochází Creatine AKG lépe střevní stěnou bez nežádoucích trávících obtíží i stěnou svalové buňky bez použití transportérů.
Další dostupné verze a varianty prozatím dostatečně neprověřené: cyklokreatin, kreatin glukonát, kreatin sodný