Kreatin - netradiční verze (V.)

15. 7. 2015
Komentáře
Kreatin - netradiční verze (V.)

Další pokračování článku o kreatinu jsem nazval "netradičními verzemi", tedy těmi, ke kterým se jen tak snadno nedostanete, a které nejsou ani typickou surovinou pro užití v doplňcích stravy. Jak je můžete využít a jsou opravdu tak závratné, abychom jim věnovali zvýšenou pozornost? 

Kreatin - netradiční verze (V.) 

Kreatin je jasnou jedničkou ve sportovní výživě. Z této domněnky mě nikdo nevyvede a stejně tak doufám, že ani nebude chtít. Je jasné, že jednou z nejužívanějších látek, ale zároveň také tou nejfunkčnější. O tom se vás snažím přesvědčit již od začátku tohoto seriálu a doufám, že v tom budu úspěšně pokračovat. 

Předchozí díly naleznete zde: 

KREATIN - ZDROJE A ÚLOHA V ORGANISMU (I.) 

KREATIN - STRUKTURA A PROJEVY NEDOSTATKU (II.) 

KREATIN - BIOLOGICKÝ VÝZNAM (III.) 

KREATIN - DOSTUPNÉ VERZE (VI.) 

Varianty kreatinu jsou zde, podívejte se společně s námi na ty, které označujeme jako netradiční...

Kreatin magnesium‑chelát

Jedná se o látku, která se prozatím nevyužívá dostatečně hojně, a to i přes to, že ve vědeckých testováních a studiích ukázala poměrně slušný potenciál, který je jasným důkazem funkčnosti této varianty kreatinu. Kreatin magnesium‑chelát využívá transportního systému, který je založen na iontech hořčíku, ty podobně jako doplnění kreatinu o jednoduchý cukr zajišťují benefitní využití a metabolismus kreatinu při transportu ke buňkám. Dle dostupných studií kreatin magnesium‑chelát funguje stejně efektivně jako klasický kreatin monohydrát, nicméně je možno jej pro stejný efekt dávkovat v menším množství, a to zhruba o polovinu. 

Kreatin nitrate

Kreatin nitrate je varianta kreatinu, která se nyní stále více objevuje v suplementech, zejména pak v předtréninkovkách. Využívá pozitivního efektu obou zmíněných, tedy jak nitrátu NO3, tak samozřejmě i kreatinu. Molekuly nitrátu jsou navázány na kreatin. Toto způsobuje lepší rozpustnost směsky ve vodě a potencionálně i lepší vstřebatelnost. Ta prozatím nebyla laboratorně oveřena, stejně jako vyšší účinnost kreatinu. Kreatin nitrát má velmi nízké pH. 

Kreatin citrát

V tri‑kreatin citrátu jsou vázány 3 molekuly kreatinu na 1 molekulu citrátu. Ve srovnání s kreatinem monohydrátem je tri‑kreatin citrát  rozpustnější a bylo zjištěno, že z tri‑kreatin citrátu je absorbováno do svalu až 90 % kreatinu, zatímco z kreatin monohydrátu jen 40 %. Tri‑kreatin citrát má lepší senzorické vlastnosti než kreatin monohydrát. Tri‑kreatin citrát se také často kombinuje s látkami, které podporují jeho přenos do svalové buňky. Jsou to zejména jednoduché cukry a chrom. Využitelnost v těchto směsích je pak větší oproti kreatin monohydrátu.

Kreatin malát

Jedná se o sloučeninu kreatinu a kyseliny jablečné (malát). Tri‑kreatin malát má oproti klasickému kreatinu monohydrátu řadu odlišných vlastností, které zlepšují jeho účinnost. Za přítomnosti kyseliny jablečné, která je jedním z mezistupňů Krebsova cyklu, dokáže rychleji dodávat energii do svalu. Je lépe rozpustný ve vodě. U citlivých jedinců méně dráždí trávicí trakt. Tri‑kreatin malát se v trávicím traktu musí rozštěpit na kreatin monohydrát a příslušnou kyselinu. Využitelnost Tri‑kreatin malátu může být vyšší, než u kreatin monohydrátu.

Kreatin alpha ketoglutarát

Podobně jako u aminokyseliny argininu, která je tradičním spojencem alpha ketoglutarátu. AKG je prekurzorem glutaminu, kreatin AKG tedy spojuje vlastnosti kreatinu a glutaminu. Stejně tak prochází Creatine AKG lépe střevní stěnou bez nežádoucích trávících obtíží i stěnou svalové buňky bez použití transportérů.

Další dostupné verze a varianty prozatím dostatečně neprověřené: cyklokreatin, kreatin glukonát, kreatin sodný

kreatin verze

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.