5 tipů, jak porazit podzimní únavu

Mgr. Kristýna Dvořáková
Mgr. Kristýna Dvořáková 17. 10. 2021 Poprvé publikováno 13. 10. 2020
Aktualizováno 17. 10. 2021
4 min. 6 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
5 tipů, jak porazit podzimní únavu
obrázek z unsplash.com

Podzimní počasí a zkracující se dny občas doslova nabádají k tomu, abyste se zavrtali do peřin a odskočili si maximálně tak pro hrnek horkého čaje nebo misku dýňového kari. A že by si tohle mohl dovolit jen ten největší lenoch? Tzv. podzimní únava je však skutečně existujícím stavem, který se může ve větší či menší míře dotýkat každého. Jak s podzimní únavou bojovat a užít si toto roční období naplno?

5 tipů, jak zatočit s podzimní únavou

1. Buďte aktivní

I když máte možná dojem, že cvičení je teď to poslední, na co máte chuť, vězte, že pohyb vás dokáže neuvěřitelně nakopnout. Během fyzické aktivity si totiž pročistíte hlavu a uvolněné endorfiny s dopaminem se pro vaše tělo stanou doslova raketovým palivem.

Pravidelná fyzická aktivita je nezbytná také z pohledu fyzického zdraví, kdy zlepšuje funkci imunitního systému a krevní cirkulaci, snižuje krevní tlak, chrání vaše srdce, cévy i kosti, zvyšuje citlivost k inzulinu a pomáhá také s udržením tělesné hmotnosti. 

2. Choďte na čerstvý vzduch

Venkovní svět nabízí spoustu podnětů, které odvrací vaši pozornost od stresorů běžného života, pomáhají vám se uklidnit, stimulují vás a nabíjejí energií. Čas strávený na čerstvém vzduchu navíc snižuje pocity úzkosti, zlepšuje spánek, kreativitu a soustředěnost. Pobyt venku je také ideální příležitostí pro aktivní pohyb a budování sociálních kontaktů, které jeho pozitivní účinky ještě prohloubí. 

obrázek z istockphoto.com (Martinan)

3. Dbejte na vyvážený jídelníček 

Jídlo je láska, ovšem jeho výběr ovlivňuje náš fyzický i psychický stav více, než si možná myslíme. V boji s podzimní únavou by měly základ našeho jídelníčku tvořit kvalitní a komplexní potraviny, jako jsou např.:

  • celozrnné obiloviny

  • dostatek ovoce a zeleniny

  • ořechy a semena

  • olivový olej

  • ryby a mořské plody

  • libové maso, tofu a luštěniny

  • avokádo

  • koření kurkuma a skořice

Naopak vyhnout bychom se měli vysoce zpracovaným potravinám plným tuku, soli, cukru, smaženým jídlům a také slazeným limonádám, které většinou neobsahují dostatek kvalitních živin (zejména bílkovin, vitaminů a minerálních látek), zasytí nás jen na krátkou dobu a onen potřebný “energy boost” bychom v nich našli jen stěží.

4. Dopřejte si dostatek odpočinku

Pokud jste permanentně unavení, logickým řešením je zařadit více odpočinku. To však v žádném případě neznamená, že se musíte celé dny válet v posteli. Pro efektivní “dobití baterek” během noci se zaměřte zejména na spánkovou hygienu a vytvořte si pravidelný spánkový režim.

Alespoň půl hodiny před usnutím odložte elektronická zařízení, zajistěte si v pokoji optimální zatemnění a teplotu, snažte se neuléhat rozrušení, těsně před spaním se nepřecpávat, nepít alkohol, kávu, ani černý čaj. V případě, že se vám nepodaří usnout do 30 minut, vstaňte z postele a nadechněte se čerstvého vzduchu, čtěte si nebo chvíli poslouchejte relaxační hudbu. 

obrázek z pexels.com (Andrea Piacquadio)

5. Myslete pozitivně

Pozitivní myšlení pomáhá vyrovnat se se stresem a má tak skutečně příznivý vliv na vaše zdraví. Úsměv totiž v mozku způsobuje uvolnění endorfinů, dopaminu a serotoninu, které vám zlepší náladu, zvýší produktivitu a dodají potřebnou energii. Kromě toho se ukazuje, že pozitivní nastavení mysli a duševní pohoda mohou mít z dlouhodobého hlediska blahodárný vliv také na imunitní systém. 

Co si z toho vzít? 

Podzimní měsíce s sebou často přináší pokles energie, nekonečnou únavu a snížení produktivity. Naštěstí ale existuje několik triků, jak s tím zatočit. Základem je zůstat aktivní, pravidelně se hýbat a trávit čas na čerstvém vzduchu. Neméně důležitou roli hraje také jídelníček, který vám může v boji únavou významně pomoci, ale stejně tak vám může házet klacky pod nohy. 

Je také vhodné více se zaměřit na spánkovou hygienu a dopřát si dostatek kvalitního odpočinku, abyste se na druhý den ráno budili svěží, plní sil a pozitivně naladění.

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
6 Líbí se mi Uložit článek