Podzimní únava: 5 tipů jak ji porazit

Komentáře
Podzimní únava: 5 tipů jak ji porazit
obrázek z unsplash.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Podzimní počasí a zkracující se dny občas doslova nabádají k tomu, abyste se zavrtali do peřin a odskočili si maximálně tak pro hrnek horkého čaje nebo misku dýňového kari. A že by si tohle mohl dovolit jen ten největší lenoch? Tzv. podzimní únava je však skutečně existujícím stavem, který se může ve větší či menší míře dotýkat každého. Jak s podzimní únavou bojovat a užít si toto roční období naplno? Nabízíme 5 tipů, jak zatočit s podzimní únavou:

1. Buďte aktivní

I když máte možná dojem, že cvičení je teď to poslední, na co máte chuť, vězte, že pohyb vás dokáže neuvěřitelně nakopnout. Během fyzické aktivity si totiž pročistíte hlavu a uvolněné endorfiny s dopaminem se pro vaše tělo stanou doslova raketovým palivem.

Pravidelná fyzická aktivita je nezbytná také z pohledu fyzického zdraví, kdy zlepšuje funkci imunitního systému a krevní cirkulaci, snižuje krevní tlak, chrání vaše srdce, cévy i kosti, zvyšuje citlivost k inzulinu a pomáhá také s udržením tělesné hmotnosti.

2. Choďte na čerstvý vzduch

Venkovní svět nabízí spoustu podnětů, které odvrací vaši pozornost od stresorů běžného života, pomáhají vám se uklidnit, stimulují vás a nabíjejí energií. Čas strávený na čerstvém vzduchu navíc snižuje pocity úzkosti, zlepšuje spánek, kreativitu a soustředěnost. Pobyt venku je také ideální příležitostí pro aktivní pohyb a budování sociálních kontaktů, které jeho pozitivní účinky ještě prohloubí. 

Podzimní únava: 5 tipů jak ji porazit
obrázek z istockphoto.com (Martinan)

3. Dbejte na vyvážený jídelníček 

Jídlo je láska, ovšem jeho výběr ovlivňuje náš fyzický i psychický stav více, než si možná myslíme. V boji s podzimní únavou by měly základ našeho jídelníčku tvořit kvalitní a komplexní potraviny, jako jsou např.:

  • celozrnné obiloviny
  • dostatek ovoce a zeleniny
  • ořechy a semena
  • olivový olej
  • ryby a mořské plody
  • libové maso, tofu a luštěniny
  • avokádo
  • koření kurkuma a skořice

Naopak vyhnout bychom se měli vysoce zpracovaným potravinám plným tuku, soli, cukru, smaženým jídlům a také slazeným limonádám, které většinou neobsahují dostatek kvalitních živin (zejména bílkovin, vitaminů a minerálních látek), zasytí nás jen na krátkou dobu a onen potřebný “energy boost” bychom v nich našli jen stěží.

4. Dopřejte si dostatek odpočinku

Pokud jste permanentně unavení, logickým řešením je zařadit více odpočinku. To však v žádném případě neznamená, že se musíte celé dny válet v posteli. Pro efektivní “dobití baterek” během noci se zaměřte zejména na spánkovou hygienu a vytvořte si pravidelný spánkový režim.

Alespoň půl hodiny před usnutím odložte elektronická zařízení, zajistěte si v pokoji optimální zatemnění a teplotu, snažte se neuléhat rozrušení, těsně před spaním se nepřecpávat, nepít alkohol, kávu, ani černý čaj. V případě, že se vám nepodaří usnout do 30 minut, vstaňte z postele a nadechněte se čerstvého vzduchu, čtěte si nebo chvíli poslouchejte relaxační hudbu. 

Podzimní únava: 5 tipů jak ji porazit
obrázek z pexels.com (Andrea Piacquadio)

5. Myslete pozitivně

Pozitivní myšlení pomáhá vyrovnat se se stresem a má tak skutečně příznivý vliv na vaše zdraví. Úsměv totiž v mozku způsobuje uvolnění endorfinů, dopaminu a serotoninu, které vám zlepší náladu, zvýší produktivitu a dodají potřebnou energii. Kromě toho se ukazuje, že pozitivní nastavení mysli a duševní pohoda mohou mít z dlouhodobého hlediska blahodárný vliv také na imunitní systém. 

Co si z toho vzít? 

Podzimní měsíce s sebou často přináší pokles energie, nekonečnou únavu a snížení produktivity. Naštěstí ale existuje několik triků, jak s tím zatočit. Základem je zůstat aktivní, pravidelně se hýbat a trávit čas na čerstvém vzduchu. Neméně důležitou roli hraje také jídelníček, který vám může v boji únavou významně pomoci, ale stejně tak vám může házet klacky pod nohy. 

Je také vhodné více se zaměřit na spánkovou hygienu a dopřát si dostatek kvalitního odpočinku, abyste se na druhý den ráno budili svěží, plní sil a pozitivně naladění.

Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Kvalitní spánek je klíčový pro naše zdraví, úspěšné hubnutí i nabíraní svalové hmoty! Co ale dělat, když už nic nezabírá, nemůžeme usnout a skoro jsme už zapomněli na to, jaký je pocit, pořádně se vyspat?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Znáte to, pravidelně cvičíte, výsledky se začínají rýsovat... a najednou je tu podzim a vy se nachladíte. Zkuste letos zařadit zdraví prospěšné potraviny a látky na podporu imunity, vyzrajete na chřipku a nachlazení!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!