8 oblastí životního stylu, na které se zaměřit při boji s akné

Markéta Tesařová
Markéta Tesařová 11. 1. 2021 Poprvé publikováno 22. 7. 2020
Aktualizováno 11. 1. 2021
17 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
8 oblastí životního stylu, na které se zaměřit při boji s akné
obrázek z pixabay.com

Problematická pleť s pupínky nemusí být spojena jen s pubertou. I v období dospělosti se s touto nepříjemností často setkáváme. Příčin vzniku akné je spousta. Řadí se mezi ně dědičnost, hormonální změny a také celkový životní styl. Při řešení problému akné bychom měli v první řadě poslouchat rady našeho dermatologa. Existují ale také oblasti našeho každodenního života, jejichž změna může výskyt akné zmírnit. Co pro to můžeme udělat?

Co se v dnešním článku dozvíme ?

 • Proč může stres zhoršovat naši pleť a jakými způsoby ho můžeme regulovat
 • Jak často čistit pleť a jaké přípravky vybírat
 • Jak může strava ovlivnit naši pleť
 • Že bychom neměli zapomínat na dostatečnou hydrataci a ochranu
 • Jak může fyzická aktivita napomoci v boji proti akné

8 oblastí životního stylu, na které se zaměřit při boji s akné

1. Naučit se lépe zvládat stres

Výskyt pupínků na těle si spousta z nás může spojovat se stresovým obdobím, jako jsou třeba zkoušky ve škole nebo náročné období v práci. Samotný stres nám neplechu na obličeji neudělá. Jedná se o souhru více faktorů, mezi které se řadí naše “sklony” k tvorbě akné a vylučování hormonů.

Změny v hladinách hormonů (zejména androgeny, kortikoliberin, kortizol) mohou vyvolat vyšší tvorbu kožního mazu a působit prozánětlivě. Vymazat stres ze života úplně nejde, ale můžeme si najít techniky, které nám pomohou jej lépe zvládat. 

Můžeme vyzkoušet: 

 • meditaci, např. mindfulness
 • zastavit se a provést pár hlubokých nádechů a výdechů
 • cvičení, např. jógu, procházku, tanec nebo jiné aktivity
 • mluvit s někým blízkým o svých problémech
 • dostatečně spát
 • poslouchat relaxační hudbu 

O zvládání stresu se více dočteme v článku s názvem 10 jednoduchých triků, jak se vymanit ze stresu a být v životě šťastnější

2. Kvalitně a dostatečně spát

Důležitost spánku v našem životě je neustále podceňována. Jeho nedostatek může např. negativně ovlivnit náš hormonální systém, imunitu nebo mentální a fyzické zdraví.

Chybějící hodiny nebo snížená kvalita spánku vyvolávají v našem těle stresovou reakci, při níž dojde ke zvýšení hladiny kortizolu. A jak už víme, kortizol může podnítit zvýšenou produkci podkožního mazu, a tím pádem vyšší četnost pupínků.

Jak na zlepšení spánku? 

 1. chodit spát a vstávat ve stejnou dobu   
 2. vytvořit si spánkovou rutinu (teplá sprcha, bylinkový čaj, čtení knihy…)
 3. omezit vystavování se modrému světlu z obrazovek před spaním
 4. omezit těžko stravitelná jídla (např. s vysokým obsahem tuku), alkohol a kofeinové nápoje před ulehnutím 

Jak se na našem těle projevuje nedostatek spánku? Na to odpoví článek s názvem Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst

3. Upravit jídelníček a vyřadit z něj fast food

Otázka, zda to, co jíme, má přímý vliv na stav naší pleti, je stále kontroverzní. Z řad veřejnosti často slyšíme, že za akné mohou mléčné výrobky, čokoláda nebo třeba lepek. Někteří pak z jídelníčku vyřazují celé skupiny potravin (obiloviny, mléčné výrobky) bez toho, aby zvážili, zda jim to opravdu pomůže a jak tyto potraviny hodnotně nahradit. Tímto si řada lidí zadělává na zbytečný strach z jídla. Vědecké studie ohledně vztahu jídla a akné často uvádí tyto body: 

 • Potraviny s vysokou glykemickou zátěží (glykemický index krát množství sacharidů v porci potraviny) mohou kvůli následné zvýšené hladině inzulínu v krvi zvyšovat produkci kožního mazu, a tím podporovat vznik akné.
 • Vysoký glykemický index má např. bílý chléb, těstoviny, rýžové chlebíčky, snídaňové cereálie nebo sušené ovoce (ale také záleží, kolik té potraviny sníme v porci).
 • Potraviny s nižší glykemickým indexem jsou syrová zelenina, ovesné vločky, celozrnné druhy pečiva, luštěniny nebo maso.
 • Rychlost nárůstu hladiny krevního cukru a následné vylučování inzulínu také můžeme příznivě ovlivnit přidáním kvalitního zdroje bílkoviny, tuků a dostatečným množstvím vlákniny.
 • Při tvorbě našeho jídelníčku dbáme na dodržování zásad správné výživy, jako je omezená konzumace jednoduchých cukrů, nasycených a transmastných kyselin a soli. Dodržování těchto doporučení podpoříme např. snížením konzumace zpracovaných potravin a vařením ze základních surovin.
 • Další často diskutovaná témata, jako je vliv konzumace mléčných výrobků, obsah omega 3 mastných kyselin nebo příjem některých minerálních látek jako např. zinku na stav pleti, je prozatím nejasný.

Ověřit si, zda nám některé potraviny opravdu zhoršují akné, můžeme např. zapisováním do deníku, kam si zaznamenáme, co sníme a v jakém stavu je aktuálně naše pleť. Zpětně takto můžeme odvodit rizikové potraviny, ty na čas eliminovat z jídelníčku a opět pozorovat, zda to bude mít naši pleť vliv. Důležité je také brát ohled na další faktory jako stres nebo menstruační cyklus (změny v hladinách hormonů). 

8 oblastí životního stylu, na které se zaměřit při boji s akné

4. Dostatečný pitný režim v čele s vodou

Dostatečný přísun tekutin ocení nejen naše vnitřní orgány, ale také největší orgán našeho těla – kůže. I přes nedostatek vědeckých důkazů se předpokládá, že příjem tekutin může ovlivnit stav naší pleti. Ve studiích se ukazuje, že navýšení příjmu tekutin může zejména u osob s nižším příjmem vést ke zlepšení hydratace pleti, a díky tomu k podpoře fyziologických procesů v pokožce.

To ale neznamená, že začneme ze dne na den pít 5 litrů vody s vidinou lepší pleti, stačí dodržovat pravidlo dostatečného příjmu tekutin, což je 30–45 ml na kg naší tělesné hmotnosti (příjem navýšíme při cvičení, vyšších venkovních teplotách nebo když jsme nemocní). Pít bychom měli hlavně čistou neochucenou vodu nebo čaje, naopak slazené nápoje, energetické drinky a alkohol se snažíme omezovat. 

5. Nezapomeneme na správné čištění pleti 

Správné čištění je základem zdravé pleti. Jelikož u každého z nás může být příčina vzniku akné jiná, tak jiná bude také potřebná péče a léčba. Konkrétní přípravek a postup nám může doporučit dermatolog.

Při samotném čištění pleti bychom měli dodržovat tyto obecné zásady: 

 1. Čistit si pleť. Pomocí kosmetických prostředků určených pro problematickou pokožku bychom si měli pleť čistit každé ráno a večer nebo když se zpotíme (např.po sportu).
 2. Vyvarovat se agresivnímu kartáčování.
 3. Používat vhodné přípravky. Péče pro pleť s pupínky nese označení jako nekomedogenní, neucpávající póry nebo bez oleje.
 4. Vyplatí se odolat vymačkávání pupínků (může dojít ke zhoršení zánětlivé reakce).

6. Zbytečně se nedotýkáme obličeje

Základem je nedotýkat se obličeje, zejména míst, kde se vyskytuje akné. Naše ruce mohou zafungovat jako takový přenašeč různých bakterií, které především na již postižených místech mohou způsobit pěknou neplechu. Je sice těžké problematickou část neškrabat, hlavně když nás svědí nebo se nám tvoří puchýřky, ale tento bod je jeden z nejdůležitějších.

Takže žádné vymačkávání, škrábání nebo olupování. Místo toho se snažíme odvést pozornost jinam. Nežádoucí bakterie se na náš obličej lehce přenesou také z displeje mobilního telefonu při volání. Zbavovat displej nečistot bychom měli každodenně pomocí vhodného roztoku dle typu telefonu a doporučení výrobce nebo pomocí antibakteriálních ubrousků

7. Chráníme pleť před UV paprsky

Každodenní ochrana pleti před UV zářením je důležitá nejen pro problematickou pleť. Nanesení krému, který je vhodný pro aknózní pleť s UV faktorem min. 30, by mělo následovat hned po jejím ranním vyčištění. Pravidelnému pobytu na slunci bychom se neměli vyhýbat, i když máme akné. Přímé vystavení kůže slunečním paprskům by ale v tomto případě nemělo přesáhnout 15 minut. Při delším pobytu na slunci by mohlo docházet k vysychání pokožky a zhoršení projevů akné. 

8. Budeme pravidelně sportovat

Pocení a problematická pleť? To přece nemůže jít dohromady. Opak je pravdou. Při pohybové aktivitě se nám otevřou póry, povrchové nečistoty tak mají nachystanou cestu ven. Díky zvýšené cirkulaci krve podpoříme také hloubkové čištění pleti a její výživu. Pokud nezapomeneme na vyčištění pleti po ukončení aktivity, může být cvičení skvělým nástrojem pro zlepšení naší problematické pleti. 

Co si z toho vzít?

Mít v rovnováze základní oblasti životního stylu, jako je dostatečný spánek, pravidelný pohyb, vyvážená strava, správný pitný režim a zvládání stresu, je pro naše zdraví stěžejní. A to i v případě zdravé kůže. Když k tomu přidáme ochranu před sluníčkem, budeme dbát na správné čištění i péči a omezíme přenos bakterií z našich rukou na pokožku, jsme na cestě za krásnou pletí

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
17 Líbí se mi Uložit článek