9 strategií, jak na jaře podpořit svou energii a vitalitu

Komentáře
9 strategií, jak na jaře podpořit svou energii a vitalitu
Image by freepic.diller on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Pro jarní měsíce jsou typické prodlužující se dny – někteří lidé však mohou paradoxně pociťovat zvýšenou únavu.
  • Na tu správnou jarní vlnu se vám pomohou naladit mimo jiné i sezónní jarní potraviny.
  • Velké riziko na jaře představuje hmyz přenášející nemoci , zejména klíšťata. Ochrana spočívá zejména v podobě včasného odhalení klíštěte a také očkování.

1. Zaměřte se na dobu i kvalitu spánku

Jaro je obdobím, kdy se v přírodě vše probouzí – někteří lidé ale mohou paradoxně trpět jarní únavou či letargií. Jedním z důvodů může být snížená doba i kvalita spánku, která se s jarními měsíci pojí. Vaše tělo si totiž možná ještě nezvyklo na změnu času a na to, že vás sluneční svit ráno budí o několik hodin dříve. Další příčinou může být i tzv. sezónní afektivní porucha, která je sice typičtější pro podzimní sychravé dny, ale její výskyt není výjimkou právě ani na jaře. 

Zkuste se proto zamyslet nad tím, zda jste (třeba i nevědomky) v poslední době nesklouzli k nepravidelné době spánku, nebo zda nespíte méně než dříve. Toto vybočení z vaší obvyklé rutiny se totiž může časem projevit právě zvýšenou únavou nebo změnami nálad. Jste‑li citliví na ranní světlo, zvažte také pořízení obličejové masky na spaní, okenních rolet nebo závěsů – aby se vám nestávalo, že vás slunce vytáhne z postele už kolem 4. hodiny ranní. 

2. Choďte na čerstvý vzduch

Jarní období díky vyšším teplotám a prodlužujícím se dnům přímo vybízí k pobytu venku – jestliže jste se ještě před pár měsíci vraceli z práce/školy za tmy, dnes už pravděpodobně stihnete večerní procházku nebo posezení v parku. Mnohé studie poukazují na to, že pobyt v přírodě vám pomůže snížit míru stresu, a naopak přispět ke zlepšení nálady nebo úrovně kognitivních funkcí. Vědci aktuálně zkoumají i to, jakou roli hraje v tomto procesu přirozená zeleň. Zatím se zdá, že zelená barva má z hlediska relaxace lepší výsledky než barvy jiné, a to i v laboratorním prostředí. Podle dalších výzkumů je pak tento efekt ještě umocněn, pokud je spojen s přírodními scenériemi. Na skutečně validní studie mimo simulované podmínky je však ještě potřeba si počkat. 

Jestliže se tedy v odpoledních hodinách vracíte po celém dni sezení s hlavou plnou myšlenek, to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je procházka po lese. 

3. Pravidelně se hýbejte

Pravidelný pohyb je nezbytnou součástí zdravého životního stylu, a i když se vám může zdát, že trénink je to poslední, na co máte energii, ve skutečnosti to funguje úplně obráceně – studie totiž potvrzují, že pohyb míru pociťované energie zvyšuje. Je tomu tak zejména proto, že fyzická aktivita vám “rozproudí” krev, zvýší okysličení tkání a mimo jiné vás po intenzivnějším výkonu odmění také přílivem endorfinů (hormonů štěstí). 

Jestliže tedy chcete zlepšit své zdraví, životní styl i vitalitu, jaro je ideálním obdobím, kdy s pravidelným pohybem začít. I v tomto případě ale zůstaňte nohama na zemi – pamatujte, že vaším cílem je vybudovat si dlouhodobý návyk, který vám má přinášet nejen výše zmiňované výhody, ale také radost. Jestliže si po letech bez jakéhokoliv pohybu naplánujete každodenní 10 km výběhy, je pravděpodobné, že skončíte dříve, než vlastně začnete. Jděte na to tedy postupně, a reagujte i na signály vašeho těla. Pokud se cítíte dobře, je to pro vás pobídka k delšímu nebo intenzivnějšími tréninku. Jestliže ale cítíte, že dnes skutečně nemáte svůj den, nemusíte lámat rekordy a bohatě vám postačí svižná procházka. 

4. Nezapomínejte na pitný režim

Pitný režim je samozřejmě důležitý po celý rok, se zvyšujícími se teplotami a také vyšší aktivitou spojenou s jarními měsíci ale mohou být vaše ztráty tekutin mnohem vyšší, než se může zdát. Je proto důležité dbát na dostatečný příjem tekutin během dne, a i na případné delší výběhy a procházky si zajistit přísun tekutin.  

Kromě kvantity byste měli dbát také na kvalitu nápojů – zapomeňte na detoxikační směsi nebo slazené nápoje. Nejlepším zdrojem tekutin pro vás bude čistá voda nebo neslazené čaje. Pro ozvláštnění si také můžete připravit nápoj ze zředěného džusu, nebo do vody přidat bylinky či ovoce. 

5. Zaměřte se na sezónní potraviny

Sezónní potraviny jsou pro vás výhodné hned z několika hledisek – nemusí se dovážet z dalekých zemí, kde jsou vhodnější teplotní podmínky pro jejich pěstování, jsou zpravidla levnější (protože je jich právě teď dostatek i na domácím trhu) a v neposlední řadě vám pomohou skutečně se “naladit” na právě nastupující jaro. Základ ale samozřejmě tvoří vyvážený jídelníček s dostatkem všech potřebných živin i energie.

Koho by během prvních teplejších dnů nelákal křupavý chleba se svěžím sýrem a čerstvými ředkvičkami ze zahrádky, ideálně ještě posypaný šťavnatou pažitkou. Sezónní potraviny mají často lepší chuť, a také vyšší obsah prospěšných látek, než ty dovážené, protože se kvůli trvanlivosti nemusí sklízet dlouho před dosažením opravdové zralosti. Jinými slovy tedy mají dostatek času na to, aby dozrály do stádia s nejlepší chutí i nutričními vlastnostmi. Kromě ředkviček jsou typickými jarními potravinami také nejrůznější druhy bylinek, rané listové saláty, chřest nebo jarní cibulka. 

9 strategií, jak na jaře podpořit svou energii a vitalitu

6. Naučte se lépe zvládat stres i FOMO

S delšími dny máte na jaře pravděpodobně pocit, že toho zvládnete více – a to jak z hlediska povinností, tak i osobních záležitostí. Do jisté míry tomu tak opravdu může být, pozor však na to, abyste své síly nepřecenili. Příliš vysoká očekávání totiž mohou být cestou k vyhoření. Pamatujte proto, že “delší” den ještě neznamená, že musíte zvládnou dvojnásobek své předešlé práce. 

S pěkným počasím se pak může stávat opět aktuálním také pojem “FOMO” – pocit z toho, že vám něco v životě utíká, což je zpravidla spojeno s nepříjemnými emocemi. Tento jev může mít negativní dopad na vaše duševní zdraví, mezilidské vztahy i životní spokojenost. Z tohoto hlediska uděláte nejlépe, pokud se nebudete srovnávat s ostatními a nastavíte si vlastní cíle. Co dalšího můžete pro zvládnutí FOMO udělat, se dozvíte v článku FOMO: nebezpečný jev podporovaný sociálními médii

7. Dopřejte si čas pro sebe 

Jaro je ideální příležitostí k tomu, abyste věnovali více času sobě, a své duševní pohodě. V těchto dnech totiž zvládnete mnoho aktivit za denního světla i po návratu z práce/školy, a nemusíte je tak “odbývat” ráno, když se sotva stíháte nasnídat. Pravidená self‑care vám pomůže lépe zvládat stresové situace, zastavit se během uspěchaného dne a intenzivněji si uvědomovat třeba radost z maličkostí. A jaké podoby může taková self‑care mít? Dozvíte se v článku Self‑care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči

8. Dodržujte doporučenou terapii alergií 

Na jaře jsou k vidění nejrůznější druhy květů s těmi nejkrásnějšími vůněmi – pro některé to ale může být doslova noční můra. Lidé s alergií na pyly nebo rostliny se na jaře musejí často potýkat s plným nosem, ucpanými dutinami nebo oteklýma očima, což je samozřejmě samo o sobě obtěžující – symptomy pojící se s alergiemi mohou ale také omezovat jejich sportovní výkon nebo třeba i kvalitu spánku. 

Jestliže tedy patříte k těmto “šťastlivcům”, nespoléhejte se na babské rady, ale raději navštivte lékaře – s vhodnou terapií totiž roste pravděpodobnost, že se nepříjemných projevů zbavíte a nebudete muset trávit jedno z nejkrásnějších ročních období zavření doma. Vždy bude samozřejmě záležet na míře projevů či dalších přidružených onemocněních.

9. Chraňte se před nemocemi přenášenými klíšťaty a hmyzem

Jarní teploty nelákají ven jen zástupce lidského druhu, ale k životu se probouzí všechny živočišné druhy, včetně hmyzu. Zatímco některé z nich planeta potřebuje k přežití, na jiné byste si měli dávat pozor – řeč je zejména o klíšťatech, komárech nebo blechách. V České republice je nejvyšší pozornost věnována zejména klíšťatům, které mohou být přenašeči lymeské boreliózy a také klíšťové encefalitidy. 

Při svých toulkách přírodou proto nezapomínejte na účinný repelent a také se pravidelně prohlížejte – riziko, že na vás klíště “přenese” lymeskou boreliózu totiž výrazně roste s dobou přisátí, kdy na to potřebuje cca 36–48 hodin. U klíšťové encefalitidy toto časové pravidlo bohužel neplatí, a nejefektivnější možností ochrany je očkování. 

Co si z toho vzít? 

Jaro je v mnoha ohledech skvělé – prodlužující se dny, stoupající teploty a více času na pobyt venku. Abyste ale “nepřepálili start”, soustřeďte se i v tomto období na kvalitu svého spánku, regulaci stresu a také si vyhraďte dostatek času pro odpočinek a self‑care. Své zdraví i vitalitu podpoříte také pravidelným pohybem, dostatkem tekutin a vyváženým jídelníčkem s obsahem sezónních potravin.

V rámci ochrany zdraví je také nezbytné aktivně řešit případné alergie, a také se chránit před nemocemi přenášenými klíšťaty. 

Jak začít s hubnutím?
Jak začít s hubnutím?
Hubnutí je nyní aktuálním tématem. Všichni si užíváme posledních svátečních dnů a chvilek, které nám nabízí množství nezdravého a ne zrovna dietního jídla. To se samozřejmě musí na naší postavě odrazit, jak tedy začít s hubnutím?
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Klíšťata: Proč na někoho lezou více než na druhé a jak se bránit?
Klíšťata: Proč na někoho lezou více než na druhé a jak se bránit?
Když po příchodu z výletu v přírodě objevíte na kůži nápadnou černou tečku, nevěstí to nic dobrého. Jak se před klíšťaty bránit, co proti nim zabírá a čím je vlastně přitahujeme?
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
FOMO: nebezpečný jev podporovaný sociálními médii
FOMO: nebezpečný jev podporovaný sociálními médii
Slyšeli jste už o fenoménech FOMO a JOMO? Co se za těmito zkratkami skrývá, v čem tkví jejich nebezpeční a jak je spolehlivě zvládnout?
Sezónní alergie: z čeho vznikají a jak se proti nim bránit?
Sezónní alergie: z čeho vznikají a jak se proti nim bránit?
Sezónní alergie dokážou být obzvlášť na jaře a v létě nepříjemnou záležitostí. Jejich projevy, trápící až 30 % jedinců, mohou mít výrazný dopad na fyzickou i duševní pohodu jedince – tento článek proto poradí, jak s léčbou a mnoho dalšího!
Lokální potraviny: jsou skutečně chutnější, zdravější a udržitelné?
Lokální potraviny: jsou skutečně chutnější, zdravější a udržitelné?
Trend lokálních potravin stále narůstá – jaké výhody má jejich nákup, a čím mohou naopak nepříjemně překvapit? A jsou skutečně zdravější než konvenční produkty?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Pobyt v přírodě má na člověka blahodárný vliv od nepaměti – nové studie však naznačují, že tyto benefity jsou mnohem větší, než se dosud předpokládalo. Na jaké oblasti zdraví příroda působí, jak dlouho v ní strávit a jak si na tuto aktivitu udělat více času?
Trápí vás jarní únava? Těchto 8 tipů pomůže!
Trápí vás jarní únava? Těchto 8 tipů pomůže!
Jarní únava či splín jsou častějšími úkazy, než si můžete myslet. Ovlivňuje je mnoho faktorů, především změna intenzity a délky slunečního světla. Ale jak se proti tomu bránit? Odpovědi naleznete v tomto článku!
Přehled repelentů: Které látky skutečně fungují, a lze si jej vyrobit doma?
Přehled repelentů: Které látky skutečně fungují, a lze si jej vyrobit doma?
Letní měsíce nejsou jen o radovánkách – oproti zimě se musí lidé potýkat s otravným hmyzem, který nejen, že způsobuje bolestivé kousnutí a otok, ale může přenášet mnohá onemocnění. Jaký repelent tedy zvolit, abyste byli skutečně chráněni?
3 jednoduché kroky, díky kterým si vytvoříte nové návyky a dosáhnete svých cílů
3 jednoduché kroky, díky kterým si vytvoříte nové návyky a dosáhnete svých cílů
Každý z nás má bezpochyby stanoveny cíle, kterých by jednou rád dosáhl. Mohou nám k nim pomoci nové zvyky. Jak je ale snadno zakomponovat do svého života?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.