Proč je dobrý nápad dát si po obědě "dvacet"

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 21. 8. 2021 Poprvé publikováno 29. 5. 2020
Aktualizováno 21. 8. 2021
8 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Proč je dobrý nápad dát si po obědě "dvacet"
obrázek z unsplash.com

Pokud si pravidelně po nedělním obědě dáváte šlofíka, má to řadu benefitů. Může to zlepšit vaše soustředění, mentální výkon a v neposlední řadě to je zaručený zlepšovák nálady. 

Klíč je ale v délce. Pokud přes den spíte až moc, právem se později můžete cítit jako přejetí parním válcem (Milner&Cote, 2009).

Co se v dnešním článku dozvíte?

  • Jaký je rozdíl mezi krátkým šlofíčkem a opravdovým spánkem

  • Co mi takový krátký šlofík může přinést 

  • Co se stane, pokud přes den budu spát déle

  • Kdy je ten nejlepší čas na krátký odpočinek

Rozdíl mezi krátkým šlofíčkem a spánkem

Krátký šlofík by měl trvat 10–20 minut. To není moc, že? Pokud toto dodržíte, dostanete se do první, maximálně druhé fáze spánku. To stačí na to, abyste se cítili fresh, doopravdy odpočinutí a mohli pokračovat v naplánovaných denních činnostech.

Během "opravdového" spánku dáváte tělu možnost projít všemi pěti fázemi spánku. Ty se u většiny zdravých dospělých opakují zhruba každých 90–110 minut.

Pokud to v neděli po obědě "zalomíte" na déle než 20 minut, váš mozek přestane reagovat na podněty zvenčí a bude mnohem těžší se probudit. Nahrajete tak pozdějšímu pocitu únavy.

Co mi takový krátký odpočinek přinese

1. Zlepšení mentálního výkonu

Krátkým odpočinkem taky můžete zlepšit svůj pracovní výkon, a stát se tak produktivnější. Opustí vás únava, zlepší se rychlost vašich reakcí či pozornost.

2. Zlepšení schopnosti se učit

Každé zkouškové je pro vás za trest a přemýšlíte, jak to udělat, aby vám učení šlo lépe od ruky? 

I na takové otázky máme odpověď. Šlofík vám pomůže se lépe učit, a dokonce si bezprostředně po takovém odpočinku budete nové informace mnohem lépe pamatovat (Antonenko et al., 2013).

3. Lepší nálada

Jste k smrti unavení a máte za sebou zpackaný den? Běžte se po příchodu z práce na chvíli natáhnout. Uvidíte, že svět hned bude vypadat růžověji. S větší pozitivitou budete mnohem lépe čelit dalším nástrahám dne (Goldschmied JR, et al. (2015).

Šlofík může skvěle pomoci i ve chvíli, kdy jste se noc předtím špatně vyspali.Takové řešení ale berte spíše jako nouzové. Spát byste měli zhruba 7–9 hodin denně.

Proč je dobrý nápad dát si po obědě "dvacet"

Kdy je ten nejlepší čas na šlofíček?

Nejvhodnější čas na odpočinek záleží na mnoha faktorech, jako jsou vaše denní plány nebo věk. Pokud můžete, nejlepším časem bude poobědový šlofík. Ve všední pracovní dny si ale většina z nás jen těžko může takovou luxusní výsadu dovolit. 

Pozor dejte na pokojné oddychování po třetí odpolední, to už totiž může narušit váš spánek v noci. A ten by měl být prioritou především.

Děti a dospělí mají zcela odlišnou potřebu spánku. To se pak logicky odráží v potřebě a frekvenci odpočinku přes den. Dospělí by neměli překračovat 10–20 minut. Pokud jste toho předešlou noc mnoho nenaspali, může to být 90–120 minut.

Vedlejší účinky spaní přes den

Krátký odpočinek má svoje pravidla, kterými je fajn se řídit, abyste mohli jednoznačně profitovat z jeho benefitů. Týká se to především délky i načasování. 

Pokud ale pravidelně po sobotní kachně s pěti u babičky upadáte do hlubokého spánku připomínajícího spíše kóma, nemůže být o pozitivech žádná řeč. Sami určitě znáte ten pocit, kdy se probudíte po několika hodinách z nějakého živého snu totálně dezorientovaní a nevíte, jak se jmenujete a co je vlastně za den. Trvá ještě dlouhou dobu, než se úplně „proberete.“

Příliš dlouhý spánek přes den nebo spánek v pozdním odpoledni může výrazně zhoršit kvalitu spánku v noci. Jestliže trpíte nespavostí nebo máte jiné problémy se spánkem, raději se tomu vyhněte. Pravděpodobné totiž je, že se v noci nevyspíte, následující den se budete cítit zoufale nevyspalí, budete více spát přes den a dostanete se tak do začarovaného kruhu.

A co víc: Metaanalýza z roku 2015 ukazuje jistou souvislost mezi příliš dlouhým spaním přes den a rizikem kardiovaskulárních onemocnění (Yamada et al. 2015), (Zhou et al., 2020).

Co se s vaším tělem stane, pokud dlouhodobě budete spát málo, nebo naopak moc?

Pokud dlouhodobě spíte málo, pravděpodobně se budete cítit unavení, ospalí, podráždění a trpět můžou vaše pracovní i sportovní výkony.

Mezi další negativní dopady patří:

  1. přibírání na váze
  2. zvýšené riziko civilizačních onemocnění, jako je cukrovka 2.typu, vysoký krevní tlak nebo infarkt

  3. snížené libido

  4. špatná paměť a schopnost se soustředit

  5. zvýšené riziko dopravních nehod

Negativní dopad ale může mít i skutečnost, že to se spánkem přeháníte. Paradoxně se můžete cítit unavenější. Navíc máte vyšší riziko následujících onemocnění:

  • srdečně cévní onemocnění

  • obezita

  • cukrovka 2. typu

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Šlofík přes den je luxus, který si zdaleka ne všichni můžou dovolit. Pokud mezi tuhle hrstku lidí patříte, směle toho využijte. Nepřekračujte ale doporučenou délku, která činí 10–20 minut. Jinak nebudete profitovat z benefitů, ale spíše budete bojovat s negativy.

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
8 Líbí se mi Uložit článek