Hlíva ústřičná: má její konzumace účinky na naše zdraví?

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Hlíva ústřičná: má její konzumace účinky na naše zdraví?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Houby se konzumují již od pradávna a také se hojně používaly a stále používají kvůli jejich léčivým účinkům. V současné době se využívají v potravinářském, farmaceutickém a chemickém průmyslu.
  • Houby jsou oblíbeným pokrmem ve spoustě zemích, kvůli své charakteristické umami chuti. Jsou také častou alternativou pro vegetariány nebo vegany.
  • Mezi nejpěstovanější houby patří žampióny, shiitake a hlíva ústřičná. Největším producentem hub je Asie (76 %, z toho největším producentem je Čína), následuje Evropa (17 %)  a poté USA (6 %).

Co je vlastně hlíva?

Hlíva ústřičná, z latinského Pleurotus ostreatus, obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek a v tradiční medicíně je využívána již po staletí. Existuje asi 40 druhů, včetně hlívy ústřičné, přičemž většina z nich je jedlá. Pravděpodobnost záměny jedlé hlívy ústřičné za jedovaté druhy je malá, avšak při nepozornosti ji lze zaměnit za jedovatou hlívu olivovou, kterou můžete vidět na následujícím obrázku.

Hlíva ústřičná: má její konzumace účinky na naše zdraví?
zdroj obrázku: myko.cz

Hlíva ústřičná roste v přírodě od října do prosince a většinou ji najdeme v podobě velkých trsů na kmenech nebo pařezech listnatých stromů. Můžeme ji nalézt zejména na buku, topolu, ořešáku lípě nebo bříze, ale lze ji také na jehličnanech. Mimo jiné se pěstuje "uměle", a to na substrátu ze slámy, substrátu z kukuřičných klasů nebo na dřevěných špalcích.

Hlíva ústřičná: má její konzumace účinky na naše zdraví?
zdroj obrázku: thedaily.case.edu

Nutriční hodnoty hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná je bohatá zejména na vlákninu, vitaminy a minerální látky. Obsah energie je nízký, proto je vhodnou alternativou také pro jedince, kteří se snaží o redukci hmotnosti. Hlíva ústřičná obsahuje až 89 % vody. Následující tabulka znázorňuje nutriční hodnoty na 100 g syrové potraviny.

Energie kcal / kJ
42/176
Bílkoviny
2, 9 g
Tuky
0,2 g
Sacharidy
6,9 g
Vláknina
2,8 g
  • mikronutrientů hlíva obsahuje vysoké množství niacinu, folátu, riboflavinu a pantothenové kyseliny.
  • minerální látek je ve velkém množství zastoupen draslík, měď, fosfor, železo, zinek nebo hořčík.
  • Hlíva obsahuje také vysoké množství antioxidantů, které snižují aktivitu kyslíkových radikálů, čímž snižují poškozování buněk našeho organismu. Příkladem jsou fenolické sloučeniny (kyselina gallová, chlorogenová nebo naringenin) nebo aminokyselina ergothionein.
  • Co se týče vlákniny, hlíva obsahuje především beta‑glukany. Zatímco beta‑glukany získané z obilovin mají kardioprotektivní účinky (prevence proti nadváze/obezitě, inzulinové rezistenci, hypertenzi nebo dyslipidemii), beta‑glukany přítomné v houbách mají příznivé účinky na imunitní systém a složení střevní mikrobioty.

Potenciální benefity konzumace hlívy ústřičné

Byla provedena spousta studií, kde se zkoumal vliv hlívy ústřičné na lidské zdraví. Mluví se zejména o účincích protizánětlivých, protinádorových, hypolipidemických, antimikrobiálních a antioxidačních. V systematickém přehledu klinických studií z roku 2020 bylo posouzeno 8 studií, které se zabývaly srdečně-cévním zdravím a metabolismem. Následně byly shrnuty oblasti, které by mohla konzumace hlívy ústřičné ovlivnit.

  1. Antioxidační schopnost: Po reakci volných radikálů s LDL cholesterolem vzniká oxidovaný LDL cholesterol.Oxidované LDL částice silně podporují vznik a rozvoj aterosklerózy. Toto onemocnění se vyznačuje hromaděním lipidů a dalších komponent ve stěně cévy, které může vést až k ucpání, vydutí nebo prasknutí cévy. Ve studii u pacientů s těžkou hyperlipidémií byl zaznamenán pokles oxLDL cholesterolu o 11 % po třítýdenní konzumaci hlívy ústřičné.
  2. Snížení celkového cholesterolu a triacylglycerolů: Studie prováděná u diabetiků uvedla snížení hodnoty  triacylglycerolů o 28 % a celkového cholesterolu o 8 % po zavedení hlívy ústřičné do stravy. Po vyřazení hlívy na dobu jednoho týdne se hodnoty opět zvýšily o 11 % (celkový cholesterol) a 6 % (triacylglyceroly) a po znovuzavedení hub byly hodnoty znovu sníženy o 9 % a 13 %. V jiné studii u pacientů s kombinovanou dyslipidémií klesl po šestitýdenní intervenci obsah triacylglycerolů o 36 % a celkového cholesterolu o 22 %.
  3. Snížení glykémie: Glykémie je termín, který se využívá k vyjádření koncentrace glukózy v krvi. Za fyziologických podmínek by měla být v rozmezí 3,9 - 5,6 mmol/l nalačno a <20 mmol/ po jídle. Glykémie je regulována především inzulinem, kdy při jeho nedostatku vzniká hyperglykémie vedoucí k chronickému onemocnění Diabetes mellitus (DM). U pacientů s DM2 proběhla studie, kdy jim byla v jídle podávána hlíva ústřičná. Po 7 dnech se u těchto pacientů snížila glykémie nalačno o 22 % a glykémie po jídle o 23 %. V jiné studii byla hlíva podávána pacientům s DM2 jeden rok a snížení glykémie nalačno činila 20 % a glykémie po jídle 28 %.
  4. Snížení krevního tlaku: Byla provedena studie u pacientů trpících hypertenzí a DM2. Po tříměsíční konzumaci hlívy byl u pacientů krevní tlak snížen v průměru o 10 %.

Ačkoliv několik studií pozorovalo příznivý efekt hlívy ústřičné na metabolismus glukózy, lipidů a krevního tlaku, je stále zapotřebí provést více klinických studií k jejich potvrzení. Autoři sytematického přehledu většinu pozitivních účinků připisují právě výše zmíněným beta‑glukanům.

Hlíva ústřičná: má její konzumace účinky na naše zdraví?

Potenciální rizika konzumace hlívy ústřičné

  1. Alergie: Někteří lidé mohou být alergičtí na houby obecně nebo konkrétně na hlívu ústřičnou. Po konzumaci se mohou objevit příznaky jako horečka, kožní vyrážka nebo bolest kloubů. Alergie po pozření hlívy ústřičné však nejsou moc běžné. Nicméně literatura uvádí alergické reakce po vdechnutí spór hlívy ústřičné, které se často objevovaly u pěstitelů této houby.
  2. Nevolnosti: U některých citlivých jedinců může konzumace velkého množství hlívy vyvolat nežádoucí potíže jako je nevolnost, plynatost nebo průjem. Nevolnosti vznikají kvůli nedostatku enzymu, který štěpí trehalózu.
  3. Těžké kovy: Stejně jako většina jiných hub, také hlíva ústřičná je poměrně náchylná k akumulaci těžkých kovů ze znečištěné půdy. Proto bychom se měli vyvarovat sběru hub v rizikových oblastech. K rizikovým patří oblasti s hutnickým průmyslem, tedy tam kde se v minulosti nebo nyní zpracovává železo. Kontaminace hlívy zakoupené v prodejnách se však obávat nemusíte, jelikož se pravidelně ověřuje obsah těžkých kovů.
  4. Nešetrné skladování: Hlíva je citlivá na nešetrné zacházení, proto je vhodné kupovat houby, které jsou uskladněny v chladicím zařízení. Houby by také neměly být skladovány delší dobu v neprodyšném obalu a doma je vhodné je volně umístit do lednice. Někdy je možné se u balených hlív setkat s bílým povlakem na plodnicích, který může připomínat plíseň. Není však nutné se obávat, tyto houby jsou bezpečné a je možné je konzumovat.

Co si z toho vzít?

Hlíva ústřičná je po staletí považována za houbu s velkým množstvím léčivých účinků, jako jsou protizánětlivé, protinádorové, hypolipidemické, antimikrobiální nebo antioxidační účinky. Ačkoliv proběhla spousta studií, kde byly tyto potenciální benefity pozorovány, je zapotřebí ještě více zkoumání k jejich potvrzení. Je však jisté, že hlíva obsahuje beta‑glukany, jejichž příznivý efekt na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění byl již prokázán. Samozřejmě také záleží na tepelné úpravě hlívy. Pokud si ji budeme smažit na sádle, těžko můžeme očekávat příznivé účinky jako snížení hmotnosti nebo cholesterolu.

Konzumace hlívy ústřičné je tedy zajisté vhodná. Mimo jiné je to také zajímavá alternativa masa s charakteristickou jemně pikantní houbovu chutí. Hlívu ústřičnou lze také konzumovat v sušeném stavu nebo jako doplněk stravy. Je dobré mít na paměti, že právě doplňky stravy nepodléhají kontrole SZPI ani žádnému schvalovacímu procesu. Výrobce má pouze notifikační (oznamovací) povinnost u Ministerstva zemědělství o uvedení produktu na trh.

Microgreens: svěží a antioxidanty nabité výhonky
Microgreens: svěží a antioxidanty nabité výhonky
O microgreens už jste jistě slyšeli – mladé zeleninové výhonky, které se konzumují ještě předtím, než dosáhnout stádia mladé rostliny. Mají ale co nabídnout i po stránce nutriční?
Jak si vybrat kvalitní multivitamin?
Jak si vybrat kvalitní multivitamin?
Trh s multivitaminy je dnes doslova přehlcen nejrůznějšími výrobky. Jak si ale vybrat ten opravdu kvalitní?
Jak uspořádat lednici? 5 tipů pro dokonale uspořádanou lednici
Jak uspořádat lednici? 5 tipů pro dokonale uspořádanou lednici
Zdravý životní styl a uspořádání lednice? Tato témata spolu na první pohled nesouvisí, opak je však pravdou. Jak tedy na správně zorganizovanou lednici?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.