Homeopatika: Léčba budoucnosti, nebo jen tabletky plné cukru bez účinku?

Petr Loskot
Petr Loskot 14. 9. 2020 Poprvé publikováno 16. 4. 2019
Aktualizováno 14. 9. 2020
4 Uložit článek
Homeopatika: Léčba budoucnosti, nebo jen tabletky plné cukru bez účinku?

Je tak trochu všeobecným trendem ve společnosti, že lidé čím dál méně věří autoritám a skutečným odborníkům a raději poslouchají přitažlivé polopravdy a nesplnitelné sliby. Typickou oblastí, kde střízlivý hlas odborníků musí tyto mýty a zaručená řešení uvádět na pravou míru nejčastěji, je problematika lidského zdraví a alternativní medicíny. Jednou z vlajkových lodí alternativní medicíny je i léčba našich zdravotních obtíží pomocí homeopatie. Mají homeopatika smysl, nebo je to jen další z nekalých praktik obchodníků s naším zdravím?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Co to jsou homeopatika a na jakém principu údajně fungují
 • Jestli je princip působení homeopatik vědecky obhajitelný
 • Jak se na použití homeopatik dívá současná medicína založená na důkazech
 • Zda mohou homeopatika za jistých okolností pomoci, nebo spíše ublížit
 • Jestli má nakonec smysl homeopatika užívat

Podstatou homeopatik je silné ředění "léčebné" látky. Možná až moc...

Zastánci homeopatie si zakládají na tom, že tento směr alternativní medicíny vnímá pacienta jako celek a také tak k jeho léčbě přistupuje. Na tom samozřejmě není nic špatného a takto by měla realizovat léčbu i běžná západní medicína. Většina skeptiků a racionálně uvažujících odborníků se však nemůže ztotožnit s hlavním principem homeopatické léčby.

 • Homeopatie je založena na podávání vysoce zředěné léčebné látky pacientovi. Látky, které ve vysoké koncentraci u zdravého člověka vyvolají příznaky podobné těm, kterými trpí nemocný člověk při chorobě. A co si pod tím představit? Látky z cibule u zdravého člověka způsobují silné slzení, pálení očí a teče nám z nosu. Pokud bychom tedy vyrobili z cibule homeopatický lék, teoreticky by měl pomoci nemocným lidem s těmito příznaky, takže třeba u senné rýmy. 
 • Zásadním problémem celého světa homeopatie je však i fakt, že při typickém ředění tak velmi často dochází k situaci, kdy bychom v podávané "dávce" léčiva nenašli ani jednu molekulu účinné látky, která by nás měla teoreticky vyléčit.
Homeopatika: Léčba budoucnosti, nebo jen tabletky plné cukru bez účinku?

Léčba pomocí cukru a energie kachních orgánů výhodně a pro celou rodinu?

Jedním z nejvíce prodávaných homeopatik na českém trhu je přípravek Oscillococcinum, o jehož homeopatickém původu většina lidí často ani neví. Je zajímavé, že přímo v příbalovém letáku nenaleznete žádnou informaci o tom, při jaké chorobě by se mělo homeopatikum užívat. 

Zcela opačně se zde však píše: "Homeopatický přípravek bez schválených léčebných indikací." Takže Oscillococcinum oficiálně žádnou nemoc, která by se měla pomocí něho léčit, neuvádí, z reklam na TV a Internetu však tak nějak vyplývá, že by mělo sloužit jako prevence chřipkových stavů a nachlazení, i když to nikde přímo nezaznívá.

A jaké látky se v Oscillococcinu nacházejí? Cukr, kachní játra nebo srdce...

 • Sacharóza, laktóza a "léčivá" látka v podobě extraktu z kachních jater a srdce, kde je uveden faktor ředění 200 K. Co si pod tím představit? Ředění 1K znamená, že z počáteční 100% koncentrace nějaké látky (vezměme si např. alkohol) odebereme 99 % této látky a nahradíme vodou. Rázem tak máme alkohol o koncentraci 1 %. A takto to udělejme ještě 199x. Pokud někdo z nás považuje alkohol za zdraví prospěšnou látku, která dokonce léčí, chtěli byste takový alkohol pít i tehdy, kdyby byl 200x tímto způsobem zředěn? Já teda ne. :-)

Může nás vyléčit duchovní podstata látky a její informační otisk ve vodě?

Homeopatické léčivo je tak ve skutečnosti obvykle jen předražený cukr, který je často říznut dalšími "přírodními" látkami. Ale nezoufejme, homeopatika prý neléčí běžnou fyzikální cestou, ale duchovní podstatou, která je dána informačním otiskem molekul léčebné látky do vody nebo jiného rozpouštědla, v které byla látka před požitím ředěna na požadovanou koncentraci. Podle zastánců homeopatie tak léčí právě tato "informace" molekul, kterou prostřednictvím homeopatického léčiva přijímáme do svého organismu.

Co na homeopatika říkají studie? Fungují, ale jen jako placebo

Nejnovější souhrnnou studií na účinnost homeopatik je souhrnná meta-analýza z roku 2017 Mathiea z Homeopathy Research Institute. 

V této meta-analýze byla testována klíčová hypotéza:

 • Jsou účinky homeopatické léčby rozeznatelné od účinků placeba? Mají v sobě homeopatika "něco navíc" oproti obyčejnému placebu?
 • Mezi testovanými byly zdravotní obtíže jako např. chřipka, sezónní alergická rýma, bolesti svalů a břicha nebo pooperační bolesti.

Pokud se podíváme na závěry studie, je třeba říci, že studie zabývající se homeopatiky, mají obecně horší kvalitu kvůli mnohdy špatnému provedení, což od autora také zaznívá. 

 • Pokud byly do výsledků zahrnuty všechny studie (i ty špatně provedené), studie dospěla k závěru, že homeopatika byla statisticky významně o něco více účinná, než pouhé podání placeba.
 • Pokud však byly zahrnuty do analýzy pouze studie s lepším provedením a kvalitnějšími daty, tato výhoda homeopatik se kompletně vytratila a homeopatika poté byla účinná pouze jako placebo.
Homeopatika: Léčba budoucnosti, nebo jen tabletky plné cukru bez účinku?

Věř a víra tvá tě uzdraví za každou cenu?

Jak jsme si tedy ukázali, homeopatika působí pouze na bázi placeba. Může se tedy v jistých případech stát, že když budeme léčbě homeopatiky opravdu věřit, při některých onemocněních se díky nim můžeme cítit subjektivně lépe, což může přispět k vyléčení. To je sice pravda, ale k čemu utrácet velké peníze za pouhý cukr, z kterého mnohdy homeopatické kuličky bývají vyrobeny?

Proč raději tyto peníze neinvestovat do skutečně léčivých přípravků s prokázaným účinkem nebo do našeho zdravějšího životního stylu, abychom nemocem spíše předcházeli, než je poté nákladně léčili?

Několik vět závěrem aneb kdy homeopatika ani jiné alternativní metody rozhodně nepoužívat?

Je samozřejmě na každém z nás, zda homeopatika bude užívat, nebo ne, my je však rozhodně nedoporučujeme, protože jejich účinnost jednoduše není vyšší než u placeba. A i když s námi nemusíte souhlasit, alespoň jednu věc si zapamatujte. 

Léčit si sennou rýmu nebo bolest svalů po tréninku homeopatikem, může být docela legrace a patrně se nám nic nestane, homeopatikem se totiž nelze předávkovat. Rozhodně ale homeopatiky neléčíme nádorová onemocnění a podobné choroby, ve kterých jde skutečně o život. V tomto duchu se vyjadřuje i zpráva Světové zdravotnické organizace.

Odmítnutí klasické léčby a dání přednosti alternativním způsobům léčby (kam rozhodně patří i pokusy o “vyhladovění” nádoru a pití detoxikačních zeleninových šťáv) může mít za následek propásnutí doby pro skutečně efektivní léčbu, kdy je uzdravení ještě možné. Proto se řiďte vždy radami odborníků ve zdravotnictví a nevěřte pochybným šarlatánům, kterým jde pouze o vaše peníze.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________