Kauza Skinny Sprinkles: Revoluce v hubnutí, nebo mnoho povyku pro nic?

Ondřej Klein
Ondřej Klein před 6 měsíci
12 minut čtení
Kauza Skinny Sprinkles: Revoluce v hubnutí, nebo mnoho povyku pro nic?
obrázky ze shutterstock.com a skinnysprinkles.com
2

Pomalu se k nám začíná řítit další produkt na hubnutí v podobě Skinny Sprinkles, který se na západě těší velké popularitě. O jeho oblibě svědčí i rozšířené používání mezi celebritami i fakt, že o Skinny Sprinkles najdeme zmínky i v listu The Guardian nebo Daily Star.

Jedná se o revoluční způsob hubnutí, nebo je to jen trochu přefouknutá bublina? Pojďme se tomu všemu podívat na zoubek…

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Co je Skinny Sprinkles a jemu příbuzné produkty a proč je používají i celebrity
  • Že zázračný glukomanan nám takřka žádnou energii nedodá a těžko zkrotí hormon hladu - ghrelin
  • Jak působí rozpustná vláknina alias exotický glukomanan na hubnutí
  • Proč má glukomanan od Evropského úřadu pro bezpečnost potravin potvrzení, že napomáhá hubnutí
  • Že bychom neměli od ničeho čekat zázraky a raději se soustředit na vytrvalou práci na sobě

Co je Skinny Sprinkles a jemu podobné produkty? Opravdu nám můžou pomoci zázračně zhubnout?

Skinny Sprinkles, Twiggy nápoj s příchutí lesní směsi a další podobné produkty obsahují nestravitelnou rozpustnou vlákninu glukomanan z kořene rostliny Amorphophallus konjac. Každý výrobce si k vláknině potom zpravidla zakomponuje další látky jako třeba vitamin C, kofein, polyfenoly nebo inulin a extrakty ze zeleného čaje jako v případě Skinny Sprinkles.

Výhodou glukomananu stejně jako každé rozpustné vlákniny v ovoci, zelenině nebo luštěninách je fakt, že na sebe váže vodu, díky tomu zvětší svůj objem (potažmo objem tráveniny), a tak pomáhá cítit se po jídle více sytý nebo nám zabrání sníst zamýšlenou obří porci jídla. I z toho důvodu je Skinny Sprinkles velice oblíbený mezi celebritami, jak dokládá deník Daily Star nebo Metro. Když má někdo přes 3 miliony sledujících na Instagramu jako britská celebrita Chloe Ferry níže na fotografii, neznamená to, že cokoliv si vyvěsí na sítě, je pravda.

Vláknina na sebe také váže odpadní látky, zabraňuje absolutnímu vstřebávání cholesterolu, sacharidů, tuků, vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Použitím přípravku Skinny Sprinkles před jídlem, Psyllia nebo jablečné vlákniny, dojde prakticky k podobnému efektu, cítíme se více "najezení, nafouknutí nebo plní" a vstřebá se o něco méně výše zmíněných látek.

Kolem glukomananu koluje řada mýtů a přehnaných očekávání, které si dnes uvedeme na pravou míru.

obrázek z theguardian.com (Chloe Ferry, hvězda televizní reality show v UK přísahá na účinnost Skinny Sprinkles)

"Glukomanan projde trávicím traktem více méně nezměněný, přičemž nám ale dodá potřebnou energii“ tvrdí propagační materiály Skinny Sprinkles

Z glukomananu a obecně z vlákniny získáme velmi málo energie. Trávicí enzymy jsou na rozpustnou vlákninu krátké, ta se dostane až do tlustého střeva, kde si na ní pochutná náš střevní mikrobiom za vzniku zhruba 2 kcal na 1 gram. Jeden sáček Skinny Sprinkles má 5 gramů s obsahem energie 9 kcal. To nám říká, že v sáčku může být zhruba 4,5 gramů vlákniny, ale z jakých zdrojů, to se můžeme jen domnívat, protože na stránkách výrobce a distributora tento údaj není uveden.

Glukomanan nám dodá velmi málo energie a hormon hladu ghrelin pod kontrolu nedostane...

Glukomanan ve Skinny Sprinkles nebo v jiném produktu, nám potřebnou energii rozhodně nedodá, když vezmeme v úvahu, že denní příjem energie pro průměrného člověka je zhruba 100 násobný, než nám 1 gram glukomananu poskytne.  

"Po pár dnech užívání dochází k potlačení tvorby tzv.“hormonu hladu” – ghrelinu, který je odpovědný za pocity hladu a chuti k jídlu.“ Dále pokračují PR materiály Skinny Sprinkles.

Pro toto tvrzení neexistuje dostatek relevantních a spolehlivých důkazů. Ani Evropský úřad pro bezpečnost potravin ve svém Scientific Opinion nikde tento mechanismus nezmiňuje. Kdyby to bylo takto účinné, jistě by to ve své rozsáhlé práci zmínil.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin glukomanan schvaluje pro lepší hubnutí. Je ale opravdu tak zázračným nástrojem?

Je sice pravda, že EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) schválil dvě zdravotní tvrzení pro glukomanan, výzkum musí mít už celkem slušnou základnu důkazů. Ovšem podobné tvrzení bychom bez nadsázky mohli říci klidně o ostatních druzích rozpustné vlákniny, která má velmi podobný efekt.

Jak se EFSA ke Glukomananu staví?

  • Glukomanan přispívá k udržení normální hodnoty cholesterolu
  • Glukomanan v kontextu energeticky omezené stravy přispívá k hubnutí
  • Pro získání benefitů na hubnutí je zapotřebí přijmout alespoň 3 gramy glukomananu ve třech 1gramových porcích společně s 1–2 sklenicemi vody před jídlem v kontextu nízkoenergetické stravy.

Ale EFSA v Scientific Opinion zveřejnila seznam literatury, která dokládá případy, že v rámci krátkodobé nízkoenergetické stravy kratší jak 3 měsíce je v mnohých případech hubnutí s glukomananem o něco účinnější než placebo a v takovém duchu se nese i výše zmíněné tvrzení.

S glukomananem shodili účastníci studií v průměru o 0,79 kilogramů více oproti placebu. Stojí to za to?

Popravdě, meta-analýza Sooda,(2008) zjistila, že se sice s glukomananem dočkáme o něco většího váhového úbytku na nízkoenergetické stravě, ale jedná se zhruba o 0,79 kg oproti placebu za dobu 3-16 týdnů, což jistě není žádný "game changer", který by nám významně pomohl s dlouhodobým a úspěšným hubnutím. Taková změna stravy k lepšímu a pár silových tréninků za 3-16 týdnů zvládnou mnohem více!

obrázek ze shutterstock.com

Je glukomanan lepší a sytivější oproti ostatním druhům rozpustné vlákniny?

Glukomanan má tu výhodu, že jeho vztah k hubnutí v rámci nízkoenergetické stravy je prozkoumán daleko více pečlivě než je tomu třeba u Psyllia, otrub nebo jablečné vlákniny. Glukomanan na sebe naváže až 50x více vody než váží, čímž celkem slušně vyplní obsah žaludku a může pomoci snížit zkonzumované množství jídla.

V zásadě už jen samotné navýšení vlákniny ve stravě z běžných potravin vede ke spontánnímu omezení energetického příjmu, a tím pádem lepšímu hubnutí (Slavin, 2005; Zhang et al., 2018).

Když si před jídlem dáme glukomanan nebo jiný druh rozpustné vlákniny, lze usuzovat, že docílíme podobných účinků, ale pouze glukomanan zvětší svůj objem až padesátkrát na rozdíl od ostatních druhů vlákniny.

Skinny Sprinkles má údajně pomoci od roztaženého žaludku nebo sacharidové chřipky. Kde je pravda?

S roztaženým žaludkem má pomoci Skinny Sprinkles, aby se opět "stáhnul," což je celkem těžko uvěřitelné vzhledem k tomu, že produkt ze své podstaty žaludek zaplňuje, a tudíž ho může i roztahovat.

Sacharidová chřipka alias keto chřipka je souhrnné označení pro stavy, které se objevují při vyřazení sacharidů nebo jejich drastickém omezení ve stravě. Jedná se o bolesti hlavy, únavu, slabost nebo zažívací problémy. Sacharidové chřipka nemá s užíváním Skinny Sprinkles ani s racionální stravou absolutně nic společného.

Jak hodnotí produkt Skinny Sprinkles zákazníci Amazonu?

Nespokojenost s produktem vyjadřuje i Karen nebo Rebecca na Amazonu: “Absolutní zbytečnost, necítila jsem žádný benefit. Vůbec to nefungovalo.” 

Najdou se ale i pozitivní ohlasy jako od Hartness: “Pomáhá mi k obědu nesníst obrovské porce.”

Co si z toho vzít aneb Mám hubnout pomocí glukomananu nebo Skinny Sprinkles a funguje to vůbec?

Funguje? Ano i ne. Jak všichni víme, hubne se z kalorického deficitu a přes to nejede vlak. Vysoký příjem vlákniny je spojen se snížením efektivity vstřebávání zdraví prospěšných látek, takže tato strategie není vhodná pro lidi s už tak nízkým příjmem energie. Někomu ale glukomanan může třeba pomoci cítit se více sytý. Lepší strategií je ale vytvořit kalorický deficit třeba pomocí produktů obsahující glukomanan.

Hubnutí za pomocí Skinny Sprinkles je jen krátkodobé řešení, které efektivitou zrovna neoplývá a nepřinese nám žádný dlouhotrvající efekt. Pro dlouhodobou změnu postavy je důležité se o stravě něco naučit a aplikovat tyto znalosti na sobě, stejně jako zařadit pohybový režim. Nic jiného trvalý úspěch nepřinese.

Celkového kalorického deficitu snáze docílíme snížením energetické hodnoty jídel, ve kterých však v pohodě můžeme využít alternativy k přílohám vyrobené z glukomananu. 

  • Další variantou je si k jídlům jednoduše přidat více zeleniny na úkor přílohy. 

Ale už je jen na vás, jestli chcete experimentovat s glukomanem před jídlem nebo nějakým jiným druhem rozpustné vlákniny. Nečekejte ale zázraky, protože zázraky při přeměně postavy se dějí každodenním vyváženým a zdravým životním stylem.  

Catherine Collins z British Dietic Association říká: "Když se vám zdá snadné přestat jíst, jakmile se cítíte plní, z teoretického pohledu by to mohlo pomoci. Ale když patříte mezi lidi, kteří nedokáží dostat pod kontrolu své chutě a apetit, pravděpodobně to k ničemu nebude."

[eshoplink]

Zdroje:

Cairella, M., & Marchini, G. (1995). [Evaluation of the action of glucomannan on metabolic parameters and on the sensation of satiation in overweight and obese patients]. La Clinica Terapeutica, 146(4), 269–274.

Chearskul, S., Kriengsinyos, W., Kooptiwut, S., Sangurai, S., Onreabroi, S., Churintaraphan, M., … Nitiyanant, W. (2009). Immediate and long-term effects of glucomannan on total ghrelin and leptin in type 2 diabetes mellitus. Diabetes Research and Clinical Practice, 83(2), e40-42. https://doi.org/10.1016/j.diab...

Keithley, J., & Swanson, B. (2005). Glucomannan and obesity: a critical review. Alternative Therapies in Health and Medicine, 11(6), 30–34.

Ríos-Hoyo, A., & Gutiérrez-Salmeán, G. (2016). New Dietary Supplements for Obesity: What We Currently Know. Current Obesity Reports, 5(2), 262–270. https://doi.org/10.1007/s13679...

Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to konjac mannan (glucomannan) and reduction of body weight (ID 854, 1556, 3725), reduction of post-prandial glycaemic responses (ID 1559), maintenance of normal blood glucose concentrations (ID 835, 3724), maintenance of normal (fasting) blood concentrations of triglycerides (ID 3217), maintenance of normal blood cholesterol concentrations (ID 3100, 3217), maintenance of normal bowel function (ID 834, 1557, 3901) and decreasing potentially pathogenic gastro-intestinal microorganisms (ID 1558) pursuant to Article 13(1) of Regulation (EC) No 1924/2006. (2010). EFSA Journal, 8(10), 1798. https://doi.org/10.2903/j.efsa...

Slavin, J. L. (2005). Dietary fiber and body weight. Nutrition, 21(3), 411–418. https://doi.org/10.1016/j.nut.2004.08.018

Sood, N., Baker, W. L., & Coleman, C. I. (2008). Effect of glucomannan on plasma lipid and glucose concentrations, body weight, and blood pressure: systematic review and meta-analysis. The American Journal of Clinical Nutrition, 88(4), 1167–1175. https://doi.org/10.1093/ajcn/8...

Zhang, L., Pagoto, S., Olendzki, B., Persuitte, G., Churchill, L., Oleski, J., & Ma, Y. (2018). A nonrestrictive, weight loss diet focused on fiber and lean protein increase. Nutrition, 54, 12–18. https://doi.org/10.1016/j.nut....

Byl ti článek užitečný?
Jo, super! Bohužel ne

Diskuze k článku