Který dřep je nejlepší?

18. 7. 2016
Komentáře
2
Který dřep je nejlepší?

Myslím, že jsem si touto otázkou trochu zavařil. Který dřep je pro vás nejvhodnějším a zároveň tím pravým, který nejlépe podpoří váš cíl? Podívejme se na kompletní přehled dřepů a jejích zapojení do tréninku. 

Rozhodnout se, který dřep je pro vás nejlepší není vždy zcela snadné. Dokonce jsem se trochu touto otázkou odsoudil k tomu, že mi můžete říct: "Žádný a všechny!" Dají se totiž aplikovat na určitou část těla, ale jiná bude trpět nebo zaostávat. Jaký dřep tedy vybrat, čím se liší a kam jej zařadit? 

Zadní dřep 

Je základní variantou dřepu. Činka je umístěna na horní části trapézového svalu, což nám zajišťuje poměrně vysokou míru stability a proto také při této variantě můžeme použít poměrně vysokou zátěž. Nohy jsou postaveny na šířku pánve, rovnoměrně pracují kvadricepsy jako hlavní hybatel, sekundárně hýždě. Stabilizaci zajišťují spodní záda, intenzivně pracují i hamstringy, lýtka či střed těla. Jak jsem již naznačil, u této varianty dřepu můžete využít poměrně vysokou zátěž; cíl je proto jasný - budování maximální hmoty stehen a hýždí, zvýšení silových schopností. 

Cíl: budování masy stehen a síly

Čelní dřep 

Varianta, která se v posilovnách již nevidí tak často, ale díky crossfitu se opět po čase vrací do hry. Přední dřep je trochu odlišný od předchozího, jak slyšíte dobře, tak se jedná o dřep, u nějž máme činku vpředu. Ta spočívá na horní části hrudníku a klíčních kostech, je držena buď křižmo (to je kulturistická varianta) anebo vzpěračsky. Právě to umožňuje posunout těžiště dopředu, máte menší záklon a tím i uvolněnější spodní záda. Tato pozice není tak stabilní, a tak neumožňuje zapojit tak vysoké břemeno. I přes to se jedná o velmi výhodnou variantu dřepu, a to právě díky posunu těžiště. Tento posun způsobuje intenzivnější zapojení kvadricepsů, a to zejména v oblasti kolene. Více se zapojuje do práce také core centrum těla. 

Cíl: vybudování laterální a spodní části kvadricepsů

Dřepy s činkou nad hlavou 

Pokud existuje dřep, který by byl svou stabilitou opravdu extrémně náročný, tak je to dřep s činkou nad hlavou. Právě tato varianta dřepu je v crossfitu velmi vyhledávaná a patří do rukou opravdu jen těm nejzkušenějším. Mimo hmoty stehen, kde musí být postavení více na široko, buduje sílu celého těla, včetně zad a pletence ramenního. Jedná se tedy o velmi komplexní cvik. 

Cíl: budování síly středu a celého těla, vnitřní strana stehen

Hacken‑dřep 

Strojů na hacken dřepy je v posilovnách nesčetně mnoho. Dříve se tradovalo, že tento dřep je nejvýhodnější pro budování kapkovitého tvaru stehen. Nemusí tomu ale tak zcela být, opět velmi záleží na postavení chodidel. I tak platí, že máte pevnou oporu zad a nohy předsunuty vepředu. Zapojují se vám hýždě a stehenní svaly. Dá se tedy říct, že můžete velmi příjemně budovat stehna i bez rizika poškození spodních zad. 

Cíl: budování hmoty stehen bez zatížení spodních zad

Bulharský dřep 

Velmi specifický dřep, u kterého máte jednu z končetin "odloženou" na vyvýšené podložce, a druhou nohou pracujete. Obecně se tento dřep v posilovnách moc nevidí, a myslím, že je to velká škoda. Stojí za vyzkoušení, pokud totiž stojnou nohu dostanete velmi dopředu a zároveň zajistíte nepředsunutí holeně a její stálý kolmý směr nebo průběh, tak se bude velmi dobře zapojovat primárně hýžďový sval. Dokonce bych tento dřep já sám považoval za ten nejúčinnější, který můžeme dělat. 

Cíl: propracování hýžďového svalu 

Dřepy na široko - až sumo dřepy

Pokud se budeme bavit o sumo dřepech, hned na úvod si řekněme, že velmi zatěžují svaly na vnitřní straně stehna, tedy přitahovače. Na ty bych byl velmi opatrný, nicméně široký postoj umožňuje také to, že budete po celou dráhu pohybu mít těžiště přímo pod středem hýždí a právě v nich a na vnitřní straně stehen bude ta nejvýraznější tenze a napětí. Činka může být buď držena v obou rukou mezi nohama nebo na horní části trapézového svalu. 

Cíl: propracovat hýždě a vnitřní část stehen

Zercher dřepy

Jsou obdobou dřepů čelních. Činku nicméně nyní držíte na pokrčených pažích zhruba na úrovni hrudníku. No, ne nadarmo se jedná o jednu z málo využívaných variant. Vaše předloktí a hlavně loketní jamka vám totiž poděkuje. Nejedná se o nic příjemného, nicméně vy tuto variantu můžete znát. Zatěžuje více přední stranu stehen a umožňuje velmi stabilní provedení, a to i s velmi výhodným případným "upuštěním" činky při nezvládnutí dřepu. 

Cíl: propracování stehenních svalů 

Sissy dřepy

Tyto dřepy jsou dnes v posilovnách již prakticky "neviditelné". Ač jejich provedení vypadá naprosto šíleně a velmi stresující pro kolenní kloub, není tomu tak - pod podmínkou, že cvik provedete správně. Jedná se o jediný jednokloubový dřep mezi dřepy, který extrémně zatěžuje oblast okolo kolene a svaly, které kolenní kloub obalují. Najděte si pevnou oporu a se záklonem se pokrčte pouze v kolenním kloubu. Neohýbejte se přitom v kyčli ani v páteři. Uvidíte, že svaly okolo kolen budou v jednom ohni. 

Cíl: propracování kvadricepsů okolo kolene

Dřepy obkročmo/Jefferson squat

Ty proslavil svým provedením zejména Kai Greene. Činku totiž držíte mezi nohama a stojíte lehce na široko. Tento postoj vám opět umožňuje zapojit více hýžďové svalstvo a svaly na vnitřní straně stehen. V posilovnách tento cvik neuvidíte již vůbec, nicméně právě Greene jej ve svých videích používá poměrně často. 

Cíl: maximální zapojení hýždí 

Dřepy na úzko 

Bude se jednat zřejmě o variantu cviků s činkou drženou opět na trapézu nebo s jednoručkami. Dřepy na úzko nejsou z těch nejstabilnějších, nicméně nabízejí jasné zaměření, a to na laterální stranu kvadricepsu. To je právě ta, na kterou se díváte při pohledu na stehno zepředu. Toto provedení ocení zejména kulturisté. 

Cíl: procvičení laterální strany kvadricepsu

Vidíte, že variant dřepu je velmi mnoho, a vy si můžete vybrat z těch, které jsou pro váš cíl těmi nejlepšími. Vybírejte tedy správně, právě vhodná volba cviku bude hrát tu největší roli v tom, co od něj očekáváte. Pokud bych vám měl poradit, tak pro dívky snažící se o krásný zadeček vyberu bulharské dřepy nebo dřep na široko, pro muže zase naopak čelní dřepy nebo zadní dřep. 

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.