Otékání rukou a nohou v létě: proč k němu dochází, a kdo je nejvíce ohrožen?

ověřil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Otékání rukou a nohou v létě: proč k němu dochází, a kdo je nejvíce ohrožen?
Image by master1305 on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Otoky končetin jsou v letních měsících typicky způsobeny vysokými teplotami vyžadujícími zapojení termoregulačních mechanismů.
  • Míra závažnosti otoků se může značně lišit, v těžších případech je pak vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
  • Tímto stavem jsou ohroženi zejména lidé, kteří mají ke vzniku otoků sklony už při “normálních” teplotách, jako např. lidé s onemocnění srdce a ledvin, nebo těhotné ženy.

Otoky vznikající v horkém počasí představují nepříjemnou, avšak poměrně běžnou situaci. Míra závažnosti tohoto problému se může značně lišit – na jedné straně se můžete potkat např. se stavem, kdy jsou vám o něco těsnější prstýnky na rukou, v jiných případech vám ale mohou otoky z horka takřka znemožnit pohyb. 

A proč k tomuto jevu vlastně dochází? Pro organismus je stěžejní, aby udržel stálou tělesnou teplotu i za předpokladu, že venkovní teplota je znatelně nižší nebo vyšší. V rámci toho tak spouští regulační mechanismy, které zabrání rozvratu vnitřního prostředí a poškození organismu. Podrobnější informace o termoregulaci najdete v článku Výkyvy teplot a jejich vliv na zdraví srdce: kdo by si měl dát pozor?

Jak otoky z tepla vznikají?

Při vysoké venkovní teplotě tedy organismus využívá periferní vazodilatace, což znamená, že cévy na tělní periferii (kůže, končetiny) se rozšiřují a zvyšuje se průtok krve. To vede ke zvýšeným tepelným ztrátám a efektivnímu ochlazení. Při intenzivní a déletrvající dilataci cév se však může rozvinout otok, a to nejpravděpodobněji právě skrze mechanismus zvýšeného průtoku krve velkými cévami. To způsobuje zvýšení tlaku v kapilárách, což jsou drobné jemné cévky propojující arteriální systém s venózním (žilním). Nárůstem tohoto tlaku tak může docházet ke zvýšenému přestupu tekutiny do prostoru mimo tyto cévy. Dále je možné, že vystavení vysokým teplotám může do jisté míry ovlivnit renin‑angiotenzin‑aldosteronový systém (RAAS), který je odpovědný za hospodaření organismu s vodou. Tímto mechanismem pak může dojít k intenzivnějšímu zadržování vody. Vliv vysokých teplot na RAAS byl však studován zejména po expozici teplotnímu stresu v sauně, proto je třeba tento mechanismus brát s rezervou. 

Jak se otoky z horka projevují? 

Symptomy otoků z horka se mohou projevit v různé míře, a to buď samostatně, nebo i ve vzájemné kombinaci. Mezi nejtypičtější projevy patří:

  • otoky rukou (zápěstí, dlaně, prsty)
  • otoky nohou (kotníky, chodidla, prsty)
  • napnutá a lesklá kůže
  • vznik “důlku” po stlačení oteklého místa prstem
  • ztuhlost a omezení pohybu v oteklé oblasti
  • bolest v oteklé oblasti

Jaké faktory zvyšují riziko rozvoje otoku z horka?

  • Srdeční onemocnění nebo diabetes – lidé trpící srdečním onemocněním mají zvýšené riziko rozvoje otoků. Vysoké teploty totiž pro srdce znamenají zvýšenou zátěž, při které nemusí být schopno efektivně zajišťovat proudění krve tělem. Ta pak “stagnuje” zejména v dolních končetinách, kde její efektivní návrat ztěžuje gravitace. Poškození stěny cév může způsobit i nesprávně léčený diabetes, což opět brání normálnímu proudění krve v cévním systému.
  • Onemocnění ledvin – onemocnění ledvin může přispívat k narušení normální funkce RAAS systému (viz výše), což vede ke změnám v zadržování tekutin a elektrolytů v organismu. 
  • Rychlý nástup vysokých teplot – k otoku může dojít i v případě, že jednoduše nejste zvyklí na vysoké teploty. Typickým příkladem je dovolená, kde hned od prvního dne trávíte celý den na slunci.
  • Dlouhá doba strávená v horku – riziko rozvoje edému se prodlužuje s časem, po který se nacházíte v horkém prostředí. 
  • Těhotenství – v těhotenství organismus zadržuje více tekutin, a je zde proto zvýšené riziko rozvoje otoků. 
Otékání rukou a nohou v létě: proč k němu dochází, a kdo je nejvíce ohrožen?

Jak se můžete proti otokům z horka chránit?

1. Zvedněte oteklou končetinu

Pokud je to možné, zvedněte oteklou končetinu do výšky, v ideálním případě nad úroveň srdce. Tento ohyb umožní efektivnější “odčerpání” tekutiny z dané periferní oblasti, a může tak pomoci zmírnit otok.

2. Zkontrolujte, zda nekonzumujete příliš soli

Přestože se v horkém počasí nepochybně potíte, a ztrácíte tak ionty, i v létě je vhodné hlídat si, zda to s konzumací soli příliš nepřeháníte. Nadměrná koncentrace sodíku totiž podporuje zadržování tekutin, což logicky dále podporuje rozvoj otoků.

3. Dbejte na pitný režim

Možná se vám to na první pohled zdá nelogické, ale dostatečný pitný režim může pomoci zmírnit otoky. V případě, že trpíte byť jen mírnou dehydratací, tělo má tendenci zadržovat více tekutin, aby si je zajistilo pro případ potřeby. Jestliže mu tedy dodáte dostatek tekutin skrze pitný režim, nebude mít potřebu si je “schraňovat”.

4. Opusťte horké prostředí 

Pokud je to možné, opusťte horké prostředí a raději setrvejte na místech s přívětivějšími teplotami. Patříte‑li mezi ohrožené skupiny v opravdu horkých dnech zvažte (zejména v nejrizikovějším čase od 11 do cca 15 hodin), zda můžete zůstat doma a nevystavovat se zvýšenému riziku rozvoje komplikací.

5. Navštivte lékaře

Pokud vám šel po celodenní túře u moře špatně sundat prstýnek z prstu, není důvod k panice – jestliže však trpíte vážnějšími formami otoků, patříte mezi rizikové skupiny, nebo vám otoky z horka komplikují život, neváhejte vyhledat odborníka. Lékař odhalí primární příčinu problému, podnikne kroky k zabránění dalšímu rozvoji otoků, a navrhne terapeutické postupy, které vám uleví. 

Co si z toho vzít? 

K otokům z horka dochází pravděpodobně na základě zvýšené míry přestupu tekutin z krevního řečiště do mezibuněčného prostoru. Nejčastěji jsou pak otoky zasaženy končetiny, jelikož periferní části těla jsou vzdálenější, a je proto náročnější zajistit efektivní proudění a návratnost těchto tekutin k srdci. 

Míra projevů otoků se různí – můžete si všimnout mírného otoku prstů, pro některé však mohou tyto otoky znamenat znemožnění chůze. Zejména pokud patříte mezi rizikové skupiny, či trpíte vážnými projevy otoků, neváhejte vyhledat lékaře. 

Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Pocení je přirozená součást našeho každodenního života, která na nás čeká všude – od pravidelného běhání až po čekání na řadu v ordinaci zubního lékaře. Proč se každý potíme jinak a je možné míru pocení ovlivnit?
Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech
Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech
Horké letní měsíce s sebou přináší také horké letní noci. Dosáhnout tak v noci plnohodnotného odpočinku je někdy skoro až nadlidský výkon. Jak zajistit kvalitní spánek i během léta?
Jak pohodlně hubnout v létě? 6 tipů, jak se dostat do formy
Jak pohodlně hubnout v létě? 6 tipů, jak se dostat do formy
Léto je nejlepším obdobím k hubnutí! Že pochybujete? Dlouhé letní dny, dovolená a krásné počasí přímo nahrávají ke sportování a odlehčení jídelníčku. Přinášíme několik tipů, jak se jednoduše dostat do formy bez počítání kalorií.
Výkyvy teplot a jejich vliv na zdraví srdce: kdo by si měl dát pozor?
Výkyvy teplot a jejich vliv na zdraví srdce: kdo by si měl dát pozor?
Jaro je, co se počasí i venkovních teplot týče, typicky dynamickým obdobím. Věděli jste ale, že výrazné kolísání teplot znamená pro vaše tělo zátěž? Na pozoru by se tak měli mít nejen lidé s onemocněním srdce a cév.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.