Overthinking: 5 tipů, jak s ním konečně skoncovat

Komentáře
Overthinking: 5 tipů, jak s ním konečně skoncovat
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Overthinking představuje excesivní analyzování minulých událostí, a stejně tak i rozvíjení nejrůznějších scénářů směřujících do budoucnosti.
 • “Overthinkeři” jsou často zaseknuti mezi minulostí a obavami o budoucnost – nejsou schopni si tak naplno vychutnat radost z přítomnosti.
 • Vtíravé myšlenky často znemožňují jakoukoliv relaxaci a jsou zdrojem stresu, který může vést ke vzniku úzkostí, deprese a dalších dopadů na lidské zdraví.

Kdo je “overthinker”?

Overthinker, neboli nadměrně přemýšlející člověk, je takový jedinec, který až příliš detailně analyzuje události v minulosti, přemítá nad tím, co by se stalo, kdyby se tehdy rozhodl jinak a vytváří si  tím v mysli nespočet scénářů (často až tragických a nepravděpodobných). Stejným způsobem pak zpravidla přemýšlí i o budoucnosti – věnuje spoustu času obavám z toho, co přijde. A aby toho náhodou nebylo málo, přemýšlí nejen o samotném dění, ale i o myšlenkách na něj, tj. kde se vzaly, proč se objevují, k čemu povedou atd.

Overthinkeři jsou tak vlastně zaklesnutí mezi zpytováním minulosti a obavami o budoucnost. Když k tomu navíc přidáte fakt, že jejich myšlenky mají zpravidla nepříznivý charakter, není asi potřeba dále vysvětlovat, že nadměrné přemýšlení rozhodně není něčím, co byste ve svém životě chtěli.

Jakými konkrétními mechanismy ale může overthinking ovlivnit lidské zdraví a jak se naučit tyto úmorné myšlenky zastavit?

Overthinking může ovlivňovat nejen duševní, ale i fyzické zdraví

Možná vás napadne, že pouhé přemýšlení, byť nadměrné, nemůže mít na zdraví žádný vliv. Pod takřka nepřetržitou náloží negativních myšlenek je však velmi obtížné jakkoliv relaxovat a velmi častým důsledkem tohoto návyku je tak nárůst hladiny stresu, úzkost nebo dokonce deprese.

Akutní projevy

Studiemi (i zkušenostmi) bylo prokázáno, že duševní zdraví je se zdravím fyzickým úzce propojeno, a nadměrné přemýšlení o negativních podnětech tak mohou doprovázet symptomy akutní stresové reakce, související s vzestupem hladiny stresových hormonů. Jedná se např o:

 • zvýšenou srdeční tepovou frekvenci
 • zvýšení krevního tlaku
 • pocení
 • dušnost
 • nevolnost
 • třes

Přestože tyto akutní projevy stresu nemusí být dvakrát příjemné, pro zdravé osoby nepředstavují zdravotní riziko (pozor však u osob s hypertenzí a onemocněním srdce).

Chronické projevy

Docela jiná písnička je ale stres chronický, který je pro nadměrné přemýšlení typický – vtíravé myšlenky vás totiž mohou obtěžovat dny, týdny, měsíce, nebo dokonce roky. A výhodné to není ani pro vaše zdraví. V dlouhodobém horizontu totiž může vést k:

 • snížení funkce imunitního systému
 • trávicím obtížím
 • potížím se spánkem
 • přetrvávající zvýšené hladině kortizolu
 • negativnímu vlivu na kardiovaskulární systém
 • celkové duševní nepohodě

V tomto bodě bych ráda upozornila, že řešením problému rozhodně není začít kompulzivně přemýšlet o vašem přemýšlení a rozvíjet scénáře o tom, kdy a jak mohlo nadměrné analyzování vašeho chování ovlivnit vaše zdraví. Vhodným způsobem je naopak uvědomit si možný problém a začít na něm po malých krůčcích pracovat.

Overthinking: 5 tipů, jak s ním konečně skoncovat
obrázek z freepik.com

5 tipů, jak s nadměrným přemýšlením skoncovat

1. Zaměřte se na přítomnost

Již výše bylo v článku zmíněno, že overthinkeři jsou často odtrženi od přítomnosti – minulá traumata a obavy z budoucnosti však na klidu příliš nepřidají. Zkuste si proto uvědomit, které úkoly musíte v nejbližších dnech skutečně udělat (nákup, odevzdání projektu apod.), a které myšlenky jsou naopak spíše neopodstatněným výkřikem do prázdna (proč jsem postupoval/a tak, či onak, co bude za rok).

S komfortnějším bytím v přítomnosti vám pomůže také mindfulness – a nemusíte začínat hned s meditací. Zkuste si třeba cestou z práce prodloužit procházku přes park a soustřeďte se na to, kolik různých barev můžete pozorovat na rozkvetlých stromech, nebo si na chvíli vyndejte sluchátka a vnímejte, jak se ptáci předhánějí ve zpěvu. I tyto činnosti jsou totiž velmi efektivním tréninkem pro udržení mysli v přítomnosti.

2. Starejte se jen o to, co můžete ovlivnit

Spisovatel Mark Twain kdysi řekl: „V životě mě trápila spousta věcí, z nichž většina se nikdy nestala.“

Faktem je, že na 100 % svou budoucnost zkrátka neovlivníte. Na druhou stranu jsou tu ale věci, které prokazatelně ovlivnit můžete. Namísto nadměrných obav a nepříjemných scénářů se tak zkuste zaměřit na to, co můžete skutečně změnit – tj. pro lepší výchozí pozici pro hledání zaměstnání můžete dokončit školu, pro udržení svého zdraví můžete dodržovat vyvážený jídelníček a pravidelně cvičit, a pokud si chcete ve svém životě udržet určité osoby, věnujte jim svou pozornost a čas.

3. Rozdělte si problémy na dílčí cíle a začněte konat

Asi každý, kdo se někdy setkal s vtíravou myšlenkou, souhlasí, že jednou z nejúčinnějších strategií je akce. Položte si  otázku, zda můžete udělat něco pro to, abyste mohli tento problém pustit z hlavy. Pokud ne, vraťte se zpět k bodu 2, pokud ano, rozdělte si tuto akci na dílčí kroky, které budete reálně shopni postupně plnit. Z neřešitelných situací naplněných úzkostí se tak často stanou poměrně jednoduché úkony, pomocí kterých se zbavíte nejen samotného problému, ale i negativních myšlenek.

4. Že relaxovat umí každý? Omyl!

Je třeba si otevřeně přiznat, že dnešní doba je na psychiku náročná – od pracovního vytížení, přes rodinnou nebo finanční situaci až po další neovlivnitelné události. Ke kompenzaci tohoto napětí je proto potřeba umět relaxovat, zklidnit se a na novým výzvám čelit tzv. “s čistou hlavou”. Jak se ale ukazuje, relaxovat neumí zdaleka každý.

Představte si tohle: sedíte na gauči, máte puštěné zprávy, na notebooku vám nabíhají emaily a vy mezitím už dobrou hodinu scrollujete instagramem a “odpočíváte”. Je vám to povědomé? Tato scéna ale nepopisuje relaxaci, nýbrž spíše  prokrastinaci. Vaše mysl jede pod smrští podnětů na plné obrátky, vy ale máte pocit, že nic neděláte – což může paradoxně vést k dalšímu stresu z toho, že nepracujete dost.

Jako efektivní relaxaci můžete představit např. dechová cvičení, masáž, wellness, klidnou procházku, pro někoho třeba i poslech klidné hudby, vaření nebo čtení knížky. Možnosti mohou být různé, klíčem ale je, abyste během nich byli skutečně schopni “vypnout”.

5. Nebuďte na to sami a nechte si pomoci

Overthinking si můžete představit jako určitý návyk, který si vaše mysl chybně zafixovala jako účinný nástroj k řešení problémů. Dobrá zpráva tedy je, že i tohoto návyku se lze postupně zbavit. K výše zmíněným tipům si proto přidejte i psychoterapii – jako možná nejdůležitější a nejefektivnější bod dnešního článku.

Nadměrného přemýšlení je totiž těžké (ne ale nemožné) se zbavit sám, pohled a podpora nezúčastněné osoby vám tak často umožní nový způsob nahlížení na věc a postupné odbourání nevhodných strategií.

Co si z toho  vzít?

Nadměrné přemýšlení se vyznačuje neustálým přemítáním nad minulými událostmi a scénáři, které by mohly nastat, pokud by se daný jedinec tehdy rozhodl jinak. Velmi časté jsou také obavami o budoucnost, kde si overthinkeři zpravidla promítají iracionální a tragické scénáře. Z dlouhodobého hlediska znemožňují efektivní relaxaci a jsou zdrojem stresu, což může negativně ovlivnit nejen duševní, ale i fyzické zdraví.

Strategiemi k eliminaci nadměrného přemýšlení je především trénink lepšího vnímání přítomnosti, postupné upouštění od přemýšlení nad tématy, které nelze změnit a v neposlední řadě také podnikání dílčích akcí k řešení problémů. Nezbytným prvkem je také osvojení technik relaxace. Velmi nápomocná může být v tomto ohledu také psychoterapie, která nabídne overthinkerovi podporu a jiný úhel pohledu.

Trápí vás špatná nálada a stres? Poznejte potraviny, které s nimi zatočí
Trápí vás špatná nálada a stres? Poznejte potraviny, které s nimi zatočí
Pocity smutku, splínu či stresu občas pociťuje každý z nás. Překonávat je můžeme různými způsoby. Náladu si můžeme (snadno) zlepšit i pomocí některých potravin a doplňků. Které to jsou, proč a jak ovlivňují naše pocity?
3 jednoduché kroky, díky kterým si vytvoříte nové návyky a dosáhnete svých cílů
3 jednoduché kroky, díky kterým si vytvoříte nové návyky a dosáhnete svých cílů
Každý z nás má bezpochyby stanoveny cíle, kterých by jednou rád dosáhl. Mohou nám k nim pomoci nové zvyky. Jak je ale snadno zakomponovat do svého života?
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Co je prokrastinace a jak s ní přestat?
Co je prokrastinace a jak s ní přestat?
Prokrastinace, neboli tendence k odkládání důležitých úkolů, je skutečně metlou dnešní doby. Jaké typy prokrastinátorů existují, a co udělat pro to, abyste pracovali skutečně efektivně?
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Jakým stresovým situacím bychom se měli raději vyhnout a které pro náš imunitní systém mohou být z dlouhodobého hlediska prospěšné?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?