Perfekcionismus: jak škodí psychice, zdraví, i fyzickému výkonu?

Komentáře
Perfekcionismus: jak škodí psychice, zdraví, i fyzickému výkonu?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Statistika Americké psychologické asociace uvádí, že mezi lety 1989 a 2016 došlo k navýšení incidence sociálně předepsaného perfekcionismu o více než třetinu.
 • Perfekcionismus je podle vědeckých studií rizikovým faktorem rozvoje úzkostí, deprese, obsedantně kompulzivní poruchy, poruch příjmu potravy, poruch osobnosti nebo sebevražedných tendencí.

Že perfekcionismus vede k vyšší produktivitě? Takhle to bohužel nefunguje…

Lidé s perfekcionismem na sebe kladou velmi vysoké nároky a i za předpokladu, že se jim podaří cíle dosáhnout, mají pocit, že nikdy nebudou dostatečně dobří a měli by to zvládnout lépe. Kdekdo by si mohl myslet, že perfekcionismus vlastně vybízí k vyšší efektivitě – opak je ale pravdou. Na rozdíl od cílevědomosti a zdravé dávky motivace je perfekcionismus zářným příkladem destruktivního extremismu, který nejen, že v dosažení cíle nepomáhá, ale může úspěchům paradoxně přímo bránit.

Perfekcionismus je totiž zdrojem neustálé nespokojenosti se sebou i se svým životem, ovlivňuje vaše vztahy na pracovišti i v osobním životě a může vést k úzkostem, depresím nebo dokonce sebepoškozování. Vzhledem k tomu, že si většinu času připadáte neschopní a zbyteční, dříve nebo později pravděpodobně dospějete k vyhoření a na své cíle úplně rezignujete.

Jaké znaky jsou pro perfekcionismus typické?

 • máte pocit, že jste selhali ve všem, co děláte
 • máte problém relaxovat a odpočinek berete jako “zabíjení efektivního času”
 • často prokrastinujete a odkládáte úkoly
 • jakoukoliv chybu berete jako selhání a důkaz toho, že jste “nedostateční”
 • nemůžete si dostatečně vychutnat svůj úspěch (měli jste to přece zvládnout rychleji a lépe, nebo ne?!)
 • vaše sebehodnocení závisí na míře úspěchu

Kořeny perfekcionismu nejsou dosud zcela objasněny, roli však zřejmě hraje více složek – genetické předpoklady, či zkušenosti z dětství, kdy byl člověk (byť s dobrými úmysly) až příliš nabádán k lepším známkám ve škole nebo sportovním výkonům. Výzkumy navíc naznačují, že jistou roli hraje i společnost, média, nebo akademické prostředí.

Hewitt a Flett pak ve své práci z roku 1991 definovali 3 typy perfekcionismu:

 1. Sociálně předepsaný perfekcionismus – jedinec žije v přesvědčení, že jeho okolí od něj očekává vysoké (byť nerealistické) nároky a cítí se povinen tato očekávání plnit
 2. Perfekcionismus orientovaný na jiné – jedinec má nerealistické nároky a očekávání na osoby ve svém okolí
 3. Perfekcionismus orientovaný na sebe – jedinec má nerealistické nároky a očekávání na svou osobu

Perfekcionismus může ovlivnit nejen psychický stav jedince, ale také jeho celkové zdraví a sportovní výkon

Z výše uvedených řádků je patrné, že život s touto osobnostní dispozicí vám na pohodě a spokojenosti nepřidá – a skutečně, perfekcionismus může být spojen s úzkosti, depresí, rozvojem obsedantně kompulzivní poruchy, poruchami příjmu potravy, poruchami osobnosti, a v některých případech dokonce se suicidálními (sebevražednými) sklony. Perfekcionismus také často negativně ovlivňuje pracovní/studijní výkonnost, vede k odkládání úkolů, prokrastinaci a strachu ze selhání nebo workoholismu. Jelikož je perfekcionismus také zdrojem stresu, výjimkou není ani vyšší náchylnost k srdečně-cévním onemocněním, potížím se spánkem, trávicím obtížím, nebo snížení funkce imunitního systému.

Sklony k perfekcionismu však mohou škodit i sportovcům – a pozor, zde si perfekcionismus neplést s cílevědomostí a disciplínou – myšlení “všechno nebo nic”, strach ze selhání a pocit nadměrného tlaku na úspěch je totiž může naprosto paralyzovat, a paradoxně jim v dosažení lepších výsledků bránit.

Perfekcionismus: jak škodí psychice, zdraví, i fyzickému výkonu?
obrázek z freepik.com/fxquadro

6 tipů, jak si nenechat perfekcionismem ovlivňovat život

Vůbec prvním krokem k postupnému zmírnění sklonů k perfekcionismu, je uvědomění si problému – že je to skutečně něco, co vám v životě nijak nepomáhá, a pro vaše vlastní zdraví a pohodu je třeba s ním něco dělat.

1. Stáhněte laťku očekávání z nebeských výšin

Ohromně těžký, ale efektivní krok – zkuste sami sebe postupně přesvědčit, že vaše práce nemusí být vždy dokonalá. Strávíte nad každým projektem 3x více času než vaši kolegové/spolužáci, ale v závěru úkol splníte všichni stejně? Jistě, některé úkoly potřebují více péče než jiné, u většiny z nich ale pravděpodobně budete moci trochu “vypustit”.

Vězte, že hodiny práce věnované nadbytečným detailům můžete využít i lépe – s přáteli, rodinou, nebo třeba tréninkem, procházkou či knížkou.

2. Čeká vás velký projekt? Rozdělte jej na dílčí kroky

Je logické, že čím větší se bude váš úkol zdát, tím více vás bude svazovat pocit odpovědnosti a strach ze selhání – tím déle jej také pravděpodobně budete odkládat. Nenechte se perfekcionismem přesvědčit o tom, že byste ho přece měli zvládnout celý naráz. Důležitý projekt si rozdělte do dílčích kroků a přiřaďte je ke konkrétním dnům. Bude pro vás o mnoho jednodušší se skutečně přimět k akci a na vlastní oči navíc uvidíte, jak vám jde práce od ruky.

3. Chyby jsou nezbytnou součástí učení

“Chybami se člověk učí; Chybovat je lidské; Chyby jsou důkazem toho, že se snažíš.” Úžasně otřepané fráze, které ale skutečně mají něco do sebe – je totiž faktem, že z ničeho se nepoučíte lépe, nežli z vlastních omylů. Psychologové Bernar a Peterson dokonce zastávají teorii, že každá zkušenost se zvládáním obtížných situací (včetně chybných úsudků) v dlouhodobém měřítku zvyšuje míru vaší sebedůvěry.

Připomínejte si proto, že chyba není katastrofálním selháním, ale znakem, že k cíli existuje i lepší a efektivnější cesta.

4. I cesta může být cíl

Perfekcionisté mají často představu, že jakmile dosáhnou nějaké mety, budou konečně spokojení a teprve tehdy si budou moci skutečně oddechnout. Nakonec ale zjistí, že jejich uspokojení je jen krátkodobé a ani tento úspěch jim nestačí – tak se honí za dalším cílem. A pořád dokola.

Je nezpochybnitelné, že k dokončení vašeho záměru potřebujete být cílevědomí a stát si za svým, samotný proces ale neberte jako sprint – spíše jako cestu kolem světa. Mějte svou vizi, ale netravte 100 % času v letadle nebo ve vlaku..prohlédněte si i místa, kterými projíždíte, byť nejsou cílovou stanicí.

5. Naučte se říkat “ne”

I vy jste ze sebe v období prvního a druhého vzdoru nebo v pubertě sypali slovo “ne” jako na běžícím pásu. V dospělosti se však četnost jeho používání do značné míry snižuje, a ne vždy je to tak správně. Pokud je vám něco opravdu proti srsti a není to zrovna vaše občanská, pracovní nebo studijní povinnost, pokuste se dotyčnému raději v klidu vysvětlit, že toto vám opravdu nevyhovuje, nebo že teď na to zkrátka nemáte prostor.

Pamatujte, že se nemusíte (a ani nemůžete) zavděčit všem a pokud usoudíte, že je pro vás to, o co vás někdo žádá, zdrojem stresu a nepříjemných emocí, nebojte se ozvat.

6. Nechte si poradit od odborníka

Odstranění a změna zaběhlých vzorců chování není jednoduchá, a celý proces vám může velmi ulehčit také vyhledání odborné pomoci. Pomocí terapie totiž snáze najdete příčinu vašich sklonů k perfekcionismu a naučíte se jej lépe ovládat.

Co si z toho vzít?

Perfekcionismus je osobnostní dispozice, která jedince neustále pohání v touze po dokonalosti a paradoxně je často tím, co jim brání v dosažení úspěchu. V literatuře je označován jako rizikový faktor úzkostí, deprese, poruch osobnosti, poruch příjmu potravy nebo dokonce suicidálních sklonů. Jeho negativní vliv se však může projevit také na fyzickém zdraví nebo dokonce i sportovním výkonu.

Existuje mnoho strategií, jak se proti perfekcionismu vymezit – v první řadě je třeba snížit laťku očekávání na realistickou úroveň, velké projekty si rozdělte na menší kroky a připusťte si, že chyby jsou nezbytnou součástí učení. Pomoci vám může také uvědomění, že samotná cesta může být cíl a také schopnost asertivně říkat “ne”. A pokud byste potřebovali pomocnou ruku, s psychoterapií rozhodně nešlápnete vedle.

Overthinking: 5 tipů, jak s ním konečně skoncovat
Overthinking: 5 tipů, jak s ním konečně skoncovat
Tzv. "overthinkeři" až příliš detailně analyzují události v minulosti, a vytváří si nespočet scénářů směřujících do budoucna. Vtíravé myšlenky jsou ale často zdrojem stresu, který na lidské tělo působí jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého hlediska. Jak tedy s nadměrným přemýšlením konečně skoncovat?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Jakým stresovým situacím bychom se měli raději vyhnout a které pro náš imunitní systém mohou být z dlouhodobého hlediska prospěšné?
Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Představte si, že se vlivem chronického stresu dostanete až do bodu, kdy nebudete schopni normálně fungovat. Poznáváte se? Možná jste se setkali se stavem známým jako "syndrom vyhoření". V čem spočívá jeho terapie a jak se bránit jeho rozvoji? Poradí vám dnešní článek.
Co je prokrastinace a jak s ní přestat?
Co je prokrastinace a jak s ní přestat?
Prokrastinace, neboli tendence k odkládání důležitých úkolů, je skutečně metlou dnešní doby. Jaké typy prokrastinátorů existují, a co udělat pro to, abyste pracovali skutečně efektivně?
Asertivní techniky jako klíč ke spokojenosti a lepší produktivitě
Asertivní techniky jako klíč ke spokojenosti a lepší produktivitě
Znáte to – pro druhé byste se klidně rozkrájeli, ale ve většině případů to pro vás končí spíše stresem a frustrací... Ale stejně příště neřeknete "ne"... Co by si lidi pomysleli? Dnešní článek vám prozradí, jak okolí asertivně sdělovat své potřeby, a být tak spokojenější i produktivnější.
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?