Čas od času se můžeme setkat s případy, kdy celkem úspěšní světoví youtubeři nebo instagrameři opouští vody vzkvétajícího businessu a odhalí nám, co se ve skutečnosti skrývá v pozadí úspěšného jedince. Když si profil někoho takového prohlížíme, mohli bychom snad i chvíli závidět ten jeho téměř dokonalý život plný nádherných pláží, křišťálového oceánu, dokonalého vztahu a životního štěstí. Je tomu ale opravdu tak? Nehraje někdo na diváky Instagramu jen nějakou hru?
Co se v dnešním článku dozvíme?
- Proč může být rostoucí počet srdíček pod fotkou znamením falešné lásky
- Pro získání digitálního obdivu zkreslujeme realitu pomocí lživých fotek nebo vylepšovacích aplikací
- Že opravdový život leží mimo sociální sítě a měli bychom se naučit žít přítomným okamžikem
- Kdo je lidská selfie stick v podobě Instagram Husbands
- Že nic není tak, jak se zdá a životní štěstí leží mimo timeline sociálních sítí
"Sociální sítě nejsou reálný život" vzkázala Essena O'Neill
Vzkaz australské úspěšné instagramerky, když opouštěla velice slušně našláplou kariéru, se nesl ve znění: "Sociální sítě nejsou reálný život." Tímto chtěla motivovat zejména své "followery", aby více žili doopravdy a méně trávili svůj čas na sociálních sítích.
Jednoduše došla do bodu, kdy si řekla dost. Denně jí chodily nabídky na placené příspěvky, takzvaný "product placement", kdy propagovala výrobky od oděvního průmyslu až po průmysl se zdravým životním stylem. Dle svých slov ukazovala svým fanouškům život ve lži a rostoucí počet srdíček pod fotkou ji dodával falešnou lásku (Ohlheiser, 2016).
Pomíjivý život na sociálních sítích vytváří iluzi dokonalého života
Falešný život na sociálních sítích je tématem řady článků a z rozhovoru s jedním takovým instagramerem plyne, že je schopný pro pár srdíček pod fotkou udělat téměř cokoliv. Zajde si do obchodu s drahými hodinkami, aby si je vyfotil na své ruce, nasdílel a získal obdiv. Bohužel není jediný. To, co jsou někteří z nás schopni udělat kvůli digitálnímu ocenění, nezná mezí.
Pomyslnou špičku ledovce představují aplikace pro zúžení a všelijaké vyšperkování obličeje nebo třeba dodání sixpackudo fotografie, když máme prozatím pouze onepack. Někdo dokonce zajde tak daleko, že se jen tak vyfotí před posilovnou nebo se super zdravým obědem, který následně vymění za BigMac z McDonaldu.Tyto typy lidí si všelijak pěstují kult své digitální osobnosti k dokonalému snovému Já.
Soutěžní těla jsou jen dočasným extrémem a přítomný okamžik nám uniká mezi prsty
V rozhovoru nejen o dočasné formě soutěžních těl z Instagramu se v rozhovoru s Honzou Cahou rozpovídala Eva Havelková – Soutěžní těla z Instagramu jsou jen dočasný extrém, vysvětluje Eva Havelková. Vysvětluje tak, že před očima máme na timeline jen krátkodobou formu jedince, která za pár okamžiků po soutěži již nebude reálnou a nikdy bychom to neměli brát jako normální stav a porovnávat se.
Holky se po probuzení zajdou namalovat, aby si udělali selfie, jak nádherně vypadají, když vstávají. Na společné večeři několika kamarádů mají všichni v ruce mobil, sdílí svoje pití, jídlo, společnou fotku, kde si užívají #awesomeTimeWithFriends. Nejedná se spíše o večeři s Instagramem v tomto případě?
Nedokážeme alespoň na chvíli žít v přítomném okamžiku a povídat si na večeři s přáteli, jak plynou jejich životy, jak se plní jejich sny nebo vyslechnout jejich životní nesnáze? Digitální ocenění je dnes bohužel často cennější než pochvala tváří v tvář, a to je škoda.
Jste také jedním z "Instagram Husbands"?
Samotnou kapitolou pro sebe by byli "Instagram Husbands/Friends", kteří nádherně ukazují přehnanou touhu po dokonalých fotkách. Druhá polovička se pak může cítit doslova jako lidská "selfiestick", protože je to jedna z mála reálných interakcí, která mezi dvojicí probíhá. Rozhodně se podívejte na Instagram Husband video níže.
Život v digitálním klamu aneb Za opravdovým úspěchem je tvrdá práce
Opravdu jsme s našimi životy natolik nespokojeni, že si musíme pěstovat falešnou úspěšnější identitu na sociálních sítích?
Možná bychom přece jen tak úspěšní chtěli být, ale je pro nás pohodlnější si realitu ohnout takovým způsobem, aby to splňovalo naše požadavky na nás samé. A s tím jsme pak spokojeni. Udržování takového sebeklamu často stojí více sil, než kdybychom si za naším budoucím já šli tvrdě v reálném životě.
Tam jsou ale mezi námi a naší vysněnou podobou překážky, které sice trvá dlouho překonat, ale když se to povede, pak je to opravdové! Je to právě život ve své ryzí podobě bez příkras, jenž je jedinou pravdou, kterou můžeme žít. K čemu nám jsou fotky zachycující klam? Kdybych se já osobně na takovou svou fotku podíval, byl bych ze sebe zklamaný a naštvaný, protože lžu především sám sobě.
Co si z toho vzít?
Naše reálné životy se pomalu stěhují na obrazovky smartphonů a notebooků, kde se manifestují na timeline našich přátel a cenu takových životů určuje počet lajků. V době, kdy chce každý mladistvý být úspěšným youtuberem, instagramerem a v budoucnu třeba twitterákem, je takovéto chování čím dál častější, ale budeme díky tomu šťastnější? Budeme se svým životem potom spokojenější? Možná jedině pokud budeme opravdoví, takový jací jsme a bez falešně napsaných životních příběhů.
Podívejme se, jak instagramové celebrity sdílí své dokonalé fotky vs. jejich opravdový vzhled v tomto článku od londýnské modelky. Nic není tak, jak se na první pohled může zdát.
K zamyšlení je zejména přiložené video níže o falešném životě na sociálních sítích. A co vy? Vyfotili jste si někdy nějakou falešnou fotku, abyste získali obdiv ostatních?