Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?

30. 12. 2019
Komentáře
1
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
obrázek z huffingtonpost.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Čas od času se můžeme setkat s případy, kdy celkem úspěšní světoví youtubeři nebo instagrameři opouští vody vzkvétajícího businessu a odhalí nám, co se ve skutečnosti skrývá v pozadí úspěšného jedince. Když si profil někoho takového prohlížíme, mohli bychom snad i chvíli závidět ten jeho téměř dokonalý život plný nádherných pláží, křišťálového oceánu, dokonalého vztahu a životního štěstí. Je tomu ale opravdu tak? Nehraje někdo na diváky Instagramu jen nějakou hru?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Proč může být rostoucí počet srdíček pod fotkou znamením falešné lásky
  • Pro získání digitálního obdivu zkreslujeme realitu pomocí lživých fotek nebo vylepšovacích aplikací
  • Že opravdový život leží mimo sociální sítě a měli bychom se naučit žít přítomným okamžikem
  • Kdo je lidská selfie stick v podobě Instagram Husbands
  • Že nic není tak, jak se zdá a životní štěstí leží mimo timeline sociálních sítí

"Sociální sítě nejsou reálný život" vzkázala Essena O'Neill

Vzkaz australské úspěšné instagramerky, když opouštěla velice slušně našláplou kariéru, se nesl ve znění: "Sociální sítě nejsou reálný život." Tímto chtěla motivovat zejména své "followery", aby více žili doopravdy a méně trávili svůj čas na sociálních sítích

Jednoduše došla do bodu, kdy si řekla dost. Denně jí chodily nabídky na placené příspěvky, takzvaný "product placement", kdy propagovala výrobky od oděvního průmyslu až po průmysl se zdravým životním stylem. Dle svých slov ukazovala svým fanouškům život ve lži a rostoucí počet srdíček pod fotkou ji dodával falešnou lásku (Ohlheiser, 2016).

Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
obrázek z unsplash.com

Pomíjivý život na sociálních sítích vytváří iluzi dokonalého života

Falešný život na sociálních sítích je tématem řady článků a z rozhovoru s jedním takovým instagramerem plyne, že je schopný pro pár srdíček pod fotkou udělat téměř cokoliv. Zajde si do obchodu s drahými hodinkami, aby si je vyfotil na své ruce, nasdílel a získal obdiv. Bohužel není jediný. To, co jsou někteří z nás schopni udělat kvůli digitálnímu ocenění, nezná mezí.

Pomyslnou špičku ledovce představují aplikace pro zúžení a všelijaké vyšperkování obličeje nebo třeba dodání sixpackudo fotografie, když máme prozatím pouze onepack. Někdo dokonce zajde tak daleko, že se jen tak vyfotí před posilovnou nebo se super zdravým obědem, který následně vymění za BigMac z McDonaldu.Tyto typy lidí si všelijak pěstují kult své digitální osobnosti k dokonalému snovému Já.

Soutěžní těla jsou jen dočasným extrémem a přítomný okamžik nám uniká mezi prsty

V rozhovoru nejen o dočasné formě soutěžních těl z Instagramu se v rozhovoru s Honzou Cahou rozpovídala Eva Havelková – Soutěžní těla z Instagramu jsou jen dočasný extrém, vysvětluje Eva Havelková. Vysvětluje tak, že před očima máme na timeline jen krátkodobou formu jedince, která za pár okamžiků po soutěži již nebude reálnou a nikdy bychom to neměli brát jako normální stav a porovnávat se.

Holky se po probuzení zajdou namalovat, aby si udělali selfie, jak nádherně vypadají, když vstávají. Na společné večeři několika kamarádů mají všichni v ruce mobil, sdílí svoje pití, jídlo, společnou fotku, kde si užívají #awesomeTimeWithFriends. Nejedná se spíše o večeři s Instagramem v tomto případě? 

Nedokážeme alespoň na chvíli žít v přítomném okamžiku a povídat si na večeři s přáteli, jak plynou jejich životy, jak se plní jejich sny nebo vyslechnout jejich životní nesnáze? Digitální ocenění je dnes bohužel často cennější než pochvala tváří v tvář, a to je škoda.

Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
obrázek z cnbc.com

Jste také jedním z "Instagram Husbands"?

Samotnou kapitolou pro sebe by byli "Instagram Husbands/Friends", kteří nádherně ukazují přehnanou touhu po dokonalých fotkách. Druhá polovička se pak může cítit doslova jako lidská "selfiestick", protože je to jedna z mála reálných interakcí, která mezi dvojicí probíhá. Rozhodně se podívejte na Instagram Husband video níže.

Život v digitálním klamu aneb Za opravdovým úspěchem je tvrdá práce

Opravdu jsme s našimi životy natolik nespokojeni, že si musíme pěstovat falešnou úspěšnější identitu na sociálních sítích? 

Možná bychom přece jen tak úspěšní chtěli být, ale je pro nás pohodlnější si realitu ohnout takovým způsobem, aby to splňovalo naše požadavky na nás samé. A s tím jsme pak spokojeni. Udržování takového sebeklamu často stojí více sil, než kdybychom si za naším budoucím já šli tvrdě v reálném životě

Tam jsou ale mezi námi a naší vysněnou podobou překážky, které sice trvá dlouho překonat, ale když se to povede, pak je to opravdové! Je to právě život ve své ryzí podobě bez příkras, jenž je jedinou pravdou, kterou můžeme žít. K čemu nám jsou fotky zachycující klam? Kdybych se já osobně na takovou svou fotku podíval, byl bych ze sebe zklamaný a naštvaný, protože lžu především sám sobě.

Co si z toho vzít?

Naše reálné životy se pomalu stěhují na obrazovky smartphonů notebooků, kde se manifestují na timeline našich přátel a cenu takových životů určuje počet lajků. V době, kdy chce každý mladistvý být úspěšným youtuberem, instagramerem a v budoucnu třeba twitterákem, je takovéto chování čím dál častější, ale budeme díky tomu šťastnější? Budeme se svým životem potom spokojenější? Možná jedině pokud budeme opravdoví, takový jací jsme a bez falešně napsaných životních příběhů.

Podívejme se, jak instagramové celebrity sdílí své dokonalé fotky vs. jejich opravdový vzhledtomto článku od londýnské modelky. Nic není tak, jak se na první pohled může zdát. 

K zamyšlení je zejména přiložené video níže o falešném životě na sociálních sítích. A co vy? Vyfotili jste si někdy nějakou falešnou fotku, abyste získali obdiv ostatních? 

Zkreslený svět sociálních sítí způsobuje deprese a úzkosti. Jak se jim vyvarovat?
Zkreslený svět sociálních sítí způsobuje deprese a úzkosti. Jak se jim vyvarovat?
Čas strávený na sociálních sítích je často spojován s vyšším výskytem depresí a úzkosti u adolescentů, jsou však tyto obavy oprávněné?
Proč nikdy nebudu vypadat jako profesionální modelky a modelové z Instagramu?
Proč nikdy nebudu vypadat jako profesionální modelky a modelové z Instagramu?
Ve světě internetu se může zdát vše bez jediné chybičky. Denně projíždíme feedy našich oblíbenců a rozplýváme se nad jejich dokonalostí. Je tomu ale skutečně tak, jak nám ukazují skvěle nasvícené fotografie?
Soutěžní těla z Instagramu jsou jen dočasný extrém, vysvětluje Eva Havelková
Soutěžní těla z Instagramu jsou jen dočasný extrém, vysvětluje Eva Havelková
Česká bikini scéna se dá označit za poměrně širokou. Výrazných osobností přibývá, nicméně ty nejvýraznější jsou stále úspěšnější. Osobností, která v posledním roce (i díky síle svých sociálních sítí) nejvíce zacloumala domácí scénou, je Eva Havelková. Blondýnka v červených nebo modrých plavkách dominovala hned několika významným soutěžím, které ji nyní opravňují ke startu mezi profesionálními závodnicemi. Co všechno stojí za jejím úspěchem?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!