Spánkový rozvod: Být či bdít?

ověřil/a Mgr. Kristýna Kovářová
Komentáře
Spánkový rozvod: Být či bdít?
Image by tonodiaz on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Spánkový rozvod se stává stále aktuálnější, jedná se o oddělený spánek partnerů.
  • Jeho cílem by mělo být zkvalitnění partnerského života (a to jak jednotlivců, tak celého páru).
  • Před zavedením odděleného spánku je klíčová upřímná komunikace s vaším partnerem.

Co znamená spánkový rozvod

Spánkový rozvod se v této době stává stále populárnější, a to zejména některým benefitům, které s sebou přináší (samozřejmě každé rozhodnutí má své pro i proti). Jedná se o rozhodnutí partnerů nesdílet stejné lože, každý z nich tedy spí ve své posteli a je dokonce velmi časté, že i každý z partnerů obývá vlastní pokoj. Hlavním důvodem tohoto rozdělení je, aby se navzájem nerušili v individuálních spánkových návycích, a tím si zajistili lepší kvalitu spánku obou stran. Pocit odpočatosti a vysoká dávka energie by následně mohli podpořit  celkové zdraví jednotlivců a navíc i harmonii ve vztahu. 

Důvody, které k němu mohou vést

Spánkový rozvod určitě nemá smysl pro každý pár. Oddělené spaní sice může váš vztah zachránit – konkrétně díky vyšší kvalitě vašeho zdraví – ale také může vytvořit propast mezi partnery, a to kvůli absenci těsné blízkosti partnera před usnutím a po jeho probuzení. Jedná se tedy o velice individuální otázku, na kterou si po pečlivém rozmýšlení musí zodpovědět každý pár jen sám. Existuje však několik počátečních příčin, které mohou být dobrými ukazateli pro tuto volbu. Jedná se o tyto důvody:

  • Spánkový návyk: jedná se o častý problém, kdy jeden z partnerů pracuje na denní a noční směny, přičemž druhý z nich má neměnný režim. Když se v tomto spánkovém rytmu neshodují, nakonec si nedopřeje plnohodnotný a ničím nerušený spánek nikdo z nich. 
  • Odlišná hloubka spánku: určitě i vy znáte někoho, a nebo zrovna mluvím o vás, kdo nemůže zamhouřit oka, když do ložnice prosvitne byť jen jediný paprsek skrze žaluzie. Problém nastává, když druhý z partnerů denní světlo potřebuje k tomu, aby se ráno vzbudil plný energie a síly. 
  • Rušení se navzájem: jak moc vás partner v posteli ruší? Chrápe, mlaská, skřípe zuby nebo se neustále převaluje? Jedná se o běžné jevy, které daná osoba určitě nedělá naschvál, a co víc, bohužel je nedokáže ovlivnit, i kdyby sebevíc chtěla. 
  • Spánkové pohodlí: někdo upřednostňuje měkké matrace, někdo zase tvrdší. Jeden má rád při spaní otevřené okno, druhý ho naopak nesnáší. Někomu vyhovuje tlustá peřina s tepelným komfortem, druhá osoba chce naopak spát s co nejtenčí.
Spánkový rozvod: Být či bdít?
Image by Freepik

Aby spánkový rozvod neskončil rozvodem

Rozhodnout se pro "spánkový rozvod" vyžaduje moudré zvážení všech možných následků, a především upřímnou komunikaci mezi partnery o tom, co jim schází a co opravdu potřebují. I když je to stále netradiční, mnohé páry opravdu mohou potvrdit,  že upřednostnění efektivního spánku o samotě před tím společným nekvalitním mělo pozitivní dopad na jejich vztah.

Pro začátek je však stěžejní si vůbec připustit, že vám společné spaní nevyhovuje. Ideálně v kombinace se zjištěním, co je opravdu za problém. Možná je to kvůli partnerovu chrápání, které se snažíte překonat, a nebo jsou to brzké odchody ráno, po kterých si můžete být jisti, že už znovu neusnete. Spaní v jedné místnosti není nutností, a proto je na místě při sebemenších pochybách svěřit se partnerovi. Což se netýká pouze spánku, ale i dosažení plně funkčního vztahu, ve kterém je upřímná a otevřená komunikace základ. Když partnerovi vysvětlíte,  že oddělení postelí neznamená, že už k němu nic necítíte a nechcete s ním intimně žít, ale že jen potřebujete uspokojit potřeby svého zdraví, zpravidla se setkáte s porozuměním. Nejprve můžete vyzkoušet oddělený spánek po dobu například týdne a poté zhodnotit, zda vám aktuální situace sedí více nebo se naopak chcete vrátit k předchozímu návyku.

Spánkový rozvod vám, i když se to na první pohled nemusí zdát, opravdu může pomoct. Podpoří psychickou pohodu, pocit odpočatosti a třeba se na partnera budete těšit každé ráno o to víc. V tuto chvíli je nutno dodat, že oddělený spánek by ale v žádném případě neměl sloužit jako řešení hádek a hlubších neporozuměních ve vztahu. Jednalo by se pouze o únik od problémů, které vás stejně dříve či později doženou a budete je muset (vy)řešit.

Bylo spaní bok po boku odjakživa normou?

Když se podíváme do hluboké minulosti, společné spaní v jedné posteli nebývalo vždycky normou. Jedná se o moderně vytvořený konstrukt, který se rozhodla většina obyvatelstva následovat.

V dřívějších dobách lidé společně spali v tlupách, a to především kvůli bezpečí, které skupina poskytovala. V aktuální době se tento fenomén stále udržuje v méně vyspělých částech světa. Avšak zbytek populace, zejména té vyspělejší, si už může dovolit spát odděleně. A když říkám dovolit, mám tím na mysli, že jsme již dosáhli tak vysokého komfortu (jak sociálního, tak materiálního), abychom si byli schopni dopřát takového “luxusu”. 

A proč vedle sebe tedy spíme?

Spánkový specialista Roger Ekirch ve své publikaci tvrdí, že důvodem sdílení lože s partnerem je opravdu již zmiňovaný pocit bezpečí, který v nás přetrval. Kromě toho se pro nás v dnešní době postele staly místem, kde si s partnery niterně povídáme, hovoříme o svých problémech, sdělujeme názory, ale i se smějeme, objímáme se a díky tomu zde vzniká prostor pro intimní život. Dle amerických psychoterapeutů lze z tohoto důvodu ze spánku vyčíst, jak kvalitní vztah prožívá daný pár. Konkrétně se to prý pozná z polohy při usínání a spánku samotném obou partnerů, která slouží jako ukazatel citů k druhému a úrovně vzájemné důvěry. 

Co si z toho vzít? 

Spánkový rozvod se v aktuální době stává stále více a více populární fenomén, kdy se daný pár rozhodne spát odděleně – každý z partnerů spí ve vlastní posteli a zpravidla i v odlišném pokoji. Jedná se o stav, ke kterému dochází, a mělo by docházet, pouze z důvodů zkvalitnění spánku a následného pocitu odpočatosti obou partnerů. Rozhodně by neměl sloužit k řešení vztahových problémů a neporozumění. Před zvolením odděleného spaní je nanejvýš důležité vše s partnerem dokonale prodiskutovat a dobře vysvětlit, aby nedošlo ke zbytečnému nedorozumění, proč se od své drahé polovičky chcete “odstěhovat”. 

Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Máte spoustu práce, povinností a kromě toho potřebujete před spaním stihnout nejnovější epizodu oblíbeného seriálu? Jak nedostatek spánku ovlivňuje vaše zdraví, se dočtete v dnešním článku.
Fáze spánku: co může jejich narušení způsobit?
Fáze spánku: co může jejich narušení způsobit?
Že je spánek klíčovým prvkem zdravého životního stylu jste jistě tušili. Jaké jsou ale jeho jeho fáze a co může jejich narušení způsobit? Tento článek vás provede všemi etapami spací rutiny a odkáže na jednoduché tipy, díky nimž nejen zkvalitníte svou noční relaxaci či zpříjemníte vstávání, ale také úkony běžného života!
Jak si udržet vztah? 7 zásadních faktorů pro zdravý vztah
Jak si udržet vztah? 7 zásadních faktorů pro zdravý vztah
Každý člověk v životě naváže nějaké vztahy – ať už partnerské, rodinné nebo pracovní. Jaké jsou tedy základní, vědou podložené, předpoklady pro to, aby byly tyto vztahy zdravé a dlouhotrvající?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny v potravinách a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny v potravinách a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?