Spánkový rozvod: Být či bdít?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Spánkový rozvod: Být či bdít?
Image by tonodiaz on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Spánkový rozvod se stává stále aktuálnější, jedná se o oddělený spánek partnerů.
  • Jeho cílem by mělo být zkvalitnění partnerského života (a to jak jednotlivců, tak celého páru).
  • Před zavedením odděleného spánku je klíčová upřímná komunikace s vaším partnerem.

Co znamená spánkový rozvod

Spánkový rozvod se v této době stává stále populárnější, a to zejména některým benefitům, které s sebou přináší (samozřejmě každé rozhodnutí má své pro i proti). Jedná se o rozhodnutí partnerů nesdílet stejné lože, každý z nich tedy spí ve své posteli a je dokonce velmi časté, že i každý z partnerů obývá vlastní pokoj. Hlavním důvodem tohoto rozdělení je, aby se navzájem nerušili v individuálních spánkových návycích, a tím si zajistili lepší kvalitu spánku obou stran. Pocit odpočatosti a vysoká dávka energie by následně mohli podpořit  celkové zdraví jednotlivců a navíc i harmonii ve vztahu. 

Důvody, které k němu mohou vést

Spánkový rozvod určitě nemá smysl pro každý pár. Oddělené spaní sice může váš vztah zachránit – konkrétně díky vyšší kvalitě vašeho zdraví – ale také může vytvořit propast mezi partnery, a to kvůli absenci těsné blízkosti partnera před usnutím a po jeho probuzení. Jedná se tedy o velice individuální otázku, na kterou si po pečlivém rozmýšlení musí zodpovědět každý pár jen sám. Existuje však několik počátečních příčin, které mohou být dobrými ukazateli pro tuto volbu. Jedná se o tyto důvody:

  • Spánkový návyk: jedná se o častý problém, kdy jeden z partnerů pracuje na denní a noční směny, přičemž druhý z nich má neměnný režim. Když se v tomto spánkovém rytmu neshodují, nakonec si nedopřeje plnohodnotný a ničím nerušený spánek nikdo z nich. 
  • Odlišná hloubka spánku: určitě i vy znáte někoho, a nebo zrovna mluvím o vás, kdo nemůže zamhouřit oka, když do ložnice prosvitne byť jen jediný paprsek skrze žaluzie. Problém nastává, když druhý z partnerů denní světlo potřebuje k tomu, aby se ráno vzbudil plný energie a síly. 
  • Rušení se navzájem: jak moc vás partner v posteli ruší? Chrápe, mlaská, skřípe zuby nebo se neustále převaluje? Jedná se o běžné jevy, které daná osoba určitě nedělá naschvál, a co víc, bohužel je nedokáže ovlivnit, i kdyby sebevíc chtěla. 
  • Spánkové pohodlí: někdo upřednostňuje měkké matrace, někdo zase tvrdší. Jeden má rád při spaní otevřené okno, druhý ho naopak nesnáší. Někomu vyhovuje tlustá peřina s tepelným komfortem, druhá osoba chce naopak spát s co nejtenčí.
Spánkový rozvod: Být či bdít?
Image by Freepik

Aby spánkový rozvod neskončil rozvodem

Rozhodnout se pro "spánkový rozvod" vyžaduje moudré zvážení všech možných následků, a především upřímnou komunikaci mezi partnery o tom, co jim schází a co opravdu potřebují. I když je to stále netradiční, mnohé páry opravdu mohou potvrdit,  že upřednostnění efektivního spánku o samotě před tím společným nekvalitním mělo pozitivní dopad na jejich vztah.

Pro začátek je však stěžejní si vůbec připustit, že vám společné spaní nevyhovuje. Ideálně v kombinace se zjištěním, co je opravdu za problém. Možná je to kvůli partnerovu chrápání, které se snažíte překonat, a nebo jsou to brzké odchody ráno, po kterých si můžete být jisti, že už znovu neusnete. Spaní v jedné místnosti není nutností, a proto je na místě při sebemenších pochybách svěřit se partnerovi. Což se netýká pouze spánku, ale i dosažení plně funkčního vztahu, ve kterém je upřímná a otevřená komunikace základ. Když partnerovi vysvětlíte,  že oddělení postelí neznamená, že už k němu nic necítíte a nechcete s ním intimně žít, ale že jen potřebujete uspokojit potřeby svého zdraví, zpravidla se setkáte s porozuměním. Nejprve můžete vyzkoušet oddělený spánek po dobu například týdne a poté zhodnotit, zda vám aktuální situace sedí více nebo se naopak chcete vrátit k předchozímu návyku.

Spánkový rozvod vám, i když se to na první pohled nemusí zdát, opravdu může pomoct. Podpoří psychickou pohodu, pocit odpočatosti a třeba se na partnera budete těšit každé ráno o to víc. V tuto chvíli je nutno dodat, že oddělený spánek by ale v žádném případě neměl sloužit jako řešení hádek a hlubších neporozuměních ve vztahu. Jednalo by se pouze o únik od problémů, které vás stejně dříve či později doženou a budete je muset (vy)řešit.

Bylo spaní bok po boku odjakživa normou?

Když se podíváme do hluboké minulosti, společné spaní v jedné posteli nebývalo vždycky normou. Jedná se o moderně vytvořený konstrukt, který se rozhodla většina obyvatelstva následovat.

V dřívějších dobách lidé společně spali v tlupách, a to především kvůli bezpečí, které skupina poskytovala. V aktuální době se tento fenomén stále udržuje v méně vyspělých částech světa. Avšak zbytek populace, zejména té vyspělejší, si už může dovolit spát odděleně. A když říkám dovolit, mám tím na mysli, že jsme již dosáhli tak vysokého komfortu (jak sociálního, tak materiálního), abychom si byli schopni dopřát takového “luxusu”. 

A proč vedle sebe tedy spíme?

Spánkový specialista Roger Ekirch ve své publikaci tvrdí, že důvodem sdílení lože s partnerem je opravdu již zmiňovaný pocit bezpečí, který v nás přetrval. Kromě toho se pro nás v dnešní době postele staly místem, kde si s partnery niterně povídáme, hovoříme o svých problémech, sdělujeme názory, ale i se smějeme, objímáme se a díky tomu zde vzniká prostor pro intimní život. Dle amerických psychoterapeutů lze z tohoto důvodu ze spánku vyčíst, jak kvalitní vztah prožívá daný pár. Konkrétně se to prý pozná z polohy při usínání a spánku samotném obou partnerů, která slouží jako ukazatel citů k druhému a úrovně vzájemné důvěry. 

Co si z toho vzít? 

Spánkový rozvod se v aktuální době stává stále více a více populární fenomén, kdy se daný pár rozhodne spát odděleně – každý z partnerů spí ve vlastní posteli a zpravidla i v odlišném pokoji. Jedná se o stav, ke kterému dochází, a mělo by docházet, pouze z důvodů zkvalitnění spánku a následného pocitu odpočatosti obou partnerů. Rozhodně by neměl sloužit k řešení vztahových problémů a neporozumění. Před zvolením odděleného spaní je nanejvýš důležité vše s partnerem dokonale prodiskutovat a dobře vysvětlit, aby nedošlo ke zbytečnému nedorozumění, proč se od své drahé polovičky chcete “odstěhovat”. 

Fáze spánku: co může jejich narušení způsobit?
Fáze spánku: co může jejich narušení způsobit?
Že je spánek klíčovým prvkem zdravého životního stylu jste jistě tušili. Jaké jsou ale jeho jeho fáze a co může jejich narušení způsobit? Tento článek vás provede všemi etapami spací rutiny a odkáže na jednoduché tipy, díky nimž nejen zkvalitníte svou noční relaxaci či zpříjemníte vstávání, ale také úkony běžného života!
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Máte spoustu práce, povinností a kromě toho potřebujete před spaním stihnout nejnovější epizodu oblíbeného seriálu? Jak nedostatek spánku ovlivňuje vaše zdraví, se dočtete v dnešním článku.
7 faktorů, které jsou podle výzkumu zásadní pro zdravé a dlouhotrvající vztahy
7 faktorů, které jsou podle výzkumu zásadní pro zdravé a dlouhotrvající vztahy
Každý člověk v životě naváže nějaké vztahy – ať už partnerské, rodinné nebo pracovní. Jaké jsou tedy základní, vědou podložené, předpoklady pro to, aby byly tyto vztahy zdravé a dlouhotrvající?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.