Jméno Tomáš Lukáš registrujeme na fitness scéně již poměrně dlouho. S počtem odběratelů přes 50 tisíc se řadí k nejsledovanějším fitnessákům na domácí scéně. Silnou fanouškovskou základnu však stíhá neméně početná skupina tzv. „haterů“ poukazující na faktické nepřesnosti v jeho doporučeních a komunikaci s fanoušky. Ať tak či onak, jméno Tomáš Lukáš burcuje davy a zvedá vlnu emocí. I negativních.
Když jsem přišel s nápadem udělat rozhovor právě s Tomášem Lukášem, ani jsem netušil, kolik diskutujících se u fotografie na našem Facebooku vyjádří negativně. Možná se ptáte na důvod, proč jsme se rozhodli Tomáše vyzpovídat. Máme za to, že každý by měl mít právo si své místo "na fitness výsluní" obhájit. Teprve poté můžeme rozhodnout, zda je obohacením fitness scény nebo jejím parazitujícím plevelem. Rozhodnutí nechám na vás. Já mám zřejmě jasno.
Tomáši, kde se ve fitness vlastně vzalo jméno Tomáš Lukáš? Kdy jsi vůbec poprvé ochutnal vůni posilovny a jak dlouho nyní trénuješ a cvičíš?
Už ani nevím, jak nebo proč mi přátelé z posilovny začali říkat Tomáš LUKÁŠ, je to pseudonym. Moje pravé jméno je totiž Tomáš Marek. Dnes už jsem však jméno, pod kterým mě fanoušci znají, přijal téměř za své. Vlastně bych si mohl říkat Tomáš „Lukáš“ Marek, ale své příjmení používám spíš pro úřední účely. Oficiálně jsem svůj pseudonym použil poprvé na svém blogu, tomaslukas.cz už začátkem roku 2013, kdy jsem se rozhodl sdílet své zkušenosti a mou filosofii zdravého životního stylu s veřejností.
Do posilovny jsem poprvé zavítal už v patnácti letech, ale pořádně cvičit jsem začal až v osmnácti. Sice jsem od té doby cvičil a sportoval, ale zpočátku to jistě nebylo tak intenzivně, jako cvičím posledních pár let, kdy se tomu věnuji profesionálně.
Kdy jsi začal působit jako youtuber? Jak tě vůbec napadlo stát se jím v době, kdy Youtube bylo v ČR teprve ve fitness plenkách?
Natáčet jsem začal chvíli poté, co jsem si uvědomil, že mi psaní jako forma komunikace úplně nevyhovuje. Natočil jsem pár videí, nahrál je na Youtube a následně je zveřejňoval na svém blogu. V ten okamžik se ovšem ukázalo, že většina lidí sleduje více Youtube, než videa na mém blogu. Proto jsem se o toto nové médium začal zajímat více a věnovat se tvorbě videí.
Skrze svá videa ses stal fitness rádcem, u kterého má jedno video více než 100 000 shlédnutí. Jaké máš vzdělání ve fitness nebo sportu? Co mluví pro validnost tvých rad a z čeho nejčastěji čerpáš?
Když jsem začínal, sbíral jsem informace ode všech lidí, s nimiž jsme měli cvičení jakožto společný zájem. Potkal jsem se s celou řadou skvělých lidí, mnohdy i bývalých profesionálů, kulturistů, kteří stáli na vrcholu v devadesátých letech a dodnes na sobě tvrdě pracují, už ne pro výsledky v soutěžích, ale především pro své zdraví či snad i potěšení. Byli to lidé, kteří mě hodně inspirovali. Absolvoval jsem celou řadu různých kurzů a školení, hledal jsem takovou formu odborného vzdělání, která by odpovídala mému životnímu stylu. Chtěl jsem se naučit správně cvičit, tedy bez obav, že bych si ublížil, což se bohužel lidem, kteří nemají správné vedení, často stává. Nakonec jsem zvolil trenérskou školu v Praze, kde jsem pod vedením jednoho ze zakladatelů Aleše Vítka, získal potřebné zkušenosti, abych se mohl věnovat cvičení i trénování. To je to, co mě nejvíc baví a naplňuje.
V posledním roce jsem strávil hodně času při trénování s Tomášem Burešem, který patří mezi profesionální kulturisty a je oficiálním trenérem mužů SKFČR. Tomáš mi předal hodně zkušeností ze světa dnešní kulturistiky. Rád sleduji mezinárodní scénu, nejen v oblasti fitness a kulturistiky, ale i výživy a zdravého životního stylu. Mými vzory jsou například kulturista Lazar Angelov nebo specialista na přírodní a zdravou výživu Dr. Mercola.
Pokud se nepletu, nikdy jsi nezávodil ani v kulturistice, ani ve fitness. Pokud se mýlím, klidně mě oprav. Říká se, že pokud nezávodíš, jako bys nebyl. Neplánuješ někdy v budoucnu vyskočit na pódium a ukázat, co v tobě je?
Kdo říká takovou věc? Já jsem nikdy nezávodil, ale přesto mám celkem zajímavé výsledky nejen na internetu, ale i v oblasti osobních tréninků i dalších aktivit. Nemám pocit, že bych "nebyl" proto, že nezávodím. Momentálně se na žádnou ze soutěží nechystám, ale určitě nemohu vyloučit, že se tak v budoucnu stane.
Kde vidíš své místo? Mezi fitness odborníky, trenéry, rádci nebo youtubery s názorem…? Jak bys obhájil svou pozici na fitness scéně?
Jsem osobní fitness trenér, z nějž se stal Youtuber. Tak za pomoci moderních prostředků sdílím své názory a zkušenosti.
Dá se prezentací na Youtube a aktivitami, jako např. tvorba jídelníčků, dnes v ČR uživit?
Živím se tím, co dělám. Má odpověď tedy zní ano, dá se to.
Koho považuješ ve svém oboru za konkurenci?
Ve světě fitness, kulturistiky a zdravého životního stylu je tolik lidí, kteří dělají svou práci dobře, těžko někoho z nich nazvat konkurencí. Já se přiznám, že se raději věnuji svým klientům, kteří mají o mé služby zájem a svou práci dělám tak, jak nejlépe umím. Pokud jsem pro někoho konkurentem já, tak to zřejmě znamená, že to, co dělám, dělám dobře.
Máš velmi mnoho tzv. "haters", kteří opravdu nešetří silnými slovy. Proč myslíš, že právě ty jsi tak často zmiňovaný a považovaný za takové nenáviděné dítě fitness scény?
Pokaždé, když se u nás objeví někdo, kdo je něčím výjimečný, stane se terčem útoků lidí, kteří sami nikdy v životě nic nedokázali a pravděpodobně ani nedokážou. A proč jsem oblíbencem těchto lidí? Zřejmě proto, že vypadám tak, jak vypadám a říkám, co si myslím. S tím mají, zdá se, někteří lidé problém.
Když jsem připravoval tento rozhovor, publikoval jsem příspěvek
na náš Facebook společně s fotkou a možností se na cokoliv zeptat.
Popravdě, těžko vybírat něco, co se dá vkusně uchopit a prezentovat,
vybral jsem alespoň tedy nějaké.
(čtenářská) / Proč mažeš negativní komentáře u svých videí?
Nevidím žádný rozumný důvod, proč bych měl nechávat sprostá slova a urážky pod mými veřejnými materiály, když se mi nelíbí. Já ocením konstruktivní kritiku, ovšem reagovat na urážky od lidí, kteří se pod své názory ani nedokáží podepsat, považuji za ztrátu času. Každý člověk má právo se mnou nesouhlasit. A když se někomu má videa, nebo cokoli na mně nelíbí, tak ať na mě nekouká a bude mít po problému. Mám kolem sebe daleko více lidí, kterým se má práce líbí. Proč by i oni měli číst takové věci?
(čtenářská) / Proč nebo na základě čeho si na youtube kanálu říkáš "naturální kulturista“, účastnil ses nějaké kulturistické soutěže?
Říkám si naturální kulturista proto, že se starám o budování mého těla způsobem, který je založen na naturálním principu, tj. pouze na dodržování kvalitní stravy, těžkých trénincích a doplnění volně dostupnými výživovými doplňky. Kulturistika je individuální sport, jehož cílem je cvičením a posilováním dosáhnout požadovaného vzhledu těla. K tomu si myslím není potřeba soutěžit.
(čtenářská) / Jak je to s tvým tréninkem nohou, jejich velikostí, a proč trénink nohou nedoporučuješ?
V posledních dvou měsících mám problém s kolenem, nejspíše z důvodu přetížení. V první fázi je dobré danou část nepřetěžovat. Mám svoje tělo rád a chci ještě hodně dlouho cvičit i chodit. Neřekl jsem, že nedoporučuji cvičit nohy, ale že je lidé nemusí tolik přetěžovat, jak se v mnoha veřejných zdrojích uvádí. Mně osobně nohy rostou velice dobře a nikdy jsem neměl za cíl je mít velké. Cvičím a radím cvičit tak, aby nedocházelo ke svalovým dysbalancím.
(čtenářská) / Jaký máš názor na Filipa Grznára?
Filip Grznár? Kdo je to?
Děkuji Tomáši za rozhovor a přeji hodně štěstí při dalších aktivitách.