Vhodně zvolené sportovní oblečení: Jak může ovlivnit vaši motivaci?

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 6. 1. 2023
1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Vhodně zvolené sportovní oblečení: Jak může ovlivnit vaši motivaci?
  • Disciplína a vnitřní motivace sportovce jsou klíčovými předpoklady k dosažení nejlepších výsledků
  • Motivace se uplatňuje zejména v kratším časovém úseku, po delší době musí být úsilí podpořeno odpovídající měrou disciplíny
  • Ukazuje se, že míru motivace může významně podpořit mimo jiné pocit sebedůvěry

Motivace vs. disciplína – v čem je rozdíl?

Motivace je velmi důležitým prvkem sportovního výkonu, která na základě daného motivu umožňuje vytyčit si cíle a také způsoby jejich plnění. Základem této hnací síly mohou být vnitřní podněty, přičemž vnitřní motivace je spojena s vyšší mírou radostí a uspokojením z dané aktivity. Motivace pak může být i vnější, tento typ je však spojován se zvýšeným tlakem na výkon, úzkostí sportovce a vyšší pravděpodobností ukončení dané aktivity.

I vy jste však již bezpochyby zažili momenty, kdy se vám cvičit jednoduše nechtělo, i když si život bez pohybu jinak nedovedete představit. Jak je tedy možné, že jste i přes původní nechuť na trénink stejně dorazili? Ve chvílích, kdy selhává motivace, nastupuje další nepostradatelný faktor umožňující dosažení cíle – vaše disciplína. Jednoduše řečeno se jedná o vědomé rozhodnutí dodržovat stanovená pravidla a čelit tak překážkám a rozptýlení. Zatímco na začátku procesu převažuje u sportovce zpradisla motivace, po delším časovém úseku se stává stále důležitějším prvkem právě disciplína. Výzkumy také ukazují, že kombinace disciplíny a vnitřní motivace jsou předpoklady k dosažení nejlepších výsledků.

Jak zvýšit svou motivaci? Třeba i vhodným oblečením

Při jakékoliv změně je třeba počítat s dlouhodobým a pokud možno udržitelným procesem, právě první kroky však bývají zpravidla těmi nejtěžšími. Míra motivace k jejich uskutečnění pak může být udávána mnoha faktory – od očekávání daného jedince, přes tréninkovou strategii a zábavu, až po zdánlivě bezvýznamné věci jako prostředí, společnost dalších sportovců až po volbu sportovního oblečení.

Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo na 2 000 návštěvníků posilovny, mělo oblečení sportovního oděvu zásadní vliv na motivaci ke cvičení u 90 % respondentů. Důvod je poměrně jednoduchý – cítíte-li se při sportu dobře, roste tím i vaše sebedůvěra a touha vydat ze sebe to nejlepší. Investice do nových skvěle padnoucích legín, sportovního tílka, podprsenky nebo dokonce jen ponožek tak může být v některým případech faktorem, který rozhodne o (ne)uskutečnění celého tréninku.

Vhodně zvolené sportovní oblečení: Jak může ovlivnit vaši motivaci?

Jak zvolit ideální oblečení na workout?

Výběr sportovního oblečení může vaši motivaci a výkon ovlivnit jak pozitivním, tak i negativním způsobem. Při tréninku totiž není nic horšího, než když si musíte neustále popotahovat kraťasy, tričko vás kouše po celých zádech a nic nedrží tam, kde má… Rozhodující je pak i vhodnost materiálu, přičemž např. neopren určitě nebude do posilovny to pravé ořechové. Jak tedy vybrat ty správné kousky právě pro vás?

1. Pohodlí

Vhodně zvolené sportovní oblečení by vás nemělo při sportu nijak omezovat, tj. nemělo by škrtit, jakkoliv se zařezávat, škrábat, sklouzávat nebo za vámi naopak vlát. Legíny a kraťasy by tak měly být dostatečně pružné a sportovní podprsenka by vám rozhodně neměla bránit v hlubším nádechu. Zlatou střední cestu je pak vhodné volit i u trička – příliš těsné by vás omezovalo v pohybu a za plandající rukávy byste se naopak mohli někde zachytit.

2. Funkčnost a účelnost

Při výběru oblečení nezapomínejte ani na vhodnost materiálu. Bavlna je sice příjemná na dotek, ale neodvádí pot a pomalu schne. Při intenzivních aktivitách je právě kvůli odvádění potu vhodné volit výrobky s obsahem polyesteru či polyamidu. Chcete-li naopak např. při zimních sportech teplo u pokožky udržovat, ideální je pro tyto účely vlna merino.

Jestliže absolvujete tréninky venku, rozhodně byste neměli zapomínat také na vnější vrstvu odolnou proti dešti a větru, která vás ochrání před rozmary počasí.

3. Vzhled

Přestože vzhled oblečení není pro jeho funkci rozhodující, způsob, jakým daný kousek vnímáte, může mít na vaši motivaci zásadní vliv. Pokud jste tedy svým novým topem naprosto unešeni a cítíte se v něm sebevědomě, pozitivní efekt na váš sportovní výkon bude o to vyšší. V tomto případě tedy dejte na prvotní dojem a dle svých preferencí vsaďte na oblíbené barvy, střih a minimalistický nebo naopak extravagantnější design.

4. Životní prostředí

Ani sportovní oblečení neroste na stromech a je proto potřeba myslet na to, že i jeho výroba stojí na mnoha přírodních i umělých zdrojích a spotřebované energii. Své oblíbené kousky se proto snažte vybírat tak, aby byly vyrobeny z kvalitních materiálů a měly dlouhou životnost. Na trhu jsou dokonce výrobky s obsahem recyklovaných vláken, které rovněž přispívají k vyšší udržitelnosti.

Vhodně zvolené sportovní oblečení: Jak může ovlivnit vaši motivaci?

Co si z toho vzít?

Motivace a disciplína jsou velmi důležité prvky ovlivňující sportovní výkon. Jejich míra je pak ovlivňována mnoha vnějšími i vnitřními vlivy, smysl však mají i zdánlivě nevýznamné faktory, jako např. volba sportovního oblečení. Ukazuje se však, že pocit sebedůvěry související s oblečením sportovního oděvu může zvyšovat předpoklady k tomu, vydat ze sebe na tréninku to nejlepší.

Při výběru sportovního oblečení je vhodné vzít v potaz jeho funkčnost a střih, aby bylo zajištěno maximální pohodlí a efekt v daném sportovním odvětví. Upozaděn by však neměl být ani dopad jeho výroby na životní prostředí.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek