- Už samotné plánování dovolené pomáhá snižovat stres a zlepšit náladu.
- Společenský nátlak a nutnost si "užít" může však naopak vést k psychické zátěži.
- Prázdninový stres může postihnout každého včetně dětí a teenagerů.
Plánování dovolené nabízí nejen očekávání nových zážitků, ale i příležitost pro posílení duševního zdraví. Moderní život s sebou nese stres a tlaky, a právě dovolená se stává útočištěm regenerace. Přesto se nejedná vždy pouze o bezstarostnou oázu – setkáváte se s výzvami, jako je stres z cestování, tlak sociálních sítí a nejistoty.
Duševní zdraví a jeho význam
V posledních letech se zvýšil zájem o problematiku duševního zdraví, neboť je stále více uznáváno jako klíčový aspekt blahobytu jedince. Náročný pracovní život, moderní technologie, sociální srovnávání a další faktory mohou mít na naši psychiku silný negativní dopady – z toho důvodu je důležité věnovat vaší psychické pohodě patřičnou pozornost a hledat efektivní způsoby, jak si udržet duševní rovnováhu.
Dovolená se proto jeví jako ideální příležitost k obnovení energie, nabytí nových zážitků a uvolnění od stresu, současně ovšem souvisí s nezanedbatelnými výzvami a potenciálními stresory. Při správném plánování a uvědomění si vlivu na duševní zdraví může ale toto období přesto představovat prospěšnou a obohacující zkušenost.
Toužíte se intenzivněji zaměřit na své duševní zdraví? Článek Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii poradí!
3 pozitiva dovolené na duševní zdraví
- Redukce stresu a napětí: snížení stresu a napětí je jedním z hlavních pozitivních dopadů dovolené na duševní zdraví. Odpočinek od práce a každodenní rutiny poskytuje jedinečnou příležitost pro regeneraci a obnovení duševních zdrojů. Během ní máte asi nejlepší možnost zapomenout na pracovní starosti a nechat svou mysl odpočívat – napomoci k tomu mohou i rekreační aktivity, například plavání, turistika, masáže nebo jen procházky na pláži, podporující uvolnění endorfinů (hormonů štěstí). Díky tomu můžete pociťovat během dovolenkové nálady více euforie či spokojenosti, což má ale potenciálně dlouhodobé dopady na zlepšení vašeho psychického stavu.
- Posílení psychické odolnosti: posílení duševní odolnosti je dalším důležitým aspektem dovolené, který napomáhá vaší psychické pohodě. Během ní máte totiž jedinečnou příležitost objevovat nové zážitky společně se situacemi posilujícími vaši mentální odolnost – kontakty s novými prostředími, kulturami a lidmi vás podněcují k překonávání předsudků a zvyšují schopnost adaptace na různé situace. Nápomoc emocionální pohody je podpořena pobytem v krásných prostředích a stimulací endorfinů a dopaminu z unikátních zážitků či neobvyklých aktivit. Navíc vzájemné sdílení těchto momentů s blízkými a milovanými dále posiluje emocionální pouta a přispívá k pocitu sounáležitosti. Zkušenost s novými výzvami může také vést k rozvoji sebevědomí a sebehodnocení (překonávání určitých typů překážek posiluje pocity úspěchu a sebejistoty).
- Výhody pro rodinné vztahy a sociální interakce: jak jsme zmínili výše, dovolená má neocenitelný vliv na posílení rodinných vztahů a sociálních interakcí. Rodina či přátelé vytváří na společné dovolené unikátní zážitky a vzpomínky posilující jejich společná i jednotlivá pouta. V rámci rekreace máte totiž možnost trávení společného času a věnování se příjemným aktivitám, což je často v kontrastu s hektickým každodenním životem. Pro rodiny s dětmi má dovolená obzvlášť speciální význam, neboť rodiče mají možnost plně se věnovat svým potomkům a vytvářet prožitky a zkušenosti, které mohou mít pozitivní dopad na jejich vývoj a vzájemné vztahy. Navíc se zde mohou rozvinout i dovednosti sociální interakce – díky setkávání s novými lidmi a dalšími dětmi.
Jak funguje strašák (nejen) této doby? Článek Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí? tuto problematiku objasní!
3 negativa dovolené na duševní zdraví
- Stres z organizace dovolené a cestování: organizace dovolené a cestování mohou přinést zvýšený stres a úzkost kvůli obavám z nedostatečného odpočinku. Příprava na dovolenou samozřejmě může být časově náročná a někdy i složitá, což vyvolává pocity tlaku a stresu – navíc, obavy z možného "dohánění práce" po návratu mohou ovlivnit vaši schopnost plně si užít dovolenou. Je proto důležité si uvědomit, že dovolená je časem pro relaxaci a regeneraci, z toho důvodu byste se měli snažit minimalizovat stres a obavy spojené s prací. Plánování dovolené s dostatečným předstihem, dostatečná organizace pracovních úkolů před odjezdem, případné předání některých kolegům nebo spolupracovníkům může pomoci uvolnit se od pracovních starostí. Nastavení jasných hranic mezi pracovním a soukromým životem a uvědomění si důležitosti skutečného odpočinku je tedy pro plné užití vaší dovolené klíčové.
- Propadnutí tlaku sociálních sítí na "dokonalou dovolenou": sociální sítě mohou výrazně ovlivnit vnímání dovolené a způsobit propadnutí tlaku na co nejpříkladnější dovolenou. Neustálé vystavování se ideálům perfektně vypadajících dovolených a zážitků na sociálních sítích může vyvolávat pocit nedostatečnosti a srovnávací úzkost. Mnoho lidí se tak snaží prezentovat na sociálních sítích jen ty nejlepší momenty a zážitky, což může vést k pocitu, že naše vlastní dovolená není dostatečně skvělá nebo zajímavá. Je proto důležité si uvědomit právě to, že sociální sítě nabízejí jen vybraný pohled na život ostatních a nemusí odrážet (a často neodrážejí) celou realitu. Volte tedy vždy takový druh relaxace, aktivit a momentů odpovídající vašim individuálním potřebám a očekáváním. Uvolnění od tlaku na "dokonalou dovolenou" vám umožní lépe si užít každý okamžik bez pocitu nedostatečnosti nebo stresu.
- Pocit nejistoty a stres z nových situací a neznámého prostředí: cestování do nových destinací a prostředí může vyvolávat obavy z toho, co nás čeká, jak se vyrovnáme s neznámými situacemi a jak si poradíme s nečekanými vlivy. Změna prostředí a kultury může být náročná na přizpůsobení, což může vyvolávat stres a úzkost. Někteří lidé se mohou cítit nervózní kvůli jazykové bariéře a strachu z nepochopení nebo nemožnosti komunikovat s místními obyvateli. Národní zvyky a kulturní rozdíly mohou také způsobit nejistotu ohledně vhodného chování a respektování místních zvyklostí.
Zamysleli jste se někdy nad otázkou Proč žijeme falešný život na sociálních sítích? Tento článek nabídne zajímavé odpovědi a možná řešení!
5 tipů, jak zvládnout vysněnou (ovšem realistickou) dovolenou
1. Zamyslete se, jaký typ dovolené chcete zvolit
Za všeho nejdřív se zamyslete nad tím, jaký typ dovolené nejvíce vyhovuje vašim preferencím a potřebám. Rozhodnutí, zda se rozhodnete pro sportovní dovolenou plnou akce, relaxační únik od každodenního shonu nebo turistický objevitelský zážitek, má zásadní vliv na celkový průběh, ale také výběr samotné destinace vaší dovolené. Přemýšlejte o tom, co vás nejvíce naplňuje a uvolňuje, co vám pomáhá nabrat novou energii či jaký typ teď aktuálně vyhovuje a naplňuje vaše specifické potřeby. Podle toho volte cílovou destinaci a plán aktivity. Ujasněním si tohoto základního směru hned na začátku zajistíte, že si dovolenou užijete na maximum, ať už se rozhodnete pro dobrodružství, odpočinek nebo objevování nových kultur.
2. Dopředu si stanovte reálné cíle
Než se vydáte na dovolenou, je užitečné si stanovit reálné cíle a očekávání. To vám pomůže vyhnout se zklamáním, která by mohla vzniknout, pokud byste se snažili naplnit příliš mnoho aktivit do omezeného časového rámce. Mezi ně může patřit například návštěva nejznámějších památek, jeden výlet do blízkého města či vesnice nebo jednodenní kurz dle vlastního výběru. Zároveň si nechte volný čas pro možné spontánní aktivity a odpočinek, někdy jsou právě náhodné a neočekávané zážitky tím nejlepším, co na dovolené můžete zažít.
3. Omezte technologie
Ačkoli je důležité zůstat v kontaktu, dovolená by měla být především časem pro odpočinek a odpojení se od pracovních záležitostí. Omezte čas strávený pracovními e‑maily a také snižte dobu, kterou trávíte na sociálních sítích. Místo toho využijte technologie pro záznam vašich zážitků a dojmů, abyste si je mohli později s radostí připomenout.
4. Praktikujte relaxační techniky a meditaci
Dovolená by měla být časem relaxace a obnovy. Zkuste najít a praktikovat takové relaxační techniky (hluboké dýchání, meditace nebo jóga), které vyhovují vašim nárokům a potřebám pro snížení všední hladinu stresu a napětí. Díky tomu zklidníte mysl i tělo a plně se tak ponoříte do svého volna.
5. Zjistěte si o cílové destinaci předem co nejvíc
Před odjezdem se zkuste ponořit do kulturních tajemství, historie a zvyklostí daného místa. Zajímání se o památky, gastronomii a zvyky vaší dovolenkové destinace pomůže lépe porozumět tamějšímu životu a propojit se s místem na hlubší úrovni. Předchozí výzkum vám nejen umožní objevovat destinaci z informovanějšího úhlu pohledu a věnovat se aktivitám, které vám budou osobně blízké, zároveň ušetříte čas, jež byste v cíli strávili dodatečným hledáním a plánováním.
Přemýšlíte, do jakých aktivit se během dovolené opřít? Zkuste článek Aktivní dovolená: 11 tipů, jak se jen neválet u bazénu!
Co si z toho vzít?
Dovolená, slibná úniková cesta od všedního života, se stává mnohem víc než jen odpočinkem na pláži – díky posilování rodinných vztahů či dostatku času pro relaxaci a regeneraci jde o šanci na zlepšení celkového duševního zdraví. Kvůli strachu z cestování, tlaku sociálních sítí nebo například nejistotám z neznámého prostředí se ale snadno může jednat o dvousečnou zbraň. Tento článek zdůrazňuje, na co se zaměřit a na co si dát naopak pozor společně s tipy, jak skutečně těžit z dovolené s ohledem na psychickou a duševní pohodu.