10 důvodů, proč se (ne)stát kulturistou

4. 1. 2017
Komentáře
3
10 důvodů, proč se (ne)stát kulturistou

Blíží se nám konec roku, což je vždy časem na určité bilancování, stanovování si nových cílů a met, jichž byste chtěli dosáhnout. Možná je jednou z nich touha stát se kulturistou/fitnesskou/physiquem/...  Na tomto místě vás varuji. Existují záležitosti, které nutně budete muset akceptovat před tím, než se jím stanete.

1. Budete se muset přeorientovat na jinou stravu

Tím hlavním, na co si budete muset zvyknout, je jiná strava. Ano, přesně ta, kterou byste jako malí nechtěli ani vidět. "Nechutná", nemastná a neslaná. Možná tak vám bude připadat, po čase ale zjistíte, že i tato "nenormální strava" (jak ji nazývá veřejnost) bude pro vás možná normálnější, než nacpávání se párky, slaninou, sladkostmi a zapíjením sladkou limonádou nebo pivem. 

2. Místo do cukrárny začnete chodit do masny

Masna pro vás bude novou cukrárnou, s tím se musíte smířit. Pravděpodobně sem nebudete chodit na kafíčko, možná tak na kousek tataráku, ale masna budou místem, kam se budete těšit. Protože tady vždy objevíte něco nového, něco, na co se těšíte, a tím něčím bude pořádná flákota masa. 

3. Nebudete mít celoroční párty přátele

Vaši párty‑přátele vás opustí. Je mi to líto, ale jakmile s nimi nebudete zažívat nezřízené pijatyky (kterých se logicky vzdáte), zapomenete se smát uhozeným vtipům nebo alkoholickým pádům ze schodů, budete prostě divní. Už tak jste divní, že jste si s nimi vyrazili, dali si sklenku a vína a s odpovědí "ne, další si nedám" usrkáváte vodu v rohu pokoje. 

4. Neužijete si dostatek válení na gauči 

Váš odpočinek a nicnedělání bude to tam. Těžký úděl kulturisty ve vynechání domácího válení, se změní na téměř každodenní trénink, kterým nahradíte Ordinaci v růžové zahradě, nebo jiný prostoduchý seriál degradující lidský mozek na úroveň méně vyspělého primáta. Ba naopak, budete se těšit na chvilky, kdy zapnete kvalitní vzdělávací film, dokument o vaření, nebo si na youtube pustíte motivační video s Milanem Šádkem nebo Kai Greenem. 

5. Váš instagram a facebook bude plný "nudných" fotek jídla, vašich svalů a pokroků ve fitku

Bohužel vám hrozí i to, že se z vaší průměrně sledované sociální sítě staně ostře sledovaná stránka, kterou se bude inspirovat spousta lidí ve vašem okolí a možná jednou i celý svět. Není divu, obrázky čerstvě napadlého sněhu a první rozkvetlé pomněnky budou ty tam, a nastolí se režim kultu těla, kreativních variací na téma fitness výživa nebo třeba video z nového rekordu v benchpressu.

10 důvodů, proč se (ne)stát kulturistou
obrázek z tallguytraining.com

6. Ve svých vědomostech o tréninku, stravě a svém těle předčíte okolí, tudíž se stanete "divným", ale dobrým nástrojem na odpovědi 

Už jste divní tím, že nepijete a každý den chodíte do fitness centra. proč to ještě neumocnit tím, že budete znát fungování svého těla, jeho reakce na tu a na tu stravu, reakce na trénink, nebo snad účinky těxch zvlášních věcí, které vypadají jako "prášky" (rozuměj léky) a přitom jsou to jen doplňky stravy. Tím vám ale hrozí riziko toho, že se váš mail, messenger nebo zprávy nezastaví, a vaše méně informované okolí bude sondovat odpovědi na tisíce zcela známých a banálních otázek typu "kdy si mám dát ten protein?". 

7. V létě vás budou píchat do svalů a nevěřícně koukat

Co naplat, budete anomálií. Nezvyklým svalnatým úkazem mezi normálními lidmi, kde normální znamená pohybující se nad 15 % tuku, lépe však okolo 25 a nenormální je vše se tomu vymykající s pouhým náznakem svalové tkáně navíc. Budou si do vás píchat prstem, jestli je to opravdu pravé, tvrdé nebo jen nafouknuté. Budete se must srovnat i s nevěřícími pohledy nebo nedej bože s posměškem.

8. Váš rok bude mít pouze dvě roční období, objemovku a rýsování

Zapomeňte na 4 roční bodobí, pro vás budou nově platit pouze dvě. A to objemovka a rýsování, jedna bude náročnější na trénink, druhá zase na stravu, nicméně věřte, že se budou střídat s pravidelností a stejně jako klasická roční období vždy vyvrcholí nějakou významnou událostí, zde pro vás soutěží. 

9. Největší sportovní událostí roku pro vás nebudou Olympijské hry, ale Mr. Olympia

Jako malí jste sledovali Olympiádu, nyní budete mít novou modlu, a to Olympia Weekend. Má pro vás hned několik výhod. Trvá pouze jeden víkend, nemusíte tak sedět a fandit celé tři týdny. Počet vítězů je daleko nižší, takže nebudete mít celou plejádu polobohů, ale pouze pár s jedním hlavním vítězem Mr. Olympia. Opakujete se navíc každý rok v září, a tak za čtyřletý cyklus, který mají Olympijské hry, budete mít za sebou již čtyřikrát klání Mr. Olympia. 

10. Vaši přátelé vám místo láhve vína a bomboniéry budou nosit arašídové máslo a protein 

Budete se muset také smířit s netradičními dárky. Bomboniéra a víno pro vás již nebudou vhoným dárkem, ale bude jím arašídové máslo a proteinový přípravek, nebo nějaká exotická proteinová tyčinka, která se na náš trh ještě nedostala. Co naplat, sice se neopijete, ale bude vám lépe. 

A abych byl na závěr i trochu seriózní, budete se muset spokojit i s tím, že budete zdravější, výkonnější, budete déle žít, budete mít vyšší kvalitu života, přátele se stejnými koníčky a hodnotami, a stabilní koníček, ve kterém nehrají roli povětrností podmínky, ani to, že se zvyšují pronájmy sportovišť. A to za to přece stojí. 

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.