Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Omyly v posilovně (I.)

Jan Caha
Jan Caha 6. 9. 2013
Omyly v posilovně (I.)

Podívejme se s lehkou nadsázkou na to, co se v posilovně opakuje s pravidelnou zvyklostí. Tedy na chyby, které přečkaly generace, a které se budou ve fitkách a posilovnách objevovat stále a vždy. Omyly v posilovně, to je to, co nás neustále provází.

Omyly v posilovně (I.)

Ve fitness centru nebo posilovně se pohybuji dnes a denně, dokonce se dá říct, že ji můžu považovat téměř za druhý domov. Se stejnou pravidelností pozoruji, v čem lidé nejčastěji chybují a jaké dělají "nelogické" věci jen pro to, aby se ve své snaze za dokonalým tělem, posunuli o něco dále. Možná se ptáte, co mě motivuje k tomu, abych psal tento článek, vždyť mi musí být jasné, že se mnoho na tomto faktu nezmění. Je to přesně tak, nezmění, ale lidé, kteří si tento článek přečtou, si alespoň uvědomí, že nechybují pouze oni, ale téměř celá kulturistická veřejnost.

Omyly při tréninku hrudníku

1 / Bench na negativní lavičce

Možná je to mou nevědomostí nebo nezkušeností, ale může mi někdo tento cvik vysvětlit? Nepochopil jsem ho a za celých deset let svého tréninku vyzkoušel snad třikrát. Proč bych v tréninku prsou měl zatěžovat úzký proužeček svalu (celkem asi 2 cm) na dolní straně mých prsou, když jej můžu vytížit stejně společně s dalšími mnoha vlákny zbytku prsního svalu? Tato část je velmi dobře zatížena při jakémkoliv pohybu a cviku na prsní svaly. Důvodem je hrudní koš, v lehu na rovině má negativní postavení, je pro něj tedy přirozené větší zapojení spodní části. Věřím, že zvedáte těžkou váhu a vaše ego se jen dme nad úspěchem, ale tento cvik opravdu nemá v tréninku svoje opodstatnění. Co víc, asi si dokážete představit, jaký tlak se najednou dostane do hlavy. To asi nebude zcela zdravé a bez následků.

Omyly2 / "Mostování"

Tato stará technika silových trojbojařů se v rukou kulturistů stala parodií na benchpress neboli tlak s velkou činkou na rovné lavičce. Podobně jako u předchozího, pokud chcete zvednout co nejvíce, klidně si mostujte, s růstem svalové hmoty ale příliš nepočítejte, a pokud ano, tak pouze v oblasti spodní části hrudníku. Jste-li rozumný kulturista, spokojíte se s tím, co vám nabízí benchová lavice a nebudete na ní spočívat pouze horní částí lopatek. Hezky si lehnete, vytížíte celou oblast prsních svalů a můžete domů odcházet s pocitem dobře odvedeného tréninku.

3 / Rozpažky nebo tlaky?

Rozpažování na prsa je úžasný cvik, který spojuje maximální smrštění svalů a jejich maximální protažení v nejnižší části pohybu. To všechno se ztrácí s supramaximální hmotností břemena. O čem mluvím? Jednoduše si vezmete dvojnásobnou hmotnost, než jste schopni korektně zvednout a myslíte si, že děláte rozpažování, přitom si však nevšimnete, že jste právě odjeli sérii tlaků s paralelním úchopem. Rozpažování tedy není o tom, abyste maximálně pokrčili lokty a tlačili vším možným, dokud nebude činka nad vaším čelem, je o maximálním protažení a smrštění.

4 / Pozdrav slunci

Možná jste si někdy všimli sportovců, kteří do svého tréninku zařazují kliky, tedy alespoň by chtěli. Občas se to nepovede trochu a občas zcela, takže úplně nevíte, jestli se jedná o jogínský "pozdrav slunci" nebo nějaký modifikovaný klik. Všem těmto bych dal ke zhlédnutí armádní filmy, kde vojáci klikují do zčernání. Pokud klikujete, držíte bedra pevná, zatnuté břicho, podsazenou a zpevněnou pánev a tlačíte prsními svaly k tomu, abyste dosáhli maximálního zvednutí. Žádné prohnutí v zádech, žádný vystrčený zadek.

5 / Maximální hmotnost a rolování činky

Tento neduh je spíše než se cvikem, spojen s tréninkovou filosofií. Jednu dobu jsem chodil do nejmenované posilovny v Brně. Zde byli mladí sportovci, kteří pravidelně každý týden cvičili hrudník. Na tom by nebylo nic špatného, přeci jen jednotýdenní cyklus je poměrně ustálený a mnoho vyznavačů železné hry se ho drží. Zarážející však na tom bylo to, že v každém tréninku jeli tito borci na maximum a dokonce za něj. V každém tréninku si zkoušeli maximální zvednutou hmotnost jako by doufali, že jim jejich nesystematický trénink s maximální zátěží měl pomoci toto maximum zvednout. Chyba. Pokud chcete, zkoušejte maximální zátěže, ne však více jak jednou za dva měsíce, a to v tom případě, že vás na tuto hmotnost připravuje řádný trénink. To ani nemluvím o tom, že rolování činky z hrudníku, přes břicho až pasu není příjemné.

Nehody v posilovně

To je pro dnešek vše. Těchto neduhů a chyb v posilovně najdeme mnoho, příště tedy budeme pokračovat a budeme doufat, že jich nebude ještě více.

zdroj: youtube.com

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________