Výživa teenagerů

Jan Caha
Jan Caha 5. 4. 2014
3 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Výživa teenagerů

Do této pozice se dostalo mnoho z nás, jsme v posilovně jasnými nováčky, přesto  máme spoustu nadějí a cílů v tom, jak by mělo naše tělo vypadat a jakých výsledků bychom chtěli dosáhnout. Stojí nám ale v cestě mnoho dietních nástrah, jak se jim vyhnout?

Výživa teenagerů

Začněme nástrahami, které se objevují vždy a jen na vás a vašich přesvědčovacích schopnostech, jak dokážete svých cílů dosáhnout.

1/ Přesvědčení rodičů

Prvním, na co vždy narazíte a co bude také stěžejním ve vašem stravování je fakt, že se stále ještě za svoje chování (do tohoto chápejte například i stravování) zodpovídáte svým rodičům. Vaším prvním úkolem, který musíte za změnou svého jídelníčku udělat je to, že musíte přesvědčit svoje rodiče o cíli a snaze, kterou chcete změnou jídelníčku provést. Sám jsem na to v prvních několika měsících narážel, nicméně pak se vše povedlo a podívejte, kam to vedlo. Ano, chápu. Možná řeknete, že je to stejně jenom o vašem odhodlání. To bezesporu je, nicméně bez rodičů a jejich podobného přesvědčení tomu vašemu, nic nezmůžete. Alespoň tedy ne v adultivním věku. Je přeci lepší, že budete cvičit a správně jíst, než kdybyste následovali své vrstevníky a každý pátek a sobotu popíjeli v místní hospůdce.

2/ Samotná úprava stravy

Úprava stravy je tím zásadním, co vás bude ve vašem novém stravovacím a životním směru zajímat. Jak tedy i z toho minima co vám nabízí aktuální stav, vytěžit maximum? Základní poučkou zůstává, neměňte svůj jídelníček od základů. Ani to vlastně prakticky nejde. Snažte se do každého svého jídla zapojit kvalitní bílkovinu, komplexní sacharid, určité množství prospěšné vlákniny a také samozřejmě i části zdravých tuků.

Pokud hovořím o kvalitních bílkovinách, mám tím na mysli netučné maso, neslané šunky s vyšším jak 80% podílem masa, stejně tak netučné sýry, tvarohy a vejce. Právě ty jsou nástrojem pro novotvorbu svalové hmoty a nárůst síly. Stejně tak je využijete pro kvalitní regeneraci a podporu anabolických a hormonálních procesů v organismu. S bílkovinami to však ve svém mladém věku nepřehánějte, plně by vám měl postačit příjem do 1,5-1,8 g/kg tělesné hmotnosti.

Zmínil jsem také o komplexních sacharidech. Ne bílkovina, ale právě doprovodná energie ze sacharidů, která by měla tvořit alespoň 50 % jídelníčku je důležitá pro optimální energetizaci organismu a nastolení anabolických procesů. Přeci jen musíte pracovat v určitém energetickém nadbytku. Opět si uveďme příklady jednotlivých komplexních sacharidů, můžeme do svého jídelníčku zařadit ovesné vločky, rýži, celozrnné pečivo, těstoviny nebo jáhly, proso či batáty. Ve všech těchto potravinách naleznete i poměrné zastoupení vlákniny, kterou potřebujete pro správný chod své zažívací soustavy. Sacharidů byste měli přijmout něco okolo 5-10 g/kg tělesné hmotnosti.

Tuky cíleně doplňovat nemusíte, budeme předpokládat, že i přes své snahy budete navštěvovat hromadná stravování typu školní jídelníma, kde přeci jen o tuky není zrovna nouze. Pokud by vám i tak chyběli, ideálním zdrojem jsou ořechy, semena nebo například avokádo. Všechny tyto potraviny zásobují tělo nenasycenými masnými kyselinami, které slouží jako mediátor práce s hormony a nabízí nutné prostředí pro vítamíny rozpustné v tucích.

3/ Nástrahy stravy teenagera

Nástrahy jsou vždy nasnadě, může se jednat o samotnou nekvalitní stravu ze školních zařízení, nebo snad nástrahy v podobě alkoholických dýchánků, sladkostí, kterými nás zásobují naše babičky, anebo i nástrahy pocházející z nevědomosti. Dodneška si vzpomínám na to, jak jsem svoji první předsoutěžní dietu odvedl na bílém pečivu v domněnce, že přeci v chlebu není žádná energie. Takovéto omyly vás sice neminou, nicméně by jich mohlo být co nejméně.

4/ suplementy v jídelníčku teenagera

Poslední bod se může pro mnoho „neznalých“ zdá jako zbytečný. Není to pravda, ač to vaši rodiče budou považovat za „prášky, zobání, sypání, kosmickou stravu“ a další a podobné roztodivné věci, není tomu tak. I v jídelníčku teenagera mají suplementy svoje nezastupitelné místo, a to nejen proto, že vám napomáhají k růstu hmoty, zvyšují kvalitu výživy, dodávají dostatek kvalitních živin, ale také napomáhají tomu, aby se vaše funkční svaly nadbytečným cvičením neničily. Ze své vlastní zkušenosti mohu dodat, že ideálem ve stravě teenagera jsou proteinové přípravky nebo gainery využité v potréninkové regeneraci.

Zvolte si správě a začněte pracovat na kvalitní nové postavě, kterou vám vaše za pár let uvědomělé okolí bude závidět.

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
3 Líbí se mi Uložit článek