Jak začít jako FITNESS TRENÉR?

Jan
Jan Caha 18. 5. 2014
10 Líbí se mi Komentáře
3
Uložit článek
Jak začít jako FITNESS TRENÉR?

Jedním z dotazů, se kterými se setkávám dnes a denně, je otázka začátku vašeho podnikání v oblasti fitness jako trenér. A to zejména u těch, kteří právě absolvovali instruktorský kurz nebo opustili vysokou školu. Opusťme tedy vody výživy a suplementace a podívejme se do trenérské praxe.

Jak začít jako FITNESS TRENÉR?

Máte sen a tím je pomoc klientům v dosažení jejich cílů, nebo snad sen o tom, že se stanete dobrým a vyhledávaným trenérem. Problém je v tom, že jste právě na začátku. Dokončili jste rekvalifikační kurz INSTRUKTOR FITNESS nebo TRENÉR a nevíte, jak do světa fitness vůbec nakouknout tak, abyste nedělali trenéra zadarmo a možná i začali v této oblasti podnikat a poskytovat trenérskou službu. Pokud to shrneme, máte ve své podstatě 3 základní možnosti, jak začít pracovat jako FITNESS INSTRUKTOR nebo trenér. Podívejme se na ně.

1) Necháte se zaměstnat

Velmi jednoduchá varianta, která je však nejsložitější právě ve svém úvodu, a sice v hledání vhodného zaměstnavatele. Pokud takového máte, máte vyhráno. Budete pracovat na plný nebo zkrácený úvazek, ale máte jistotu toho, že někdo stojí nad vámi, odvádí za vás tzv. zdravotní a sociální, přebírá veškerou zodpovědnost a každý měsíc vás vyplácí dle vašeho výkonu nebo dle paušálního sazebníku odměn. Pokud splníte vstupní požadavky, jako výpis z rejstříku trestů, příp. vstupní pohovor a předložení osvědčení, můžete trénovat, jak se vám zlíbí. Jednu nevýhodu však tento systém má, a to poměrně vysokou podílovou část z ceny tréninku, kterou si fitness centrum nárokuje. Nikdy byste neměli jít pod 50 % odměny z tréninku. Zde hned cena vaší práce vypadá jinak!

2) Začnete podnikat

Asi nejnáročnější varianta ze všech. Pokud se rozhodnete stát se vlastním pánem, domluvíte si fitness centrum, ve kterém vás nechají za určitý měsíční obnos nebo snad zdarma (je to logické, přivádíte jim klientelu) trénovat, musíte splnit několik nezbytných kroků. A zde pozor. Trénování je živností vázanou. Pokud tedy nevlastníte vysokoškolské vzdělání z oblasti sportu, musíte vlastnit osvědčení o rekvalifikaci jako INSTRUKTOR FITNESS nebo TRENÉR. Bez nich to nepůjde, alespoň ne oficiálně. Naopak právě s nimi, vaše podnikání začíná.

Pokud jej vlastníte, dorazíte na živnostenský úřad, zde vyplníte žádost o založení živnosti, doplníte ji potřebnými dokumenty (na požádání úřednice) a průkazy včetně osvědčení o rekvalifikaci a společně s úřednicí založíte svoji živnost. Na trénování ve fitness centru se vztahuje živnost "Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb", uvedená v příloze 2 zákonu č. 455/1991 Sb. Nyní jste již podnikatelem, bude vám přiděleno IČ a jste nuceni si vést vlastní účetnictví. Tj. každou svoji příjmovou aktivitu evidovat peněžním dokladem.

Pokud se jedná o vaši hlavní činnost, jste nuceni přihlásit se i k platbě zdravotního a sociálního pojištění, a to na příslušných úřadech. V obou vždy najdete příslušný formulář, který stačí vyplnit. V letošním roce 2014 činní minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění 3646 Kč, a to v každém měsíci. Tuto částku jste nuceni poskytnout Úřadu pro sociální zajištění (1894 Kč) a zdravotní pojišťovně (1752 Kč) vždy k předem danému datu.

Pokud jste již zaměstnáni a trenérství je vaší vedlejší pracovní činností, nejste nuceni přihlašovat se k další platbě "zdravotního a sociálního". Pouze založíte živnost a vedete si svoje vlastní účetnictví. Doporučuji vést si ho důkladně, tuto výhodu poznáte následující rok, kdy budete podávat daňové přiznání ze všech svých činností a prací. Při výběru fitka, kde budete trénovat, buďte obezřetní. Zeptejte se na situaci a podmínky, které trenérům jsou nabízeny a hlavně, počítejte jestli se vám splnění podmínek vyplatí.

3) Trénování "na černo"

Trenérů, kteří pracují na černo, je stále více a více. Ono v podstatě proč ne, pokud máte zaměstnání, které vám odvádí "zdravotní a sociální", je práce na černo tou nejvýhodnější. Svůj zisk nemusíte danit, ani nemusíte platit nic fitku. Stále se však pohybujete na hraně, a to pokud ne na hraně vyhození z fitness centra, tak na hraně daňových úniků. Které, ač je to velmi nepravděpodobné a těžko zjistitelné, vás mohou do budoucna stát peněžní pokutu nebo snad i trestní řízení.

Zkuste z následujících tří možností vybrat tu nejvhodnější a začněte konečně dělat to, co vás baví.

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
10 Líbí se mi Uložit článek