CORE trénink pro každého

12. 2. 2015
Komentáře
CORE trénink pro každého

Core tréninku jsme se na našich stránkách již věnovali, a to v oddíle pro začátečníky. Nicméně je nutné podotknout, že tato praktika by neměla být určena pouze začátečníkům, ale že se v ní najdou jistě i pokročilí, ne‑li ti nejzkušenější sportovci. Do tohoto článku jsem si vypůjčil úsek právě od začátečníků, a to hlavně ztoho důvodu, protože si myslím, že by CORE nemělo být zapomenuto. 

CORE trénink pro každého

Jak jsem již naznačil výše. CORE trénink je základem a nutností, kterou by neměli přehlížet žádní sportovci. Možná se zeptáte proč, vždyť já mám břicho dostatečně silné a nepotřebuji jej dále zásobit údery tréninkového procesu. Není to pravda. Pokud se bavíme o CORE, nebavíme se pouze o břišní stěně. Bavíme se o celém komlexu svalů, který se nám zapojuje do hry téměř u každého pohybu. Jeho kvalita je tedy více než nutná. 

Co je CORE?

CORE systém těla je ve své podstatě původcem a hybatelem, anebo alespoň podpůrným systémem pro všechny pohyby těla. Drží naši páteř ve stabilní a pro ni výhodné poloze a zároveň ji chrání před přetížením, tedy v ideálním případě. Jedná se o komplex svalů, které tvoří jakýsi "sud" spojující horní a dolní polovinu těla. Mnozí z vás, si pod CORE tréninkem představí pouze nesnesitelné množství opakování na břicho, nicméně tomu tak není. Do komplexu "core svalů" řadíme všechny čtyři břišní svaly, tedy šikmý vnitřní i vnější, přímý a příčný břišní sval. Dále pak svaly pánevního dna, svaly zádové, zejména pak vzpřimovače páteře a z horní strany tento "sud" uzavírá bránice. 

Více nám napoví anatomický obrázek, který popisuje CORE systém těla. 

Boční pohled Čelní pohled

Správné zapojení a kvalita CORE je důležitá prakticky u všech pohybů, které v posilovně i běžném životě děláte. Jejich zapojení do práce ovlivňuje i držení vaší postavy, nebo to, jak jste schopni ráno vstát z postele. Myslete na jejich kvalitu a vhodné procvičení, které by mělo být základem každého posilovacího tréninku. Trénink CORE by měl být videálním případě zapojen do tréninku v každé tréninkové jednotce, a to buď na jejím začátku nebo na konci. 

Trénink CORE

Trénink CORE může mít prakticky dvě základní varianty. Buď můžete pracovat v dynamickém pohybovém řetězci, a nebo ve statickém. V obouch verzích zatěžujete svaly tělelsného jádra. Nicméně vždy s lehkou odlišností.

Statické cviky - jednou z hlavních funkcí CORE systému našeho těla, je jeho stabilizace ve správné poloze. Toho využívají i statická cvičení, u kterých se opět snažíte zastabilizovat tělo ve výhodné pozici. A sice tak, aby musely svaly tělesného jádra pracovat intenzivněji. Návrh tréninku by mohl vypadat následovně. 

Prkno (plank)  2 série 30‑45 sec.
Výdrž v podřepu na bosu 2 série 30‑45 sec.
Výdrž v sedu pokrčmo v záklonu 2 série 30‑45 sec.
Výdrž v leže s podsazenou a vednutou pánví - most 2 série 30‑45 sec.

Dynamické cviky - co by to však bylo za trénink, kdyby se k němu nepřidaly nějaké dynamické cviky, které přeci jen jsou ve funkční provedení daleko výhodnější. Napověděl jsem tedy. CORE svaly těla nemusí pracovat pouze ve statickém režimu. Umí pracovat také v režimu dynamickém, kdy se podílejí na provádění různých cviků a pohybů spojených s posilováním středu těla. Trénink může vypadat následovně. 

Přítahy kolen ve vzporu (ruce na bosu)  3 série 20 opak.
Rotace s míčem v podřepu na bosu 3 série 20 opak.
Zkracovačky na míči s páncí mimo míč a podsazenou pánví  2 série 20 opak. 
Extenze vzpřimovačů na velkém míči 2 série 20 opak. 

Tímto samozřejmě váš trénink nekončí. Myslete na to, že můžete zapojit mnohem více pohybů a také pomůcek. Výše již nekteré zmíněné máme, zkusme si je však vyjmenovat všechny. 

Pomůcky pro CORE trénink 

CORE trénink není jenom o posilování s vlastní vahou. Nicméně i to je velmi efektivní, ale zejména o využití specifických balančních pomůcek ve svém tréninku. Máte tedy možnost využít následující. 

  • TRX - závěsný systém TRX a jemu podobné jsou na našem trhu již poměrně dlouho. Nicméně jejich oblíbenost neklesá. Nestabilní podložka, kterou popruhy vytváří, je ideální pro CORE trénink, ale i klasickou silovku. 
  • Bosu - balanční polokoule se již ustálila v našich fitness centrech. Je základní rehabilitační pomůckou a velmi vhodnou nestabilní plochou pro naše cvičení. 
  • Velký míč - velký míč tu byl jako první, a to ještě v době, kdy jsme neměli o nějakém CORE ani ponětí. Dnes se stále využívá a na internetu můžete najít spousty cvičení, které využívají právě velký fit míč. 
  • Overball - malý míček je spíše podporou, než přímým prostředkem k provedení cviku. Nicméně i tak bychom na něj neměli zapomenout. 
  • Medicinball - plný míč je samozřejmostí, pokud chcete do svého tréninku zařadit i silový prvek. 
  • Těžké pytle - pytle o různých hmotnostech jsou spíše výsadou klasického avšak netradičního posilování. Nicméně i v CORE tréninku můžou mít svoje využití. 

Moje závěrečné doporučení zní. Věnujte se CORE tréninku, a to ideálně každý druhý den, nebo při každém silovém tréninku. Zlepší to všechny oblasti vašeho života a odrazí se to samozřejmě i na vašem výkonu. Hledejte a najděte si cvičení, které je přesně pro vás. Přidávám jeden tip, který jsem našel na youtube.

zdroj: youtube.com
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?