Určitě jste již slyšeli, že ne všechno jídlo které sníte je dobře využito a vstřebáno tak jak by mělo. Pokud nechcete zbytečně vyhazovat peníze za jídlo, které vámi jen projde a nic vám nepřinese. Závodník ve Physique Men´s Michal Komosný si pro vás, čtenáře Aktin.cz připravil článek, který posune opět vaše znalosti o výživě dále.
Autor: Michal Komosný
Perfect week - stravujte se efektivně
Perfect week je stravovací systém vhodný pro všechny, bez ohledu na to zda sportujete, jaký druh sportu vykonáváte nebo pokud se jen chcete cítit lépe a není vám jedno co jíte. Ne nadarmo se říká: jste to co jíte! Tento systém slouží hlavně k tomu, aby jste vylepšili využití potravy a vstřebávání živin, které do sebe potravou dostanete. Je vhodný k dlohoudobému dodržování v každodenním životě.
K jádru věci, jak je již dáno v názvu. Tento systém se opakuje v týdením cyklu a právě rozložení týdne je zde to podstatné, částečně eliminuje největší strašáky moderní zdravé výživy a alergeny, ne však úplně. Proč tomu tak je se dozvíte dále. Univerzální rozložení s možnými úpravami, o kterých si povíme později vypadá následovně.
-
Pondělí Gluten free(bezlepková strava)
-
Úterý Gluten free(bezlepková strava)
-
Středa Dairy free(strava bez mléčných výrobků)
-
Čtvrtek Gluten free(bezlepková strava)
-
Pátek Gluten free(bezlepková strava)
-
Sobota liquid detox(pouze tekutá strava/také bezlepková a bezmasá)
-
Neděle Dairy free/meat free(strava bez mléčných výrobků a masa)
Jak můžete vidět v rozložení týdne je zde 5 dní bez lepku, 2 dny bez mléčných výrobků, 2 dny bez masa a jeden den pouze tekutá strava. Jaké potraviny volit v jednotlivých dnech pro maximální efekt ? Zdroje tuků jsou kromě jednoho dne kdy přijímáme tekutou stravu stejné a jsou to - vejce, ořechy, semínka, rostlinné oleje, ryby(mimo dny bez masa).
Bezlepkové dny: zdroje sacharidů - brambory, rýže,
ovesné vločky, pohanka, ovoce, atd.
zdroje bílkovin - vejce, maso , ryby, syrovátkový protein, mlečné výrobky.
Dny bez mléčných výrobků: stejné jako bezlepkové pouze z bílkovin vyřadíme mléčné výrobky a syrovátkový protein. Jako zdroje sacharidů zde můžeme zařadit celozrnné pečivo.
Den bez masa: zde nahradíme zdroje bílkovin jako jsou maso a ryby.
Tekutá strava: zdroje sacharidů - 100% ovocné a zeleninové džusy. Zdroje bílkovin - syrovátkový
protein( nejlépe hydrolizovaný), BCAA a jiné aminokyseliny, pasterizované
vaječné bílky. Zdroje tuků - rostliné oleje(kokosový, olivový, konopný, omega 3 atd)
-
Funkce: v bezlepkové dny si tělo odpočine právě od čím dál víc zatracovaného lepku, který od svého názvu má přirozeně lepivé vlastnosti a může působit potíže s trávením. Avšak pokud vyloženě netrpíte intolerancí na lepek tak si právě dva dny v týdnu můžete dopřát např. celozrnné pečivo bez větších výčitek a obav.
-
Dny bez mléčných výrobků tělo nezatěžuje laktóza, která také působí mnoha lidem problémy s trávením v dúsledku nedostatku trávících enzymů laktázy. Dále od caseinu, casein je mléčná bílkovina, která se vyznačuje právě nejdelší dobou vstřebávání proto casein využívají často silový sportovci pro doplnění bílkovin když ví, že delší dobu nebudou přijímat jídlo např. před spaním. Kvůli této skutečnosti je však potravinou, která zase velkou mírou zatěžuje náš organismus a trávení, proto je dobré ho občas vyřadit.
-
Dny bez masa tělu zase pomůžou s trávením, jelikož náš trávící trakt nebude muset bojovat s rozkládaním masa, které mu přece jenom dává v každodenním objemu jídla taky pořádně zabrat.
-
Den kdy budeme přijímat pouze tekutou stravu si trávící systémy těla odpočinou nejvíc. Právě proto, že s tekutou stravou má tělo nejméně práce. Nemusí dlouze rozkládat a zpracovávat pevnou stravu, kterou ho jinak pořád zatěžujeme a tím dále přispívá k lepšímu využívání a vstřebávání živin.
Jak jsem již uváděl tento systém si samozřejmě můžete přizpůsobit sami sobě. Pokud trpíte intolerancí na nějaké druhy jídla nebo máte pocit, že např. dnů bez mléčných výrobků nebo masa by mělo být víc a nedělá vám problém to dodržet, tím pádem jich můžete zařadit více.
Tento týden je také rozložený podle tréninkového schématu, který vychází z principů, kdy ve volné dny (bez tréninku) přijímáme více sacharidů, což je většinou pohodlnější s využitím potravin s lepkem. Dále beru v úvahu, že v tréninkové dny přijimáte syrovátkový protein, který obsahuje malé množství laktózy, proto nejsou tyto dny bez mléčných výrobků, i když třeba další mléčné výrobky v daný den nejíte. Pro co nejlepší výsledky tohoto systému doporučuji používat co nejméně zpracované a čerstvé potraviny.
Pokud je vaším cílem právě zlepšit využitelnost a vstřebávání živin (jídla) které přijímáte, neváhejte a vyzkoušejte tento stravovací systém, který šetří vaše tělo, ale i vaši peněženku, protože budete schopni využít více živin z menšího množství jídla.