Perfect week - stravujte se efektivně

6. 1. 2016
Komentáře
Perfect week - stravujte se efektivně

Určitě jste již slyšeli, že ne všechno jídlo které sníte je dobře využito a vstřebáno tak jak by mělo. Pokud nechcete zbytečně vyhazovat peníze za jídlo, které vámi jen projde a nic vám nepřinese. Závodník ve Physique Men´s Michal Komosný si pro vás, čtenáře Aktin.cz připravil článek, který posune opět vaše znalosti o výživě dále. 

 
Autor: Michal Komosný

Perfect week - stravujte se efektivně

Perfect week je stravovací systém vhodný pro všechny, bez ohledu na to zda sportujete, jaký druh sportu vykonáváte nebo pokud se jen chcete cítit lépe a není vám jedno co jíte. Ne nadarmo se říká: jste to co jíte! Tento systém slouží hlavně k tomu, aby jste vylepšili využití potravy a vstřebávání živin, které do sebe potravou dostanete. Je vhodný k dlohoudobému dodržování v každodenním životě. 
 
K jádru věci, jak je již dáno v názvu. Tento systém se opakuje v týdením cyklu a právě rozložení týdne je zde to podstatné, částečně eliminuje největší strašáky moderní zdravé výživy a alergeny, ne však úplně. Proč tomu tak je se dozvíte dále. Univerzální rozložení s možnými úpravami, o kterých si povíme později vypadá následovně. 
 • Pondělí Gluten free(bezlepková strava)
 • Úterý Gluten free(bezlepková strava)
 • Středa Dairy free(strava bez mléčných výrobků)
 • Čtvrtek Gluten free(bezlepková strava)
 • Pátek Gluten free(bezlepková strava)
 • Sobota liquid detox(pouze tekutá strava/také bezlepková a bezmasá)
 • Neděle Dairy free/meat free(strava bez mléčných výrobků a masa)
 
Jak můžete vidět v rozložení týdne je zde 5 dní bez lepku, 2 dny bez mléčných výrobků, 2 dny bez masa a jeden den pouze tekutá strava. Jaké potraviny volit v jednotlivých dnech pro maximální efekt ? Zdroje tuků jsou kromě jednoho dne kdy přijímáme tekutou stravu stejné a jsou to - vejce, ořechy, semínka, rostlinné oleje, ryby(mimo dny bez masa). 
 
Bezlepkové dny: zdroje sacharidů - brambory, rýže, ovesné vločky, pohanka, ovoce, atd. 
zdroje bílkovin - vejce, maso , ryby, syrovátkový protein, mlečné výrobky.
Dny bez mléčných výrobků: stejné jako bezlepkové pouze z bílkovin vyřadíme mléčné výrobky a syrovátkový protein. Jako zdroje sacharidů zde můžeme zařadit celozrnné pečivo. 
Den bez masa: zde nahradíme zdroje bílkovin jako jsou maso a ryby.
Tekutá strava: zdroje sacharidů - 100% ovocné a zeleninové džusy. Zdroje bílkovin - syrovátkový protein( nejlépe hydrolizovaný), BCAA a jiné aminokyseliny, pasterizované vaječné bílky. Zdroje tuků - rostliné oleje(kokosový, olivový, konopný, omega 3 atd)
 
 • Funkce: v bezlepkové dny si tělo odpočine právě od čím dál víc zatracovaného lepku, který od svého názvu má přirozeně lepivé vlastnosti a může působit potíže s trávením. Avšak pokud vyloženě netrpíte intolerancí na lepek tak si právě dva dny v týdnu můžete dopřát např. celozrnné pečivo bez větších výčitek a obav. 
 • Dny bez mléčných výrobků tělo nezatěžuje laktóza, která také působí mnoha lidem problémy s trávením v dúsledku nedostatku trávících enzymů laktázy. Dále od caseinu, casein je mléčná bílkovina, která se vyznačuje právě nejdelší dobou vstřebávání proto casein využívají často silový sportovci pro doplnění bílkovin když ví, že delší dobu nebudou přijímat jídlo např. před spaním. Kvůli této skutečnosti je však potravinou, která zase velkou mírou zatěžuje náš organismus a trávení, proto je dobré ho občas vyřadit. 
 • Dny bez masa tělu zase pomůžou s trávením, jelikož náš trávící trakt nebude muset bojovat s rozkládaním masa, které mu přece jenom dává v každodenním objemu jídla taky pořádně zabrat. 
 • Den kdy budeme přijímat pouze tekutou stravu si trávící systémy těla odpočinou nejvíc. Právě proto, že s tekutou stravou má tělo nejméně práce. Nemusí dlouze rozkládat a zpracovávat pevnou stravu, kterou ho jinak pořád zatěžujeme a tím dále přispívá k lepšímu využívání a vstřebávání živin. 
 
Jak jsem již uváděl tento systém si samozřejmě můžete přizpůsobit sami sobě. Pokud trpíte  intolerancí na nějaké druhy jídla nebo máte pocit, že např. dnů bez mléčných výrobků nebo masa by mělo být víc a nedělá vám problém to dodržet, tím pádem jich můžete zařadit více. 
 
Tento týden je také rozložený podle tréninkového schématu, který vychází z principů, kdy ve volné dny (bez tréninku) přijímáme více sacharidů, což je většinou pohodlnější s využitím potravin s lepkem. Dále beru v úvahu, že v tréninkové dny přijimáte syrovátkový protein, který obsahuje malé množství laktózy, proto nejsou tyto dny bez mléčných výrobků, i když třeba další mléčné výrobky v daný den nejíte. Pro co nejlepší výsledky tohoto systému doporučuji používat co nejméně zpracované a čerstvé potraviny. 
 
Pokud je vaším cílem právě zlepšit využitelnost a vstřebávání živin (jídla) které přijímáte, neváhejte a vyzkoušejte tento stravovací systém, který šetří vaše tělo, ale i vaši peněženku, protože budete schopni využít více živin z menšího množství jídla. 
 
 
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?