Význam netradičních aminokyselin ve výživě

21. 6. 2016
Komentáře
Význam netradičních aminokyselin ve výživě

S pojmem "aminokyseliny" jste se již určitě setkali. Představují základní stavební jednotku bílkovin a mají mnoho velmi důležitých fyziologických funkcí, které ve fitness můžeme jejich zvýšeným příjmem využít ve svůj prospěch. Pojďme se dnes zaměřit na ty nepříliš známé aminokyseliny, které však mají na lidský organismus neméně důležitý vliv. 

Význam netradičních aminokyselin ve výživě

Naznačil jsem, že se budeme věnovat těm méně tradičním aminokyselinám. Nicméně mi to nedá, zmíním se i o těch tradičních. Ty ne zcela známé by měly mít v jídelníčku nebo suplementačním plánu také svoje místo, a měli byste sledovat jejich obsah nebo alespoň zastoupení v potravinovém zdroji. 

Aminokyseliny (AMK) přijímá člověk potravou nejčastěji ve formě bílkovin. Ty se musí nejprve rozštěpit na menší molekuly, což se děje v žaludku a tenkém střevě, protože střevní stěnou dokážou prostoupit jen jednotlivé aminokyseliny. To ovšem neplatí stoprocentně, a tak se malé množství "řetízků" navzájem spojených AMK (tzv. peptidů) čas od času dostane do těla, což vyvolá tvorbu protilátek a na světě je například alergická reakce, v tomto případě na určitou potravinu, z níž peptid či protein pochází.   

Struktura proteinů výrazně ovlivňuje dobu štěpení. Zatímco některé jsou rozloženy na své základní stavební jednotky během pár desítek minut, jiné leží v žaludku podstatně déle a pomalu uvolňují jednotlivé frakce sebe samého ke vstřebání. Pro zajímavost: rychlost absorpce aminokyselin je vysoká pro alanin, valin, methionin a glycin, naopak nízká pro aminokyseliny lysin a arginin.

Jakmile se dostanou aminokyseliny do krve, jsou zachyceny především játry. Dále se pak o ně starají různé další tkáně, hlavně příčně pruhované svaly. Tělo si však nedokáže vytvořit z aminokyselin podobnou rezervu, jako to zvládá se sacharidy a tuky, tudíž musí rozebírat vlastní bílkoviny, existuje‑li jich v těle nedostatek. První na ráně je, bohužel, kosterní svalstvo.

Existuje však skupina aminokyselin, které si tělo nedokáže vytvořit ani rozebráním sebe sama a musí je přijmout potravou. Ta se označuje jako esenciální a obsahuje osm aminokyselin: valinleucinisoleucinmethioninthreonintryptofanfenylalanin a lysin. Dále se ještě někdy řadí do této skupiny histidin a arginin, které jsou esenciální v období růstu. Člověk je sice vyrobit dokáže, ale efektivita vlastní výroby je příliš malá, a proto je třeba v tomto období přijímat je i potravou. U dospělého už jejich vlastní tvorba dokáže uspokojit poptávku, proto se mezi esenciální neřadí. To se však mění za chorobných stavů, např. při rozsáhlých poraněních a obecně katabolických stavech, kdy člověk aminokyseliny potřebuje ve zvýšené míře a vlastní tvorba často nestačí. Taková situace se označuje termínem metabolický stres, a poté se esenciálními stávají i alanin glutamin.

Fenylalanin a tyrosin 

 • slouží k tvorbě adrenalinu (hormon dřeně nadledvin), noradrenalinu (také hormon dřeně nadledvin, navíc zastává úlohu neurotransmiteru) a dopaminu (neurotransmiter, jehož nedostatek vyvolává Parkinsonovu chorobu); dále z nich vzniká pigment melanin (kůže, sítnice), prekurzory hormonů štítné žlázy hrající klíčovou roli v regulaci metabolismu


Histidin

 • z histidinu vzniká histamin, mediátor alergických reakcí, který může způsobit širokou škálu příznaků, od pouhé kopřivky po život ohrožující stavy; histamin vyvolává vazodilataci (rozšíření cév) a hraje úlohu v sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku


Tryptofan

 • představuje prekurzor pro melatonin, který v šišince (epifýza) reguluje biorytmus
 • dále z něj vzniká serotonin, látka vyvolávající např. vazokonstrikci (zúžení cév) a funguje jako stimulační neurotransmiter


Ornithin

 • dává vzniknout polyaminům uplatňujícím se jako růstové faktory

Glutamát

 • hraje klíčovou roli v detoxikaci amoniaku (vratná přeměna na glutamin)
 • zdroj GABA (kyselina gama aminomáselná, uplatňuje se jako neurotransmiter)
 • tvorba prolinu a hydroxyprolinu, aminokyselin důležitých v tvorbě kolagenu (šlachy)

Alanin, glutamin

 • dvě nejdůležitější aminokyseliny pro svaly a zároveň dvě nejhojněji zastoupené AMK v oběhu

BCAA (valin, leucin, isoleucin)

 • představují palivo pro svaly, jsou dále využívány i mozkem
 • mají ze všech aminokyselin nejvyšší antikatabolický efekt
 • působí zvýšené zachycování aminokyselin svaly a snížení odpadu dusíku

Arginin

 • lukogenní AMK, může být tvořen z glutamátu
 • prekurzor pro agmatin (neurotransmiter)
 • prekurzor pro polyaminy spermidin a spermin – působí růst a proliferaci buněk
 • uplatňuje se v tvorbě kreatinu (ten vzniká z argininu, glycinu a methioninu)
 • tvorba oxidu dusnatého (NO), klíčové vazodilatační látky v organismu

Alanin

 • druhá nejhojnější AMK v krvi
 • výrazný antikatabolický efekt, důležité palivo pro svaly
 • při metabolickém stresu je podmíněně esenciální – díky glukoneogenezi z něj organismus dokáže získat energii, což vede k jeho zvýšené spotřebě (hlavně ze svalů)

Methionin, cystein, cystin

 • aminokyseliny s obsahem síry
 • z cysteinu vzniká taurin
 • cystein dále s glutamátem a glycinem tvoří glutathion, glutathion chrání buňky před nežádoucími oxidacemi
 • funguje jako antioxidant

Lysin

 • prekurzor pro karnitin, látku zajišťující v buňce transport mastných kyselin z cytoplazmy do mitochondrie – místa jejich zpracování

Aminokyseliny ovlivňují veškeré fyziologické procesy ve vašem organismu. Sledujte tedy jejich příjem a zařaďte je vhodně do suplementačního plánu. 

Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Co je taurin a jaké má účinky na lidské tělo?
Co je taurin a jaké má účinky na lidské tělo?
Taurin patří mezi nejznámější doplňky stravy mezi sportovci. Víte, jaké má funkce a jak může sportovcům zlepšit výkon?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?