Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Strongman - charakteristika

2. 4. 2011
Komentáře
Strongman - charakteristika

Jak vlastně vypadají soutěže strongmanů, s jakými disciplínami se zde můžete setkat a kde tento sport vznikl. Podívejte se s námi v úvodním článku našeho téma měsíce.

Strongman - charakteristika

Strongman - historie

strongmanV 19. století se začaly stále více objevovat silové disciplíny. Zejména v cirkusech, kde se diváci chodili dívat na silné muže, kteří zvedají bizardní činky a zápasí s divou zvěří. Těmto mužům se začalo říkat strogmani (siláci v českých zemích). Disciplíny jako ohýbání železa, tlak nad hlavu s velkou činkou, vzpírání kettlebelů, trhání řetězu byly na denním pořádku. Pro tyto výkony byla požadována síla velkých svalových partií, paží i zápěstí, které většinou držely celou váhu. Z cirkusového zvedání vah se vyvinuly sporty jako silový trojboj, vzpírání a celkově posilování. Neboť tato aktivita byla základem tréninku cirkusáků.

strongmanVe 20. století se termín strongman začal používat v jiném smyslu. Pomalu se začalo upouštět od silových disciplín v cirkusových vystoupeních. Termínem strongman se dnes označují sportovci, kteří soutěží v tahání vlaků a autobusů, v přenášení těžkých břemen, ve zvedání aut a držení předmětů. Nejslavnější soutěží, která je pořádána v profesionálních strongman soutěžích je World Stronges Man a série závodů World's Strongest Man Super Series. Největší strongmanské závody se situují do Kanady a USA.

V posledních letech se soutěže strongmanů rozmáhají po celém světě. Vznikají státní organizace strongmanů, které jsou přidruženy do mezinárodních organizací. Množství posiloven, které se zaměřují na strongmanské soutěže ještě není tak vysoký, avšak věřme v lepší budoucnost. Pneumatiky a betonové koule by se měly stát běžnou záležitostí v posilovnách.

Trénink

Trénink strongmanů spočívá v budování celkové síly v posilovně a na venkovních cvičištích. Základem jsou vícekloubové cviky jako dřepy, tlaky ve stoji, mrtvé tahy apod. Stejně důležitá je výbušná síla, kterou cvičenci získají pomocí vzpěračských disciplín - trhu a nadhozu. Další důležitou stránkou je silný úchop a kvalitní kardiovaskulární systém budovaný aerobním cvičením. Stejně jako v každém jiném sportu je zejména třeba s pomůckami, které strongmani používají v soutěžích.

 

Strongman - trénink

 

 

Ženy - strongwoman

V kategoriích siláků závodí i ženy. Tyto soutěže se označují jako strongwoman. Stejně jako u mužů se tyto ženy nejdříve objevovaly v cirkusních vystoupeních. Dnes ženy závodí ve stejných soutěžích jako muži, nejvyšší soutěž je označována jako World Strongest Women. Disciplíny se liší pouze velikostí zátěže.

Klasické disciplíny

Atlasovy kameny - Zvedání pěti různě těžkých kamenů do různých výšek. Váhy kamenů jsou od 120 - 180 kg. Platforma, na kterou se umisťují, je vysoká od 170 - 130 cm. Na začátku soutěže jsou kameny umístěny 1 metr od platformy. Disciplína je omezena časovým limitem 75 sekund.

Vahadlo - Sportovec zvedá a přenáší velké vahadlo, které má umístěné na zátylku. Na spodní části vahadla jsou umístěna závaží o celkové váze 410 kg. Tato soutěž má dvě varianty. První je o tom, jakou vzdálenost urazíte za 75 sec. Druhou variantou je za jak dlouho urazíte 35 metrů. Limitem je čas 75 sekund.

Farmářská chůze - Podstatou disciplíny je přenesení váhy nesené v rukách. Břemeno může mít různý tvar, má však váhu 125 kg nebo 160 kg. Tato soutěž má opět dvě varianty, podobně jako u předchozí disciplíny. Distancí je však 25 m. Časový limit 75 sec. zůstává.

Nesení znaku (štítu) - Sportovci přenáší štít o tvaru znaku federace IFSA. tento znak má váhu 182,5 kg (400 lb.) a je nesen v náručích. Stejně jako farmářská chůze má dvě varianty, které jsou stejné jako v předchozím případě (25 m / 75 sec.). 

Vzepření klády - Sportovci vzpírají nebo drží kládu nad hlavou ve vzpažení. Kláda je 2,3 m dlouhá a má váhu 125 kg. Opět se zde počítá se dvěma variantami. Tou první je počet opakování vzepření ze země nad hlavu za 75 sekund. Tou druhou je maximální počet opakování s kládou.

Mrtvý tah - Klasický mrtvý tah ve strongmanské podobě. Má různou podobu, zvedání auta, činky, pneumatik apod. Vždy má však osa průměr 28 mm a je 225 mm od země. Zvedá se buď na maximální počet opakování s váhou 320 kg, nebo na maximální vytáhnutou váhu.

Na soutěžích strongmanů se objevují i další disciplíny. Ty jsou však již na organizátorech, kteří je vytváří.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho na Facebooku        Sdílet

zdroj: youtube.com, wikipedia.com, ifsa.com
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.