Dělat fitness nebo kulturistiku naturálně znamená, že...

Jan Caha
Jan Caha 4. 1. 2017
9 Líbí se mi Komentáře
2
Uložit článek
Dělat fitness nebo kulturistiku naturálně znamená, že...

Tento článek bude opět z kategorie "zamyšlení". Nechci vám zde předestírat naturální organizace (ač k nim mám velmi blízko), ani dogmaticky hovořit, že INBA je tou nejlepší federací, a všechny ostatní jsou prosypané, až hrůza. Naturální cesta je možná v každé organizaci, a přeci jen vnímám fitness a kulturistiku jako jednu rodinu se stejným zájmem, která má akorát své "spratky", kteří hází špínu z jedné organizace na druhou.

Nicméně, u části cvičenců zaznamenávám lehkou skepsi k vyšší míře zneužívání zakázaných látek, která je v poslední době rostoucí nejen v kategorii kulturistiky, ale světe div se, i v "soft" kategoriích, jakými jsou physique nebo snad bikini fitness. V poslední době mě oslovují sportovci s tím, že chtějí nachystat na soutěž, a že chtějí jít čistě. Protože se nemají na koho v této oblasti obrátit, a jen málokdo se je bude snažit připravovat opravdu naturálně. Souvisí to nicméně i s kondičním sportem, tedy mnoho cvičenců bez soutěžních ambicí hledá cestu, jak se od dřívějšího "dopingového" podporování dostat zpět do formy bez zakázaných látek. Jsem obrovským zastáncem. Vždycky říkám, zdraví máte jen jedno, a několikaletý úspěch na soutěžích nebo postava, která se vám líbí, nestojí za to, abyste od 40. roku trpěli zdravotními obtížemi nebo snad některou z vážných nemocí. 

Co znamená naturálně?

Ještě stále se setkávám s názorem, že cvičenci nechápou, co to je trénovat, připravovat se a snažit se prosperovat ve fitness naturální cestou. Ne, není to snad to, že se neholíte. Není to ani to, že byste se živili výhonky rostlin, byli vegetariáni, protein a kreatin by pro vás byly sprostým slovem, a každý den jste museli ve sklepní posilovně přeříkávat mantru óhm jen pro to, abyste získali centimetr na bicepsu navíc. Cvičit naturálně znamená, že chodíte do klasického fitka, konzumujete běžnou racionální stravu, využíváte všechny doplňky stravy na našem trhu, máte v nich dokonce poměrně sofistikovaný systém, jen nezneužíváte zakázané látky uvedené na seznamu zakázaných látek ADV. Nechci tento článek mířit soutěžně, měl by být zaměřen i na ty, kteří mají posilovnu jako hobby, ale i v tomto směru musíte myslet na to, že naturálně neznamená "nebýt chycen na dopingovce", ale opravdu a reálně se tak připravovat. Pokud jste se ale rozhodli pro nezkratkovitou a neextrémní cestu naturála, nebo naturálního sportovce, musíte počítat s určitými odlišnostmi od těch, které sledujete na motivačních videích, a od kterých se logicky snažíte něco málo přiučit do svého tréninku. S čím tedy musíte počítat, když chcete cvičit naturálně?

Cvičit naturálně znamená, že ... 

...nebudete mít tak rychlé výsledky

Bohužel, naturální trénink (nemluvím o úplném začátku) nevede k tak rychlým výsledkům. To je fakt, se kterým se musíte smířit. Pokud se tedy budete chystat na soutěž, nebo chtít jen dva centimetry na bicepsu navíc, musíte počítat s tím, že vám to zabere klidně dvojnásobek nebo trojnásobek času, který budete muset svému snažení věnovat navíc. 

...změny vašeho těla nebudou tak dynamické, ani v negativním směru

Pokud se vám podaří dosáhnout změny svojí postavy, tak vám ale vaše výsledky jen těžko někdo odpáře. Nebudete tak dynamicky měnit svou hmotnost, nebudete nekontrolovatelně tučnět, a zase zpět nabírat svalovou hmotu. I ve fázi zhoršení můžete počítat s tím, že se budete zhoršovat pomaleji. Nezní to jako pozitivum? Ale ano, je to velmi pozitivní. Křivka vaší úspěšnosti přeci není strmá, jednou jste nahoře a jednou dole, a pozvolný růst a pomalý pád je pro vaše tělo i psychiku příjemnější, než nárazový růst a depresivní pád dolů. 

...vaše dieta, ale i objemovka bude delší

Pokud se již budete snažit nachystat na soutěže, musíte počítat s tím, že budete nuceni objemové přípravě - nebo spíše fázi, ve které se snažíte budovat novou svalovou hmotu, věnovat daleko více času. Stejně tak dietnímu režimu. Pokud vím, že se bavím občas s kluky z vrcholové kulturistiky, kteří mi řeknou, že jdou do předsoutěžní diety, která jim zabere 6 týdnů a během nich shodí 10 kg tuku a 8 kg svalové hmoty naberou. Tak musím počítat s tím, že tento proces mi naturálně nezabere 6 týdnů, ale možná celý rok nebo i více.

...vaše dieta bude muset být striktnější

Jste naturálové, musíte se logicky tedy dívat na všechny aspekty vašeho tréninku a snažit se je mít vyladěné na maximum. Je to jednoduché: pokud nebudete své dietě dávat 100 %, tak ani 100 % nemůžete očekávat. Následek? Budete chodit na soutěže ve fázi, kdy jste připraveni jen na 90 %, protože jste jak v "objemovce", tak i v dietním období hřešili a dopřávali si nad rámec toho, co byste doopravdy potřebovali. 

...budete muset více pracovat se suplementy

Naturální opravdu neznamená bezdoplňkový. Suplementy se mohou stát jazýčkem na vahách na cestě k vašemu úspěchu. Přeci jen jsou nad rámec běžné stravy tím jediným, co může umocnit vaše regenerační procesy, alespoň placebiálně nastartovat váš růstový hormon, podpořit produkci testosteronu nebo zajistit lepší spalování tuku. A to se cení. Budete tedy muset studovat, učit se a vědět, který suplement je k čemu, a co z jeho suplementace můžete získat. 

...budete muset pracovat s drobnostmi, které v konečném výsledku mohou posunout vaše snažení o nějaké to procento dále

Nejen, že se musíme dívat na všechny aspekty tréninku a prvky, které vás ovlivňují, ale také na úplné maličkosti. Měli byste vědět, kolik jste schopni strávit bílkovin, jaké vybírat v závislosti na denní době, stravitelnosti, vztahu k tréninku nebo zastoupení aminokyselin. Ale také na to, které vitamíny a minerální látky ovlivňují vstřebávání makroživin, které přijímáte nebo jestli ten a ten suplement opravdu ovlivňuje to, co od něho vyžadujete. 

...nebudete tak silní, jako vaši hormonálně podpoření kolegové

Toto je trochu rozporuplné, pokud bych ale porovnal 10 hormonálně podpořených sportovců, a 10 naturálně cvičících, tak 9 z těch hormonálně podpořených bude ve stejné fázi tréninku a po stejné době cvičení pravděpodobně silnějších, než ti naturální. To je fakt související s rychlostí výsledky. Bohužel, musíte se smířit s tím, že musíte systematicky a ideálně plánovitě budovat silové schopnosti v návaznosti na vaše dispozice k jejich budování. 

...budete muset akceptovat svoji genetiku...

Genetika je veličina, na kterou se mnoho sportovců vymlouvá ve vztahu k tomu, že použijí zakázané látky. Dobrá, hraje svoji roli, nenaturálně ji nemusíte v zásadě akceptovat, jste schopni ji poměrně efektivně přemlátit vším možným. Naturálně se s ní ale musíte vyrovnat, poznat svoje tělo, poznat to, co na něj funguje a adaptovat se na tyto fyziologicky nastavené podmínky. Pokud toto zvládnete, budete schopni s ním pracovat dle svých představ. Myslete na to, genetika udává tvar těla, schopnost budovat svaly a ukládat tukovou tkáň, není ale dogmatická a vaše schopnosti (pokud budete akceptovat vše, co je vám dané) jsou natolik silné, že jste schopni všechny tyto prvky ovlivnit. 

...nebudete trpět nečekanými a "bezdůvodnými" zdravotními komplikacemi

"Ležel jsem v nemocnici s ledvinama, nevím proč", "trhl jsem si prso, nevím proč", "měl vrozenou vadu srdce, která se projevila po vysazení dopingu". Asi si nemusíme nalhávat, že dopingové látky (hlavně ty tvrdší) jsou pro naše tělo v takém množství zcela nefyziologické, mají potenciál podporovat rakovinné bujení, zvyšují krevní tlak a tím náchylnost k srdečně-cévním onemocněním, mění schopnost našeho těla metabolizovat tuky v bezsteroidové fázi, dokonce mohou zaměnit zastoupení svalových vláken, nenávratně porušit žlázy s vnitřní sekrecí, zhoršit nebo znemožnit reprodukční schopnost, nebo poškodit jaterní nebo ledvinovou tkáň. To jsou aspekty, kterých se, ne že nemusíte bát, ale kterým se naturálním cvičením vyhýbáte. 

...budete muset trénovat méně intenzivně, ale častěji

Vaše tělo má určité regenerační schopnosti, které musíte akceptovat. Proto, i když se budete inspirovat veličinami současné kulturistiky, tak musíte myslet na to, že váš přístup je jiný, a stejně tak jiný by měl být ve tréninku. Pravděpodobně vaše svaly nezvládnou tak velký objem tréninku (čti pracovních sérií na jednu partii v tréninku), jako u profesionálních sportovců. A pravděpodobně ani nebudete schopni udržet anabolický potenciál svalové buňky nebo celé partie po celý týden, než nastane další trénink. Proto byste měli partii trénovat alespoň 2x do týdne (ne však více jak 3x), a to v případě, že chcete zajistit jednu z hypertrofií, a o nižším (pro vás uregenerovatelném) objemu. Reálně 6-12 pracovních sérií na partii v tréninku. 

...pokud budete dobří, tak stejně budete nenaturální

Škarohlídové se najdu vždy, i když budete celoživotně naturální, budete za naturálnost sportu bojovat, ale budete jednoduše dobří, tak pro mnoho "nevěřících Tomášů" budete stejně "sypač". Dokonce budou všichni zaručeně znát vašeho dealera, tvrdit, že toto nejde naturálně, pohrdat vaším přístupem, a i když budete chodit každoročně, nebo snad několikrát do roka na dopingové testy, tak zřejmě znáte nějakou metodu, jak to všechno obejít. I tak budete nenaturální, a to pravděpodobně jen z důvodu, že frustrovaní jedinci nedokážou najít recept na to, jak být dobří naturální cestou, a tak trochu vám závidí, že vy ten recept znáte. Fandím klukům jako Fredy Krígl, Boris Orava, Honza Páleníček nebo Michal Komosný, kteří bojují za čistou cestu, i přes to, že se najde mnoho "znalců", kteří zaručeně ví, že sypou, ač absolutně neví, která bije. Jděte tou cestou dále. Každý máme svůj přístup, co na to, že spousta lidí nevěří.

Naturální cesta je tedy jiná, náročnější nejen na poznání, ale hlavně na vědění. Přiznám se, o dopingu a jeho použití vím opravdu málo, v tomhle ohledu mám mezery a kolikrát jsem si říkal, že možná kdybych věděl alespoň něco navíc, byl bych schopen jinak poradit i lidem, kteří si právě nějakými kůrami prochází a obrací se na mě s radou. Omlouvám se ale, do tohoto vzdělání zřejmě nikdy nepůjdu, za 13 let co závodím, a 5 let od doby, co jsem vedl první přípravu závodníků, jsem tyhle informace nepotřeboval. Vy myslete na to, že pokud se vrhnete na naturální cestu, ať máte minulost jakoukoliv, budete se potýkat s aspekty, které jsem vypsal výše. Jediná rada zní, nenechte se odradit neúspěchem, úspěch se po čase nutně musí dostavit. Je to jen o čase a vytrvalosti. 

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
9 Líbí se mi Uložit článek