Kimchi je druh fermentované zeleniny pocházející z Koreje. Můžete ho jíst buď tak, jak je, nebo ho použít při vaření a zpestřit si svoje oblíbené pokrmy. Je také dobře známé pro svoje zdravotní benefity, a proto by ve vaší kuchyni nemělo chybět.
PS: pokud tuhle dobrotu milujete, ale nechce se vám s ní dělat, sáhněte po hotovém Vilgain kimchi a vychutnejte si ho úplně stejně, jako to domácí.
Obsahuje
- 40 kcal
- 6 g sacharidů
- 2 g bílkovin
Ingredience
- 1 čínské zelí
- 40 g soli
- 1 l vody
- 6 stroužků česneku
- 1 čajová lžička zázvoru
- 1 čajová lžička třtinového cukru
- 2 lžíce rybí omáčky
- 3 lžíce chilli
- 4 jarní cibulky
Postup
-
Zelí rozkrojte podélně na čtvrtiny. Z každého kusu vyřízněte jádřinec a každou čtvrtinu nakrájejte příčně na cca 5 cm široké proužky. Poté vložte do velké mísy a posypte solí. Rukama vmasírujte sůl do zelí, až začne trochu měknout.
-
Přidejte tolik vody, aby bylo zelí zakryté. Na zelí položte talíř a zatěžkejte ho něčím těžkým, například sklenicí či hrncem s vodou. Nechte stát 1 až 2 hodiny.
-
Smíchejte česnek, zázvor, cukr a rybí omáčku nebo vodu a vytvořte hladkou pastu. Vmíchejte chilli (1 polévkovou lžíci pro jemné a až 5 polévkových lžic pro ostré kimchi).
-
Pastu přidejte k zelí a jarní cibulce, rukama do zeleniny zpracujte, dokud nebude všechna směsí obalená (k míchání můžete pro ochranu rukou použít rukavice).
-
Připravené kimchi vložte do sklenice a tlačte na něj tak dlouho, až nálev (tekutina, která z něj vytéká) stoupne a na vrchu ho pokryje. Sklenici uzavřete a nechte kimchi fermentovat 3 až 5 dní. Jednou denně kimchi zkontrolujte, otevřete sklenici a přitlačte na kimchi čistým prstem nebo lžící, aby zůstala ponořená pod nálevem.
-
Skvěle se hodí jen tak, nebo jako obloha k vašim oblíbeným pokrmům.
Tak dobrou chuť!