Ve filmech často obdivujeme jejich vypracovaná těla, ale málokdo si dokáže představit, co všechno za tím stojí. V dnešním článku se dozvíme, jak se filmové hvězdy dostávají do formy pro své role, a podíváme se na to, zda je tento způsob vhodný také pro nás.
1. Captain America – Chris Evans
Příběh Kapitána Ameriky začíná podáním tzv. “séra supervojáka”, který za pár vteřin promění hubeného mladíka v osvaleného superhrdinu. Skutečnost je však taková, že pro ono dokonalé tělo se jeho představitel Chris Evans musel pěkně nadřít.
Přeměna zabrala Evansovi celkově asi 2–3 roky, během kterých nabral úctyhodných 13,5 kg svalové hmoty. Nejintenzivnější cvičební plán s trenérem Simonem Watersonem pak absolvoval 3 měsíce před natáčením. Herec se na něj původně těšil, brzy ovšem konstatoval, že tento způsob cvičení je vyloženě brutální. Občas se stalo, že během tréninků dokonce i zvracel. Plán zahrnoval převážně cviky s volnými vahami, cviky s vlastní vahou i prvky gymnastiky. Tréninky obsahovaly vždy 2 svalové partie, které se od pondělí do pátku pravidelně střídaly. V sobotu měl herec volný den a v neděli pracoval na tom, co bylo třeba zlepšit. Během přípravy se vyhýbal kardiu o nízkých intenzitách a v tomto směru vyhledával spíše kruhové tréninky.
Nejtěžším bodem bylo pro Evanse dodržování jídelníčku o obsahu energie cca 3 500 kcal. Zakládal si zejména na vysokém příjmu bílkovin (2 g/kg tělesné hmotnosti), jejichž zdrojem bylo převážně kuře, další druhy masa a ryby. Často se v něm objevovaly také zeleninové saláty (vždy s dostatečným obsahem bílkovin), hnědá rýže, ovesné vločky, řecký jogurt, ořechy a ovoce. Co se týče suplementace, užíval herec hlavně syrovátkový protein, BCAA, glutamin, omega 3,6 a 9 mastné kyseliny a také kasein.
2. Dr. Smolder Bravestone (Jumanji) – Dwayne Johnson alias Rock
Dwayna “The Rock” známe z filmů jako Rychle a zběsile, Skyscraper, Pobřežní hlídka nebo Jumanji. Při pohledu na tuto obrovskou horu svalů nám však musí být jasné, že taková změna se člověku nestane jednoduše přes noc.
Johnson své postavy dosáhl díky kariéře profesionálního wrestlera víceméně postupně a ve špičkové formě se nyní udržuje po většinu roku. Obvykle se 3–4 dny v týdnu věnuje silovému tréninku, 2–3 dny kardiu a 1 den odpočívá. Jeho cílem je především nárůst svalové hmoty a udržení co nejnižšího procenta tělesného tuku. Dwaynův speciální tréninkový plán pro sérii filmů Jumanji zahrnoval:
5x týdně silový trénink jedné svalové partie: záda, prsa, nohy, ramena, ruce
2x týdně odpočinek
Co se týče stravování, je Dwayne velkým zastáncem whole foods (průmyslově minimálně zpracovaných potravin). Jeho jídelníček o energetické hodnotě 5 000–7 000 kcal tak z velké míry tvoří komplexní potraviny s minimálním množstvím “junk foods” a zpracovaných produktů v občasných cheat dnech. Dwayne jí 5–7 porcí denně a každé jídlo se snaží připravit maximálně nutričně vyvážené. Samozřejmostí v jeho jídelníčku je:
vysoký obsah kvalitních bílkovin (top zdrojem jsou pro něj zejména ryby, vaječné bílky a další druhy masa)
dostatek zeleniny a ovoce
dostatek komplexních sacharidů (rýže, sladké brambory, obiloviny), bez kterých, jak on sám tvrdí, by neměl dostatek energie pro tvrdý trénink
Ze suplementů “The Rock” užívá zejména: rybí olej, kasein, syrovátkový protein a aminokyseliny.
3. Rocky Balboa – Sylvester Stallone
Příběh ikonického boxera Rockyho Balboy minul opravdu jen málokoho. Jeho vzhled a dovednosti, které můžeme obdivovat na filmovém plátně, však daly jeho představiteli Sylvestru Stallonovi pěkně zabrat. V prvních dvou filmech o Rockym byla Stallonovým cílem spíše štíhlá, vyrýsovaná postava a první radikální změna nastala až v období mezi filmy Rocky II a III (tzn. v letech 1979–1985). V té době trénoval spolu s kulturistou Franco Columbem a během 6 týdnů této intenzivní spolupráce nabral téměř 4,5 kg.
Hodnota Stallonova tělesného tuku byla v té době neuvěřitelných 2,9 % (jak herec sám uvedl na svém instagramu). Odvrácenou stranou atraktivního vzhledu však byly tvrdé silové, kruhové a HIIT tréninky. Extrémní podmínky přípravy pak vygradovaly incidentem, kdy si Stallone během natáčení scény v Rockym IV poškodil srdce.V tabulce si můžete prohlédnout ochutnávku z hercových tréninků během přípravy na film Rocky III.
Ráno | Odpoledne | |
Pondělí | prsa/ramena | ruce/břicho |
Úterý | záda | nohy |
Středa | prsa/ramena | břicho |
Čtvrtek | ruce | břicho |
Pátek | nohy | záda |
Sobota | prsa/ramena | břicho |
Neděle | rest | rest |
Stallone se stravoval vesměs 5x denně a jeho dieta byla založená na vysokém obsahu bílkovin, sacharidech a středním až nízkém obsahu tuku. Stavebními kameny bylo zejména maso, ryby, rýže, vločky, ovoce a zelenina. Součástí přípravy však byla i období extrémních diet, kdy herec jedl jen opečený toast nebo malou porci ovesných sušenek s hnědou rýží, trochou tuňáka a denně pil úctyhodných 25 šálků kávy. Tyto fáze byly podle herce obzvláště náročné a přiznal, že i když na plátně možná vypadal dobře, uvnitř se cítil naprosto příšerně a že tato forma tréninků a stravování je dlouhodobě naprosto nepoužitelná. Ze suplementů Stallone zvolil syrovátkový protein, aminokyseliny, multivitaminy a také spalovače.
Měli bychom si z přípravy filmových hvězd brát příklad i my?
Život filmové hvězdy už ze své podstaty vyžaduje časté změny tělesných proporcí do různých rolí. Právě kvůli této různorodosti postav a také omezenému množství času zahrnují přípravy na roli často drastické postupy, které nejsou dlouhodobě udržitelné a pro “běžného” člověka jsou proto zcela nevhodné. U herců, kteří se musí vypracovat pouze pro film, jsou také typické obrovské nálože jídla a extrémně náročné tréninky, ke kterým si časem vypěstují doslova odpor. Po skončení natáčení pak nemají sebemenší chuť na sobě dále pracovat a těžce vydobytá forma mizí rychlostí blesku.
U běžné populace není na rozdíl od herců potřeba uchylovat se k těmto rychlým, agresivním a neudržitelným způsobům proměn. Extrémní postupy totiž ve finále často vyústí v nechuť k jídlu i cvičení, přejídání nebo vyhledávání “junk food”. Dokonce sám Sylvester Stallone se nechal po přípravě na film Rocky III slyšet, že kdyby měl “obyčejným” lidem něco poradit, bylo by to varování, aby ve cvičení a dietě nepodnikali šílenosti v podobě nějakých extrémů a raději se soustředili na své zdraví a dobrý pocit.
Co si z toho vzít?
Herci během přípravy na své role procházejí dramatickým koloběhem, ve kterém musí být jednou maximálně “vysekaní”, jednou hubení a někdy zase doslova obézní. Na tyto přeměny většinou mají jen malé množství času, a tak často sahají po extrémních a dlouhodobě neudržitelných způsobech diety i tréninků.
Zvracení při trénincích, odpor k jídlu i pohybu, hladovění, zranění a nesnesitelný pocit únavy a vyčerpání opravdu nejsou něčím, na co bychom měli při snaze dosáhnout našich cílů sázet. Cestu k vysněné postavě a zdravému životnímu stylu je totiž třeba budovat postupným a dlouhodobě udržitelným způsobem, se kterým nás budou tréninky bavit a budeme se cítit silní, v kondici a plní energie.