Jak ovlivňuje stav ústní dutiny celkové zdraví?

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáře
Jak ovlivňuje stav ústní dutiny celkové zdraví?
Image by senivpetro on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Dutina ústní je nezbytná pro zpracování potravy, ale také artikulaci nebo své imunitní funkce.
  • Dlouhodobě špatný stav úst může být spojen s mnoha závažnými zdravotními komplikacemi.
  • Součástí prevence onemocnění dutiny ústní je nejen důsledná hygiena, ale také celkový životní styl a pravidelná návštěva lékaře.

Dutina ústní jako multifunkční systém

Dutina ústní je počátečním místem celého trávicího traktu a má tak důležitou roli (nejen) v procesu přijímání potravy i tekutin. Jistě vás nepřekvapí její funkce mechanického zpracování potravy, utváření sousta pomocí slin, štěpení škrobů v potravě pomocí α-amylázy nebo vnímání chutí. Kromě toho však umožňuje také artikulaci, podílí se na tvorbě hlásek, vysílá signály do mozku či dalších částí trávicí soustavy, podílí se na imunitní funkci organismu, nebo napomáhá vyjádření vašich emocí.

Onemocnění týkající se dutiny ústní jsou zpravidla velmi nepříjemnou zkušeností a minimálně s lehčími formami se již jistě setkal úplně každý. Jedná se např. o zubní kaz, paradentóza (zánětlivé onemocnění dásní a zubního aparátu), infekční záněty dásní i sliznice úst, aftózní stomatitida, puchýřnaté dermatózy, poruchy hybnosti či citlivosti jazyka, onemocnění slinných žláz, prekancerózy nebo nádorová onemocnění.

Jaké jsou rizikové faktory pro rozvoj onemocnění ústní dutiny?

Zdraví dutiny ústní samozřejmě souvisí s celkovým životním stylem a také s (ne)prováděním důsledné péče. Mezi ty nejrozšířenější rizikové faktory patří:

  • kouření
  • nadměrná konzumace alkoholu (onemocnění dásní, zubní kaz, léze v ústech)
  • nedostatečná hygiena
  • zanedbávání pravidelných lékařských prohlídek
  • nadměrná konzumace jednoduchých cukrů ve stravě
  • nevhodně léčená autoimunitní nebo chronická onemocnění
  • slizniční infekce lidského papilomaviru (HPV)
  • vyšší věk (zejména v případě snížení tvorby slin)
  • stres

Jak dutina ústní souvisí s celkovým zdravím?

Dutina ústní tvoří se zbytkem těla propojený systém a jakékoliv problémy v této oblasti se tak promítají do chodu celého organismu. Dlouhodobé zanedbávání lékařské péče pak může vést např. k:

1. Endokarditida

Endokarditida je zánětlivé onemocnění vnitřní výstelky srdce (endokardu) a často postihuje také srdeční chlopně. Jedná se o velmi závažný stav, který úzce souvisí s infekcí v dutině ústní, a jeho riziko se zvyšuje např. i v případě větších stomatologických zákroků, kdy se bakterie mohou dostat do otevřené rány po zubu. Právě z toho důvodu mohou být po náročnějších a rizikovějších zákrocích indikována antibiotika – svou zkušenost s můžete mít např. po extrakci “osmiček”. 

2. Kardiovaskulární onemocnění

Výsledky některých studií naznačují, že špatné zdraví ústní dutiny souvisí se zvýšeným rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a také zvýšenou mortalitou (úmrtností). Tento jev pravděpodobně souvisí s rozvojem zánětlivého prostředí v těle, jakožto reakce na přítomnosti bakterií či infekce v ústech. Toto zánětlivé prostředí pak vede k poškození funkce vnitřní výstelky cév, ukládání aterosklerotických plátů atp., což může vyústit až v anginu pectoris (chronické omezené zásobení srdečního svalu krví a kyslíkem), infarkt myokardu nebo mrtvici.

Jiné studie k těmto závěrům nedocházejí, a upozorňují spíše na fakt, že lidé se špatným stavem ústní dutiny také častěji kouří a konzumují více alkoholu, což může výsledky výzkumu zkreslovat. Zda je tato souvislost skutečně kauzální, bude muset potvrdit další výzkum.

3. Zápal plic

Špatný stav dutiny ústní může ovlivňovat také respirační zdraví. Studie zkoumala výskyt i úmrtnost na zápal plic v souvislosti s pravidelnou ústní hygienou u žen starších 45 let. Výsledky naznačují, že zejména u osob v pokročilém věku může důsledná ústní hygiena přispět k jejich snížení, a je proto vhodné ji zařazovat do pravidelné zdravotní péče.

4. Předčasný porod a nízká porodní hmotnost plodu

Výzkum v posledních letech upozorňuje na důležitost optimálního zdraví ústní dutiny i v souvislosti s těhotenstvím. Zdá se totiž, že zejména v případě parodontitidy matky mohou patogenní bakterie kumulované v ústní dutině, spolu s dalšími faktory, vést k nevyžádanému spuštění porodní kaskády a tím i předčasnému porodu. I v tomto případě je nezbytné potvrzení kauzality dalšímu pracemi, lze však s určitostí konstatovat, že péče o ústní dutinu v těhotenství je prospěšná pro matku i dítě.

Jak ovlivňuje stav ústní dutiny celkové zdraví?
Image by zinkevych on Freepik

Jak tedy o dutinu ústní správně pečovat?

Prevence z vaší strany spočívá zejména v těchto bodech:

  • pečlivá dentální hygiena – pravidelné čištění zubů, používání mezizubních kartáčků a zubní nitě
  • výměna zubního kartáčku každé 3 měsíce
  • pravidelná návštěva zubního lékaře (1–2x ročně)
  • pravidelná návštěva dentální(ho) hygienist(k)y (á 6 měsíců)
  • omezení kouření
  • omezení konzumace alkoholu
  • omezení konzumace jednoduchých cukrů

Kdy je ráno nejlepší čas na čištění? Přečtěte si článek Je lepší čistit zuby před, nebo po snídani?

Co když máte ze zubaře strach?

Zejména starší generace mohou mít ze svých mladých let v zubařském křesle poměrně traumatické zážitky. Za poslední roky se však lékařská péče zdokonalila nejen po stránce technologické, ale také v přístupu k pacientovi. Mnoho stomatologických ordinací provádí veškeré zákroky (např. i odstranění zubního kazu) v lokální anestezii a ošetření je tak zcela bezbolestné.

Pokud máte ze zubaře opravdu hrůzu a máte tu možnost, doporučuji se zaregistrovat do ordinace ve větším městě, kde máte většinou k dispozici recenze dalších pacientů. Naprosto odlišný přístup mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti, kdy jsem po trhání několika zubů kvůli rovnátkům v dětství rovněž neměla k zubařům příliš vřelý vztah. Po změně lékaře však při návštěvách často nechybí mnoho k tomu, abych si v křesle během ošetření zdřímla.

Co si z toho vzít?

Dutina ústní má mnoho důležitých funkcí – od zpracování potravy, přes artikulaci až po vyjadřování emocí. Její stav však může ovlivnit i celkové zdraví organismu, a to zejména v případě srdce a cév, dýchací soustavy, nebo v období těhotenství. Rozhodně je proto na místě se o ni starat pomocí důsledné hygieny, pravidelné návštěvy lékaře a dodržování zásad zdravého životního stylu. I v případě, že máte ze zubaře strach vězte, že péče o pacienta se v posledních letech posunula výrazně k lepšímu, a preventivními prohlídkami můžete zabránit mnoha vážným komplikacím.

Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Hnědý cukr je zdravější než bílý! Kolikrát jsme se mohli dočíst podobné titulky v médiích, je to ale pravda? Je dobrá volba nahradit cukr ovocnými sirupy? To vše se dozvíte v dnešním článku!
Je lepší čistit zuby před, nebo po snídani?
Je lepší čistit zuby před, nebo po snídani?
Někomu je přirozené čištění zubů až po snídani, někdo čistí hned po probuzení. Co je ale nejlepší pro udržení zdravého chrupu?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Generační traumata: jak vás mohou ovlivnit události, které jste nezažili?
Generační traumata: jak vás mohou ovlivnit události, které jste nezažili?
Je všeobecně známo, že prožití traumatické události může daného člověka poznamenat po psychické i fyzické stránce. Věděli jste ale, že tyto události nemusíte vždy zažít pouze na vlastní kůži? Do jisté míry vás totiž mohou ovlivnit i prožitky předchozích generací...
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.