7 tipů, jak si zvýšit sebevědomí

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
7 tipů, jak si zvýšit sebevědomí
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Sebevědomí je pocit důvěry a jistoty ve vlastní schopnosti, hodnotu a kompetence.
  • Může být naučené a rozvíjené – jedná se o proces, který vyžaduje práci na sobě, sebe‑reflexi a sebe‑přijetí.
  • Lidé s vyšším sebevědomím mají tendenci být odolnější vůči stresu, projevují vyšší míru optimismu, jsou schopni se lépe vyrovnávat s kritikou a mají větší motivaci prosazovat se a dosahovat svých cílů.

Tu a tam se objeví den, kdy má člověk pocit, že se mu nic nedaří. Pokud se ale jedná o neustálý pocit nejistoty, může si to vybrat daň ve více aspektech vašeho života, od fyzického zdraví a emocionální pohody až po vztahy s blízkými lidmi. Tento článek se bude věnovat samotnému sebevědomí společně s tipy, jak jej jednoduše a efektivně zvýšit!

Co to vlastně sebevědomí je?

Sebevědomí je složitý psychologický pojem, který odráží vaši víru v sama sebe, vaše schopnosti, hodnotu a sebe‑přijetí. Jde o subjektivní pocit jistoty, který ovlivňuje myšlení, emoce a chování – zahrnuje vnitřní přesvědčení, že jste schopni se vyrovnat s výzvami, dosáhnout cílů a překonat překážky, a to i v situacích, které mohou být obtížné nebo nejisté. Zároveň je sebevědomí založeno na vašem sebehodnocení a vaší sebepercepční zkušenosti. Zahrnuje schopnost přijímat sami sebe se vším všudy: silnými stránkami, nedostatky a nedokonalostmi. Pokud máte vyšší úroveň sebevědomí, můžete se “cítit pohodlněji ve vaší kůži”, mít větší důvěru ve své rozhodování a jednání, a lépe se vyrovnávat se stresovými situacemi.

Sebevědomí je poměrně dynamické a může se lišit v různých oblastech vašeho života. Tedy to, že jej máte vyšší ve své pracovní roli neznamená, že ve vztazích nebo v určitých dovednostech nemůže být úroveň vašeho sebevědomí nižší. Díky tomu se na něm ale dá snáz pracovat pomocí sebe‑reflexe, sebehodnocení, uznávání svých úspěchů a práce na vašich slabších stránkách. Je to proces, který vyžaduje čas, úsilí a empatii.

Proč je tak důležité?

Jak jsme zmiňovali výše, sebevědomí ovlivňuje vaše mentální a emocionální blaho. Když máte vyšší úroveň sebe‑validace, máte tendenci být mentálně silnější a mít pozitivnější emocionální stav. Jste schopni lépe se vyrovnávat se stresovými situacemi, odolávat negativnímu sebepojetí a snižovat úzkostné stavy.

Sebevědomí vám také umožňuje aktivněji dosahovat cílů. Pokud věříte ve své schopnosti a hodnotu, máte větší motivaci a odhodlání dosahovat toho, po čem toužíte. Sebevědomí totiž posiluje vaši odvahu a vytrvalost při překonávání překážek a neúspěchů. Vytváříte si pozitivní vnitřní dialog, který vás povzbuzuje a podporuje na cestě při plnění těchto snů.

Sebevědomí ovlivňuje vaše vztahy s ostatními – když máte zdravé sebevědomí, vyzařujete sebejistotu a sebeúctu, což přitahuje pozitivní reakce od ostatních lidí. Máte tak větší pravděpodobnost navazovat zdravé vztahy, komunikovat sebevědomě a stanovovat si zdravé hranice. Vyšší sebevědomí může také posilovat schopnost vyjádřit se a prosadit se, což je důležité pro úspěch v profesním, ale i v osobním životě.

7 tipů, jak si zvýšit sebevědomí

7 tipů, jak zvýšit sebevědomí

  • Nebuďte k sobě přehnaně kritičtí: povědomí o svých nedostatcích a chybách je jistě důležité, daleko významnější je ale vyvážit konstruktivní sebereflexi s laskavostí a sebepřijetím. Pozitivní myšlení může pomoc zvýšit sebevědomí a podpořit váš osobní rozvoj.
  • Potvrzujte vlastní hodnotu: zkuste udělat “inventuru” věcí, co děláte správně. Klidně i maličkostí, protože právě na ty se nejčastěji zapomíná. Když si vybavíte, kolik pozitivních mikrorozhodnutí denně děláte (pomoc sousedovi s nákupem, asistence nadřízenému při důležité schůzce nebo jen poctivé třídění odpadu), může vám to pomoci soustředit se spíše na vaše kvality než nedostatky.
  • Starejte se o sebe: pokud máte tendence se neustále starat o potřeby ostatních a zapomínat na své vlastní, vážíte si sami sebe pouze minimálně. Přidání kvalitní self‑care do každodenní rutiny může pomoci čelit negativním myšlenkám a vybudovat si vlastní hodnotu. A přitom stačí tak málo, například můžete zkusit digitální detox, dopřávat si výživnější jídlo nebo pozvednout svou skin‑care rutinu o nové produkty.
  • Dodržujte pravidelnou fyzickou aktivitu: během fyzické aktivity se uvolňují endorfiny (hormony štěstí), které zlepšují náladu a snižují stres. Díky tomu cvičení pomáhá snížit a zmírnit úzkostlivé symptomy. Lepší nálada přispívá k většímu pocitu sebejistoty a sebevědomí.
  • Zaměřte se na své okolí: není nad to obklopit se milujícími a podporujícími lidmi. A to i z hlediska budování sebevědomí a přijetí. Zkuste si pravidelně plánovat schůzky na kávu a setkání se svými nejbližšími a nejdražšími. Pohled na sebe očima těch, kterým na vás záleží, vám pomůže ocenit vaše vlastní jedinečné vlastnosti a perspektivy.
  • Zkuste afirmace: neboli pozitivní výroky, které si pravidelně připomínáte. Opakováním afirmací si nejen vštěpujete pozitivní myšlení a přesvědčení o sobě samých, ale také posilujete pozitivní obraz sebe a odstraňujete negativní myšlenkové vzorce, které mohou bránit našemu sebevědomí. Je však důležité si uvědomit, že by měly být vždy autentické a reálné. Musíte věřit v to, co si říkáte, a být schopni si to představit jako pravdivé.
  • Pracujte s terapeutem: kvalifikovaný terapeut vám může pomoci prozkoumat obavy a nejistoty tím, že pochopíte, odkud pocházejí. Navíc také poradí techniky pro navigaci v situacích, které naruší vaši důvěru.

Co si z toho vzít?

Sebevědomí a sebejistota patří mezi důležité pocity jistoty ve vlastní schopnosti a hodnotu. Lidé s vyšším sebevědomím jsou odolnější vůči stresu, projevují optimismus a lépe se vyrovnávají s kritikou, jelikož tento stav ovlivňuje mentální a emoční blaho jedinců společně s motivací a vztahy s ostatními. Ke zvýšení sebevědomí je důležité být laskavý sám k sobě, potvrzovat vlastní hodnotu, starat se o sebe a pravidelně cvičit. Podpora ze strany okolí, afirmace a případně pomoc terapeuta jsou další užitečné nástroje, které pro posílení sebevědomí můžete využít.

Perfekcionismus: jak škodí psychice, zdraví, i fyzickému výkonu?
Perfekcionismus: jak škodí psychice, zdraví, i fyzickému výkonu?
Leckdo by si mohl myslet, že perfekcionismus vlastně vybízí k vyšší produktivitě – opak je ale pravdou. Proč vám tato osobnostní dispozice může bránit v dosažení cíle a jak se s perfekcionismem vypořádat, se dozvíte v článku.
Asertivní techniky jako klíč ke spokojenosti a lepší produktivitě
Asertivní techniky jako klíč ke spokojenosti a lepší produktivitě
Znáte to – pro druhé byste se klidně rozkrájeli, ale ve většině případů to pro vás končí spíše stresem a frustrací... Ale stejně příště neřeknete "ne"... Co by si lidi pomysleli? Dnešní článek vám prozradí, jak okolí asertivně sdělovat své potřeby, a být tak spokojenější i produktivnější.
20 letních sportů: Kolik při nich spálíte kalorií a který je nejlepší na hubnutí?
20 letních sportů: Kolik při nich spálíte kalorií a který je nejlepší na hubnutí?
Léto pro mnohé z nás představuje nejoblíbenější část roku plnou sluníčka, vodních radovánek a skvělého počasí, které přímo vybízí ke sportování. Víte, kolik kalorií při konkrétních sportech spálíte?
Imposter syndrom: Nejsem dost dobrý/á a měl/a jsem prostě jen štěstí
Imposter syndrom: Nejsem dost dobrý/á a měl/a jsem prostě jen štěstí
Maturitu vám kdysi dali, jen aby se neřeklo, přijímačky jste udělali díky chybě v systému a v práci vás vlastně přijali omylem...Je vám to povědomé? Co je imposter syndrom, a jak vám může zkomplikovat život, se dozvíte v novém článku.
Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější
Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější
Možná nejste tak úplně spokojeni s tím, jak svá chytrá zařízení používáte. Zároveň si nevíte rady s tím, jak z toho začarovaného kruhu ven. Připravili jsme pro vás pár praktických tipů, díky kterým se naučíte používat vychytávky moderní doby chytře.
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?