Jak vyzrát na chrápání?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Jak vyzrát na chrápání?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Chrápání je problémem příležitostně trápícím zhruba 45 % dospělé populace.
  • Příčiny mohou být různé, od alergií a nachlazení, po obezitu nebo anatomické rysy.
  • Změny životního stylu, jako je regulace hmotnosti, vyhýbání se alkoholu a sedativům či spaní na boku, mohou pomoci tento neduh omezit.

Hlavní příčiny chrápání

Příčiny chrápání jsou různorodé, existuje ovšem několik častějších zdrojů - například zúžení dýchacích cest, které může být způsobeno při ucpaném nose, alergiích či nachlazení. Kvůli ucpání nosu a otoku hrdla je pak vytvářen onen charakteristický “chrupavý” zvuk. Významným faktorem může být také obezita –nadměrná hmotnost často vede ke zvýšenému tlaku na dýchací cesty a tím pádem k jejich zúžení. Může se ovšem jednat také o anatomické rysy, jako jsou deformity nosní přepážky nebo polypy v nosohltanu, bránící volnému proudění vzduchu.

Svou roli hraje ale také konzumace alkoholu a užívání určitých léků. Tito činitelé zpravidla uvolňují svaly a tkáně, včetně těch v dýchacích cestách, což podněcuje k větší pravděpodobnosti vzniku chrápání. Stejně tak kouření tabáku, které často způsobuje podráždění, v horších případech i zánět dýchacích cest.

S chrápáním může souviset i spánková apnoe. K té dochází při zpomalení či úplné odmlce dýchání na více než 10 sekund bez přerušení. Průtok vzduchu je v takové chvíli snížen na méně než 90 procent normálu a může vést ke zvýšenému riziku mrtvice a rozvoji onemocnění srdce a cév. Z toho důvodu tento stav vyžaduje neprodleně léčbu. 

Jaké mohou být dopady na zdraví?

Chrápání může mít škodlivé dopady na zdraví jedince, a to z fyzického i psychického hlediska. Nejkritičtějším rizikem je již výše zmíněná spánková apnoe, která je spojována se zvýšeným rizikem srdečních chorob, včetně infarktu či mrtvice. Častější obtíží je ovšem nekvalitní spánek následovaný chronickou únavou, sníženou koncentrací a podrážděností během dne, což může ovlivnit nejen váš pracovní výkon, ale také osobní vztahy.

Kvůli tlaku z nekvalitního spánku se navíc u některých jedinců objevují pocity frustrace, následně vedoucí k úzkostným či depresivním stavům. Chrápání může rovněž  ovlivňovat i lidi ve vašem okolí, což podněcuje  například k odděleným ložnicím apod.  

Jak vyzrát na chrápání?
Image by Freepik

Diagnostika a léčba 

Pokud máte i vy pocit, že vám chrápání narušuje fyzickou či psychickou pohodu, určitě je na místě objednání se na konzultaci se specialistou na spánkové poruchy nebo otorinolaryngologem. Během ní se získá podrobná anamnéza a především informace o možných metodách léčby. Pro potvrzení vám může být doporučeno noční polysomnografické vyšetření, během kterého se monitoruje spánek a zjišťují se různé fyziologické parametry (svalová aktivita, dýchání a srdeční rytmus).

Díky těmto údajům lékař lépe identifikuje příčiny chrápání a doporučí vhodnou léčbu vyhovující vašim osobním potřebám a preferencím. V některých případech je doporučeno další specializované vyšetření, například endoskopie nosohltanu, pro zhodnocení anatomické struktury dýchacích cest a stanovení případných překážek nebo abnormalit, které by mohly k problému s chrápáním přispívat.

Tipy pro prevenci

Existuje několik způsobů minimalizace rizika chrápání, které nevyplývá z onemocnění. Patří mezi ně:

  • Pravidelná spánková rutina: ačkoli se může rada “vstávat a chodit spát v podobnou hodinu každý den” zdát jako klišé, je to právě vhodný cirkadiánní rytmus zajišťující dostatečnou kvalitu spánku, a tedy i minimalizaci možných příčin chrápání. 
  • Regulace tělesné hmotnosti: udržování zdravé hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita může být cenným pomocníkem při korigování tlaku na vaše dýchací cesty. 
  • Omezení konzumace alkoholu a tabáku: eliminací návykových látek zamezíte uvolňování svalů a tkání v dýchacích cestách, tedy i chrápání. 
  • Poloha spánku: některé polohy spánku mohou podporovat volný proud vzduchu a minimalizovat šance na vznik chrápání, patří mezi ně například ta na boku. 
  • Léčba přetrvávajícího ucpání nosu: ať už se jedná o alergie či chronické nachlazení, je na místě jej řešit se svým lékařem (nejen kvůli eliminaci chrápání).

Co si z toho vzít?

Chrápání je nesnáz, která v určitém období života trápí téměř polovinu populace. Zároveň se může jednat o předzvěst závažnějších zdravotních problémů, diagnostika je tedy v případě fyzických, ale i psychických obtíží klíčová. Kromě lékařských intervencí však existuje několik preventivních opatření, která mohou minimalizovat riziko vzniku či zhoršení chrápání. Patří mezi ně například poloha při spánku či omezení konzumace alkoholu a tabáku.

Akupresurní podložka a její účinky na zdraví
Akupresurní podložka a její účinky na zdraví
Akupresurní podložky v poslední době zažívají velký boom – jsou však slibované benefity skutečně podložené studiemi? A kdo by se měl této metodě raději vyhnout?
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Kvalitní spánek je klíčový pro naše zdraví, úspěšné hubnutí i nabíraní svalové hmoty! Co ale dělat, když už nic nezabírá, nemůžeme usnout a skoro jsme už zapomněli na to, jaký je pocit, pořádně se vyspat?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Naše tělo se řídí podle cirkadiánního rytmu. Tělesné nastavení není radno obcházet, můžete si akorát zadělat na problém. Podívejte se, jak tento rytmus funguje, co ho udává a jak ho můžete sami podporovat, abyste se ve vašem těle cítili lépe.
Jak správně spát a vyhnout se bolesti zad?
Jak správně spát a vyhnout se bolesti zad?
Bolesti zad jsou oříškem, které dokáží znepříjemnit den každému, jak z fyzického, tak psychického hlediska. Krom základních pouček jako pravidelný pohyb atd. se zaměřte na polohu, v níž spáváte. V tomto článku naleznete jednoduché tipy, díky kterým můžete ulevit vaší bolesti během pár dní!
9 tipů, jak zlepšit spánek
9 tipů, jak zlepšit spánek
Kvalita spánku se za poslední desetiletí značně zhoršila, přitom je tento odpočinek pro naše zdraví zcela zásadní. V tomto článku jsme si pro vás připravili 10 tipů, díky nimž zrychlíte usínání, zkvalitníte svou spánkovou rutinu a tím také velice jednoduše zlepšíte váš fyzický i psychický stav!
Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat
Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat
S depresí se ve světě potýká 300 milionu lidí a v České republice je to každý třetí člověk. Užívání antidepresiv stoupá, ale nejsou řešením. A přitom stačí znát pár základních zlepšení životního stylu. Co nám pomůže v boji proti špatné náladě?
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Míra světové obezity se v posledních 50 letech ztrojnásobila, což z této choroby činí doslova epidemii 21. století. Nejedná se totiž pouze o kosmetický problém. Co se při obezitě ve vašem těle vlastně děje a jak uspět při její léčbě?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!