- Chrápání je problémem příležitostně trápícím zhruba 45 % dospělé populace.
- Příčiny mohou být různé, od alergií a nachlazení, po obezitu nebo anatomické rysy.
- Změny životního stylu, jako je regulace hmotnosti, vyhýbání se alkoholu a sedativům či spaní na boku, mohou pomoci tento neduh omezit.
Hlavní příčiny chrápání
Příčiny chrápání jsou různorodé, existuje ovšem několik častějších zdrojů - například zúžení dýchacích cest, které může být způsobeno při ucpaném nose, alergiích či nachlazení. Kvůli ucpání nosu a otoku hrdla je pak vytvářen onen charakteristický “chrupavý” zvuk. Významným faktorem může být také obezita –nadměrná hmotnost často vede ke zvýšenému tlaku na dýchací cesty a tím pádem k jejich zúžení. Může se ovšem jednat také o anatomické rysy, jako jsou deformity nosní přepážky nebo polypy v nosohltanu, bránící volnému proudění vzduchu.
Jak markantním způsobem ovlivňuje vyšší váha váš život se dozvíte v článku Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Svou roli hraje ale také konzumace alkoholu a užívání určitých léků. Tito činitelé zpravidla uvolňují svaly a tkáně, včetně těch v dýchacích cestách, což podněcuje k větší pravděpodobnosti vzniku chrápání. Stejně tak kouření tabáku, které často způsobuje podráždění, v horších případech i zánět dýchacích cest.
S chrápáním může souviset i spánková apnoe. K té dochází při zpomalení či úplné odmlce dýchání na více než 10 sekund bez přerušení. Průtok vzduchu je v takové chvíli snížen na méně než 90 procent normálu a může vést ke zvýšenému riziku mrtvice a rozvoji onemocnění srdce a cév. Z toho důvodu tento stav vyžaduje neprodleně léčbu.
Jak na co nejkvalitnější noční odpočinek poradí článek 9 tipů, jak zlepšit spánek!
Jaké mohou být dopady na zdraví?
Chrápání může mít škodlivé dopady na zdraví jedince, a to z fyzického i psychického hlediska. Nejkritičtějším rizikem je již výše zmíněná spánková apnoe, která je spojována se zvýšeným rizikem srdečních chorob, včetně infarktu či mrtvice. Častější obtíží je ovšem nekvalitní spánek následovaný chronickou únavou, sníženou koncentrací a podrážděností během dne, což může ovlivnit nejen váš pracovní výkon, ale také osobní vztahy.
Kvůli tlaku z nekvalitního spánku se navíc u některých jedinců objevují pocity frustrace, následně vedoucí k úzkostným či depresivním stavům. Chrápání může rovněž ovlivňovat i lidi ve vašem okolí, což podněcuje například k odděleným ložnicím apod.
Jak odlišit špatnou náladu od horších stavů a především jak s nimi bojovat se dozvíte v článku Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat!
Diagnostika a léčba
Pokud máte i vy pocit, že vám chrápání narušuje fyzickou či psychickou pohodu, určitě je na místě objednání se na konzultaci se specialistou na spánkové poruchy nebo otorinolaryngologem. Během ní se získá podrobná anamnéza a především informace o možných metodách léčby. Pro potvrzení vám může být doporučeno noční polysomnografické vyšetření, během kterého se monitoruje spánek a zjišťují se různé fyziologické parametry (svalová aktivita, dýchání a srdeční rytmus).
Díky těmto údajům lékař lépe identifikuje příčiny chrápání a doporučí vhodnou léčbu vyhovující vašim osobním potřebám a preferencím. V některých případech je doporučeno další specializované vyšetření, například endoskopie nosohltanu, pro zhodnocení anatomické struktury dýchacích cest a stanovení případných překážek nebo abnormalit, které by mohly k problému s chrápáním přispívat.
Článek Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život? odhalí pozitiva spací rutiny!
Tipy pro prevenci
Existuje několik způsobů minimalizace rizika chrápání, které nevyplývá z onemocnění. Patří mezi ně:
- Pravidelná spánková rutina: ačkoli se může rada “vstávat a chodit spát v podobnou hodinu každý den” zdát jako klišé, je to právě vhodný cirkadiánní rytmus zajišťující dostatečnou kvalitu spánku, a tedy i minimalizaci možných příčin chrápání.
- Regulace tělesné hmotnosti: udržování zdravé hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita může být cenným pomocníkem při korigování tlaku na vaše dýchací cesty.
- Omezení konzumace alkoholu a tabáku: eliminací návykových látek zamezíte uvolňování svalů a tkání v dýchacích cestách, tedy i chrápání.
- Poloha spánku: některé polohy spánku mohou podporovat volný proud vzduchu a minimalizovat šance na vznik chrápání, patří mezi ně například ta na boku.
- Léčba přetrvávajícího ucpání nosu: ať už se jedná o alergie či chronické nachlazení, je na místě jej řešit se svým lékařem (nejen kvůli eliminaci chrápání).
Co si z toho vzít?
Chrápání je nesnáz, která v určitém období života trápí téměř polovinu populace. Zároveň se může jednat o předzvěst závažnějších zdravotních problémů, diagnostika je tedy v případě fyzických, ale i psychických obtíží klíčová. Kromě lékařských intervencí však existuje několik preventivních opatření, která mohou minimalizovat riziko vzniku či zhoršení chrápání. Patří mezi ně například poloha při spánku či omezení konzumace alkoholu a tabáku.