Kterých chyb se dopustila Adenike Endtová v příspěvku o potréninkové výživě?

26. 6. 2019
Komentáře
3
Kterých chyb se dopustila Adenike Endtová v příspěvku o potréninkové výživě?
obrázek z Instagram.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Sportovní výživa je v dnešní době uznávanou vědeckou disciplínou, která pomáhá všem sportovcům v dosahování jejich cílů a lepších výkonů. Často se však nejen ke sportovní výživě vyjadřuje řada lidí bez adekvátních znalostí. Bohužel tak (v dobré víře toho, že chtějí pomáhat) šíří výživové mýty a dezinformace. Toho se ve svém postu na Instagramu, který má přes 4 000 "srdíček", dopustila i jinak velmi sympatická závodnice v bikiny fitness Adenike Endtová.

Jakožto úspěšná bikini fitness závodnice má Adenike spoustu sledujících na sociálních sítích, kterým se snaží předávat rady, jak dosáhnout svých cílů. Ne vždy je však dobře míněná rada fakticky správná. Stává se z ní pak dezinformace, která se jako lavina šíří dál. Proto Aktin cítí potřebu výrok Adenike uvést na pravou míru, aby o těchto mýtech bylo konečně jasno.

Co touto reakcí chceme objasnit?

 • Jestli musíme přijmout jako první živinu po tréninku sacharidy
 • Je pravda, že si naše tělo přemění samotný protein po tréninku na energii?
 • Rostou svaly na objemu díky jizvám, které v nich po tréninku vznikají?

“Tělo hnedka po tréninku je schopný přijmout jen sacharidy a vy když mu tam pošlete ten protein, tak je tak vyčůraný, že si ten protein složitě přemění na energii, takže to tělo ještě zatížíme.” Mylně vysvětluje na Instagramu Adenike Endtová

Dále také Endtová dodává: “Víte proč je protein ihned po tréninku vlastně blbost a vyhozený peníze za něj do hajzlíku?” Tímto nesmrtelným mýtem se řada lidí bohužel řídí ještě dnes.

Z jaké myšlenky tento mýtus vlastně vychází?

 • Mýtus vychází z přesvědčení, že tělo potřebuje jako první doplnit sacharidy (zásobní svalový glykogen) a až poté můžeme přijmout protein, abychom díky němu začali s budováním svalstva. Samotný protein po tréninku tělo nevyužije na stavbu svalů a využije ho právě na tvorbu sacharidů, které žádá doplnit přednostně.

Jaká je pravda o příjmu bílkovin a sacharidů po tréninku pro růst svalů? Opravdu naše tělo přemění protein po tréninku na sacharidy?

 • Ve studii Staplese byly porovnávány 2 skupiny sportovců. Jedna skupina hned po tréninku přijala 25 g syrovátkového proteinu, druhá skupina 25 g proteinu a 50 g sacharidu maltodextrinu. U obou skupin bylo po tréninku dosaženo stejné stimulace tvorby svalových bílkovin i stejného snížení svalového rozpadu. 
Kterých chyb se dopustila Adenike Endtová v příspěvku o potréninkové výživě?

Adenike dále vysvětluje: “Když nám nejde vyloženě jen o hubnutí - je ideální gainer, který obsahuje menší procento proteinu a více cukru, který ale jde hned do svalů a přinese tam ten protein!”

Musí mít protein "nosič" v podobě cukru, aby byl protein správně dopraven ke svalům? 

 • Tento mýtus pochází z tvrzení, že aby se aminokyseliny z přijatého proteinu dostaly do svalů (a tělo si je nepřetvořilo na sacharidy), musíme zároveň dodat sacharidy, které pomohou uvolnit hormon inzulin a ten svalové buňky otevře pro příjem sacharidů a aminokyselin.

Co nám o tomto problému opravdu říká fyziologie?

 • Opět se ukazuje, že sacharidy (např. ve formě gaineru) po tréninku nutně přijímat nemusíme a jejich příjem se odvíjí čistě od našich potřeb, cílů a celkového zastoupení v jídelníčku. Gainer je tak typicky vhodný pro lidi, kteří mají velké nároky na příjem energie. 

“My vlastně na tréninku trháme a škubeme ty svalová vlákna a jak se ten sval hojí (svalovka), tak na něm vlastně vzniká jizva a ta jizva dělá ten objem toho svalu, že nám rostou svalíky, vcelku brutální sado‑maso, co?” Opravdu?

K poškození svalových vláken při tréninku opravdu může zcela běžně docházet a ukazuje se, že právě svalové poškození může hrát důležitou roli při růstu svalové hmoty.

Jizva nedělá objem svalu, ale vzniká na svalech po těžších poraněních...

 • Růst svalů připodobňovat k tvorbě jizvy opravdu nelze. Uveďme si jeden příklad. Vazivová tkáň v podobě jizvy se tvoří např. v srdečním svalu po prodělání infarktu myokardu a určitě pro vás nebude překvapením, že kvůli vzniklé jizvě srdce často zdaleka nepracuje tak dobře. Vazivová tkáň je totiž neplnohodnotná a není schopna vykonávat kontrakce jako zdravá svalová tkáň (Horký, 2011). 
 • I v kosterním svalstvu může při těžších poraněních tvorba jizvy skutečně nastat a prakticky není jiná možnost, jak takové zranění zahojit. Tento proces ale nevede k růstu svalů a rozhodně není z tohoto pohledu žádoucí. Navíc se tvorbou jizvy zhoršuje funkce svalu. Kosterní svaly však své běžné poškození tréninkem naštěstí neopravují tvorbou jizev a logicky kvůli tomu nerostou a ani nezískávají na objemu.

Silovým tréninkem svaly poškodíme v podobě mikrotraumat, nikoliv jizev

 • Silový trénink vede k poškození svalstva (tzv. mikrotraumatům) a zároveň podporuje jeho růst tím, že stimuluje tvorbu svalových bílkovin, kterou můžeme ještě navýšit příjmem proteinů a následně dalších živin v potréninkovém období. 
 • Růst svalů je dán rozdílem mezi proteosyntézou (tvorbou) svalových bílkovin (anabolické reakce) a jejich rozpadem (poškozením, katabolickými reakcemi). Podle toho, jaké z těchto reakcí převáží, nám svaly celkově rostou, nebo ubývají.
Kterých chyb se dopustila Adenike Endtová v příspěvku o potréninkové výživě?

Co si z toho vzít? Důvěřuj, ale prověřuj... 

V dnešní době se k otázkám výživy vyjadřuje téměř každý, a proto je zapotřebí čerpat z kvalitních zdrojů, které jsou založeny na faktech a nikoliv brát pravdivost informací podle počtu followerů, sixpacku nebo celkově namakané postavy. Pro běžného čtenáře může být vyznat se v těchto informacích skutečně obtížné a je vysoké riziko, že si můžeme naše informační zdroje vybírat nesprávně. 

Pokud sledujete různé informační kanály s informacemi o výživě, zkuste si dohledat, kdo za podávanými informacemi stojí, jaké má vzdělání, zda se nadále vzdělává, z jakých zdrojů vychází on sám a zda jeho jedinou kvalifikací pro podávání rad o výživě není pouze několik vítězství na soutěžích ve fitness. Vypracovaný six‑pack a kulatý zadek ještě nemusí zaručovat kvalitu informací...

[Instagram]

Co jíst a jak suplementovat před tréninkem?
Co jíst a jak suplementovat před tréninkem?
Co bychom měli před tréninkem jíst, když chceme podpořit sportovní výkon? A má vůbec smysl něco jíst, vždyť by nám mohla stačit taková bullet-proof káva... Nebo je to všechno trochu složitější?
Rozum v troubě s Vaňkem a Havlíčkem: Přidávat protein do jídla může jen 150kilové hovado!
Rozum v troubě s Vaňkem a Havlíčkem: Přidávat protein do jídla může jen 150kilové hovado!
Bílkoviny alias proteiny potřebujeme denně. Můžeme si tak v klidu protein po tréninku nebo klidně přidat jako přísadu do pečení. Roman Vaněk s Petrem Havlíčkem na věc mají ale jiný názor! Pojďme si vše uvést na pravou míru!
Jak by mělo vypadat perfektní potréninkové jídlo a suplementace?
Jak by mělo vypadat perfektní potréninkové jídlo a suplementace?
Stále dokola slýcháme, co by mělo dokonalé potréninkové jídlo obsahovat a stále jsou na to odlišné názory. Dali jsme dohromady vše, co věda ví, a sepsali pro vás kompletní návod na dokonalou potréninkovou výživu a suplementaci!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!