Hyperlordóza: jak vzniká a jaké jsou možnosti léčby?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Hyperlordóza: jak vzniká a jaké jsou možnosti léčby?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Hyperordóza je lékařský název pro nadměrné zakřivení páteře směrem vpřed v oblasti krku nebo dolní části zad.
 • Právě oblast kříže bývá náchylnější k chronické bolesti a nepohodlí než většina ostatních částí těla.
 • V některých případech může působit bolest (kterou zažije v určité fázi jejich života přibližně 80 % lidí)  či dokonce vyžadovat chirurgický zákrok.

Ztuhlost a bolest zad patří mezi nejčastější příčiny fyzického diskomfortu, který může snadno ovlivnit i psychickou stránku člověka. Přičiny mohou být různé, od špatného držení těla, přes obezitu, ale také například nadměrné zakřivení páteře směrem vpřed. Co to vlastně hyperlordóza je, jaké jsou její typy a druhy léčby se dozvíte v tomto článku!

Co je lordóza?

Ačkoli se tak může zdát, páteř není přirozeně zcela rovná – fyziologická zakřivení se nachází v oblasti krku, horní a spodní části zad. Tyto křivky tvarující tvar S se nazývají lordotické (krk a spodní část zad) a kyfotické (křížová oblast a horní část zad). Díky nim může vaše páteř:

 • unést váhu hlavy
 • stabilizovat a udržovat strukturu těla
 • pružně se pohybovat a ohýbat
 • absorbovat nárazy

Lordóza se vztahuje k vaší přirozené lordotické křivce. Může ale nastat případ, kdy se křivka vyklenuje příliš směrem před. Ten se nazývá hyperlordóza a může vytvářet nadměrný tlak na spodní část vašich zad a krk, způsobující bolest, nepohodlí, v horších případech i neschopnost pohybu.

Léčba závisí na tom, o jak závažné vyklenutí se jedná. V některých případech je ji možné provádět doma pomocí cvičení. Přesto vždy doporučujeme napřed navštívit lékaře a probrat s ním příčiny i právě následující léčbu. Velká část flexibility, mobility a každodenních činností závisí na zdraví páteře. Včasná léčba hyperlordózy může pomoci předejít komplikacím v pozdějším životě (artritida a chronické bolesti zad).

2 typy lordózy

1. Bederní hyperlordóza

Hyperlordóza v dolní části zad (bederní páteře) je jejím nejčastějším typem. Nejjednodušší způsob “sebekontroly” tohoto stavu je si lehnout na záda na rovný povrch. Neměli byste být schopni zasunout ruku do malého prostoru mezi vašimi zády a zemí. V případě, že to jde, se zkuste postavit a prohlédnout se z boku – pokud přehnaně (ale bez námahy) vysazujete pánev a máte jakoby trčící bříško, může se jednat právě o hyperlordózu.

2. Krční hyperlordóza

U zdravé páteře by měl váš krk vypadat jako na obrázku zcela vlevo (lehce zakřivený směrem vpřed). V případě, že takto váš krk nevypadá se může jednat o cervikální hyperlordózu, která znamená nadměrné prohnutí této křivky.

Hyperlordóza: jak vzniká a jaké jsou možnosti léčby?

Nejčastější příčiny hyperlordózy

Nepřirozené vyklenutí částí páteře může postihnout lidi jakéhokoli věku. Určité stavy a faktory ale mohou riziko zvýšit.

 • Traumatická hyperlordóza: způsobená poraněním páteře (například zlomeninou).
 • Vrozená hyperlordóza: může pocházet z dědičného stavu, jako je achondroplazie (disproporcionálního trpaslictví s krátkými končetinami).
 • Posturální hyperlordóza: způsobena nevhodným držením těla. Nadváha nebo oslabení břišních svalů také zvyšuje riziko, neboť oba faktory zatěžují dolní část zad.
 • Neuromuskulární hyperlordóza: některé nervosvalové poruchy mohou způsobit právě hyperlordózu, včetně svalové dystrofie a mozkové obrny.
 • Postchirurgická hyperlordóza: důsledek operace zad, která činí páteř méně stabilní (laminektomie nebo selektivní dorzální rhizotomie).
 • Sekundární hyperlordóza: důsledek nějakého jiného patologického stavu – pravděpodobně jiného typu zakřivení páteře, jako je kyfóza nebo skolióza.
 • Spondylolistéza: stav páteře, při kterém jeden z dolních obratlů “sklouzne” dopředu na kost níže. Obvykle se léčí fyzioterapií nebo chirurgickým zákrokem.
 • Osteoporóza: onemocnění kostí, které způsobuje ztrátu jejich hustoty, a to zvyšuje riziko zlomenin.

Diagnostika a léčba hyperlordózy

Pokud cítíte nebo se jen domníváte, že byste s nějakým typem hyperlordózy mohli mít problémy, je na místě navštívit svého lékaře či jiného odborníka. Ten provede fyzickou prohlídku, dozeptá se na příznaky a pomůže určit přesnou diagnózu. Po zúžení možných příčin se domluvíte na potenciálních testech, včetně rentgenových snímků páteře pro určení úhlu lordotické křivky.

Většina lidí s hyperlordózou nevyžaduje speciální lékařský zásah (pokud se nejedná o závažný případ). Léčba pak závisí na tom, jak abnormální je vaše křivka a na přítomnosti dalších příznaků. Možnosti zahrnují:

 • léky pro snížení bolesti a otoku
 • fyzioterapii a cvičení pro posílení svalů a rozsahu pohybu
 • redukci hmotnosti
 • operaci
 • doplňky výživy (například vitamín D)

cviky pro správné držení těla

Ačkoli jsou tyto cviky obecně doporučovány, vždy napřed doporučujeme konkrétní rutinu vybírat s fyzioterapeutem či lékařem v závislosti na konkrétním stavu lordózy.

1. Změna polohy pánve na cvičebním míči

Toto cvičení pomáhá s korektní polohou pánve, protahuje a posiluje břišní svaly i svaly extenzorů zad. Jediným potřebným vybavením je cvičební míč. Na něj se posaďte s nohama na šířku boků, rameny dozadu a neutrálním postavením páteře. Vaše kolena byla měla být v úhlu 90 stupňů. Následně boky nakloňte a zakulaťte spodní část zad stažením břišních partií (podsazení páteře). Podržte 3 sekundy. Poté opačně nakloňte boky dopředu a prohněte záda (vysazení páteře). Opět držte 3 sekundy. Opakujte 10krát na obě strany.

2. Zvedání protilehlých končetin na čtyřech

Postavte se na kolena a dlaně. Myslete na zpevněný střed těla, páteř v přirozeném zakřivení, hlavu v prodloužení páteře. Následně protilehlou horní a dolní končetinu pomalu a kontrolovaným způsobem natáhněte tak, aby byly v natažené vodorovně se zemí a v jedné rovině s trupem. V této pozici vydržte 3 sekundy. Vraťte se do výchozí polohy a stejný pohyb vykonejte s druhou dvojicí končetin. Opakujte 10krát na obě strany.

3. Mrtvý brouk

Toto dynamické cvičení pomáhá udržovat stabilní páteř. Zaměřuje se na příčný břišní sval, který je nezbytný pro její stabilizaci. Nejdřív si opět lehněte na záda, ruce i nohy (pokrčené v kolenou) směřujte jakoby nahoru od těla. Zhluboka se nadechněte do dutiny břišnípři výdechu zasuňte žebra,a spusťte současně levou paži a pravou nohu, dokud se nebudou vznášet několik centimetrů nad zemí. Vraťte se do výchozí pozice a opakujte na druhou stranu. Celkem opakujte 10krát. TIP: začátečníci mohou cvik praktikovat pouze pohyby nohou a rukama nataženýma směrem ke stropu.

4. “Rozšíření” kyčlí

Toto cvičení zvyšuje sílu a stabilitu ve svalech dolní části zad a pánevní oblasti. Lehněte si na břicho s rukama po boku nebo zastrčenými pod hlavou. Natáhněte nohy přímo za sebe.

Zhluboka se nadechněte a při výdechu přitáhněte pupík směrem k páteři. V ideálním případě byste měli mít pocit, jako byste se snažili zvednout břicho z podložky, aniž byste doopravdy pohnuli páteří. V této kontrakci zvedněte jednu nohu z podložky a zkuste se zaměřit na zapojení velkých hýžďových svalů. Vydržte 3 sekundy. Opakujte 10krát a následně vystřídejte nohy.

Co si z toho vzít?

Hyperlordóza je přehnané zakřivení páteře směrem vpřed, v oblasti krku nebo dolní části zad. Existuje několik příčin a rizikových faktorů, včetně vrozených stavů, nevhodného držení těla a zranění. Jedinci s mírnou hyperlordózou obvykle nepotřebují lékařský zákrok ani náročný způsob léčby – nejčastější možností je fyzioterapie. Pro diagnostiku ovšem vždy doporučujeme navštívit lékaře či jiného odborníka.

Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Funkční chodidla: jaký vliv mají na zdraví a výkonnost?
Funkční chodidla: jaký vliv mají na zdraví a výkonnost?
Funkce chodidel se promítá do postury i pohybového stereotypu – není proto divu, že případné vady mohou negativně ovlivnit vaše zdraví i sportovní výkon. Jak se tedy o svá chodidla starat, a na co si dát pozor?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nejlepší cviky na záda s vlastní váhou doma!
Nejlepší cviky na záda s vlastní váhou doma!
Opomíjené zádové svaly se mohou začít bolestivě ozývat třeba v období, kdy sedíme déle, než jsme zvyklí. Věnovat bychom jim měli stejnou pozornost jako třeba bicepsům nebo našim sedacím partiím. Po vyzkoušení těchto 5 cviků nám jistě dáte zapravdu, že i doma dokážete budovat silná záda, která poskytnou vaší páteři skvělou oporu.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.