- Hyperordóza je lékařský název pro nadměrné zakřivení páteře směrem vpřed v oblasti krku nebo dolní části zad.
- Právě oblast kříže bývá náchylnější k chronické bolesti a nepohodlí než většina ostatních částí těla.
- V některých případech může působit bolest (kterou zažije v určité fázi jejich života přibližně 80 % lidí) či dokonce vyžadovat chirurgický zákrok.
Ztuhlost a bolest zad patří mezi nejčastější příčiny fyzického diskomfortu, který může snadno ovlivnit i psychickou stránku člověka. Přičiny mohou být různé, od špatného držení těla, přes obezitu, ale také například nadměrné zakřivení páteře směrem vpřed. Co to vlastně hyperlordóza je, jaké jsou její typy a druhy léčby se dozvíte v tomto článku!
Co je lordóza?
Ačkoli se tak může zdát, páteř není přirozeně zcela rovná – fyziologická zakřivení se nachází v oblasti krku, horní a spodní části zad. Tyto křivky tvarující tvar S se nazývají lordotické (krk a spodní část zad) a kyfotické (křížová oblast a horní část zad). Díky nim může vaše páteř:
- unést váhu hlavy
- stabilizovat a udržovat strukturu těla
- pružně se pohybovat a ohýbat
- absorbovat nárazy
Lordóza se vztahuje k vaší přirozené lordotické křivce. Může ale nastat případ, kdy se křivka vyklenuje příliš směrem před. Ten se nazývá hyperlordóza a může vytvářet nadměrný tlak na spodní část vašich zad a krk, způsobující bolest, nepohodlí, v horších případech i neschopnost pohybu.
- Cviky pro uvolnění dolní části zad naleznete v článku 8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře!
Léčba závisí na tom, o jak závažné vyklenutí se jedná. V některých případech je ji možné provádět doma pomocí cvičení. Přesto vždy doporučujeme napřed navštívit lékaře a probrat s ním příčiny i právě následující léčbu. Velká část flexibility, mobility a každodenních činností závisí na zdraví páteře. Včasná léčba hyperlordózy může pomoci předejít komplikacím v pozdějším životě (artritida a chronické bolesti zad).
2 typy lordózy
1. Bederní hyperlordóza
Hyperlordóza v dolní části zad (bederní páteře) je jejím nejčastějším typem. Nejjednodušší způsob “sebekontroly” tohoto stavu je si lehnout na záda na rovný povrch. Neměli byste být schopni zasunout ruku do malého prostoru mezi vašimi zády a zemí. V případě, že to jde, se zkuste postavit a prohlédnout se z boku – pokud přehnaně (ale bez námahy) vysazujete pánev a máte jakoby trčící bříško, může se jednat právě o hyperlordózu.
- Vypracovaná záda bez posilovny? Článek Nejlepší cviky na záda s vlastní váhou doma! poradí. A cviky do posilovny najdeš v článku Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na posílení zad
2. Krční hyperlordóza
U zdravé páteře by měl váš krk vypadat jako na obrázku zcela vlevo (lehce zakřivený směrem vpřed). V případě, že takto váš krk nevypadá se může jednat o cervikální hyperlordózu, která znamená nadměrné prohnutí této křivky.
Nejčastější příčiny hyperlordózy
Nepřirozené vyklenutí částí páteře může postihnout lidi jakéhokoli věku. Určité stavy a faktory ale mohou riziko zvýšit.
- Traumatická hyperlordóza: způsobená poraněním páteře (například zlomeninou).
- Vrozená hyperlordóza: může pocházet z dědičného stavu, jako je achondroplazie (disproporcionálního trpaslictví s krátkými končetinami).
- Posturální hyperlordóza: způsobena nevhodným držením těla. Nadváha nebo oslabení břišních svalů také zvyšuje riziko, neboť oba faktory zatěžují dolní část zad.
- Neuromuskulární hyperlordóza: některé nervosvalové poruchy mohou způsobit právě hyperlordózu, včetně svalové dystrofie a mozkové obrny.
- Postchirurgická hyperlordóza: důsledek operace zad, která činí páteř méně stabilní (laminektomie nebo selektivní dorzální rhizotomie).
- Sekundární hyperlordóza: důsledek nějakého jiného patologického stavu – pravděpodobně jiného typu zakřivení páteře, jako je kyfóza nebo skolióza.
- Spondylolistéza: stav páteře, při kterém jeden z dolních obratlů “sklouzne” dopředu na kost níže. Obvykle se léčí fyzioterapií nebo chirurgickým zákrokem.
- Osteoporóza: onemocnění kostí, které způsobuje ztrátu jejich hustoty, a to zvyšuje riziko zlomenin.
Diagnostika a léčba hyperlordózy
Pokud cítíte nebo se jen domníváte, že byste s nějakým typem hyperlordózy mohli mít problémy, je na místě navštívit svého lékaře či jiného odborníka. Ten provede fyzickou prohlídku, dozeptá se na příznaky a pomůže určit přesnou diagnózu. Po zúžení možných příčin se domluvíte na potenciálních testech, včetně rentgenových snímků páteře pro určení úhlu lordotické křivky.
Většina lidí s hyperlordózou nevyžaduje speciální lékařský zásah (pokud se nejedná o závažný případ). Léčba pak závisí na tom, jak abnormální je vaše křivka a na přítomnosti dalších příznaků. Možnosti zahrnují:
- léky pro snížení bolesti a otoku
- fyzioterapii a cvičení pro posílení svalů a rozsahu pohybu
- redukci hmotnosti
- operaci
- doplňky výživy (například vitamín D)
4 cviky pro správné držení těla
Ačkoli jsou tyto cviky obecně doporučovány, vždy napřed doporučujeme konkrétní rutinu vybírat s fyzioterapeutem či lékařem v závislosti na konkrétním stavu lordózy.
1. Změna polohy pánve na cvičebním míči
Toto cvičení pomáhá s korektní polohou pánve, protahuje a posiluje břišní svaly i svaly extenzorů zad. Jediným potřebným vybavením je cvičební míč. Na něj se posaďte s nohama na šířku boků, rameny dozadu a neutrálním postavením páteře. Vaše kolena byla měla být v úhlu 90 stupňů. Následně boky nakloňte a zakulaťte spodní část zad stažením břišních partií (podsazení páteře). Podržte 3 sekundy. Poté opačně nakloňte boky dopředu a prohněte záda (vysazení páteře). Opět držte 3 sekundy. Opakujte 10krát na obě strany.
2. Zvedání protilehlých končetin na čtyřech
Postavte se na kolena a dlaně. Myslete na zpevněný střed těla, páteř v přirozeném zakřivení, hlavu v prodloužení páteře. Následně protilehlou horní a dolní končetinu pomalu a kontrolovaným způsobem natáhněte tak, aby byly v natažené vodorovně se zemí a v jedné rovině s trupem. V této pozici vydržte 3 sekundy. Vraťte se do výchozí polohy a stejný pohyb vykonejte s druhou dvojicí končetin. Opakujte 10krát na obě strany.
- Konec bolesti za krkem s článkem: 8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře!
3. Mrtvý brouk
Toto dynamické cvičení pomáhá udržovat stabilní páteř. Zaměřuje se na příčný břišní sval, který je nezbytný pro její stabilizaci. Nejdřív si opět lehněte na záda, ruce i nohy (pokrčené v kolenou) směřujte jakoby nahoru od těla. Zhluboka se nadechněte do dutiny břišní, při výdechu zasuňte žebra,a spusťte současně levou paži a pravou nohu, dokud se nebudou vznášet několik centimetrů nad zemí. Vraťte se do výchozí pozice a opakujte na druhou stranu. Celkem opakujte 10krát. TIP: začátečníci mohou cvik praktikovat pouze pohyby nohou a rukama nataženýma směrem ke stropu.
4. “Rozšíření” kyčlí
Toto cvičení zvyšuje sílu a stabilitu ve svalech dolní části zad a pánevní oblasti. Lehněte si na břicho s rukama po boku nebo zastrčenými pod hlavou. Natáhněte nohy přímo za sebe.
Zhluboka se nadechněte a při výdechu přitáhněte pupík směrem k páteři. V ideálním případě byste měli mít pocit, jako byste se snažili zvednout břicho z podložky, aniž byste doopravdy pohnuli páteří. V této kontrakci zvedněte jednu nohu z podložky a zkuste se zaměřit na zapojení velkých hýžďových svalů. Vydržte 3 sekundy. Opakujte 10krát a následně vystřídejte nohy.
Co si z toho vzít?
Hyperlordóza je přehnané zakřivení páteře směrem vpřed, v oblasti krku nebo dolní části zad. Existuje několik příčin a rizikových faktorů, včetně vrozených stavů, nevhodného držení těla a zranění. Jedinci s mírnou hyperlordózou obvykle nepotřebují lékařský zákrok ani náročný způsob léčby – nejčastější možností je fyzioterapie. Pro diagnostiku ovšem vždy doporučujeme navštívit lékaře či jiného odborníka.