Metabolické typy - sacharidový (III.)

4. 5. 2016
Komentáře
Metabolické typy - sacharidový (III.)

Na našich stránkách jste se měli již možnost setkat s termínem metabolický typ nebo také metabolická typologie. Dnes se podíváme na zub sacharidovému metabolickému typu. 

Metabolické typy - sacharidový (III.)

Sacharidový metabolický typ zahrnuje další podkategorii metabolických typů, se kterými se můžeme v praxi setkat. Obecně by se dalo hovořit i o tzv. typu "zemědělec"; tedy člověk využívající zejména sacharidové zdroje potravin pro uspokojení svých energetických potřeb, minima živočišných bílkovin a tuků. Podívejme se na tento metabolický typ podrobněji. 

Základní definice

Sacharidový metabolický typ je jedním ze 4 základních metabolických typů. Nejedná se o příliš rozšířený typ, jako tomu je v případě typu smíšeného, nicméně i tak je pro nás poměrně přirozeným typem. Naše země byly odjakživa spíše zemědělnými a náš metabolismus tak měl dostatek času navyknout si na sacharidovou stravu.

Ve zkratce se jedná o metabolismus, jenž akceptuje vyšší příjem sacharidů, přičemž mu vyhovuje nízký příjem tuku a bílkovin. Nedělá mu problém strávit škrobovité ani jednoduché sacharidy, často ho doprovází chuť na sladké a nutí dotyčného doplňovat jídelníček na sacharidy bohatými potravinami. Naopak si neporadí velmi dobře s kombinací bílkovin z rostlinných a živočišných zdrojů ani s tuky.

Typickou inklinaci k tomuto metabolismu mají ženy. Ty nejsou schopny strávit tak vysoké množství bílkovin a tuku, a tak zůstává logickým a jediným zdrojem sacharidová složka výživy. Sacharidy pro tento typ metabolismu nejsou unavující. Mohou zaujímat až 60 % celkově přijaté energie.

Jedinec se sacharidovým metabolismem bude mít pravděpodobně krevní skupinu A, přirozeně tíhne k vytrvalostním sportům, těžko buduje svalovou hmotu, ale nesportuje‑li aktivně, nabírá snadno hmotu tukovou. Vyhovují mu dlouhé aktivity, je rozvážný a netemperamentní. 

Jak ho poznám? 

V prvním článku, který se věnoval metabolické typologii, jsem vám představil soubor testových otázek, za pomoci kterých budete schopni určit svůj metabolický typ. 

1/ Nabírám snadno svalovou hmotu?  
Nabírám ji velmi těžko. 
 
2/ Nabírám snadno tuk?
Pokud sportuji, ani ne. Dokonce můžu být v mužském provedení velmi štíhlý. Pokud ale nesportuji nebo sportuji průměrně, nabírám tuk snadno - především na problémových partiích. 
 
Mohu se řadit mezi mezomorfy i endomorfy, nicméně častěji jsem ektomorf nebo endomorfní ektomorf. 
 
4/ Unavují mě sacharidy? 
Neunavují, cítím se po nich naopak svěží. 
 
5/ Mám rád sladké? 
Ano, rád si jej dopřeji. 
 
6/ Mám rád slané? 
Slané opravdu nemusím.
 
7/ Kdybych si měl vybrat z buchty, pizzy a steaku. Co bych si vybral?
Dám si jednoznačně buchtu. 
 
8/ Vadí mi tučné potraviny? 
Nevadí.
 
9/ Vadí mi kombinace maso / příloha? Cítím se po ní nadmutý?
Ne necítím, ale raději si dám bezmasou stravu.
 

10/ Dokážu si představit ráno bez sladké snídaně? 

Vůbec ne, sladkou snídani jím každý den. 

Jak pracovat s výživou? 

Bohužel vám musí v tomto bodě být jasné, že se pravděpodobně pouze velmi složitě stanete tou horou svalů, kterou jste si vysnili. Co naplat, vaše strava by měla být založena na sacharidech s vyšším podílem vlákniny, ale o to nižším příjmem bílkovin a tuků. Jejich nadmíra vás zbytečně zatěžuje, nejste schopni tyto živiny naplno využít. Nevhodný trojpoměr může vést k únavě, zmnožení tělesného tuku a ztrátě výkonnosti. Ideální trojpoměr živin pro sacharidového jedince by tedy mohl vypadat následovně: 

55 % sacharidy / 20 % bílkoviny / 25 % tuky 

Pokud se podíváme na jednotlivé potraviny a zdroje živin, můžeme doporučení rozdělit dle následujícího klíče a doporučit konkrétní potraviny. 

Sacharidy budu čerpat z: hnědé rýže, celozrnných těstovin, brambor, celozrnného pečiva, luštěnin, ovesných vloček, ovoce a zeleniny, můžete přidat i do 10 % jednoduchého cukru.

Bílkoviny budu čerpat z: na rozdíl od smíšeného typu byste měli kombinovat živočišné a rostlinné bílkoviny v poměru 1:1. Volte tedy krůtí, kuřecí, králičí maso, libové hovězí maso, libové vepřové maso, divočinu. Dále směle vybírejte z mořských ryb, vajec, zakysaných mléčných produktů, proteinových přípravků, luštěnin.

Tuky budu čerpat ze: za studena lisovaných olejů, ořechů a avokáda, kokosového oleje, vaječných žloutků a tučných ryb.

Budu se vyhýbat: tučným masům, vláknitým masům, tučným sýrům, bílém pečivu, sušenkám, sladkým nápojům, přepáleným tukům a alkoholu.

Poznámky k tréninku

Již jsem naznačil, že těžký silový trénink není nic pro vás. Pokud chcete naplno využít svůj potenciál, měli byste své tělo zatěžovat hmotnostmi okolo 60 - 70 % maxima, tréninky mohou být delší a měli byste je kombinovat s kardio aktivitou, která bude udržovat vaši vytrvalostní výkonnost. Trénujte silově maximálně 4x do týdne a dbejte na dostatečnou regeneraci po výkonu. Silové přírůstky nebudou tak razantní, nicméně i tak byste měli v množství svalové hmoty i síly narůstat. 

Sacharidový typ je pro silové sporty a kulturistiku tím nejméně výhodným typem. To však neznamená, že to vzdáte předčasně. Ve svém snažení byste měli vytrvat. Vězte, že výsledky se dostaví. 

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Jak poznat svůj somatotyp?
Jak poznat svůj somatotyp?
Víte jaký somatotyp u vás převažuje? V tomto článku se dozvíte, jak se somatotypy měří a co o naší postavě vypovídají.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?