Metabolické typy - sacharidový (III.)

4. 5. 2016
Komentáře
Metabolické typy - sacharidový (III.)

Na našich stránkách jste se měli již možnost setkat s termínem metabolický typ nebo také metabolická typologie. Dnes se podíváme na zub sacharidovému metabolickému typu. 

Metabolické typy - sacharidový (III.)

Sacharidový metabolický typ zahrnuje další podkategorii metabolických typů, se kterými se můžeme v praxi setkat. Obecně by se dalo hovořit i o tzv. typu "zemědělec"; tedy člověk využívající zejména sacharidové zdroje potravin pro uspokojení svých energetických potřeb, minima živočišných bílkovin a tuků. Podívejme se na tento metabolický typ podrobněji. 

Základní definice

Sacharidový metabolický typ je jedním ze 4 základních metabolických typů. Nejedná se o příliš rozšířený typ, jako tomu je v případě typu smíšeného, nicméně i tak je pro nás poměrně přirozeným typem. Naše země byly odjakživa spíše zemědělnými a náš metabolismus tak měl dostatek času navyknout si na sacharidovou stravu.

Ve zkratce se jedná o metabolismus, jenž akceptuje vyšší příjem sacharidů, přičemž mu vyhovuje nízký příjem tuku a bílkovin. Nedělá mu problém strávit škrobovité ani jednoduché sacharidy, často ho doprovází chuť na sladké a nutí dotyčného doplňovat jídelníček na sacharidy bohatými potravinami. Naopak si neporadí velmi dobře s kombinací bílkovin z rostlinných a živočišných zdrojů ani s tuky.

Typickou inklinaci k tomuto metabolismu mají ženy. Ty nejsou schopny strávit tak vysoké množství bílkovin a tuku, a tak zůstává logickým a jediným zdrojem sacharidová složka výživy. Sacharidy pro tento typ metabolismu nejsou unavující. Mohou zaujímat až 60 % celkově přijaté energie.

Jedinec se sacharidovým metabolismem bude mít pravděpodobně krevní skupinu A, přirozeně tíhne k vytrvalostním sportům, těžko buduje svalovou hmotu, ale nesportuje‑li aktivně, nabírá snadno hmotu tukovou. Vyhovují mu dlouhé aktivity, je rozvážný a netemperamentní. 

Jak ho poznám? 

V prvním článku, který se věnoval metabolické typologii, jsem vám představil soubor testových otázek, za pomoci kterých budete schopni určit svůj metabolický typ. 

1/ Nabírám snadno svalovou hmotu?  
Nabírám ji velmi těžko. 
 
2/ Nabírám snadno tuk?
Pokud sportuji, ani ne. Dokonce můžu být v mužském provedení velmi štíhlý. Pokud ale nesportuji nebo sportuji průměrně, nabírám tuk snadno - především na problémových partiích. 
 
Mohu se řadit mezi mezomorfy i endomorfy, nicméně častěji jsem ektomorf nebo endomorfní ektomorf. 
 
4/ Unavují mě sacharidy? 
Neunavují, cítím se po nich naopak svěží. 
 
5/ Mám rád sladké? 
Ano, rád si jej dopřeji. 
 
6/ Mám rád slané? 
Slané opravdu nemusím.
 
7/ Kdybych si měl vybrat z buchty, pizzy a steaku. Co bych si vybral?
Dám si jednoznačně buchtu. 
 
8/ Vadí mi tučné potraviny? 
Nevadí.
 
9/ Vadí mi kombinace maso / příloha? Cítím se po ní nadmutý?
Ne necítím, ale raději si dám bezmasou stravu.
 

10/ Dokážu si představit ráno bez sladké snídaně? 

Vůbec ne, sladkou snídani jím každý den. 

Jak pracovat s výživou? 

Bohužel vám musí v tomto bodě být jasné, že se pravděpodobně pouze velmi složitě stanete tou horou svalů, kterou jste si vysnili. Co naplat, vaše strava by měla být založena na sacharidech s vyšším podílem vlákniny, ale o to nižším příjmem bílkovin a tuků. Jejich nadmíra vás zbytečně zatěžuje, nejste schopni tyto živiny naplno využít. Nevhodný trojpoměr může vést k únavě, zmnožení tělesného tuku a ztrátě výkonnosti. Ideální trojpoměr živin pro sacharidového jedince by tedy mohl vypadat následovně: 

55 % sacharidy / 20 % bílkoviny / 25 % tuky 

Pokud se podíváme na jednotlivé potraviny a zdroje živin, můžeme doporučení rozdělit dle následujícího klíče a doporučit konkrétní potraviny. 

Sacharidy budu čerpat z: hnědé rýže, celozrnných těstovin, brambor, celozrnného pečiva, luštěnin, ovesných vloček, ovoce a zeleniny, můžete přidat i do 10 % jednoduchého cukru.

Bílkoviny budu čerpat z: na rozdíl od smíšeného typu byste měli kombinovat živočišné a rostlinné bílkoviny v poměru 1:1. Volte tedy krůtí, kuřecí, králičí maso, libové hovězí maso, libové vepřové maso, divočinu. Dále směle vybírejte z mořských ryb, vajec, zakysaných mléčných produktů, proteinových přípravků, luštěnin.

Tuky budu čerpat ze: za studena lisovaných olejů, ořechů a avokáda, kokosového oleje, vaječných žloutků a tučných ryb.

Budu se vyhýbat: tučným masům, vláknitým masům, tučným sýrům, bílém pečivu, sušenkám, sladkým nápojům, přepáleným tukům a alkoholu.

Poznámky k tréninku

Již jsem naznačil, že těžký silový trénink není nic pro vás. Pokud chcete naplno využít svůj potenciál, měli byste své tělo zatěžovat hmotnostmi okolo 60 - 70 % maxima, tréninky mohou být delší a měli byste je kombinovat s kardio aktivitou, která bude udržovat vaši vytrvalostní výkonnost. Trénujte silově maximálně 4x do týdne a dbejte na dostatečnou regeneraci po výkonu. Silové přírůstky nebudou tak razantní, nicméně i tak byste měli v množství svalové hmoty i síly narůstat. 

Sacharidový typ je pro silové sporty a kulturistiku tím nejméně výhodným typem. To však neznamená, že to vzdáte předčasně. Ve svém snažení byste měli vytrvat. Vězte, že výsledky se dostaví. 

Jak poznat svůj somatotyp?
Jak poznat svůj somatotyp?
Víte jaký somatotyp u vás převažuje? V tomto článku se dozvíte, jak se somatotypy měří a co o naší postavě vypovídají.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?