Metabolické typy - sacharidový (III.)

Jan Caha
Jan Caha 4. 5. 2016
15 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Metabolické typy - sacharidový (III.)

Na našich stránkách jste se měli již možnost setkat s termínem metabolický typ nebo také metabolická typologie. Dnes se podíváme na zub sacharidovému metabolickému typu. 

Metabolické typy - sacharidový (III.)

Sacharidový metabolický typ zahrnuje další podkategorii metabolických typů, se kterými se můžeme v praxi setkat. Obecně by se dalo hovořit i o tzv. typu "zemědělec"; tedy člověk využívající zejména sacharidové zdroje potravin pro uspokojení svých energetických potřeb, minima živočišných bílkovin a tuků. Podívejme se na tento metabolický typ podrobněji. 

Základní definice

Sacharidový metabolický typ je jedním ze 4 základních metabolických typů. Nejedná se o příliš rozšířený typ, jako tomu je v případě typu smíšeného, nicméně i tak je pro nás poměrně přirozeným typem. Naše země byly odjakživa spíše zemědělnými a náš metabolismus tak měl dostatek času navyknout si na sacharidovou stravu.

Ve zkratce se jedná o metabolismus, jenž akceptuje vyšší příjem sacharidů, přičemž mu vyhovuje nízký příjem tuku a bílkovin. Nedělá mu problém strávit škrobovité ani jednoduché sacharidy, často ho doprovází chuť na sladké a nutí dotyčného doplňovat jídelníček na sacharidy bohatými potravinami. Naopak si neporadí velmi dobře s kombinací bílkovin z rostlinných a živočišných zdrojů ani s tuky.

Typickou inklinaci k tomuto metabolismu mají ženy. Ty nejsou schopny strávit tak vysoké množství bílkovin a tuku, a tak zůstává logickým a jediným zdrojem sacharidová složka výživy. Sacharidy pro tento typ metabolismu nejsou unavující. Mohou zaujímat až 60 % celkově přijaté energie.

Jedinec se sacharidovým metabolismem bude mít pravděpodobně krevní skupinu A, přirozeně tíhne k vytrvalostním sportům, těžko buduje svalovou hmotu, ale nesportuje-li aktivně, nabírá snadno hmotu tukovou. Vyhovují mu dlouhé aktivity, je rozvážný a netemperamentní. 

Jak ho poznám? 

V prvním článku, který se věnoval metabolické typologii, jsem vám představil soubor testových otázek, za pomoci kterých budete schopni určit svůj metabolický typ. 

1/ Nabírám snadno svalovou hmotu?  
Nabírám ji velmi těžko. 
 
2/ Nabírám snadno tuk?
Pokud sportuji, ani ne. Dokonce můžu být v mužském provedení velmi štíhlý. Pokud ale nesportuji nebo sportuji průměrně, nabírám tuk snadno - především na problémových partiích. 
 
Mohu se řadit mezi mezomorfy i endomorfy, nicméně častěji jsem ektomorf nebo endomorfní ektomorf. 
 
4/ Unavují mě sacharidy? 
Neunavují, cítím se po nich naopak svěží. 
 
5/ Mám rád sladké? 
Ano, rád si jej dopřeji. 
 
6/ Mám rád slané? 
Slané opravdu nemusím.
 
7/ Kdybych si měl vybrat z buchty, pizzy a steaku. Co bych si vybral?
Dám si jednoznačně buchtu. 
 
8/ Vadí mi tučné potraviny? 
Nevadí.
 
9/ Vadí mi kombinace maso / příloha? Cítím se po ní nadmutý?
Ne necítím, ale raději si dám bezmasou stravu.
 

10/ Dokážu si představit ráno bez sladké snídaně? 

Vůbec ne, sladkou snídani jím každý den. 

Jak pracovat s výživou? 

Bohužel vám musí v tomto bodě být jasné, že se pravděpodobně pouze velmi složitě stanete tou horou svalů, kterou jste si vysnili. Co naplat, vaše strava by měla být založena na sacharidech s vyšším podílem vlákniny, ale o to nižším příjmem bílkovin a tuků. Jejich nadmíra vás zbytečně zatěžuje, nejste schopni tyto živiny naplno využít. Nevhodný trojpoměr může vést k únavě, zmnožení tělesného tuku a ztrátě výkonnosti. Ideální trojpoměr živin pro sacharidového jedince by tedy mohl vypadat následovně: 

55 % sacharidy / 20 % bílkoviny / 25 % tuky 

Pokud se podíváme na jednotlivé potraviny a zdroje živin, můžeme doporučení rozdělit dle následujícího klíče a doporučit konkrétní potraviny. 

Sacharidy budu čerpat z: hnědé rýže, celozrnných těstovin, brambor, celozrnného pečiva, luštěnin, ovesných vloček, ovoce a zeleniny, můžete přidat i do 10 % jednoduchého cukru.

Bílkoviny budu čerpat z: na rozdíl od smíšeného typu byste měli kombinovat živočišné a rostlinné bílkoviny v poměru 1:1. Volte tedy krůtí, kuřecí, králičí maso, libové hovězí maso, libové vepřové maso, divočinu. Dále směle vybírejte z mořských ryb, vajec, zakysaných mléčných produktů, proteinových přípravků, luštěnin.

Tuky budu čerpat ze: za studena lisovaných olejů, ořechů a avokáda, kokosového oleje, vaječných žloutků a tučných ryb.

Budu se vyhýbat: tučným masům, vláknitým masům, tučným sýrům, bílém pečivu, sušenkám, sladkým nápojům, přepáleným tukům a alkoholu.

Poznámky k tréninku

Již jsem naznačil, že těžký silový trénink není nic pro vás. Pokud chcete naplno využít svůj potenciál, měli byste své tělo zatěžovat hmotnostmi okolo 60 - 70 % maxima, tréninky mohou být delší a měli byste je kombinovat s kardio aktivitou, která bude udržovat vaši vytrvalostní výkonnost. Trénujte silově maximálně 4x do týdne a dbejte na dostatečnou regeneraci po výkonu. Silové přírůstky nebudou tak razantní, nicméně i tak byste měli v množství svalové hmoty i síly narůstat. 

Sacharidový typ je pro silové sporty a kulturistiku tím nejméně výhodným typem. To však neznamená, že to vzdáte předčasně. Ve svém snažení byste měli vytrvat. Vězte, že výsledky se dostaví. 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
15 Líbí se mi Uložit článek