Optimismus, smysl pro humor a jejich nezastupitelná role v našem životě

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Optimismus, smysl pro humor a jejich nezastupitelná role v našem životě
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Optimistou se nemusíme narodit, můžeme se jím i stát
  • Rodíme se s genetickým potenciálem pro rozvoj smyslu pro humor
  • Rozdíly ve smyslu pro humor jsou tvořeny jak genetikou, tak prostředím

Optimismus můžeme chápat jako obecný postoj nebo osobnostní rys, který ve většině situací poukazuje na něco dobrého a očekává, že všechno dobře dopadne. Zároveň má vliv i na to, jak lidé přistupují ke stresorům a příležitostem a jak se s nimi dokáží popasovat. Jednoduše řečeno, optimističtí lidé se cítí mnohem lépe a zdravěji a dle několika výzkumů žijí mnohem déle než lidé málo optimističtí.

Musíme se optimistou narodit nebo se jím můžeme i stát?

Dle autora Martina Seligmana (2013) existuje i takzvaný “naučený optimismus”. Jak už samotný název napovídá, jedná se o fenomén, kterému se člověk může naučit - optimistou se totiž nemusíme narodit, optimistou se můžeme stát. Optimismus dle autora slouží zejména jako preventivní opatření proti bezmoci. Za jeden z rozhodujících faktorů při “učení se” optimismu a boji proti zmiňované bezmocnosti považoval Seligman právě pozitivní či optimistický kognitivní styl matky. Kognitivní styl je způsob, jakým člověk využívá své předchozí zkušenosti a dovednosti v procesu učení. Negativní nebo pesimistický kognitivní styl jde ruku v ruce se zvýšenou tendencí stát se bezmocným a depresivním, zatímco pozitivní nebo optimistický styl nám proti této bezmoci a depresi poskytne ochranu.

Nutno ovšem podotknout, že mírný pesimismus také není na škodu – udržuje člověka v realitě. Mírní pesimisté vidí svět opravdu takovým, jakým je, zatímco optimisté na realitu nahlíží spíše na takovou, jaká by měla být. Pesimisté také často přesně odhadnou, jakou mají kontrolu nad danou situací, zatímco optimisté si myslí, že mohou ovlivnit daleko více, než ve skutečnosti dokážou. Navíc mají tendenci přeceňovat své schopnosti.

Síla optimismu

Má optimismus dopad na naše životy? Určitě ano! Řada empirických studií dokazuje jeho působení a to zejména v oblastech:

  • fyziologie – jeho význam při tvorbě imunitní reakce
  • péče o vlastní zdraví – dodržování zdravotních preventivních doporučení (pohyb, diety apod.) a obecném přesvědčení o možnosti ovládání dobrého stavu
  • zrodu nemocí – snížení pravděpodobnosti onemocnění
  • sociální – počet členů nejbližší skupiny jedince
  • výkonu – jeho zlepšení a to jak na úrovni jedince, tak týmu
  • životní úspěšnosti – vzdělání, práce apod.
  • zlepšení výchovy dětí – zvyšování jejich odolnosti
Optimismus, smysl pro humor a jejich nezastupitelná role v našem životě

A k optimismu ještě přidáme humor – dokonalá kombinace

Původní význam latinského slova “humor” vyjadřoval vláhu, vlhkost a tekutinu označující tělesnou šťávu – vodu, mléko či slzy. Člověk plný této zvláštní šťávy pak podle staré lékařské vědy býval nakloněn k zvláštnímu druhu veselosti. V současné době humor definujeme jako „radostný citový stav vyvolaný komickou myšlenkou, nápadem či situací”.

Humor je založen na řadě biologických procesů. Smích a úsměv, jež jsou nedílnou součástí humoru, jsou starší než samotná řeč. Objevují se dříve než slova a zároveň i centra v mozku pro smích byla vyvinuta dříve než centra řeči. Jelikož se smích vyskytuje především v případech, kdy jedinec nezažívá nebezpečí, z evolučního hlediska sloužil převážně jako signál značící pohodu a nasycení. I když byl smysl pro humor v minulosti chápán především jako naučená složka lidského bytí, dnes je vnímán jako genetická a biologická charakteristika lidí. Zatím se totiž neobjevila žádná skupina osob, které by humor zcela chyběl. Je tedy možné říci, že se všichni lidé rodí s genetickým potenciálem pro rozvoj smyslu pro humor, který je u každého z nás jedinečný a poznamenaný jeho osobními životními zkušenostmi.

Byla provedena zajímavá studie Vernona a kol. (2008), které se zúčastnilo 300 párů jednovaječných a 156 párů dvojvaječných dvojčat. Výsledky ukázaly, že individuální rozdíly humoru jsou ovlivněné jak genetickými, tak i environmentálními faktory. U pozitivní humorných stylů (afiliativní, útěšný) převládaly genetické a nesdílené vlivy prostředí, zatímco negativní styly humoru u respondentů (agresivní, zničující) vykazovaly menší genetický vliv a byly připisovány sdíleným a nesdíleným faktorům prostředí. Negativní styl humoru je tedy ovlivněn především zápornými životními zkušenostmi a nepříznivým okolím, ve kterém se jedinec vyskytuje.

Dále Wrench a McCroskey (2001) tvrdí, že subjektivní posouzení “vtipnosti” je ovlivněno kulturou, zatímco využívání humorných příběhů, vtipů a neverbálních gest v komunikaci, je určeno geneticky.

Co si z toho vzít?

“Radujme se, veselme se, v tomto, a i každém jiném”, roce”... Optimismus zlepšuje a zkvalitňuje naše životy, i když mírný pesimismus občas neuškodí. Smysl pro humor je vlastní každému z nás a proto je veliká škoda jej nevyužívat.

Na humor mají vliv genetické predispozice, zejména pokud hovoříme o pozitivních stylech humoru, a environmentální vlivy, především ve vztahu k těm negativním.

Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Pobyt v přírodě má na člověka blahodárný vliv od nepaměti – nové studie však naznačují, že tyto benefity jsou mnohem větší, než se dosud předpokládalo. Na jaké oblasti zdraví příroda působí, jak dlouho v ní strávit a jak si na tuto aktivitu udělat více času?
Věděli jste? Optimisté mají podle vědeckých studií lepší předpoklady k dlouhověkosti
Věděli jste? Optimisté mají podle vědeckých studií lepší předpoklady k dlouhověkosti
Na svět můžete nahlížet z mnoha úhlů pohledu – věděli jste ale, že optimisté mají podle vědeckých studií potenciál k nižší náchylnosti k některým onemocněním a dlouhověkosti? Co za tím stojí?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.