Proč nehubnu? Pozor na těchto 10 každodenních hříchů!

Karolína Šimečková
Karolína Šimečková 8. 3. 2023 Poprvé publikováno 24. 3. 2022
Aktualizováno 8. 3. 2023
6 min. 7 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Proč nehubnu? Pozor na těchto 10 každodenních hříchů!
  • Hubnout a dostat se do formy patří mezi každoroční touhy i předsevzetí mnoha jedinců, pouze několika málo procentům z nich se však povede překonat prvních 6 měsíců, a ještě méně lidem následnou váhu udržet.
  • Mnoho studií zabývajících se hubnutím potvrzuje, že většinu ztracené hmotnosti (80 %) subjekty znovu nabyly v příběhu dvou až pěti let.
  • Ztrátu hmotnosti lze přitom zaručit několika efektivními kroky, které mohou napomoct nejen fyzické, ale i psychické pohodě.

Nový Rok, měsíc, týden… hubnutí patří mezi konstantní fenomény nejen naší doby a naplnit toto předsevzetí se přitom může někomu zdát jako nesplnitelný úkol. Lidé se přitom často potýkají se stejnými nebo alespoň podobnými problémy a je jedno, zda se to týká dostatečného pitného režimu nebo nadměrného stresu. Dnešní článek představí 10 každodenních hříchů, které mohou hubnutí či tvarování postavy brzdit či jej dokonce úplně zastavit. Proč tedy nehubnu?

1. Málo spánku

Ačkoli se spánek nemusí zdát pro hubnutí klíčový, opak je pravdou. Od vaší noční rutiny se totiž odvíjí jak psychická, tak fyzická pohoda a regenerace. Navíc se vám při spánkové deprivaci výrazně mění hladina hormonů navozujících pocit hladu a sytosti. Může se tedy stát, že se po probdělé noci budete další den cítit daleko hladovější. Doporučená denní doba spánku se pro dospělé pohybuje od 7–9 hodin.

2. Skryté cukry

Určitě tušíte, že nadměrná konzumace cukru není pro vaše tělo v žádném případě prospěšná. Denně byste měli přijmout max. 50 g. To může být v dnešní době poměrně oříšek, přidaný cukr se totiž vyskytuje ve větší části zpracovaných potravin. Jak tedy na to? Nakupujte a vařte s co potravinami, které jsou zpracované co nejméně. V ostatních případech kontrolujte etikety a vždy se ujistěte, jaké množství dané jídlo/potravina má. Pořádnou dávku cukru totiž můžete najít i tam, kde byste to na první pohled nečekali.

3. Nedostatek bílkovin

Bílkoviny, aneb jedny z hlavních makroživin, by měly být součástí každého jídla. Většina populace se totiž potýká právě s jejich nedostatkem. Přitom jsou to právě ony, které se dokáží dobře zasytit a navíc mají nejvyšší termický efekt ze všech živin. Zkuste si tedy při každém jídle zařadit na nějaký zdroj proteinu: maso, mléčné výrobky, proteinový prášek, luštěninydalší.

4. Tekuté kalorie

Pitný režim je pro zdravý životní styl i hubnutí velice důležitým faktorem. Základ by měla tvořit ale tvořit pouze čistá voda nebo neslazené čaje. Přeslazené limonády, káva s tunou cukru, slazené minerálky anebo i alkohol (na denním pořádku) mohou být velkou překážkou mezi vámi a onou vysněnou postavou. Většina z nich obsahuje vysoké množství cukru a kalorií, které vás ale nezasytí a nejsou tak vhodné nejen pro vaši váhu, ale pro vaše zdraví celkově.

5. Málo tekutin

Jak jsme zmiňovali výše, pitný režim není radno podceňovat, krom extrémní důležitosti v rámci zdravého životního stylu pomáhá s pružností pleti, sportovním výkonem, ale i hubnutím. Základem sice je negativní kalorická bilance, dostatečným příjmem tekutin můžete ale velice snadno ovlivnit pocit hladu či chutí!

Proč nehubnu? Pozor na těchto 10 každodenních hříchů!
obrázek z istockphoto.com

6. Nedostatek přirozeného pohybu

Pravidelně cvičíte, a přesto se nic neděje? Jednou z častých chyb bývá i ta, že krom několika tréninků týdně vyřadíte přirozený pohyb, například chůzi. Dávat si do těla několik hodin v posilovně nemusí být zdaleka tak efektivní, jako vyrážet na procházky, ale klidně pouze vystupovat o zastávku dřív!

7. Hladovění

Dalším veledůležitým faktorem je i při hubnutí dostatečný kalorický příjem společně s různorodou a plnohodnotnou stravou. V opačném případě se vaše tělo dostane do tzv. hladovějícího módu, při němž zpomaluje metabolismus a nejen to. Zároveň s tím se budete cítit unavenější, bez nálady a budou vás s velkou pravděpodobností trápit častější chutě. Déletrvajícím hladověním si pak můžete přivodit dokonce řadu zdravotních problémů.

8. Nadmíra stresu

Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, i psychická pohoda dokáže velice snadno ovlivnit naší fyzickou stránku. Nadměrný stres a mentální zátěž nutí naše tělo produkovat více kortizolu, “stresového hormonu”, který nejen působí jak na hladinu cukru v krvi, ale také může přispívat k vyššímu ukládání tuků!

Jak na to? Psychika a tělo se ovlivňují navzájem, proto doporučujeme rozmanitou, plnohodnotnou stravu společně s dostatečným pitným a spánkovým režimem. Z druhů cvičení pak např. jógu.

9. Stále dokola to samé cvičení

Vaše tělo je, nejen co se cvičení týče, šikovně uzpůsobený “stroj”, který si dokáže velice snadno zvyknout na jedno a to samé cvičení. Poměrně rychle se tím může zastavit nejen vaše hubnutí, ale také tvarování křivek a nárůst svalové hmoty. Střídáním tréninků, různých typů cvičení či intenzit a délek této drobné překážce velice snadno zamezíte.

10. Rychlá ztráta motivace

Motivace je bohužel nedostatkovým zbožím a může se stát, že vám velice brzy i často dochází, zvlášť v případě, kdy nevidíte výsledky, jaké byste si přáli. Hubnutí či tvarování postavy je ovšem dlouhodobý proces, u kterého se úspěchy projevují pozvolna. Pokud ovšem po několika týdnech ztratíte chuť, motivaci a trvá do dalšího pondělí, než ji naleznete, není se čemu divit, že vaše hubnutí stagnuje.

Proto si radši zkuste dávat nižší cíle, se kterými jste schopni denně fungovat. Metoda krok po kroku namísto velkých očí bývá sice pomalejší, zato spolehlivější, udržitelnější a příjemnější k opravdu zdravému životnímu stylu.

Co si z toho vzít?

I když by si každý přál, aby bylo hubnutí snadným a rychle dosažitelným cílem, není tomu tak. V tomto případě se opravdu vyplatí spíš trpělivost a víra v proces, zahrnující především kvalitní, vyváženou stravu v kombinaci s dostatečným pitným (zahrnujícím vodu či neslazené čaje), spánkovým a pohybovým režimem. Často jde také o celkovou změnu návyků – nutit se měsíc do něčeho nepříjemného a následně se vrátit ke staré rutinně rozhodně není cesta, kterou se hmotnost udržuje.

Pokud máte problém s více zmíněnými body, buďte o to víc vytrvalí a změňte své návyky postupně – díky tomu předejdete vyhoření a ztrátě motivace a získáte udržitelnější cestu k cíli své vytoužené postavy.

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 Líbí se mi Uložit článek