Nechybujte při hubnutí

Jan Caha
Jan Caha 28. 11. 2014
5 min. 1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Nechybujte při hubnutí

Ve své poradenské praxi jsem již měl hodně klientů, dokonce když se podívám do svého přehledu jídelníčků, obsahuje něco přes tři sta položek, a to jsem již několikrát měnil techniku, ve které jídelníčky uchovávám. Nicméně i tak se stále a stále setkávám s těmi stejnými problémy a chybami, které klienti dělají a proč nehubnou.

Nechybujte při hubnutí

Hubnutí, to je slovo, které skloňuje mnoho žen, ale také mužů. Vždy když jdu na schůzku na téma výživa, očekávám jednu a tu stejnou otázku: "jak zhubnout". A zase jednu a tu stejnou definici cíle: "chci zhubnout tři až pět kilo, za měsíc až dva" s tím dovětkem, že se dotyčná nebo dotyčný snaží o zhubnutí těchto přebytečných kil již několik let. Občas se mu to povede, ale pouze s vypětím všech sil a v tom případě, že se vrátí zpět k "normálnímu" životu, má hmotnost zpátky. Podívejme se na nejčastější chyby, které při hubnutí děláte.

1 / Hubnutí není věda

Mnoho lidí hledá vědu v tom, jak by měli hubnout nebo zhubnout. Hledají složité cesty ve výživě, omezují se nejen ve stravě, ale v různých oblastech svého života a neuvědomují si dvě hlavní zásady. Vždy svým klientům v tomto bodě říkám, že nejsou perpetum mobile. I v případě výživy a hubnutí platí zákon o zachování energie, a i když si to možná občas myslíte, z kyslíku ani vody nepřibíráte. Chyba bude zřejmě někde jinde. Je tedy důležité uvědomit si, že musíte jednoduše vydat více energie, než jí přijmete. Jedině v tomto případě můžete snižovat svoji hmotnost. V jiném to nepůjde. Energie a vaše energetická bilance v příjmu a výdeji je tedy zásadním hlediskem. Můžete ji ovlivnit jednak zvýšením výdeje (více sportu, fyzické práce a aktivity) nebo omezením příjmu (tedy zmenšení porcí a množství konzumované stravy).

2 / Nepleťte si aerobní a anaerobní

Pro některé z vás není zcela jasné, o co se v tomto bodě bude jednat, nicméně je to poměrně snadné a jednoduché pravidlo. Velmi často se setkávám s tím, že přijde člověk a říká: "začal jsem chodit do posilovny, ale po měsíci jsem nic nezhubl. Dělám k tomu spoustu squashe, hraju tenis a chodím plavat. A pořád nic." Poznáváte se? Pokud ano, tak vězte, že žádná z těchto aktivit nemá s aerobním pásmem mnoho společného. Povětšinu času totiž pracujete v anaerobním režimu, ke krytí energie tedy využíváte hlavně krevní cukr a ATP. Uvědomte si, že sporty jako tenis, squash, ale i hokej nebo fotbal, jsou převážně silově-rychlostní s vysokou mírou dynamičnosti. S vytrvalostí nemají mnoho společného, a proto se v nich nemůže uplatňovat tuk jako energetický zdroj. Stejně tak posilovna, v té se vám dobře vypálí krevní cukr a zásoba kreatinfosfátu, nicméně na tuk si nesáhnete. Ujistěte se tedy, že děláte 40 min. aerobního tréninku na 130‑140 tepech za minutu, a to ve frekvenci minimálně 3x týdně.

3 / Přemýšlejte na jídlem a jeho účelem

Opět velmi jednoduchý bod. Chápu, že si chcete se svým talířem potykat a mít ho co nejraději, a to i skrze chuťové pohárky. Nicméně byste měli začít chápat jídlo jako váš prostředek, nikoliv cíl. Není vaším cílem ukájet se skvělou chutí dané potraviny, ale vybrat tu, která splňuje všechny požadavky na kvalitu dle vašeho jídelníčku. Zapomeňte tedy na to, že odstředěné mléko je jen obarvená voda, a že krůtí maso je jen vyschlý kus masa. Občas zde totiž platí, že co je zdravé, není příliš chutné. Protože právě tuk a cukr, jsou těmi chuťově nejvýhodnějšími látkami, které můžete ve své stravě najít.

4 / Snídejte a jezte pravidelně

K mému překvapení, již valná většina našich občanů ráno snídá. Myslím, že reklamy a kampaně na "zdravé snídaně" zabraly a povedly se. Takže oslavujte snídaňové sušenky za to, že nás naučily snídat. Nicméně stále nesnídáme správně. Snídaně je základem dne a napoví vašemu tělu, jak se má celý den chovat a zda má zpracovávat energii. Když jí dodáte dostatek komplexních sacharidů, trochu bílkovin a tuku, bude váš organismus vědět, že nemusí hladovět celý den a bude energii nadále dokonale zpracovávat a využívat. To ostatně platí také o pravidelnosti stravování, a sice tak, že byste měli jíst každé 2‑3 hodiny.

5 / Na noc se nejí

Poučka, která je snad stará tak, jako dietní jídelníček sám. "Nejezte po páté hodině". Tuto hloupost opakují stále dietáři se snahou obhájit si svoje hladovění po večerech. Není třeba se oddávat chiméře páté hodiny. Noc je pro vaše tělo poměrně kritická, proto je nutné míst v žaludku a v organismu dostatek živin. Neříkám, že si dáte řízek se salátem, nicméně si dopřejte klidně micelární kasein, tvaroh, trochu ořechů nebo kousek kyselého ovoce. Noční regenerace vám poděkuje.

6 / Všeho s mírou

Poslední pravidlo, které byste si měli zapamatovat. Velmi často se moji klienti diví, že mají v jídelníčku ovoce, že zde mají také pečivo, nebo že si můžou dát čokoládu na noc. Ano, všechno je možné. Pokud budete znát svoji míru, nebo pokud ji bude alespoň znát váš poradce. Potravin, které byste neměli využívat v dietě je poměrně málo, pokud zohledníte množství. O ničem se nedá kategoricky říct, že to v daný okamžik není vhodné. Proto nemusíte ani zapomínat na svoje oblíbené věci. Ba co více, nebudete se jídelníčkem tolik stresovat a stresový faktor jak víte, je také velmi podstatným kritériem úspěchu nejen při snaze o zhubnutí.

Jídelníček a dietní stravování není zcela složité. Je však třeba se na jídelníček a váš aktuální životní styl podívat velmi kriticky a hledat tu významnou veličinu, která by jej mohla ovlivnit tím správným směrem.

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek