6 tipů, jak si vyladit jídelníček v horkých dnech

Komentáře
6 tipů, jak si vyladit jídelníček v horkých dnech
obrázek z gettyimages.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Letošní léto nastoupilo opravdu ve velkém stylu – vedro a dusno zpravidla vedou k nadměrnému pocení a snížené chuti k jídlu, zejména pak teplým a ostrým pokrmům. Toto období je navíc spojeno s četnými dovolenkami a výlety do přírody, kde občas můžete jídlo a pitný režim tak trochu zanedbávat. Na co si dávat v létě v souvislosti s jídelníčkem obzvlášť pozor, vám představí dnešní článek. Představujeme 6 tipů, na co si dát v souvislosti s jídlem v horkých dnech pozor:

1. V horku si pohlídejte příjem tekutin 

Pitný režim je veledůležitým faktorem zdravého životního stylu a v letních vedrech platí toto pravidlo dvojnásob. Obecné doporučení zní vypít 30–45 ml tekutin/kg tělesné hmotnosti denně. Všichni ale jistě víte, že v horku je i ten sebemenší pohyb následován přílivovou vlnou potu – a všechny tyto ztráty je nutno rovněž doplňovat. Jako ukazatel hydratace skvěle poslouží např. barva moči, přičemž téměř průhledná či mírně nažloutlá barva značí, že s hydratací je vše v pořádku. 

Pro doplnění tekutin je nejvhodnější zvolit klasickou čistou vodu, režim si však můžete zpestřit i neslazenými ledovými čaji vlastní výroby. Na škodu nemusí být ani iontové nápoje, které vám pomohou doplnit ztracené elektrolyty. Ionťáky byste se však neměli v žádném případě prolévat celý den – lze je pít pouze v omezené míře, např. při/po sportovní aktivitě. Kdy mají iontové nápoje opravdu smysl a kdy jsou naopak zbytečné, vám objasníme  v článku Iontové nápoje: Kdy má smysl je pít, a kdy jsou naopak zbytečné?.

2. Na výletech myslete na pravidelný stravovací režim

Letní počasí přímo vybízí k delším výletům a celodenním (nebo i vícedenním) túrám. Ve všem tom shonu a nadšení se však často může stát, že zapomenete na hlad a teprve večer, když už sotva pletete nohama, si uvědomíte, že jste celý den pořádně nic nesnědli. Vaše tělo však potřebuje doplňovat živiny i během letních radovánek a to o to víc, pokud jste se rozhodli pro cyklovýlet, pochod nebo náročný výstup. 

Na cesty si proto, vzhledem k jejich délce a náročnosti, vždy plánujte pohotové svačinky, které vám dodají energii na další dobrodružství, ale zároveň po nich neupadnete do dobře známého “gastrokomatu”.

obrázek z istockphoto.com

3. Nezapomínejte ani na příjem kvalitních živin

Kromě kvantity (viz bod č.2), je třeba dbát i na kvalitu denních jídel. V parných dnech stoupá obliba salátů, studených polévek nebo pořádně vychlazeného melounu a ačkoliv jsou tyto pokrmy chutným a příjemným zpestřením, není vhodné na nich svůj příjem živin stavět

Bez ohledu na počasí potřebuje vaše tělo všechny základní makroživiny – bílkoviny, sacharidy i tuky. Ve výše zmiňovaných jídlech je však nenajdete v optimálním poměru, ani množství. Nemusíte ale zoufat, máme pro vás jednoduché řešení. K polévce nebo zeleninovému salátu přidejte zdroj bílkovin – maso, vejce, tofu, sýr či luštěniny a přikousněte k nim kousek kvalitního pečiva nebo do nich vmíchejte těstoviny/brambory/rýži

4. Zejména v létě dbejte i na skladování potravin

Horké a vlhké letní dny vytváří ideální podmínky pro množení mikroorganismů – více než kdy jindy byste tedy měli dbát na správné skladování potravin a rovněž výběr těch správných jídel na cesty.

Základem je uchovat jídlo v chladu – doma tedy vaše problémy vyřeší lednička. Pokud ji (nebo podobné chladící vybavení) budete mít k dispozici na výletě, výběr potravin se vám zase o něco rozšíří. Pokud však bude jídlo uskladněno pouze v batohu na vašich zádech, doporučuji se poohlédnout po trvanlivějších potravinách, kterými jsou např. masové, rybí nebo luštěninové konzervy, sušené maso, knäckebroty, grahamové plátky, celozrnná tortilla, čerstvé ovoce a zelenina, proteinové tyčinky, ořechy nebo semena

5. Ani v létě neopomíjejte dostatečný příjem vlákniny

Změny prostředí, horko, jedení ve spěchu nebo snížená konzumace čerstvého ovoce, zeleniny a mléčných výrobků dokáže s vaším trávením pěkně zamávat. Ani v létě proto nezapomínejte na dostatečný příjem vlákniny (30 g/den), kterou najdete např. v ovoci, zelenině, luštěninách, celozrnných obilovinách, ořeších nebo semenech. Proč je pro nás vlastně vláknina tak důležitá a jak ji do jídelníčku zařadit více, se dozvíte v článku 10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout.

Na škodu není sáhnout ani o probioticích a prebioticích. Zaručeně totiž pomohou srovnat rozházený střevní mikrobiom do latě. A vězte, že optimální složení mikrobiomu = půl zdraví.

obrázek z freepik.com

6. Podpořte potravinami své opálení

K létu neodmyslitelně patří také opalovačky – kdo by taky nechtěl vlastnit jemnou a zlatavě bronzovou kůži. Krásné opálení a ochranu své kůže můžete navíc podpořit i potravinami obsahujícími látky jako beta‑karoten, lykopen, lutein, tyrosin nebo vitamin E. Kde konkrétně tyto látky najdete a jaké jsou další klady a zápory opalování, najdete v našem dalším článku Jednoduché tipy, jak podpořit a prodloužit opálení!

Jak už to ale bývá, všeho moc škodí a jinak tomu není ani v případě opalování. Vždyť za stárnutí kůže mohou být právě sluneční paprsky odpovědné až z 80 %! Další podrobné informace o stárnutí kůže a bezpečném opalování, jsme si pro vás připravili  v článku Stárnutí kůže je až z 80% způsobeno slunečními paprsky. Jak se chránit?

Co si z toho vzít?

Horké letní dny se nesou ve znamení dovolených, výletů a sportovních aktivit, při kterých si snad konečně trochu oddechnete. Vašemu tělu ale dají, vzhledem k vysokým teplotám, pěkně zabrat! V parných dnech proto nezapomínejte na dostatečný pitný režim a v celodenním shonu si svou stravu pohlídejte jak po kvalitativní, tak i kvantitativní (množstevní) stránce.

V teplém počasí je rovněž vhodné dbát na správné skladování potravin a podpořit své trávení pomocí vlákniny a probiotik. A abyste nestrádali ani po estetické stránce, některé potraviny vám pomohou podpořit i vaše opálení. 

8 letních alkoholických drinků: Jak udělat jejich méně kalorické verze?
8 letních alkoholických drinků: Jak udělat jejich méně kalorické verze?
K létu neodmyslitelně patří i alkoholické drinky. Ty jsou však často velmi kalorické a mohou zkazit snahy o zhubnutí. Máme pro vás návod, jak si připravit odlehčené varianty.
10 rad co dělat, když jdete cvičit v pekelném vedru
10 rad co dělat, když jdete cvičit v pekelném vedru
Počasí nám dává někdy pořádně zabrat. Jak sportovat v horkém počasí, abychom si neuškodili?
Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech
Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech
Horké letní měsíce s sebou přináší také horké letní noci. Dosáhnout tak v noci plnohodnotného odpočinku je někdy skoro až nadlidský výkon. Jak zajistit kvalitní spánek i během léta?
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Ztráty některých elektrolytů mohou být při fyzické aktivitě takové, že se již vyplatí myslet na jejich doplnění. V tomto článku se dozvíš, u jakých aktivit má smysl to řešit a jakým způsobem elektrolyty doplňovat.
Iontové nápoje: Kdy je pít a kdy jsou naopak zbytečné?
Iontové nápoje: Kdy je pít a kdy jsou naopak zbytečné?
Hned na úvod by se mi chtělo odpovědět na otázku, kterou jsem si dal v názvu toho článku. A to jednoduchým "protože jsou k ničemu". Nicméně bych celou problematiku zbytečně zjednodušil, i když bych se příliš od konečného resultu neodchýlil.
Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Pocení je přirozená součást našeho každodenního života, která na nás čeká všude – od pravidelného běhání až po čekání na řadu v ordinaci zubního lékaře. Proč se každý potíme jinak a je možné míru pocení ovlivnit?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Ultimátní návod, jak se v tom vyznat, je tu. Pomůžou při nachlazení, léčbě antibiotiky nebo před cestou do exotických zemí!
Jednoduché tipy, jak podpořit a prodloužit opálení!
Jednoduché tipy, jak podpořit a prodloužit opálení!
Zdravé, rovnoměrné opálení, které vydrží. Že to zní jako nesplnitelný sen? Určitě ne, stačí dodržovat jednoduché tipy a triky tohoto článku, díky nimž se mýtus konečně stane realitou. Jedná se o základní poučky, ale také o další fígle, např. z oblasti jídla (které vám bude chutnat!) či rostlinné extrakty.
Jak připravit salát, abyste po něm neměli hned hlad
Jak připravit salát, abyste po něm neměli hned hlad
Dopřáváte si pravidelně salát jako hlavní jídlo s myšlenkou, že dáváte svému tělo to nejlepší? A obsahuje ten váš všechny důležité živiny? Přečtěte si na co se zaměřit, aby jste se z něj dosyta najedli a získali všechny základní živiny.
Zdravě jíst se dá i na dovolených či fesťácích. 10 tipů, jak na to
Zdravě jíst se dá i na dovolených či fesťácích. 10 tipů, jak na to
Léto je tu. A to znamená výlety do přírody, kempování, dovolené a fesťáky! Rádi byste si do batůžku přibalili něco jiného než řízek a tatranku, ale nic vás nenapadá? Pak jste tu správně, na vše dnes dostanete odpověď!
Jak uspořádat lednici? 5 tipů pro dokonale uspořádanou lednici
Jak uspořádat lednici? 5 tipů pro dokonale uspořádanou lednici
Zdravý životní styl a uspořádání lednice? Tato témata spolu na první pohled nesouvisí, opak je však pravdou. Jak tedy na správně zorganizovanou lednici?
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Slunění a letní opalování je až z 80 % zodpovědné za stárnutí kůže. Jak můžeme kůži účinně chránit a mohou nám pomoci i běžné potraviny?