Acroyoga: ve dvou se to lépe táhne!

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Acroyoga: ve dvou se to lépe táhne!
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Acroyoga využívá prvky jógy, akrobacie a thajské masáže.
  • Jedná se o cvičení, které je možné praktikovat ve dvojici či ve skupině, a to téměř kdekoliv.
  • V jejím průběhu se cvičenci dostávají do 3 hlavních rolí: báze, letec a dopomoc.

Co Acroyoga vlastně je a kde se vzala?

Za zakladatele Acroyogy je považován mistr Hatha jógy indický Krishnamacharia, který byl jako první zachycen na snímku s „létajícími“ dětmi v základních pozicích Acroyogy, a to v roce 1935. Stal se inspirací pro ostatní ke spojení jógy a akrobacie. 

Samotné slovo “Acroyoga” se skládá z řeckého “akros” (high) a sanskrtského slova “yoga” (union). Doslovně tedy znamená “high union”, což lze přeložit jako “nejvyšší sjednocení”. Jak název napovídá, cílem Acroyogy se stává vyvolání pocitu sjednocení se sebou samým, s partnerem, komunitou, ale i vesmírnou povahou boží. Také by měla sloužit k lidské proměně a změně organismu z hlediska fyzického, mentálního a spirituálního, a to za využití prvků  jógy, akrobacie a thajské masáže.

2 hlavní směry Acroyogy 

Moderní Acroyoga vznikala odděleně a nezávisle ve 2 oblastech: v Kanadě ve městě Montreal a v Americe v San Francisku. Díky těmto 2 místům zrodu se Acroyoga rozdělila na 2 hlavní odlišné směry. Montrealský styl byl založen Eugenenem Poku a Jessie Goldbergovou v roce 2000. Zaměřuje se spíše na kreativitu a výkon. Typické pro tento směr jsou prvky tance bez thajské masáže v závěrečné části lekce, která je přítomna u druhého, dá se říci známějšího a rozšířenějšího, stylu.

Kalifornský styl vznikl později, a to roku 2003. U jeho zrodu stál Jason Nemer, trenér gymnastiky a akrobacie, a Jenny Sauer‑Kleinová, cirkusová akrobatka a studentka kontaktní jógy. Tito 2 nadšenci se stali cvičícími spolupracujícími partnery se stejným zájmem a zapálením. V tomto směru se obecně více objevují prvky hrubší akrobacie namísto tance a na závěr je prováděna thajská masáž. V roce 2004 zakladatelé poprvé vedli hodinu párové akrobacie v cirkusovém centru v Kalifornii a následně uskutečnili jejich první workshop Yoga Free. Od té doby se věnují šíření své vášně dál do celého světa, a to je i jeden z důvodů, proč se v České republice setkáte zejména s jejich stylem. 

Jak probíhá úvod a hlavní část lekce Acroyogy

Každá lekce Acroyogy by měla začínat důkladným rozcvičením a zahřátím těla. Tohoto stavu se docílí opakovanými přechody z jedné jógové pozice do druhé. Následně se provádí posilovací a zpevňovací cvičení. Jako poslední v této části přichází na řadu nácvik inverzních poloh, které slouží k navození pocitů létání (jako je např. stoj na hlavě, rukách, předloktích atd.). Po úvodní fázi přichází hlavní část: Acroyogové létání. Jedná se o trénování pozic a přechodů mezi nimi, kdy je jedinec zařazen do dvojice či je rovnou součástí skupiny. V průběhu cvičení společně neinvazivně spolupracuje a komunikuje člověk nazývaný “báze/base” (ten, co drží - většinou se nachází v leže ve spod) a “letec/flyer” (ten, co je ve vzduchu).

Cvičení ve skupině probíhá obdobně s pomocí ostatních, jež se nazývají “dopomoc/spotter”. Díky nim se samotný nácvik poloh stává bezpečnějším. V praxi to vypadá tak, že lektoři nejprve ukážou pozici či přechod pozice, následně vysvětlí stěžejní body a poradí, jak se do a z ní nejlépe dostat. V průběhu cvičení dané pozice je k dispozici jejich nápomoc všem cvičencům

Závěrečná část lekce

Závěr lekce je věnován zklidnění, relaxaci a uvolnění skrze thajskou masáž a terapeutické létání. Thajská masáž se realizuje ve dvojicích, rozprostřených do kruhu tak, aby masér měl možnost vidět a poté napodobovat hmaty lektorů. V masáži jsou využívány příjemné tlaky a protahovací cvičení, jež připomínají jógu. Jedná se o masáž, která probíhá přes oblečení a bez masážních olejů. Po masáži jednoho člena si dvojice vymění své role. V poslední fázi závěrečné části se může vyskytnout terapeutické létání, kdy masér leží a na svých nohách a rukách se nachází druhý z páru. Terapeutickým létáním je opět docíleno masáže a protažení v různých pozicích (viz obrázek níže). V tomto případě dochází především k uvolňování zad a kyčlí.

Acroyoga: ve dvou se to lépe táhne!

Výhody praktikování Acroyogy

V aktuální době se Acroyoga díky svým akrobatickým pozicím stává populární a atraktivní především pro mladší část populace. Akrobatické pozice však nejsou jediný důvod, proč se stala bodem zájmu. Její jedinečné spojení fyzicky náročného cvičení, relaxačních technik a zároveň i potřeby kontaktu s partnerem/ry osloví řadu z nás. Její účinky obohatí jedince komplexně – pohladí jak na těle, tak na duši. 

Když se zaměřím na konkrétní benefity Acroyogy, určitě do nich lze zařadit tyto následující:

  • Tělesné a pohybové: tyto přínosy jsou rozdílné v závislosti na roli každého z cvičenců. “Báze” udržuje letce ve vzduchu za pomoci nohou a “letec” předvádí jógové pozice. Jedná se tedy o benefity jak silové, tak flexibilní.
  • Psychické a sociální: jedná se o prožitek, který dokáže podpořit mentální zdraví člověka. Byl uskutečněn výzkum, kde vědci Shapiro a Cline (2007) zkoumali vliv jógy na psychiku člověka u lidí s diagnostikovanou depresí. Studie se zúčastnilo 28 pacientů s antidepresivní medikací. Respondenti odcvičili 20 lekcí, ve kterých se trénovaly stojné pozice, záklony a obrácené pozice, a to po dobu 3 týdnů. Výsledky bádání odhalily významný pokles hladiny deprese, hněvu, úzkosti u pacientů. Acroyoga navíc buduje, posiluje a posouvá hranice osobnosti.

Co si z toho vzít? 

Kořeny Acroyogy lze nalézt již v naší dávné minulosti. Předpokládá se, že ji založil indický mistr Hatha jógy Krishnamacharia, a to kolem roku 1935 - nejedná se tedy o žádný novodobý “trend”. V Acroyoze se rozlišují 3 hlavní role: báze, letec a dopomoc. Jedná se o komplexní cvičení, které má blahodárný vliv jak na tělo, tak na duši daného cvičence. 

Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
Nesnášíte cvičení? 10 zábavných způsobů, jak se více hýbat
Nesnášíte cvičení? 10 zábavných způsobů, jak se více hýbat
Chcete se více hýbat, ale nevíte, co by vás zrovna bavilo? Mrkněte na nový článek a nechte se inspirovat některou z řady zábavných aktivit, při kterých spálíte spoustu kalorií, a přitom nebudete mít ani pocit, že se musíte namáhat.
Jóga před spaním jako lék na nespavost
Jóga před spaním jako lék na nespavost
Problémy s usínáním trápí mnoho osob po celém světě. Existuje řada účinných způsobů, jak usínání podpořit a celkovou kvalitu spánku zlepšit. Patří mezi ně také cvičení jógy?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.