Skincare jinak: na co se zapomíná při snaze o hezkou pleť?

28. 10. 2022
Komentáře
Skincare jinak: na co se zapomíná při snaze o hezkou pleť?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Všichni sníme o zdravé a mladistvé pleti. Spousta z nás utratí majlant za drahé kosmetické přípravky, ale stav pokožky stále neodpovídá našim představám. V čem možná děláte chybu právě vy? V následujících kapitolách se dozvíte, jaké faktory ovlivňují naši pleť a jak ji efektivně podpořit přírodní cestou.

Co ovlivňuje stav naší pokožky? 

Faktory ovlivňující naši pokožku se dají rozdělit do následujících kategorií:

  • výživa a další faktory životního stylu
  • psychologické faktory, stres
  • klimatické faktory, kvalita ovzduší a znečišťující látky
  • léky a kosmetické přípravky

V dnešní době se pozornost často  upíná ke kosmetickým přípravkům a přisuzují se jim až zázračné účinky. Samozřejmě, ty kvalitní kosmetické přípravky mohou zcela jistě dopomoci k lepší pleti, nicméně pro krásnou pokožku je stěžejní životní styl, který se dá doplnit o přírodní produkty či doplňky.

Pleť a výživa

Strava je naprostý základ, a to platí i u pleti. Změny vzhledu kůže byly se špatnou výživou spojovány již od nepaměti. Kvalitní a vyvážená strava má základní funkci při udržování zdravé pleti a pomáhá zpomalit proces stárnutí naší pokožky. Kůže představuje fyzikální a chemickou bariéru těla. Makroživiny společně s mikronutrienty udržují její bariérové funkce kůže. Ze stravy je důležité přijímat zejména dostatečné množství antioxidantů, vitaminů a minerálních látek.

Na co si dát pozor?

Primární potravou pro kožní buňky je glukóza. Dlouhodobé špatné zacházení s glukózou například jezením většího množství jednoduchých cukrůpotravin s vysokým glykemickým indexem může vyvolat dlouhodobé výkyvy krevního cukru a hormonu inzulinu. Ten zvyšuje produkci kožního mazu a aktivitu androgenů, což může přispívat ke vzniku akné. Potraviny spojené s kožními problémy mohou být nejen ty s vysokým obsahem cukru, ale také ultra zpracované potraviny a trans‑mastné tuky.

Vědecké studie se ve výsledcích liší a nedá se tedy paušálně tvrdit, že nějaká potravina či skupina potravin může sama o sobě za zhoršenou pleť. Do hry vstupuje více faktorů, jako je celkový životní styl, genetika, spánek a další. Jde o silně individuální záležitost, a proto by všechna omezení a striktní doporučení měla být personalizována.

Přestože omezení některé ze složek výživy může pomoci k lepší pletí je nutné pohlídat si nutriční deficience při vyřazení jakékoliv skupiny potravin.

Co je vhodné jíst při snaze o hezčí pleť ?

1. Kvalitní a celistvé potraviny

Konzumace kvalitních a celistvých potravin je vždy skvělou volbu. Ty dodají tělu dostatek vitaminů, minerálních látek a vyživují tak nejen tělo, ale i pleť. Nutričně bohatá jídla zastávají významné funkce v péči o kožní problémy související se stárnutím a oxidačním stresem. Pro výživu celého organismu a tedy i pleti je vhodná zejména konzumace zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, ořechů a jiných zdraví prospěšných tuků. Zapomínat by se nemělo ani na dostatečnou pestrost stravy a vhodnou úpravu pokrmů.

Mezi další potraviny s prokazatelným vlivem na zdraví pokožky patří zejména vejce, avokádo a ořechy, které obsahují velké množství biotinu, který přispívá k normálnímu stavu pokožky.

2. Potraviny bohaté na vitamin A

Nedostatek vitaminu A se může projevit suchou a šupinatou pokožkou. Ten nalezneme například ve vaječných žloutcích, rybách, játrech a plnotučných mléčných výrobcích. Vitamin A ve formě beta‑karotenu obsahuje nejvíce oranžové a žluté ovoce či zelenina.

3. Potraviny bohaté na vitamin C

Vitamin C zabraňuje poškození kožních buněk díky svým antioxidačním vlastnostem. Pomáhá dodat pokožce jas a může se podílet také na tvorbě kolagenu a elastinu. Nalezneme jej například v paprikách, brokolici, citrusových a bobulovitých plodech. 

4. Potraviny bohaté na vitamin E

Vitamin E má silné antioxidační účinky, bojuje proti působení volných radikálů a funguje jako prevence projevů stárnutí pleti. Mezi zdroje vitaminu E patří zejména rostlinné oleje, ořechy, semena, mrkev, rajčata, avokádo, vejce a mléko.

5. Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny pomáhají zabránět vyšoušení a šupinatění pokožky a jsou stěžejní pro zdraví srdce, mozku a očí. Jejich nedostatek nebo špatný poměr omega 3 : omega 6 MK může vést i ke snížené funkci imunitního systému.Najdeme je například v tučných rybách, vlašských ořeších, kvalitních vejcích, některých olejích (např. lněném), chiadýňových semínkách.

Skincare jinak: na co se zapomíná při snaze o hezkou pleť?

Spánek

Nedostatek spánku mimo jiné způsobuje, že tělo uvolňuje více stresových hormonů, což se negativně odráží také na pleti a kožních problémech. Důležité je spát nejen dostatečně dlouho, ale také kvalitně. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek optimalizuje sekreci růstového hormonu, který podporuje buněčný cyklus a produkci kolagenu. Ten v těle pomáhá převážně s hydratací a elasticitou kůže, k redukci tvorbě vrásek a celkovému zdraví pleti.

Stress management a pohyb

Emoční stres se může významně podílet na výskytu, zhoršení akné a pokožky. Vhodný způsob, jak bojovat se stresem, může být například skrz pohyb, dechová cvičení a kreativní činnosti. Pohybová aktivita je skvělou volbou pro redukci stresu, protože se při ní vyplavují hormony štěstí. Pohyb tak pomáhá i v boji s depresí a zvyšuje průtok krve.

Nezapomeňte však, že po cvičení a pocení je vhodné pleť umýt čistou vodou, případně vyčistit a nechat odpočinout. Na druhu pohybu tolik nezáleží. Může se jednat o klasické cvičení doma nebo v posilovně, jógu, či jakýkoliv jiný sport. Důležité je najít takový pohyb, který vás baví, a věnovat se mu konzistentně. Skvělou volbou pro zvládání stresu může být i meditace.

Hydratace

Hydratace je klíčovým faktorem pro zdraví pleti. Doporučený denní příjem vody je 35–40 mililitrů na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Adekvátní příjem vody však závisí na mnoha faktorech, včetně věku, hmotnosti, teploty, fyzické aktivity.

Dehydratovaná pokožka vypadá nezdravě, šupinatě, je suchá a matná. Tomu se dá předejít primárně dostatečným pitím čisté vody, případně bylinkových čajů. Je na místě omezit, nejlépe se však úplně vyhnout, slazeným nápojům, které mohou díky velké míře jednoduchých cukrů způsobovat zánětlivé reakce a akné.

Co vaše pleť určitě neocení?

Alkohol a kofein

Alkohol a kofeinové nápoje patří mezi další nástrahy při honbě za hezčí pletí, jelikož mohou pokožku dehydratovat a vysušovat. Pití alkoholu ve velkém množství je navíc spojeno se spuštěním řady kožních onemocnění, jako je akné, lupénka a růžovka. Při konzumaci alkoholu je důležitá míra a doplnění tekutin ideálně v podobě čisté vody.

Kouření

Kouření cigaret je častým zabijákem zdravé pleti. Kouření může způsobovat poškození pokožky, jelikož snižuje kyslík v krvi a stahuje cévy. Kvůli tomu může docházet k viditelným změnám pokožky například její barvy, tvorbě vrásek, a tím k předčasnému stárnutí kožních buněk.

Sluneční záření

Slunce urychluje přirozené stárnutí kůže a je hlavním faktorem vzniku rakoviny kůže. Expozice slunečnímu záření je dvousečná zbraň. Na naše tělo má vliv pozitivní i negativní. Slunce je nezbytné pro přítomnost života na Zemi, syntézu vitaminu D a synchronizaci cirkadiánního rytmu.

Vitamin D nám pomáhá ke zlepšení imunity, prevenci proti osteoporóze, boji s depresí i zdravým kostem. Pouze 10 % vitaminu D je však přijímáno ze stravy, a proto je dobré vystavovat se slunci, zejména v ranních hodinách. 

Přílišná expozice slunci však může mít negativní vliv na lidské zdraví. UV záření je hlavním viníkem při vzniku rakoviny kůže, poškození a stárnutí pleti. Reaktivita na sluneční záření je podmíněna geneticky fototypem kůže. Reakci na sluneční záření je tedy možné predikovat a vyhodnotit tak riziko vzniku melanomu. Tmavší typy pleti jsou při vystavení slunečnímu záření chráněny lépe, díky vyššímu obsahu melaninu v kůži. Zároveň mohou mít tito jedinci větší predispozice k deficitu vitaminu D.

Negativní vliv slunečního záření lze minimalizovat ochranou pokožky. Zejména pak omezením pobytu na slunci mezi 10‑15 h. Vhodné je denní aplikování širokospektrálního opalovacího krému SPF

Co si z toho vzít?

Životní styl je opomíjeným faktorem u lidí zajímajících se o zdravou pleť. Přitom nezdravá kůže je často projevem nerovnováhy v organismu. Kvůli kožním problémům se často lidé psychicky i fyzicky trápí a s vidinou hezčí pleti utrácejí velké peníze za balíčky pro její zlepšení. Přitom se často zapomínají starat se o sebe i zevnitř a žít zdravě.

Kvalitní produkty mají nepopiratelné místo na poli skincare. Nicméně ani ten nejlepší výrobek nedokáže dělat zázraky, pokud se o své tělo nestaráme dobře. Jestliže nejsme geneticky obdařeni dokonalou pletí, je nutné zajímat se o své tělo a zdraví více do hloubky. Zejména pak o svou výživu, spánek, stress management, dech a pohyb. Všechny tyto aspekty jsou totiž to, co nás ovlivňuje každý den v největší míře a pomohou nám nejen k lépe vypadající pleti, ale především k celkovému zdraví.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Slunění a letní opalování je až z 80 % zodpovědné za stárnutí kůže. Jak můžeme kůži účinně chránit a mohou nám pomoci i běžné potraviny?
Průmyslově zpracované potraviny: 7 tipů, jak jich jíst méně
Průmyslově zpracované potraviny: 7 tipů, jak jich jíst méně
Průmyslově zpracované potraviny jsou levné, praktické a jejich příprava je až směšně jednoduchá. Je tu ale jeden háček – našemu zdraví příliš neprospívají. Jak tedy jednoduše snížit jejich příjem?
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování
Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování
S pojmem "zdravé stravování" jste se již jistě někdy setkali – co si pod ním ale představit a jak ho nejlépe převést do praxe? Poradí vám dnešní článek.
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Máte spoustu práce, povinností a kromě toho potřebujete před spaním stihnout nejnovější epizodu oblíbeného seriálu? Jak nedostatek spánku ovlivňuje vaše zdraví, se dočtete v dnešním článku.
Jak začít s jógou doma
Jak začít s jógou doma
Možností k pohybu momentálně bohužel moc není. Cvičení doma nám ale nikdo nesebere - v dnešním článku se podíváme na to, jak začít s jógou.
Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a sportovci? Na první pohled neslučitelná dvojka, která si však k sobě ve skutečnosti nachází cestu docela snadno. Jaký vliv to má na sportovní výkonnost, hormonální hladiny či efektivitu budování svalové hmoty?
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Potraviny bohaté na vitamin C
Potraviny bohaté na vitamin C
Zima se blíží a společně s ní i dotazy typu “Jak do sebe dostat vitamin C? Nechci být nemocný!” Které potraviny bychom ještě měli jíst, abychom ho měli ve stravě dostatek.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Co je glykemický index a jak skutečně ovlivní naše hubnutí?
Co je glykemický index a jak skutečně ovlivní naše hubnutí?
Prý stačí vybírat potraviny s nízkým glykemickým indexem, tomu vysokému se vyhýbat a budeme štíhlí, zdraví a krásní... Ano, zní to opravdu skvěle! Ale bohužel, ani tentokrát to nemáme tak jednoduché a je otázka, do jaké míry si vůbec třeba s glykemickým indexem lámat hlavu.
9 tipů, jak zlepšit spánek
9 tipů, jak zlepšit spánek
Kvalita spánku se za poslední desetiletí značně zhoršila, přitom je tento odpočinek pro naše zdraví zcela zásadní. V tomto článku jsme si pro vás připravili 10 tipů, díky nimž zrychlíte usínání, zkvalitníte svou spánkovou rutinu a tím také velice jednoduše zlepšíte váš fyzický i psychický stav!
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Jídelníček není jen o energii, ale také o tom, jak je tato energie situována do jednotlivých živin, makroživin a jak s ní dokážeme pracovat. Omega‑3 mastné kyseliny jsou nedílnou součástí vyváženého jídelníčku. Jak je můžeme využít?
Vitamin D: Důležitý pro činnost svalů i mozku. Proč bychom se na něj měli zaměřit?
Vitamin D: Důležitý pro činnost svalů i mozku. Proč bychom se na něj měli zaměřit?
Vitamin D není potřebný jen pro zdravý vývoj kostí, jak se dozvídají školou povinné děti. Důležitý je i pro správnou činnost mozku a svalů. Co se stane, když jej budete mít nedostatek? A jak udržovat jeho optimální hladinu?