Top 7 vánočních dobrot: Kolik mají kalorií?

23. 12. 2019
Komentáře
Top 7 vánočních dobrot: Kolik mají kalorií?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Vánoce by ideálně měly být svátky klidu a pohody. Ne svátky stresu a výčitek z přijatých kalorií. Zásadní radou tedy je neodpírat si vánoční dobroty, abyste si Vánoce skutečně užili a neprotrpěli je. Spíše přemýšlejte o množství, což je hlavní problém svátečního obžerství.

Není totiž úplně výjimkou, že cukroví sníme mnohem víc, než jsme vlastně původně chtěli. Vanilkový rohlíček sem, linecké nebo vosí úl tam. Vždyť jsou přece ty kousky tak maličké, tak není rozdíl, jestli sním 10 nebo 15 kousků. Dnešní článek vám pomůže si uvědomit, kolik vlastně vánoční dobroty mají kalorií. Není to ale návod taková jídla nejíst, spíše si uvědomovat jejich hodnotu a nakládat s ní podle vlastního uvážení. 

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Kolik kalorií ve vánočních dobrotách najdeme
 • Jde to i jinak, kde kalorie můžeme ušetřit?

Kolik kalorií mají klasické vánoční dobroty?

1. Vaječňák

Na vaječný koňak nebo likér si vzpomínám z dětství. Vařila ho babička před Vánoci. Byl žluťoučký, hustý a voněl po rumu. Z hlediska kalorií a maker byste mezi vánočními nápoji těžko hledali větší bombu. Pokud vezmeme v úvahu ten poctivý domácí, skládá se z vaječných žloutků, cukru, sladkého kondenzovaného mléka a rumu. Jedná se o vskutku vražedné kombo tuku, cukru a nemalého množství alkoholu k tomu.

100 ml vaječného likéru průměrně obsahuje:

 • 275 kcal
 • 33 g sacharidů
 • 3 g bílkovin
 • 5 g tuku

Rady, jak ušetřit kalorie v poctivém domácím vaječňáku, bohužel neexistují. Proto opatrně s množstvím. Což by vzhledem k jeho extrémní sladkosti neměl být velký problém.

Top 7 vánočních dobrot: Kolik mají kalorií?

2. Smažený kapr

Tradiční kapr smažený v trojobalu v pěticentimetrové vrstvě oleje je spolu s bramborovým salátem plným majonézy základem pro solidní žlučníkový záchvat. A co víc. Přihodíme i fakt, který vás možná šokuje. 

Takovou pořádnou porcí kapra a bramborového salátu se snadno dostanete na číslo kolem 1200 kcal. Pokud budete brát referenční příjem pro ženu, který činí cca 1900 kcal, je taková štědrovečerní večeře kaloricky více než štědrá.

100 g smaženého kapra průměrně obsahuje: 

 • 215 kcal
 • 7 g sacharidů
 • 25 g bílkovin 
 • 12 g tuku

Nejvíce se na smaženém kaprovi energeticky podílí tuk, který do sebe nasaje při smažení. Výsledné množství kalorií se tedy může hodně lišit. 

Jak ušetřit na příjmu tuku ze sváteční večeře?

 1. Pokud opravdu chcete kapra smaženého, použijte olej, které je na smažení vhodný (např. řepkový). Nechte ho dostatečně rozehřát. Pokud kapra dáte do oleje studeného, tuku nasákne mnohem víc.
 2. Nachystejte si hrnec s vařící vodou a osmaženého kapra do ní ihned na zlomek vteřiny ponořte. Na chuti neztratí a budete překvapeni, kolik tuku v hrnci zůstane.
 3. Použít také můžete papírové ubrousky nechat přebytečný tuk vsáknout.
 4. Klidně si připravte kapra v trojobalu, ale namísto smažení ho upečte v troubě na pečícím papíře. Skvěle poslouží oleje ve spreji, k dochucení použijte bylinky, citronovou šťávu a trochu soli.
 5. Že vám vlastně kapr nechutná? Nahraďte ho třeba populárním candátem.

3. Bramborový salát

Co jiného k tradičnímu kaprovi či řízku než bramborový salát? Receptů kolují stovky, možná tisíce, ale neodmyslitelnou součástí je tučná majonéza, či dokonce různé tučné nekvalitní uzeniny.

100 g bramborového salátu má průměrně: 

 • 210 kcal
 • 12 g sacharidů
 • 2 g bílkovin
 • 17 g tuku

A jak to udělat jinak?

 1. Vynechejte majonézu, nebo alespoň její část. Použít se dá nejen bílý jogurt, zakysaná smetana, ale i cottage. Kdo trvá na majonéze, může použít její "light" variantu.
 2. Přidejte více zeleniny, kterou do salátu běžně dáváte: mrkev, hrášek, celer.
 3. Už samotný kapr nebo řízek je zdrojem bílkovin. Do salátu tedy nemusíte přidávat vajíčka ani uzeninu

4. Vánočka

Tradiční vánočka by na slavnostním stole neměla chybět. Sama o sobě žádným velkým průšvihem není, ale rádi ji při pečení doplníme o křupavé mandličky a rozinky. Jíme ji pak s  řádnou vrstvou másla, džemu či Nutelly a zapijeme poctivým kakaem z plnotučného mléka. Kalorie jen skáčou. Taková snídaně vám z denního příjmu hravě ukrojí 800 kcal, jen to lupne.

100 g vánočky má:

 • 316 kcal
 • 55 g sacharidů
 • 8 g bílkovin
 • 6 g tuku
Top 7 vánočních dobrot: Kolik mají kalorií?

5. Rybí polévka

S polévkou je to podobně jako s bramborovým salátem. Každá rodina má jistě svůj recept na tu pravou a jedinou štědrovečerní polévku. Dost často ale obsahuje nemalé množství másla, jíšky na zahuštění a korunu tomu všemu dávají smažené křupavé krutony.

100 ml rybí polévky má průměrně:

 • 102 kcal
 • 5 g sacharidů
 • 8 g bílkovin (v závislosti na množství rybího masa)
 • 4 g tuku

Jak polévku odlehčit? Při přípravě polévky šetřete máslem. Nezahušťujte jíškou, ale využijte mixovanou zeleninou.

6. Grog, svařák, punč, horký cider…Co z toho si vybrat?

Výše zmíněné voňavé nápoje k vánočním trhům a Vánocům tak nějak patří. Vůně hřebíčku a skořice dokáže vykouzlit tu správnou atmosféru nejen při procházce vánočně vyzdobeným městem.

Pravděpodobně nejmenší zlo z výše uvedených je grog. Jedná se o panáka rumu zalitého horkou vodou. Záleží ale, kolik cukru si do něj dále nasypete. Další uvedené nápoje jsou pak vražednou kombinací alkoholu a cukru, jedná se tedy o skutečné kalorické bomby.

200 ml svařáku průměrně obsahuje: 

 • 211 kcal
 • téměř nulové množství bílkovin a tuku
 • 52 g sacharidů (v závislosti na množství přidaného cukru)

Na konzumaci alkoholu bychom jen těžko hledali nějaká pozitiva. Pokud hledáte nějaký vhodnější přípitek, sáhněte po suchém bílém či červeném vínu, proseccu nebo extra suchém martini. Případně si udělejte svařák doma a cukrem šetřete.

Top 7 vánočních dobrot: Kolik mají kalorií?

7. Vánoční cukroví: Jaké si vybrat?

To nejlepší na závěr – cukroví. Pro mnohé hrozba číslo jedna. Mějte na paměti jednu důležitou zásadu: Čím méně tuku, tím lépe. To stejné bychom mohli říci i o cukru, ale bez něj to jaksi nejde. 

Uvedeno do praxe: Lepší variantou bude voňavý perníček než třeba plněný ořech, což jsou v podstatě dva kousky cukroví spojené tučným máslovým krémem.

Vybrali jsme pro vás některé tradiční kousky. Hodnoty platí pro 100 gramů dobroty:

 1. vanilkové rohlíčky: 559 kcal, jeden kus (12 g) má 67 kcal
 2. linecká kolečka s džemem: 547 kcal, jeden kus (15 g) má 82 kcal
 3. vosí hnízda plněná máslovou náplní: 500 kcal, jeden kus (15 g) má 75 kcal
 4. kokosky: 430 kcal, jeden kus (10 g) má 43 kcal
 5. pracny: 562 kcal, jeden kus (20 g) má 112 kcal
 6. perníčky: 430 kcal, jeden kus (15 g) má 65 kcal
 7. plněné sušené švestky v čokoládě: 382 kcal, jeden kus (10 g) má 38 kcal

U cukroví samozřejmě nejvíce záleží na velikosti. Pokud připravíte cukroví poloviční či třetinové velikosti, přijmete i dvakrát nebo třikrát méně energie. Hodnoty energie jsou čerpány z webů stobklubkaloricketabulky a odborně zkorigovány.

Pokud byste si zobli po jednom kousku z výše uvedených druhů, dostanete do sebe cca 540 kcal. Stejně jako kdybyste si připravili pořádnou dávku ovesné kaše z 65 g jemných vloček, 90 g banánu, 20 g proteinu, 100 ml polotučného mléka a 20 g R3 pecan&maple pie. Kalorie z cukroví naskakují skoro samy, že?

[Instagram]

Jak na cukroví „jinak“?

 1. Pokud chcete, můžete zkusit vyměnit klasickou "bílou" mouku za nějakou nutričně hodnotnější: žitnou nebo pohankovou. Myslete ale na to, že přijaté kalorie tím nesnížíte
 2. Místo obvyklého cukru nebo medu použijte čekankový sirup nebo stévii. Opět myslete na to, že většinou sirupů, jako je např. javorový, datlový či agávový, si příliš nepomůžete, podobně je na tom med. Jak je to s těmi sirupy, zjistíte ve článku Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
 3. Hlavně ale myslete na množství. Je rozdíl bezmyšlenkovitě při sledování pohádky sníst celý talíř, nebo si dát ke kávě pár kousků a doplnit třeba nízkotučným řeckým jogurtem pro navýšení obsahu bílkovin. Snažte se vybírat méně krémové varianty.
 4. Nebojte se vyzkoušet ani proteinovou verzi cukroví. Máte chuť na proteinové perníčky?

Zkuste taky některé z našich vyladěných receptů:

Naše tipy, jak zůstat fit i přes Vánoce

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Nejdůležitější rada na závěr. Kromě nezdravých potravin existuje hlavně jejich nezdravé množství. Jezte tedy střídmě a pestře. Tedy tak, jak byste měli jíst po celý rok. Vánoce si především užijte. V tento výjimečný čas není prostor na výčitky a přemítání nad tím, kolik kalorií jste snědli.

Pokud se bojíte, že by vám po tradiční večeři bylo zatraceně těžko, připravte si něco lehčího a zdravějšího. Pokud si potrpíte na klasiku a cítili byste se ošizeni a podvedeni, dejte si menší porci tradičního jídla. Je třeba najít nějakou zlatou střední cestu a kaloričtější jídla kompenzovat pohybem, kterého přes Vánoce nebývá zrovna moc.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
13 tipů, jak nepřibrat o Vánocích
13 tipů, jak nepřibrat o Vánocích
"Ach jo, Vánoce, zase ztloustnu minimálně o 3 kila.." Poznáváte se v tom? Pak by vám neměly uniknout naše tipy, jak přes Vánoce nepřibrat, a přesto si je užít naplno.
6 jednoduchých tipů, jak si užít Vánoce bez přibírání
6 jednoduchých tipů, jak si užít Vánoce bez přibírání
Jak si užít Vánoce a nenechat se strhnout přejídací mánií? Zároveň proč vánoční hodování může být pro náš trénink a životní styl přínosem? Pojďme se na konec roku podívat pěkně zblízka a probrat letošní strategii!
Fitness cukroví pro zdravé a veselé Vánoce
Fitness cukroví pro zdravé a veselé Vánoce
Že je cukroví bez cukru jako týden bez neděle? Nesmysl!
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Hnědý cukr je zdravější než bílý! Kolikrát jsme se mohli dočíst podobné titulky v médiích, je to ale pravda? Je dobrá volba nahradit cukr ovocnými sirupy? To vše se dozvíte v dnešním článku!
Vánoční cukroví "zdravěji"
Vánoční cukroví "zdravěji"
Každý rok řešíme jednu základní otázku, jak na Vánoce nepřibrat, a hlavně být co nejštíhlejší i přes to, že si chceme Vánoce užít naplno. To povětšinou nejde bez cukroví, můžete tedy zvolit i to, které je pro vás zdravější.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.