Vánoce by ideálně měly být svátky klidu a pohody. Ne svátky stresu a výčitek z přijatých kalorií. Zásadní radou tedy je neodpírat si vánoční dobroty, abyste si Vánoce skutečně užili a neprotrpěli je. Spíše přemýšlejte o množství, což je hlavní problém svátečního obžerství.
Není totiž úplně výjimkou, že cukroví sníme mnohem víc, než jsme vlastně původně chtěli. Vanilkový rohlíček sem, linecké nebo vosí úl tam. Vždyť jsou přece ty kousky tak maličké, tak není rozdíl, jestli sním 10 nebo 15 kousků. Dnešní článek vám pomůže si uvědomit, kolik vlastně vánoční dobroty mají kalorií. Není to ale návod taková jídla nejíst, spíše si uvědomovat jejich hodnotu a nakládat s ní podle vlastního uvážení.
Co se v dnešním článku dozvíme?
- Kolik kalorií ve vánočních dobrotách najdeme
- Jde to i jinak, kde kalorie můžeme ušetřit?
Kolik kalorií mají klasické vánoční dobroty?
1. Vaječňák
Na vaječný koňak nebo likér si vzpomínám z dětství. Vařila ho babička před Vánoci. Byl žluťoučký, hustý a voněl po rumu. Z hlediska kalorií a maker byste mezi vánočními nápoji těžko hledali větší bombu. Pokud vezmeme v úvahu ten poctivý domácí, skládá se z vaječných žloutků, cukru, sladkého kondenzovaného mléka a rumu. Jedná se o vskutku vražedné kombo tuku, cukru a nemalého množství alkoholu k tomu.
100 ml vaječného likéru průměrně obsahuje:
- 275 kcal
- 33 g sacharidů
- 3 g bílkovin
- 5 g tuku
Rady, jak ušetřit kalorie v poctivém domácím vaječňáku, bohužel neexistují. Proto opatrně s množstvím. Což by vzhledem k jeho extrémní sladkosti neměl být velký problém.
2. Smažený kapr
Tradiční kapr smažený v trojobalu v pěticentimetrové vrstvě oleje je spolu s bramborovým salátem plným majonézy základem pro solidní žlučníkový záchvat. A co víc. Přihodíme i fakt, který vás možná šokuje.
Takovou pořádnou porcí kapra a bramborového salátu se snadno dostanete na číslo kolem 1200 kcal. Pokud budete brát referenční příjem pro ženu, který činí cca 1900 kcal, je taková štědrovečerní večeře kaloricky více než štědrá.
100 g smaženého kapra průměrně obsahuje:
- 215 kcal
- 7 g sacharidů
- 25 g bílkovin
- 12 g tuku
Nejvíce se na smaženém kaprovi energeticky podílí tuk, který do sebe nasaje při smažení. Výsledné množství kalorií se tedy může hodně lišit.
Jak ušetřit na příjmu tuku ze sváteční večeře?
- Pokud opravdu chcete kapra smaženého, použijte olej, které je na smažení vhodný (např. řepkový). Nechte ho dostatečně rozehřát. Pokud kapra dáte do oleje studeného, tuku nasákne mnohem víc.
- Nachystejte si hrnec s vařící vodou a osmaženého kapra do ní ihned na zlomek vteřiny ponořte. Na chuti neztratí a budete překvapeni, kolik tuku v hrnci zůstane.
- Použít také můžete papírové ubrousky nechat přebytečný tuk vsáknout.
- Klidně si připravte kapra v trojobalu, ale namísto smažení ho upečte v troubě na pečícím papíře. Skvěle poslouží oleje ve spreji, k dochucení použijte bylinky, citronovou šťávu a trochu soli.
- Že vám vlastně kapr nechutná? Nahraďte ho třeba populárním candátem.
3. Bramborový salát
Co jiného k tradičnímu kaprovi či řízku než bramborový salát? Receptů kolují stovky, možná tisíce, ale neodmyslitelnou součástí je tučná majonéza, či dokonce různé tučné nekvalitní uzeniny.
100 g bramborového salátu má průměrně:
- 210 kcal
- 12 g sacharidů
- 2 g bílkovin
- 17 g tuku
A jak to udělat jinak?
- Vynechejte majonézu, nebo alespoň její část. Použít se dá nejen bílý jogurt, zakysaná smetana, ale i cottage. Kdo trvá na majonéze, může použít její "light" variantu.
- Přidejte více zeleniny, kterou do salátu běžně dáváte: mrkev, hrášek, celer.
- Už samotný kapr nebo řízek je zdrojem bílkovin. Do salátu tedy nemusíte přidávat vajíčka ani uzeninu
4. Vánočka
Tradiční vánočka by na slavnostním stole neměla chybět. Sama o sobě žádným velkým průšvihem není, ale rádi ji při pečení doplníme o křupavé mandličky a rozinky. Jíme ji pak s řádnou vrstvou másla, džemu či Nutelly a zapijeme poctivým kakaem z plnotučného mléka. Kalorie jen skáčou. Taková snídaně vám z denního příjmu hravě ukrojí 800 kcal, jen to lupne.
100 g vánočky má:
- 316 kcal
- 55 g sacharidů
- 8 g bílkovin
- 6 g tuku
- Nejen babičku ohromíte naší proteinovou verzí, která je k nerozeznání od klasiky. Recept ve článku Ohromte proteinovou vánočkou, kterou nerozeznáte od té tradiční máslové
- A co s vánočkou, která je tak trochu za zenitem? Zkuste třeba populární french toasty ze článku Co se starou vánočkou? Francouzské toasty s pudinkovým krémem!
5. Rybí polévka
S polévkou je to podobně jako s bramborovým salátem. Každá rodina má jistě svůj recept na tu pravou a jedinou štědrovečerní polévku. Dost často ale obsahuje nemalé množství másla, jíšky na zahuštění a korunu tomu všemu dávají smažené křupavé krutony.
100 ml rybí polévky má průměrně:
- 102 kcal
- 5 g sacharidů
- 8 g bílkovin (v závislosti na množství rybího masa)
- 4 g tuku
Jak polévku odlehčit? Při přípravě polévky šetřete máslem. Nezahušťujte jíškou, ale využijte mixovanou zeleninou.
6. Grog, svařák, punč, horký cider…Co z toho si vybrat?
Výše zmíněné voňavé nápoje k vánočním trhům a Vánocům tak nějak patří. Vůně hřebíčku a skořice dokáže vykouzlit tu správnou atmosféru nejen při procházce vánočně vyzdobeným městem.
Pravděpodobně nejmenší zlo z výše uvedených je grog. Jedná se o panáka rumu zalitého horkou vodou. Záleží ale, kolik cukru si do něj dále nasypete. Další uvedené nápoje jsou pak vražednou kombinací alkoholu a cukru, jedná se tedy o skutečné kalorické bomby.
200 ml svařáku průměrně obsahuje:
- 211 kcal
- téměř nulové množství bílkovin a tuku
- 52 g sacharidů (v závislosti na množství přidaného cukru)
Na konzumaci alkoholu bychom jen těžko hledali nějaká pozitiva. Pokud hledáte nějaký vhodnější přípitek, sáhněte po suchém bílém či červeném vínu, proseccu nebo extra suchém martini. Případně si udělejte svařák doma a cukrem šetřete.
7. Vánoční cukroví: Jaké si vybrat?
To nejlepší na závěr – cukroví. Pro mnohé hrozba číslo jedna. Mějte na paměti jednu důležitou zásadu: Čím méně tuku, tím lépe. To stejné bychom mohli říci i o cukru, ale bez něj to jaksi nejde.
Uvedeno do praxe: Lepší variantou bude voňavý perníček než třeba plněný ořech, což jsou v podstatě dva kousky cukroví spojené tučným máslovým krémem.
Vybrali jsme pro vás některé tradiční kousky. Hodnoty platí pro 100 gramů dobroty:
- vanilkové rohlíčky: 559 kcal, jeden kus (12 g) má 67 kcal
- linecká kolečka s džemem: 547 kcal, jeden kus (15 g) má 82 kcal
- vosí hnízda plněná máslovou náplní: 500 kcal, jeden kus (15 g) má 75 kcal
- kokosky: 430 kcal, jeden kus (10 g) má 43 kcal
- pracny: 562 kcal, jeden kus (20 g) má 112 kcal
- perníčky: 430 kcal, jeden kus (15 g) má 65 kcal
- plněné sušené švestky v čokoládě: 382 kcal, jeden kus (10 g) má 38 kcal
U cukroví samozřejmě nejvíce záleží na velikosti. Pokud připravíte cukroví poloviční či třetinové velikosti, přijmete i dvakrát nebo třikrát méně energie. Hodnoty energie jsou čerpány z webů stobklub, kaloricketabulky a odborně zkorigovány.
Pokud byste si zobli po jednom kousku z výše uvedených druhů, dostanete do sebe cca 540 kcal. Stejně jako kdybyste si připravili pořádnou dávku ovesné kaše z 65 g jemných vloček, 90 g banánu, 20 g proteinu, 100 ml polotučného mléka a 20 g R3 pecan&maple pie. Kalorie z cukroví naskakují skoro samy, že?
Jak na cukroví „jinak“?
- Pokud chcete, můžete zkusit vyměnit klasickou "bílou" mouku za nějakou nutričně hodnotnější: žitnou nebo pohankovou. Myslete ale na to, že přijaté kalorie tím nesnížíte
- Místo obvyklého cukru nebo medu použijte čekankový sirup nebo stévii. Opět myslete na to, že většinou sirupů, jako je např. javorový, datlový či agávový, si příliš nepomůžete, podobně je na tom med. Jak je to s těmi sirupy, zjistíte ve článku Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
- Hlavně ale myslete na množství. Je rozdíl bezmyšlenkovitě při sledování pohádky sníst celý talíř, nebo si dát ke kávě pár kousků a doplnit třeba nízkotučným řeckým jogurtem pro navýšení obsahu bílkovin. Snažte se vybírat méně krémové varianty.
- Nebojte se vyzkoušet ani proteinovou verzi cukroví. Máte chuť na proteinové perníčky?
Zkuste taky některé z našich vyladěných receptů:
- Včelí úly s proteinovým pudinkem
- Kokosoví ježci s čokoládou a kokosem
- Ořechové tyčinky s bílou čokoládou, FitFerrero Rocher, Snickerdoodle sušenky
- Kokosové hvězdičky, celozrnné vánoční placičky, zdravé a rychlé kokosky a banánky v čokoládě
Naše tipy, jak zůstat fit i přes Vánoce
Co si z toho vzít?
Nejdůležitější rada na závěr. Kromě nezdravých potravin existuje hlavně jejich nezdravé množství. Jezte tedy střídmě a pestře. Tedy tak, jak byste měli jíst po celý rok. Vánoce si především užijte. V tento výjimečný čas není prostor na výčitky a přemítání nad tím, kolik kalorií jste snědli.
Pokud se bojíte, že by vám po tradiční večeři bylo zatraceně těžko, připravte si něco lehčího a zdravějšího. Pokud si potrpíte na klasiku a cítili byste se ošizeni a podvedeni, dejte si menší porci tradičního jídla. Je třeba najít nějakou zlatou střední cestu a kaloričtější jídla kompenzovat pohybem, kterého přes Vánoce nebývá zrovna moc.