10 nejčastějších fitness mýtů odhaleno! Které z nich stále brzdí tvůj progress?

Komentáře
10 nejčastějších fitness mýtů odhaleno! Které z nich stále brzdí tvůj progress?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Do léta už mnoho času nezbývá a možná se až teď probouzíte z jarního spánku a začínáte hubnout, cvičit a makat na sobě. Jenže s každým dalším přečteným článkem, který objevujete, máte v hlavě čím dál tím větší zmatek, protože si ty články významně protiřečí

Nezoufejte, často jsou takové články založeny na jakýchsi polopravdách a mýtech, které dneska rozbijeme jako Thorovo kladivo všechny nepřátelé!

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Jestli je nutné jíst každé dvě hodiny, aby se nám nezpomalil metabolismus
  • Kolik bílkovin využijeme v jedné porci jídla a jestli je to opravdu maximálně 25 gramů 
  • Jestli nás po tréninku musí bolet všechny svaly v těle
  • Jak je to s tím ranním kardiem nalačno pro lepší hubnutí
  • Proč je silový trénink i pro ženy tím nejlepším nástrojem k cestě za lepší postavou

Jakých 10 fitness mýtů nejčastěji brzdí váš progress?

1. Snídaně je základ dne  

Už jste slyšeli, že bez snídaně přijdete o všechny svaly, tělo vás začne požírat zaživa a zpomalíte si metabolismus? 

Tak tyhle strachy můžete pustit z hlavy, protože hlavním faktorem, který ovlivní, jestli získáte svou postavu snů, je celkový kalorický příjem rozdělený během dne do tolika jídel, kolik vám jen vyhovuje. Z tohoto pohledu nezáleží na tom, jestli se ráno nasnídáte, nebo ne.

Tuto skutečnost dokládá i meta‑analýza publikovaná v časopise British Medical Journal, která vyvrací mýtus o nutnosti snídaně, pokud se ve zbytku dne budeme držet v kalorickém deficitu.

2. Každé dvě hodiny musíte jíst, jinak dojde ke zpomalení metabolismu

Abyste zhubli nebo nabral svaly, je nutné jíst každé 2‑3 hodiny. Nebo je to celé zase poněkud jinak? 

Lidé naštěstí začínají mít pomalu rozum a zjišťují, že se nemusí ládovat na minutu přesně v pravidelných časových intervalech jen proto, že si to někde přečetli v domnění, že jinak přijdou o tolik vydřené svaly. I když se zdá, že pro svalovou hypertrofii je vysokofrekvenční stravování lepší variantou vzhledem ke stimulaci svalového růstu (MPS). 

10 nejčastějších fitness mýtů odhaleno! Které z nich stále brzdí tvůj progress?

3. Sacharidy po setmění se nesmí a automaticky se ukládají jako tuk

Sacharidy snědené v 18:01 mají stejné nutriční hodnoty, jako kdybyste je snědli v 17:59. Čím si sacharidy takovou zlou pověst získaly? Většina lidí celý den nejí, protože na to nemá čas, a maximálně něco narychlo zdlábne po cestě někde mezi prací a domovem.

Když se večer rušný den zklidní, často dojde k tomu, že tito lidé najednou spořádají na posezení daleko více jídla, než by měli. Proč? Přes den přece moc nejedli a večer dohánějí, co se dá, právě formou jídel, která jsou bohatá převážně na sacharidy, tuk, cukr a sůl. 

Výsledkem toho je, že přijmou mnohem více energie, než jejich tělo potřebuje, a to z dlouhodobého hlediska vede ke kalorickému nadbytku. To se zákonitě musí někde projevit. Ano, na váze.

4. Musíte jíst maximálně 25 gramů bílkovin na porci, jinak se bílkoviny nevstřebají

Využijete z jídla celých 50 g bílkovin, nebo vstřebáte pouhých 25–30 g? Naše tělo dokáže využít jakékoliv množství bílkovin. To jste nečekali, že? Čím více bílkovin přijmete, tím bude celková doba trávení delší. 

95 % bílkovin přijatých ze stravy je vstřebáno v tenkém střevě. Zbylých 5 % chtě–nechtě vždy putuje do tlustého střeva, kde jsou metabolizovány střevním mikrobiomem. Takže i když sníte ten 300g steak, pořád takové množství bílkovin dokážete strávit. 

Přebytečné bílkoviny buď spálí játra, nebo je přetvoří na glukózu v procesu glukoneogeneze, čímž se stávají zdrojem energie. Když si dáte velký steak, který bude doplněn o další živiny, i takhle velkou porci naráz (0,4‑0,55 g/kg váhy) dokáže vaše tělo přijímat a podpořit tak svalový růst.

Podle studií zabývajících se vlivem příjmu bílkovin na stimulaci svalového růstu (MPS) je ideální jednorázové množství bílkovin zhruba 20–40 g. U starších lidí se tato hodnota může pohybovat i výše, a to v důsledku menší schopnosti proteinů stimulovat MPS, o čemž se podrobněji dozvíte z tohoto výzkumu

Má vysoký příjem bílkovin negativní vliv na ledviny

K negativním projevům může dojít pouze u lidí, kteří trpí na jejich selhávání a mají již z dřívějška onemocnění ledvin, nebo u jedinců, kterým začínají ledviny selhávat, což se projevuje vyšším množstvím kreatininu v krvi.

Pro zdravé jedince nemá vyšší příjem bílkovin (až 4,4 g/kg tělesné váhy po dobu 1 roku) vliv na zdraví ledvin, pakliže se nejedná o skokové navýšení bílkovin ze dne na den, kdy tělo není na takovou změnu adaptováno a můžete se tak cítit nepohodlně. Pro naturálního sportovce nemá takové množství bílkovin naprosto žádný smysl! Někdy "více" nutně neznamená i "lépe." 

10 nejčastějších fitness mýtů odhaleno! Které z nich stále brzdí tvůj progress?

5. Jíst tuk znamená přibírat tělesný tuk

Příjem tuku ve stravě je pro nás velice důležitý. Tuk hraje velkou roli v otázce správné funkce hormonů a napomáhá vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K). Zdravé zdroje tuků (avokádo, olivy, panenské oleje, kvalitní ořechová másla) nám zajistí delší pocit sytosti z jídla. Bonusem zdravých tuků je, že dodávají jídlu jeho specifickou chuť (stejně jako ostatní tuky) a přispívají k zachování příznivého lipidového spektra (hladiny cholesterolu v krvi). 

I během hubnutí si můžete dopřát lžičku (lžíci) oblíbeného arašídového másla nebo maso připravované na oleji, a ne na vodě, protože hlavním faktorem, proč neúmyslně nabíráme na váze, je, že jíme více, než potřebujeme. A je jedno, z čeho konkrétně to bude.

Příjem tuku by měl být v rozmezí 20–30 % celkového energetického přijmu nebo v závislosti na preferenci sacharidů vs. tuků, ale zase – celkově to závisí na energetickém přijmu.

6. Po silovém tréninku musí bolet každý sval v těle

Většina fitness nadšenců (zejména začátečníků) žije v domnění, že druhý den po pořádném tréninku by se neměli ani hnout. Už i Arnold přece říkával: "No pain, no gain." Aby vám rostly svaly, druhý den po tréninku rozhodně trpět nemusíte tak, že pomalu nezvednete ani malíček. 

Opožděný nástup svalové bolesti (DOMS) se objevuje zhruba 24–48 hodin po tréninku, ale není to nutný indikátor svalového růstu, jak se většina zvedačů železa domnívá. Pro správný trénink a svalový růst je důležité mít adekvátní tréninkový plán a neustále svaly zatěžovat vyšší zátěží v podobě progresivního přetížení. 

7. Díky kardiu nalačno budete lépe a rychleji hubnout

Ranní kardio opravdu neskrývá žádné benefity oproti aerobní aktivitě v jiném časovém úseku během dne.
Pro podporu spalování tuku je hlavní, že vůbec nějakou zvýšenou aktivitu máte a že jste v kalorickém deficitu.

Ano, nalačno budete logicky brát více energie z tuků, ale co je to pak platné, když přijímáme více energie, než potřebujete? Pokud rádi běháte nalačno a jde vám primárně o maximální nárůst svalů, je fajn si před během dát nějaký rychlý zdroj bílkovin či protein, jinak se v klidu můžete najíst až po kardiu.

[Instagram]

8. Po sklapovačkách zhubnete břicho

Neexistuje žádný zázračný cvik na hubnutí, ani něco jako:"Chci zhubnout jen stehna.“"Ani stovkou sklapovaček za den nevybudujete ten vytoužený sixpack

Přírodu nepřechytračíte – nejde hubnout pouze lokálně. Tuk se odbourává z celého těla, nikoliv jen z problémové partie, ze které chcete, ačkoliv je to snem snad každého z nás. 

Když hubnete, tuk se ztrácí (hubnete) celkově z celého těla. Z některých míst dříve a z jiných až později, ale díky vytrvalosti se dostane i na vaše problémové partie.

9. Nejpozději po poslední sérii cviku si dejte banán s proteinem, jinak nebudou vaše svaly růst

Občas můžete ve fitku vidět scénu, kdy mladí kluci ihned po docvičení poslední série sahají do tašky pro banán a rvou ho do sebe, ať to stojí, co to stojí. A druhá ruka už drží protein

Pokud netrénujete vícefázově, nepředstavuje pro vás příjem banánu ihned po tréninku téměř žádnou přidanou hodnotu. Příjem bílkovin můžete klidně řešit až pevným jídlem přijatým co nejdříve. Pokud si dáte syrovátkový protein po tréninku, stačí se najíst pevného jídla zhruba do 120 minut, bez proteinu je nutné mít pevné jídlo co nejdříve. Jiné je to u těch, kteří mají trénink vícekrát za den.

Takže pohoda, lehárko. Jestli jste jedli klasické plnohodnotné jídlo 5–6 hodin před tréninkem, aminokyseliny a inzulín budete mít v krvi lehce zvýšené prakticky neustále, takže budou chránit váš organismus před katabolismem a bílkoviny se nebudou odbourávat.

10. Ženy by neměly cvičit s činkami, jinak budou vypadat jako ženské verze Arnolda

Ale kdeže... Pokud nebudete na steroidech, nemusíte mít strach, že se stanete ženou v mužském těle. Ženy totiž od přírody neprodukují takové množství testosteronu jako muži. A právě testosteron je jedním z hlavních faktorů svalového růstu. 

Silovým tréninkem vybudujete maximálně sexy postavu, kterou závidíte fitnesskám na Instagramu. Pořádný zadek na kardiu prostě neuděláte. Díky silovému cvičení stimulujete svaly k růstu a formování vaší postavy. Navíc svaly spalují více energie a vy budete moct jíst o něco víc. A kdo by tohle nechtěl, že?

Kromě navýšení bazálního metabolismu a hezčí postavy má silový trénink pozitivní vliv na zdraví kostí, snižuje riziko vzniku osteoporózy v pozdějším věku a mimo jiné zlepšuje celkovou funkčnost těla. Třešničkou na dortu je, že se budete cítit lépe a sebevědoměji.

[Instagram]

Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Jak si sestavit tréninkový plán podle svých představ?
Jak si sestavit tréninkový plán podle svých představ?
Podmínkou stabilního přírůstku hmoty a síly je smysluplně sestavený tréninkový plán. Máš takový? Ujisti se o tom. Pokud zjistíš, že nemáš, rovnou si ho sestav.
Je na hubnutí lepší kardio, nebo silový trénink?
Je na hubnutí lepší kardio, nebo silový trénink?
Proč je nejlepší hubnout s pomocí kardia a silového tréninku zároveň? Prozradíme, jak perfektně nakombinovat obojí pro nejlepší výsledky.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Čím víc, tím líp, anebo maximálně 30 gramů v jednom jídle? Dnes se konečně dozvíme pravdu!
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Ženy a těžké váhy, myslíte si, že se to vylučuje? Popularita silového tréninku žen neustále roste. Pojďme se blíže podívat na vliv takového cvičení na něžné pohlaví.
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Věděli jste, že regeneraci ovlivňují třeba i koupele ve studené vodě? Pokud si však na takovéto techniky netroufáte, zkuste si regeneraci vylepšit třeba správným spánkem nebo stravou.
Jak by mělo vypadat perfektní potréninkové jídlo a suplementace?
Jak by mělo vypadat perfektní potréninkové jídlo a suplementace?
Stále dokola slýcháme, co by mělo dokonalé potréninkové jídlo obsahovat a stále jsou na to odlišné názory. Dali jsme dohromady vše, co věda ví, a sepsali pro vás kompletní návod na dokonalou potréninkovou výživu a suplementaci!
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Můžu jíst sacharidy večer? Můžu je jíst vůbec? Pojďme se podívat očima vědy na jednu z nejstarších výživových otázek, která je ještě pořád živým tématem.
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Pojmy jako omega-3, -6 nebo zkratky EPA, DHA a další slýcháváme často. Udělejme si pořádek v nenasycených mastných kyselinách, jejich zdrojích a praktickém využití.
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Kardio před, nebo po tréninku? A proč je zbytečné dělat ho nalačno?
Kardio před, nebo po tréninku? A proč je zbytečné dělat ho nalačno?
Kardio v moderní době doslova upadá a podle většiny fitnessáků a fitnessaček je prý zbytečné! To je ale velmi přezíravé. Díky aerobním aktivitám alias kardiu jsme zdravější a máme šanci dožít se více let. Jaké další benefity nám kardio může přinést?
Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?
Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?
Často věříme, že můžeme zhubnout břicho, když budeme dělat jenom sklapovačky. Je to pravda, nebo se jedná o jeden ze společenských mýtů?
Snídaně jako základ dne: Klíč k hubnutí, nebo přežitý mýtus?
Snídaně jako základ dne: Klíč k hubnutí, nebo přežitý mýtus?
Je snídaně opravdovým základem dne, nebo ji můžeme s klidným svědomím vynechat? To vše se dozvíme v dnešním článku, kde si také probereme, jaký vliv má snídaně na hubnutí.