5 chyb, které dělala Jitka Nováčková v jídle a cvičení. Neděláš je i ty?

Aktin Redakce
Aktin Redakce 13. 7. 2019 Poprvé publikováno 18. 4. 2018
Aktualizováno 13. 7. 2019
5 min. 29 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
5 chyb, které dělala Jitka Nováčková v jídle a cvičení. Neděláš je i ty?

Že cesta k dokonalé postavě může být také trnitá, pocítila i známá česká modelka a vítězka soutěže Česká Miss 2011 Jitka Nováčková. V informační džungli zvané internet, kde je k přežití potřeba schopnost vyhledávat správné a pravdivé informace, je někdy velice těžká orientace a můžeme často sklouznout k různým domněnkám a polopravdám, které nás mohou brzdit v naší cestě na vrchol.

Jakých pěti chyb se ve své cestě na vrchol Jitka dopouštěla?

1. Jedla moc ovoce

Ovoce je zdravé, obsahuje slušné množství vlákniny, vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Je to svým způsobem taková superpotravina, jak je dnes v módě označovat tradiční nezpracované potraviny. Je ovšem zapotřebí si uvědomit, že i ovoce obsahuje energii a přispívá k energetickému příjmu. 

Podle Společnosti pro výživu je denní doporučený příjem ovoce 200 gramů, což jsou zhruba dva kusy ovoce, jak Jitka uvádí ve svém videu. Neměli bychom zapomínat ani na zeleninu, které bychom měli přijmout dvakrát tolik než ovoce, takže minimálně 400 gramů za den.

2. Cvičila podle sebe bez konkrétního plánu

Jak je známo, kvalitní tréninkový program je polovina úspěchu, další polovina úspěchu je, když plán budeme dodržovat. Co dnes udělá většina lidí, když chce hubnout? Začnou sportovat. Většinou začnou sportovat tak, že si jdou zaběhat ven nebo do posilovny na pás a společně s absolvováním dvaceti sklapovaček za den na vymakaný břišáky doufají, že budou vypadat třeba jako Gal Gadot ve Wonder Woman. 

Takovéto sportovní nadšení Jitka sama na sobě komentovala slovy: "Cvičila jsem nekomplexně, nemělo to žádný význam, ztratila jsem spoustu času." 

Správně poskládaný trénink by měl minimálně ze začátku programu komplexně zapojit svaly celého těla s cílem posílit oslabené partie a na závěr tréninku bychom se měli věnovat strečinku, abychom protáhli zkrácené svaly a pozitivně tak působili na držení těla. Pokud se budeme držet tréninkového plánu, ušetříme spoustu času a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat!

3. Jedla málo, a proto měla málo energie

Každý chce všechno hned, ale jak známo, trpělivost růže přináší! I proto bychom se ve stravě neměli omezovat příliš, protože bychom paradoxně šli sami proti sobě. Když drasticky omezíme svůj kalorický (energetický) příjem, tak dojde k tomu, že začneme ztrácet během "dietování" i svaly a budeme mít málo energie, a to přece nechceme! Rozumný kalorický deficit je odečtení zhruba 10–20 %, maximálně 30 % z našeho běžného energetického příjmu. 

4. Jitka měla ve stravě málo bílkovin

Nejen známé fitness rčení říká, že když dáme ženě do stravy dostatek bílkovin a činku do ruky, začnou se dít zázraky. Bílkoviny slouží mimo jiné k budování svalové hmoty, ale také zvyšují pocit uspokojení a sytosti z jídla, dostatečným příjmem bílkovin během kalorického deficitu dokážeme spolehlivě zahnat hlad a ochránit svalovou hmotu. 

Pokud ve stravě nemáme dostatek bílkovin, může nám posloužit třeba syrovátkový nebo kvalitní rostlinný vegan protein či proteinové tyčinky, kterými vhodně doplníme bílkoviny zejména po tréninku nebo kdykoliv během dne. 

Nevíte, jak si správně složit stravu? My vám s tím pomůžeme!

5. Cvičila jenom jednu část těla

Dokonce už i chlapi pochopili, že chodit do fitka cvičit jen biceps na několik tisíc různých způsobů, není to pravé ořechové (cheat spreadové) a že zdravé funkční tělo není o tom, abychom měli ruce jako lopaty na sníh nebo nejkulaťoulinkatější zadeček. 

Komplexním tréninkem zapojíme téměř všechny svaly celého těla, čímž zvýšíme i svůj energetický výdej a postupně rozvíjíme sílu a flexibilitu celého těla, ne jenom jedné konkrétní partie. Přehnaný důraz na jednu svalovou partii by mohl způsobit například svalové dysbalance a negativně tak ovlivnit držení těla. 

Nevíte, jak začít cvičit? Zkuste to s námi krok za krokem

Jitka už má ve stravě i tréninku jasno. I díky radám Aktin týmu a unikátnímu obsahu na našich kanálech dále neztrácela čas a dosáhla svého cíle. Ukažte nám taky, jak na sobě makáte třeba na Instagramu jednoduchým přidáním hashtagu #makamnasobe.

Sledujte i vy náš magazínFacebookYoutube a Instagram pro novinky ze světa sportu a jedinečný obsah, který vás nenechá stát na jednom místě. Jsme v tom společně!

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
29 Líbí se mi Uložit článek