7 věcí, které během vánočních svátků udělat pro zdraví a pohodu

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 27. 12. 2022
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
7 věcí, které během vánočních svátků udělat pro zdraví a pohodu
  • Vánoční hodování vám celoroční progres nezkazí, ani během svátků však nemusíte přeřadit ze 100 na 0.
  • Nabízí se několik jednoduchých maličkostí, díky kterým si Vánoce užijete naplno a ještě uděláte něco pro své zdraví i pohodu.

Svět jako by se o Vánocích tak nějak zastavil. Někdo se už nemůže dočkat těch pár dní, kdy si “hodí nohy nahoru” a naloží si dvojitou porci salátu, jiní zase nemohou o Štědrém dni vystát zavřená fitka a rybu si večer dávají zásadně napřírodno. Ať už tyto svátky prožíváte jakkoliv, v dnešním článku najdete několik jednoduchých tipů, jak si Vánoce užít podle sebe, udělat něco pro lepší zdraví i dobrý pocit a ochránit i své duševní zdraví.

1. Rozhýbejte ztuhlé údy i svou trávicí soustavu

Pojetí samotných Vánoc i potřebu pravidelného pohybu má každý člověk bezpochyby nastaveno jinak, avšak i během těchto svátků byste měli zůstat v přiměřené míře aktivní. Kdybyste totiž období mezi 23. prosincem a 2. lednem strávili pouze ve svém “ďůlku” na sedačce, zřejmě by to neprospělo vašemu trávení, pohybovému aparátu ani duševní pohodě.

Zkuste si proto volné dny proložit procházkou, protažením nebo jógou. Pro fitness nadšence je samozřejmě alternativou i zpravidla (polo)prázdný gym, pro běžce zase může být každoroční tradicí štědrodenní výběh. Ať už zvolíte méně či více intenzivní pohyb, nepochybuji, že se po něm budete cítit o poznání lépe.

2. Zbytečně se nepřejídejte

Dobré jídlo k Vánocům neodmyslitelně patří a mnohdy je právě mísa bramborového salátu na štědrovečerním stole lákavější než všechny dárky pod stromečkem. Rozhodně tedy není nutné se zážitku z jídla o svátcích vzdávat, zkuste si však svůj jídelníček přece jen trošku naplánovat. Půl kila salátu se dvěma smaženými řízky 6x denně vám totiž pravděpodobně příliš dobře neudělá.

Na talíř si nabírejte raději menší porce a v případě potřeby a chuti si bez výčitek přidejte – rozhodně je to lepší volba, než dojídat obsah talíře na sílu a trápit se pak s nevolností. Vždy je také lepší si porci jídla skutečně nabrat a pořádně se najíst, než po pěti minutách praktikovat celodenní uždibování. V takovém případě totiž paradoxně přijmete jídla zpravidla mnohem více.

3. Obdarujte i svůj mikrobiom

Vánoční svátky mohou být pro trávicí trakt skutečnou zkouškou ohněm, proto si stran kapra a cukroví dopřejte také potraviny s obsahem probiotik. Tyto mikroorganismy jsou totiž nezbytné pro normální funkci trávení a brání množení patogenních bakterií ve střevě. Jídelníček si můžete ozvláštnit osvěžujícím kefírem nebo třeba čalamádou z kysaného zelí, která se díky kyselé chuti skvěle páruje právě se smaženým jídlem.

Vyznavačům ostřejších chutí pak přijde vhod kimchi. Na další přirozené zdroje probiotik se můžete podívat v článku Přírodní probiotika: 8 nejlepších zdrojů v potravinách. A v případě, že máte s fermentovanými potravinami dlouhodobě problém, můžete sáhnout také po doplňku stravy.

7 věcí, které během vánočních svátků udělat pro zdraví a pohodu

4. Nezapomínejte na pitný režim

Pitný režim může být v zimě trochu oříšek, protože chladné teploty nás ke sklence vychlazené vody logicky neženou tak často jako letní tropy. I v tomto období je však pro normální funkci organismu nezbytné přijímat oněch pověstných 35–40 ml/kg tělesné hmotnosti.

Kromě kvantity byste však měli dbát i na kvalitu přijímaných nápojů – jistě, sklenka Kofoly k Vánocům zkrátka patří, pozor však, aby se slazené nápoje přes svátky nestaly výhradním zdrojem tekutin. V ideálním případě tedy během dne popíjejte vodu nebo neslazený čaj, a režim si čas od času zpestřete klidně sklenkou oblíbené limonády.

5. Nepřehánějte to s alkoholem

Svařáček, punč, glögi a vaječňák jsou pro některé doslova synonymem Vánoc. A pivo k řízku samozřejmě taky bodne. I alkohol může mít v přiměřené míře v tomto období místo, stále je však třeba myslet na to, že jeho nadměrná konzumace s sebou nese zdravotní rizika.

Hledáte-li jemně perlivou alternativu k alkoholickým nápojům s kyselkavou chutí, vyzkoušejte kombuchu, která je navíc přirozeným zdrojem probiotik (viz bod 3). Jejím zařazením tak potěšíte své chuťové pohárky i střevní bakterie, a navíc dáte organismu na chvíli oddech od metabolizace přijatého alkoholu.

6. Udělejte si čas na sebe

Přestože jsou Vánoce vnímány jako období, které je především o čase stráveném s rodinou a blízkými, neodpírejte si ani čas sami pro sebe. Tyto svátky totiž mohou být pro vaši psychickou pohodu výzvou, jak si ostatně můžete přečíst v článku Proč taky nejsem šťastný/á? Vánoce a jejich vliv na duševní zdraví.

Jestliže vám tedy návštěvy u blízkých nedělají příliš dobře, omezte dobu strávenou touto činností na přijatelnou mez. Ve zbylém čase si přečtěte knížku, podívejte se na pohádku nebo si běžte zasportovat.

7. Nestresujte se

Zkuste si letos uvědomit, že Vánoce opravdu nejsou o dokonale tvarovaných a křupavých marokánkách, ani o tom, že dole v garáži se u stropu houpe zapomenutá pavučina. Namísto toho si raději připomeňte dětství u pohádky s cukrovím a kakaem.

O svátcích můžete také navštívit někoho, kdo vám už dlouho chybí, nebo s kým se třeba chcete po nějaké době usmířit. Více než drahé dárky také často potěší všímavé maličkosti nebo společné zážitky. Udělejte si Vánoce zkrátka takové, jaké sami potřebujete a nestresujte se s tím, že by měly vypadat jinak.

Co si z toho vzít?

Vánoce pro každého představují něco jiného, i tady však platí, že žádné extrémy nejsou většinou úplně optimální. Nestresujte se proto letos s maličkostmi, nezapomínejte na pitný režim a nepřehánějte to s jídlem ani s alkoholem. S lepším pocitem a trávením vám nepochybně pomůže také fyzická aktivita a zařazení potravin s přirozeným obsahem probiotik. A co víc, ve všem tom shonu si nezapomeňte udělat i trochu času pro sebe.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek